Проблема нервової анорексії, булімії і компульсивного переїдання — не просто «шкідлива звичка», а спектр серйозних розладів, що порушують звичайний ритм життя людини і призводять до колосальних проблем зі здоров’ям на всіх рівнях. Встановлено, що різними РПП в тій чи іншій мірі страждають близько 9% населення всієї земної кулі.
Під харчовими розладами (або розладами харчової поведінки, скорочено іменованими РПП), слід розуміти цілий ряд захворювань, коли людина:
- переїдати;
- морить себе голодом;
- проявляє інші нездорові звички, що мають зв’язок з їжею і масою тіла.
Трохи про природу і проблематику РПП
Велика помилка полягає в тому, що багато людей не вважають розлади харчової поведінки чимось серйозним і списують їх на спосіб життя. Тим не менш, тимчасова зміна харчових переваг — це одне, але, коли питання, пов’язані з їжею, починають захоплювати все життя пацієнта, часто потрібне втручання кваліфікованого психотерапевта.
Офіційна медицина відносить РПП до психічних і фізичних розладів, основна ознака яких полягає в нездоровому ставленні до їжі. Як результат-харчова поведінка людини порушено, починаючи від хворобливої заклопотаності питаннями харчування і закінчуючи «зацикленістю» на масі тіла.
Види РПП і їх особливості
Як вже було зазначено, до найпоширеніших харчових розладів відносять:
- нервову анорексію;
- компульсивне переїдання;
- нервову булімію.
При нервовій анорексії пацієнти обмежують себе в їжі до такої міри, що не можуть підтримувати вагу в межах фізіологічної норми. У них часто зустрічається патологічна худоба, тому що вони бояться набору ваги незалежно від того, як виглядають на даний момент.
При компульсивном переїданні людина споживає величезну кількість їжі в один присід, при цьому, абсолютно себе не контролюючи. Даний розлад характерно для тих, хто страждає надмірною вагою або ожирінням різного ступеня.
При нервовій булімії у людини спостерігаються регулярно повторювані епізоди переїдання. Далі пацієнт намагається всіляко компенсувати те, що трапилося, піддаючи себе сильним физнагрузкам або жорстким методикам очищення організму.
РПП, які є менш поширеними
До менш поширеним розладів харчової поведінки відносять наступні захворювання:
- нестійке харчування. Йдеться про порушеному або нездоровому режимі харчування. До нього можна віднести всі дієти з жорсткими обмеженнями, а також регулярні пропуски прийомів їжі укупі з компульсивним переїданням;
- Pica-Pica – рідко зустрічається патологія, коли пацієнти їдять все, що не відноситься до їжі: наприклад, землю, шампуні, пральні порошки і т. д.;
- орторексія. Люди з цим розладом одержимі ідеєю здорового або «чистого» харчування. Постійні теми їх розмов-це плюси здорової їжі, якісних продуктів і т. д. Орторексію ще не відносять до офіційного РПП, проте тенденція до визнання її в якості медичного діагнозу вже є;
- розлади уникнення. Людина проявляє крайню розбірливість і прискіпливість в їжі з частою демонстрацією порушеного режиму харчування.
Загальна симптоматика, характерна для РПП
Фахівці виділяють кілька груп попереджувальних ознак, що спостерігаються у більшості пацієнтів з РПП. Зазвичай люди соромляться свого стану і всіляко намагаються його приховати або замаскувати від рідних і близьких.
Попереджувальні знаки поведінки бувають:
- поведінковими;
- фізичний;
- психологічний.
Поведінкові знаки проявляються у вигляді:
- постійних дієт з підрахунком калорій;
- пропусків прийомів їжі;
- відмови від тих чи інших продуктів;
- заміни їжі на рідину;
- нездорової пристрасті до фізичних вправ навіть в періоди поганого самопочуття;
- зловживання проносними засобами;
- різких змін в меню;
- відмови від їжі під будь-яким приводом;
- вимірювання маси тіла по кілька разів за день;
- соціальної ізоляції;
- заперечення голоду при його фактичному наявності;
- таємному споживанні їжі або її викиданням.
Фізичні знаки проявляються у вигляді:
- швидкої втрати маси тіла;
- сильних коливань ваги;
- високої чутливості до холоду. Людина постійно мерзне, навіть якщо знаходиться в теплому приміщенні;
- непритомність;
- запаморочення;
- утома;
- нездатності виконувати елементарні завдання;
- розлади циклу у жінок.
До психологічних попереджувальних знаків відносять:
- високу заклопотаність зовнішнім виглядом тіла;
- незадоволеність своїм зовнішнім виглядом;
- високу чутливість до коментарів і зауважень на свою адресу;
- низький рівень самооцінки;
- відсутність контролю над своєю поведінкою.
Безумовно, у людини можуть спостерігатися такі ознаки тільки частково, але чим їх більше, тим імовірніше наявність РПП як такого. Постановку правильного діагнозу слід довірити професійному психотерапевта.
Складнощі, що виникають при терапії РПП
Головна проблема в тому, що далеко не всі люди, які страждають на РПП, звертаються за кваліфікованою допомогою. Згідно з офіційною статистикою, до психотерапевтів звертається один з десяти чоловік. Деякі не розглядають свою проблему як серйозне захворювання. Є й такі пацієнти, які вважають, що у них все «сильно запущено», тому їх конкретний випадок є безнадійним. Ще один важливий момент: РПП може тривати роками, проте рідні та близькі людини часто не знають про це до останнього, оскільки він ретельно приховує свій стан усіма можливими способами.
Існують різні підходи до лікування РПП. Бажано, щоб лікар використовував комплексний підхід, застосовуючи:
- психотерапію (у формі бесід або поведінкової терапії);
- лікарські препарати (у вигляді седативних засобів або антидепресантів, залежно від тяжкості стану пацієнта);
- консультативний підхід у сфері харчування. Цим питанням може зайнятися і лікар-дієтолог, хоча психотерапевти, що спеціалізуються на розладах харчової поведінки, часто володіють відповідними знаннями і в цій області.
Чим раніше людина звернеться за допомогою, тим ефективніше буде лікування і тим швидше йому вдасться полегшити свій стан.