Організм людини в зимовий період не отримує потрібну кількість мінералів і корисних речовин. У зв’язку з цим імунна система знижує свої захисні функції, і організм піддається частим нападкам збудників інфекційних захворювань і авітамінозу.
Ця стаття розповідає про причини і наслідки, викликаних недоліками вітамінів в організмі. А також способи запобігання і розвитку авітамінозу.
Причини виникнення і розвитку авітамінозу
Відсутність в людському організмі одного або декількох видів вітамінів, а також їх недостатня засвоюваність є захворюванням під назвою авітаміноз. Причинами його стає відсутність або недостатня кількість в організмі вітамінів групи а, в, з, до, D, Е, РР. Це порушення розвивається при впливі факторів:
- зовнішніх-харчових, екологічних;
- внутрішніх – при проблемах функціонування внутрішніх органів.
До харчових факторів, що впливає на розвиток авітамінозу, відносять:
- Харчування, що містить мало необхідних вітамінів і мінералів;
- Незбалансовані дієти, голодування;
- Вживання в їжу тільки напівфабрикатів;
- Неправильне приготування і зберігання продуктів харчування;
- Медикаментозне лікування, в якому препарати блокують засвоєння і надходження вітамінів в організм.
До екологічних факторів, які сприяють розвитку авітамінозу, відносять:
- Тривале проживання в екстремальних умовах північних, південних широт;
- Затяжні періоди стресів;
- Вживання алкогольних і наркотичних засобів;
- Проживання в зонах підвищеної екологічної небезпеки;
- Неконтрольовані фізичні та психологічні навантаження.
До внутрішніх факторів, що впливає на не засвоюваність вітамінів, відносять порушення або захворювання внутрішніх органів, такі як:
- Хвороби і патології системи травлення;
- Дисфункції ендокринної системи;
- Слабка імунна система;
- Ниркова недостатність;
- Наявність дисбактеріозу;
- Захворювання гепатитами.
Небезпека дефіциту вітамінів для організму
Існують певні симптоми, які вказують на нестачу в організмі певної поживної речовини. Про нестачу вітамінів можна судити по ряду ознак, які включають в себе:
- щоденну втому;
- швидка стомлюваність;
- слабкість в м’язах;
- дратівливість;
- стани апатії;
- депресія;
- безсоння;
- сонливість;
- лущення або свербіж шкіри;
- зниження апетиту;
- ослаблення опірності організму до інфекційних захворювань дихальних шляхів;
- порушення роботи травної системи і сечостатевої системи.
Брак конкретного вітаміну в організмі визначають наявністю клінічних симптомів:
- Вітамін А.його дефіцит проявляється в погіршенні зору, появі «курячої сліпоти», в сухості і лущення шкіри, появі виразок і гнійників по всьому тілу. Його нестача в дитячому організмі призводить до уповільнення фізичного і психічного розвитку.
- Нестача вітамінів групи B в організмі проявляється в запамороченнях, регулярних головних болях, дратівливості, депресіях, загальмованості реакцій, появі судом литкових м’язів. Також з’являється постійний шум, гул у вухах, задишка і підвищується поява пігментації на шкірних покривах.
- Вітамін С.його недолік призводить до зниження функцій імунної системи, підвищення захворюваності респіраторними, вірусними інфекціями, різка втрата ваги, зниження гемоглобіну, інфекцій порожнини рота.
- Вітамін D. симптоми нестачі проявляються в порушеннях всмоктування і засвоюваності кальцію, фосфору, що призводить до тахікардій, підвищеного потовиділення, гормональних збоїв, в тому числі і щитовидної залози, дисфункцій імунної, нервової системи, підвищеної крихкості кісткових тканин. Для дітей це загрожує розвитком рахіту.
- Вітамін K. його недолік призводить до порушення процесу згортання крові, підвищення ризику носових, внутрішніх крововиливів, кровоточивість ясен.
- Вітамін E. дефіцит токоферолу призводить до прискореного руйнування еритроцитів, порушень координації і втрати в просторі, м’язової слабкості, анемії, появі синців через ламкість капілярів.
- Вітамін PP. Недолік нікотинової кислоти призводить до погіршення пам’яті, безсоння, порушення функцій головного мозку.
Профілактика
Авітаміноз розвивається частіше в зимовий період, так як обмежується доступ до свіжих фруктів і овочів. Рослинна їжа, молоко, м’ясо містить комплекси речовин, потрібних організму для нормального функціонування. Урізноманітнити раціон слід наступними продуктами:
- Морська капуста;
- Гриби, особливо білі;
- Печінка тріски, куряча або яловича;
- Шипшина;
- Фрукти: лимон, авокадо, яблука;
- Овочі: гарбуз, кабачки, перець.
Недолік важливих вітамінів може привести до сумних наслідків для організму, тому взимку слід віддавати перевагу збалансованому харчуванню. Якщо недолік занадто великий, то приймати аптечні комплекси, попередньо порадившись з лікарем.