Про корисні властивості дині відомо вже дуже давно. Смачно пахнуть плоди можуть похвалитися цілим комплексом корисних вітамінів і мінералів: а, з, РР, вітаміни групи В, кальцій, калій. Тому включення дині в раціон позитивно впливає на стан здоров’я. Так, соковита м’якоть допомагає боротися з безсонням і роздратуванням. А її регулярне вживання може сприяти уповільненню процесів старіння, розгладженню шкіри, омолодженню. Наявність в складі бета-каротину допоможе зміцнити волосся і зробити їх еластичними. Також було встановлено, що вітамін А, який є в дині, сприяє формуванню зорового апарату у дитини.
У зв’язку з цим можна прийти до простого висновку: диня буде вкрай корисна вагітним. Згідно з дослідженнями, існують наступні позитивні моменти:
- поліпшується обмін речовин;
- підвищується настрій, виробляється стресостійкість;
- знижується ризик виникнення запорів і геморою;
- зменшується навантаження на нирки завдяки тому, що з організму виводиться зайва рідина.
Однак же важливо розуміти, що жоден продукт не буде однаково корисний всім. В першу чергу відзначимо, що період вагітності – не той час, коли можна експериментувати зі своїм раціоном і додавати в нього нові продукти. Також завжди присутній фактор індивідуальної непереносимості.
Крім того, існує ряд захворювань, при яких диню слід виключити:
- цукровий діабет;
- кишкові розлади;
- захворювання шлунка, дванадцятипалої кишки, гастрит або виразка;
- зайва вага.
Якщо ж подібних проблем немає, і лікар не заборонив їсти диню, то сміливо включайте її в свій раціон, але не забувайте про деякі правила:
- не варто їсти продукт з ранку, на порожній шлунок. Краще з’їсти кілька шматочків через півтори-дві години після прийому їжі;
- майбутній мамі рекомендується їсти не більше 200-300 грамів на добу;
- чи не поєднуйте диню з іншими продуктами, нехай вона буде виступати в якості самостійного десерту.