У гонитві за стрункою фігурою багато людей сідають на дієти з сильним обмеженням денного калоража, чекаючи побачити миттєвий результат. Такі різкі зміни в харчуванні, недотримання денної норми БЖУ, балансу необхідних вітамінів і мікроелементів можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю людини. Розглянемо деякі наслідки схуднення.
Компульсивне переїдання (КП)
Буває практично у всіх тих, що худнуть, чим суворіше дієта – тим більше ймовірності, що настане неконтрольований «зажор». Організм настільки втомлюється від постійних обмежень і відсутності в раціоні необхідних речовин, що включається сильний голод, якому неможливо протистояти.
Ще недавно дотримувався всі рекомендації в харчуванні людина, починає їсти величезну кількість шкідливих продуктів і не може зупинитися. Часто після компульсивного переїдання все скинуті кілограми в короткі терміни повертаються знову, і вага стає вище того, який був до дієти. Тільки замість м’язової тканини накопичується жир, через що зовнішній вигляд тіла значно погіршується.
Компульсивне переїдання може тривати роками або змінюватися циклами рецидив-ремісія. Для позбавлення від нього знадобитися допомога хорошого психолога, а в запущених випадках і лікаря-психіатра.
Ефект Плато
У відповідь на суворі обмеження організм перестає витрачати запаси жиру, намагаючись, навпаки, набрати його ще більше. На той випадок, якщо поживні речовини не будуть надходити з їжею довгий час. В результаті вага “стоїть” або починає набиратися при калораже нижче денної норми. При завершенні вага буде рости, навіть якщо повернутися до звичного раціону.
Вплив на нігті, шкіру, волосся
Через довгу відсутність вітамінів під час дієт, організму не вистачає ресурсів для підтримки в здоровому стані волосся, шкіри і нігтів. В результаті волосся легко ламаються випадають, уповільнюють зростання. Шкіра стає тьмяною, втрачає еластичність. Нігті перестають бути міцними, ламаються навіть при невеликому отрастании вільного краю.
Проблеми з психікою
Існує цілий спектр патологій психіки, що виникають в процесі строгих обмежень в харчуванні і званих загальним терміном – розлади харчової поведінки (РПП). Найбільш поширеними з них є анорексія, коли людина перестає адекватно оцінювати власне тіло. Також булімія, коли вина за кожен з’їдений продукт відчувається настільки сильно, що хворий позбавляється від неї за допомогою викликання блювоти або прийому проносних. Ці захворювання зустрічаються серед багатьох медійних особистостей, заробіток яких залежить від зовнішнього вигляду, тому вони змушені все життя тримати себе в дуже строгих рамках.
Розлади харчової поведінки супроводжують людину після її закінчення, і лікуються тільки в психіатричних клініках. Більшість людей не можуть вилікуватися від них повністю, йдуть в ремісію до виникнення наступного рецидиву.
Запір
Через відсутність клітковини в раціоні порушується процес дефекації, під час дієти люди часто страждають від запорів. Вони, в свою чергу, провокують інші захворювання: геморой і тріщини прямої кишки.
Багато худнуть вживають проносні таблетки, з часом організм «звикає» і доза потрібно все вище. У важких випадках навіть кілька десятків таблеток не здатні запустити шлунково-кишкового тракту. Через прийом великої кількості проносних препаратів виникають болі в животі і навіть виразка шлунка.
Гормональні проблеми
Недостатня кількість жирів в раціоні провокує порушення ендокринної системи. Особливо це стосується естрогену і тестостерону – жіночих і чоловічих статевих гормонів. В результаті їх недостатнього вироблення у людей знижується сексуальний потяг, у дівчат пропадають місячні і зростає ризик розвитку захворювань репродуктивної системи, аж до безпліддя.
Вплив на органи
Нестача вітамінів і мінеральних речовин в раціоні позначається на роботі всіх внутрішніх органів. Найбільш серйозні з них: зниження рівня еритроцитів в крові, погіршення роботи серця, порушення функції нирок і високий ризик розвитку хронічної ниркової недостатності, холецистит, камені в жовчному міхурі та інші. Багато захворювань завдають здоров’ю непоправної шкоди, і вимагають тривалого і дорогого лікування.
При бажанні схуднути не можна сідати на суворі дієти. Шкоди від них набагато більше, ніж радості від декількох скинутих кілограмів, які, до того ж, швидко повернуться.
Правильне, збалансоване харчування і фізичні навантаження не допоможуть знизити вагу моментально, але зроблять це без негативних наслідків і результат від такого підходу буде стабільніше.