Людині для нормальної життєдіяльності необхідний комплекс мікро-і макроелементів. Перебіг життєзабезпечуючих біохімічних процесів, обмін речовин і сильний імунітет залежать від балансу елементів в організмі.
Живі клітини, тканини та органи потребують достатньої кількості магнію та калію. Вони беруть участь в нормальній роботі серцево-судинної та інших систем людини. Ці речовини надходять в організм з їжею. Тому так важливо вживати продукти, що містять Mg і K.
Значення калію і магнію для організму
Калій і магній – незамінні елементи, які беруть участь в процесах серцевої діяльності. Робота провідної системи серця забезпечується взаємодією іонів K, Mg, Na, Cl.
Роль магнію в організмі
Магній-життєво необхідний елемент, який бере участь у функціонуванні багатьох процесів організму. Катіони Mg:
- нормалізують обміну речовин;
- забезпечують енергетичний обмін клітин;
- забезпечують провідність імпульсів в нервових клітинах;
- розслаблюють м’язову тканину;
- активують діяльність нервової системи організму;
- беруть участь в роботі серцево–судинної, дихальної і травної системи людини.
В організмі цей макроелемент міститься в кістковій тканині. Нормальний магнієвий баланс забезпечує міжмембранний транспорт іонів кальцію і натрію. Mg задіяний в енергетичних обмінах, він бере участь в нейтралізації вільних радикалів і продуктах їх розпаду.
Роль калію в організмі
Калій зосереджений всередині клітин. Він бере участь у регуляції важливих біохімічних процесів:
- забезпечує осмотичний тиск клітини;
- контролює водний баланс;
- бере участь у регуляції кислотно – лужного балансу.
Калій є незамінним макроелементом для всіх тканин і органів. Найбільше значення він має в процесах функціонування м’яких тканин, включаючи Серцевий м’яз.
Вміст магнію і калію в продуктах харчування
Магній і калій відносяться до життєзабезпечуючих макроелементів клітин і органів людини. В організмі на частку k припадає 0,25%, А Mg – 0,05%. Значна кількість цих двох речовин потрапляє в організм з продуктами харчування.
Для підтримки здоров’я серцево-судинної системи в раціон важливо включати продукти, багаті цими макроелементами.
Бобові рослини
Високий вміст K характерно для бобових. Лідером вважається соя. У 100 г соєвих зерен присутній 1607 мг калію. Це становить 64% від добової норми.
Mg в цих продуктах теж достатньо. Так, 100 г сої забезпечує 57% добової норми цього елемента.
Багато мінералів в квасолі, Маші, нуті, сочевиці і горосі.
Горіх
Горіхи стоять на другому місці за змістом K і Mg. Калієм багаті фісташки: 100 г цього горіха забезпечує 41% від добової норми споживання цього елемента. Магнію багато міститься в кешью і мигдалі.
Зелень
Досить багата цими макроелементами різна зелень. Базилік-лідер по магнію, а петрушка – по калію. Також шпинат, Коріандр, Кріп, різні сорти салатів можуть забезпечити організм добовою нормою за цими елементами.
Вівсяні пластівці
У вівсяних пластівцях багато Mg: 100 г продукту забезпечує 59% потреби організму. Однак калію в них менше. У два рази більше макроелементів містять вівсяні висівки.
Фрукти та овочі
У фруктах і овочах процентний вміст калію не так високо. Однак за рахунок достатнього включення в раціон цих продуктів можна легко отримувати добову норму елемента.
- 100 г часнику забезпечує організм на 10% калієм.
- У яблуках міститься 278 мг, що становить 11% добової норми.
- Серед цитрусових фруктів лідером за вмістом K є апельсин. Згідно з даними, 100 г цього фрукта забезпечує 8% потреби. Від апельсина трохи відстають грейпфрути, лимон і мандарини.
Магній у фруктах і овочах міститься в незначних кількостях.
Інші продукти
Практично у всіх продуктах харчування є ці два найважливіших елемента.
- Зелений чай. В одному грамі сухої заварки міститься 17.9 мг калію і 2.2 мг магнію. Кілька чашок цього корисного напою може забезпечити організм цими необхідними елементами.
- Темний шоколад: 100 г забезпечує організм магнієм на третину від денної норми.
- Риба. Багаті цими елементами скумбрія, сьомга, кета, горбуша, мойва. Так, 100 г свіжої риби забезпечує до 13% добової норми організму по K і Mg. Багато магнію міститься в морській капусті.
- Насіння кунжуту і соняшнику вважаються лідерами за вмістом магнію: 100 г спожитого насіння може забезпечити організм на 90-100%.
Повноцінне харчування, що враховує не тільки калорії, але і склад по макро – мікроелементів, може повноцінно забезпечити організм людини необхідною кількістю магнію і калію. Вживаючи корисні, насичені елементами продукти, можна підтримувати здоров’я серця та інших органів.