Продукти, багаті бором

Людський організм настільки дивний, що неможливо осягнути всі його таємниці, як би не прагнули до цього вчені. У роботі складного механізму, який допомагає людям жити, задіяно неймовірну кількість мікроелементів і хімічних сполук. Один з них бор.


                                    Продукты, богатые бором

Про користь даного з’єднання можна говорити нескінченно, хоч він все ще вивчається. Люди помітили давним-давно, що рослини починають краще рости, якщо в грунті є бор. У людському організмі цей елемент виконує інші властивості: він нормалізує діяльність ендокринних залоз, бере участь в обмінних процесах, нормалізує рівні естрогену, тестостерону в крові, покращує роботу мозку, допомагає іншим елементам засвоюватися в організмі і багато іншого.

Бор в продуктах харчування

На жаль, організм не здатний самостійно заповнювати запаси бору, а тому часто люди стикаються з такими неочевидними проблемами дефіциту як: болі в суглобах, уповільнення зростання у дітей, посічене волосся і багато іншого. Для поліпшення життєвих показників лікарі радять додати в свій раціон деякі продукти харчування.

Ізюм

Зміст на 100 грамів продукту – 625-2200 мкг бору. Але крім того, що родзинки наповнює організм енергією, містить в собі клітковину, корисну для кишечника, допомагає засвоювати інші продукти і прискорює обмін речовин, він корисний для здоров’я очей, є протиотрутою від вільних радикалів, які викликають появу ракових клітин і пухлин.

Продукт цей не з тих, які зіпсуються на наступний день. Але при виборі все одно потрібно бути уважним. Не можна купувати родзинки з помітними зовнішніми дефектами: підгорілі, з тріщинами, цвіллю і комахами. В процесі висушування винограду можуть використовувати діоксид сірки. Якщо в родзинках не дефектів і діоксид не потрапив всередину, то його можна змити, зануривши родзинки кілька разів в теплу кип’ячену воду.

Абрикос

Містить на 100 г продукту 1050 мкг бору. Фрукт має мокроторазжижающим ефектом, перешкоджає розвитку онкологічних захворювань, стимулює зростання у дітей, позбавляє від недокрів’я за рахунок заліза в своєму складі.

Гречана крупа

Містить близько 730 мг бору в ста грамах продукту. Крупа широко використовується в якості ароматного і смачного гарніру і виконує ряд корисних функцій в організмі крім насичення його бором: перешкоджає виникненню тромбів, очищає кров від токсинів, загоює слизову оболонку, покращує настрій, стабілізує цукор в крові, також зміцнює імунну та нервову системи, лікує безсоння і багато іншого.

Для кращого засвоєння продукту багато фахівців і дієтологи особливо, радять не варити гречку, а заварювати її в гарячій воді. Для цього 300 г ретельно промитого продукту потрібно залити 1 літром окропу. Посуд, в якій заварюється ядриця, необхідно укутати в ковдру і на 10-12 годин залишити настоюватися. Блюдо без додавання цукру, солі, спецій буде вийде корисним і дієтичним.

Горох

Містить близько 670 мг бору. Продукт широко відомий як в народній, так і класичній медицині тим, що заповнює запаси кальцію і вітамінів групи в в організмі, корисний при виразках, покращує роботу кишечника, не містить холестерину.

Його не радять вживати тим, у кого є проблеми зі здуттям живота, також не варто його їсти годуючим мамам через грубі волокон в складі продукту. Категорично заборонено вживати сушений горох при запальних процесах в шлунку і кишечнику.

Виноград

На 100 г винограду припадає 365 мг бору. Потрапляючи в організм людини, виноград не тільки заповнює запаси бору в організмі, але і виконує роль антиоксидантів, а це значить, не дозволяє вільним радикалом виробляти ракові клітини. Також виноград знижує рівень холестерину, благотворно впливає на серцевий м’яз, постачає організм цілим рядом необхідних для серця вітамінів.