Відносини дітей і овочів складаються дуже непросто. Батьки змушують їх їсти капусту і моркву, але часто ці спроби зазнають невдачі. Як зробити так, щоб дитина полюбила овочі?
Якщо малюк не їсть овочі і фрукти, згадайте, як вводився прикорм. Як правило, він починається з каш і овочів – саме їх рекомендують педіатри для маленьких дітей. Можливо, ви не давали дитині брокколі, кабачки або гарбуз, і тепер він просто не знає їх смак. Буває так, що діти не їдять овочі і фрукти в «чистому» вигляді, але із задоволенням вживають їх, наприклад, в складі випічки. Спробуйте додати, скажімо, в сирники, яблука або груші. Можливо, з часом вони увійдуть в регулярний раціон.
Нерідкі випадки, що навіть в підлітковому віці діти не їдять корисні продукти. У такій ситуації необхідно звернутися до лікаря. Найголовніше, необхідно виключити розлади аутистичного характеру, при яких відзначається консервативність в їжі. Друге-потрібно визначити, чи є у дитини анемія. Діагноз ставиться після певного аналізу крові. Відсутність тяги до овочів і фруктів також може бути обумовлено гіпоацидностью або паразитозом.
Харчові звички батьків також впливають на дітей. Якщо мама і тато не їдять овочі, то навряд чи дитина сама захоче їх спробувати. У маленьких дітей дуже розвинене “стадне почуття”: якщо вони бачать, що дорослі нехтують цими продуктами або відгукуються про них в негативному ключі, то і у дітей сформується точно таке ж ставлення.
Коли з харчовою поведінкою в сім’ї все в порядку, і у дитини немає ніяких захворювань, слід з’ясувати, як розвивалися «взаємини» з овочами. Буває, що над малюком пожартували і дали спробувати пересолоне кабачкове пюре. Смак страви відмінно зафіксується в мозку, і вже в більш зрілому віці овочі будуть викликати негативну реакцію. Стійкі асоціації виникають і через те, що під час їжі дитині стало погано: він подавився або з’їв щось занадто гостре або кисле. Такі зв’язки дуже важко зруйнувати.
Як вводити овочі в раціон?
Головне правило-робити це потрібно поступово і плавно. Ви можете готувати котлети, додаючи в них овочі: наприклад, розбавляти курячий фарш перетертою капустою. Якщо дитина не помітить цього, то наступного разу покладіть овочів трохи більше. “Дозу” слід збільшувати поступово.
Ще один спосіб привчити дитину до овочів – помістити його в середовище, де всі вживають ці продукти. Можна віддати його в мовний табір, де дітям пропонують високоякісне харчування, завдяки чому їх харчова поведінка кардинально змінюється.
Ви не змусите дитину їсти овочі, якщо будете проявляти агресію і зайву наполегливість. Почніть з себе, і діти за вами потягнуться.