У якому віці можна включити диню в раціон дитини?

Диня-смачний, ситний і дуже привабливий продукт. Соковита, ароматна, вона не може залишити байдужими ні дітей, ні дорослих. Мами часто задаються питанням, в якому віці можна включити диню в дитячий раціон? Чи не заподіє вживання плоду шкоду дитячому організму? Скільки можна з’їсти ароматного фрукта в день?


                                    В каком возрасте можно включить дыню в рацион ребенка?

У цього продукту існує багато послідовників і супротивників. І у кожної сторони знайдеться достатньо аргументів, щоб відстояти свою точку зору. Але перш ніж зробити остаточний висновок, слід ближче познайомитися з цією ароматною культурою.

Користь дині для дітей

Малюкам у віці 6 місяців материнського молока для повноцінного годування вже недостатньо. Значить, пора вводити прикорм-фрукти, овочі, каші. “Корисний” склад баштанної культури говорить про необхідність його включення в дитячий раціон харчування:

  • Великий вміст аскорбінової кислоти, фолієвої кислоти;
  • Висока концентрація бета-каротину;
  • Велика концентрація мікроелементів-калію, фосфору, кальцію, натрію;
  • Продукт містить багато клітковини, що покращує роботу шлунково-кишкового тракту, сприяє очищенню організму, підтримує мікрофлору кишечника на належному рівні;
  • Жири рослинного походження, вуглеводи швидко втамовують і голод, і спрагу.
  • Після перерахування всіх незаперечних властивостей дині багатьом мамам хочеться знати, в якому віці можна включити диню в раціон дитини. Але не все так очевидно. До того ж в перелік продуктів в якості прикорму, рекомендованих педіатрами, ця культура не входить.

    Шкода і протипоказання

    На думку багатьох лікарів, цей продукт не можна давати маленьким дітям через великий вміст клітковини. Для незміцнілого шлунково-кишкового тракту диня – величезне навантаження. Вживання баштанної культури в ранньому віці може привести до:

    • Нетравлення шлунка;
    • Тривалим запорів;
    • Діарея.

    Грунтуючись на цьому, лікарі-педіатри рекомендують давати плід дітям не раніше 2-3 років. До того ж слід враховувати індивідуальні особливості розвитку дитячого шлунково-кишкового тракту. Фрукт має ряд протипоказань:

    • Хвороби нирок малюка;
    • Цукровий діабет;
    • Хвороби шлунково-кишкового тракту.

    Які сорти підходять дітям?

    Перш ніж шукати відповіді на запитання, в якому віці можна включити диню в раціон малюка, потрібно визначитися з вибором сорту баштанної культури. Для дітей вона повинна бути неодмінно солодка, соковита і ароматна. Тому найкраще вибрати найбільш популярний сорт “колгоспниця»або “Торпеда”. Підійдуть також “Амал», «Лада», “Делано”.

    Як правильно вибрати плід?

    Стигла диня має яскраве жовте забарвлення, без плям. Якщо постукати по ній, то пролунає глухий звук. Дзвінкий, хрусткий звук свідчить про те, що фрукт не дозрів. Можна його стиснути, і він повинен трохи пружинити, бути м’яким. Твердий плід говорить про те, що культура не дозріла. Якщо на поверхні шкірки залишаються сліди від пальців після натискання, значить, диня довго пролежала на прилавку або перезріла.

    Як часто давати і в якій кількості?

    Педіатри рекомендує давати соковиті ласощі дітям не більше 1-2 рази на добу. При цьому батькам слід уважно стежити за реакцією шлунково-кишкового тракту. Загальна добова норма не повинна перевищувати 50 м в день. Варто відзначити, що пригощати дитину фруктом слід тільки в другій половині серпня. Саме в цей період йде природне дозрівання плоду. Таким чином, відсутній ризик отруїться нітратами.

    Що робити, якщо виникла алергія

    Виявити алергічну реакцію-перше, що потрібно зробити батькам, перед тим, як включити в раціон дитини диню. На жаль, цей продукт є високоалергенним. При найменших проявах алергії – свербіж, висипання, почервоніння, неодмінно потрібно дати антигістамінні препарати і звернутися до лікаря.