Правила здорового харчування навесні

Ранньою весною в організмі може виникати нестача вітамінів – гіповітаміноз. Дефіцит корисних речовин відбивається на стані шкіри, волосся і на загальному самопочутті. Дієтолог, керівник проекту Dietology.pro Олег Іришкін розповів, як варто змінити раціон харчування, щоб не відчувати слабкість, поліпшити здоров’я і щоб з продуктами в організм надходили всі потрібні вітаміни і мінерали.


                                    Правила здорового питания весной

Основа весняного харчування-овочі

Зміна раціону має привести до різноманітності харчування. Весна-не найкращий час для обмежень. Ослаблений за час зими організм не стане здоровішим від дієт, а ризикує отримати ще більший дефіцит речовин.

Основу раціону повинні складати овочі і фрукти. Хоча навесні вміст вітамінів в них мінімальне, але кількість клітковини залишається на колишньому рівні. Клітковина покращує травлення і сприяє виведенню з організму непотрібних речовин. Щоб отримати найбільшу користь від фруктів, їх краще з’їдати натщесерце або за півгодини до їди.

М’ясо у весняному меню

Овочі будуть гарні у вигляді свіжих салатів, їх рекомендується поєднувати разом з м’ясом. Це пов’язано з тим, що обидва продукти будуть довго перетравлюватися, засвоюючись і даючи енергію поступово. Швидко перетравлюються хліб і макарони, які з цієї причини краще поєднувати з сиром і зеленню. Сумісність продуктів за часом засвоєння полегшить процес травлення і засвоєння корисних речовин.

Не слід вважати, що весняне харчування майже повністю вегетаріанське. М’ясо також має бути присутнім в достатній кількості, вважає Олег Іришкін. Додавання м’яса до овочів зробить харчування збалансованим, а речовини, присутні в ньому, поліпшать виділення травного соку.

Подібним дією на процес травлення володіє вівсяна каша. Крім цього, овес цінний як джерело ряду вітамінів і мікроелементів. Він багатий вітамінами групи В, калієм, йодом, магнієм, залізом.

Залізо особливо необхідно для організму навесні. Весняна слабкість часто з’являється через зменшення гемоглобіну, за рівень якого відповідає залізо. Найкраще мікроелемент засвоюється з тваринних продуктів. Всмоктування заліза покращують горіхи, які, нарівні з рибою і печінкою, багаті вітамінами групи В.

З напоїв краще зелений чай, компот із заморожених фруктів або морс з варення. Кава і алкогольні напої краще виключити.

Чи потрібні вітаміни з аптеки?

У літній та осінній сезони при нормальному харчуванні людина отримує достатню кількість мінералів і вітамінів. Але вживаючи у великому обсязі овочі або інші продукти, неможливо запастися речовинами про запас, «на зиму». Більшість вітамінів є водорозчинними і досить швидко виводяться з організму. Вони не відкладаються на довгі запаси, тому після зими виникає їх недолік.

Змінюючи раціон харчування, за допомогою продуктів можна в якійсь мірі заповнити дефіцит речовин. Але можуть виникнути обставини, при яких необхідно додатково застосовувати вітамінно-мінеральні препарати. Їх асортимент дуже широкий, але вибирати потрібно саме ті, які в дефіциті. Наприклад, якщо в харчуванні не вистачає молока або морепродуктів, то підійдуть комплекси з кальцієм, йодом і вітамінами А і Е.відстежити недолік певних нутрієнтів в організмі допоможуть лабораторні аналізи крові.

Для заповнення елементів, рідше надходять разом з продуктами, також підійде риб’ячий жир з мінеральними добавками.

Дозування прийнятих вітамінів не повинні перевищувати рекомендовані в анотаціях. Вітаміни, будучи життєво необхідними, у великих дозах можуть привести до гіпервітамінозу. Надлишок призведе до порушення мінерального обміну.

Вживання в розумних межах стосується не тільки аптечних препаратів, але і натуральних продуктів. Включення їх в раціон харчування має бути відповідним потреби. Не варто об’їдатися, наприклад яблуками, щоб заповнити дефіцит у вітаміні з і залозі, переїдання швидше призведе до розладу травлення.