Людина в процесі свого життя більшу частину необхідних елементів отримує з їжею. Організм потребує постійного поповнення їх запасів. Вітамін В12 відноситься до групи основних речовин, що беруть участь в забезпеченні і регуляції метаболізму клітин. Недостатнє споживання цього елемента призводить до серйозних порушень у функціонуванні організму, і згодом, до різних патологій. Здоров’я людини страждає, стан погіршується.
Роль В12 в житті людини
Ціанокобаламін, найважливіший Вітамін з групи B, бере участь в значущих процесах життєдіяльності. Від його змісту залежать:
- нормальна робота головного мозку;
- формування клітин крові;
- регуляція нервової системи;
- освіта достатньої кількості коферментів;
- синтез нуклеїнових кислот: ДНК і РНК;
- синтез незамінних амінокислот і білків з них;
- процеси росту і регенерації органів і тканин.
Недооцінювати значення цього вітаміну не можна. Якісне протікання багатьох внутрішніх процесів організму і його функціонування як єдиного цілого безпосередньо залежить від достатньої кількості елемента.
Ознаки дефіциту
На перших стадіях брак ціанокобаламіну в організмі можна визначити тільки за допомогою спеціальних аналізів. Зовнішні симптоми починають проявлятися пізніше, коли дефіцит призводить до порушення ключових процесів.
Ранні основні ознаки:
- Блідий, жовтуватий колір шкіри, який виникає через зниження кількості еритроцитів в крові.
- Постійна слабкість і швидка стомлюваність, задишка і запаморочення є наслідком гіпоксії тканин і клітин, викликаної нестачею надходить кисню.
- Розлад чутливості тканин. Причиною відчуття печіння, поколювання служить порушення нервової системи.
На більш пізніх стадіях захворювання можуть проявлятися наступні ознаки:
- Хворобливі відчуття в області мови, зміна його кольору і чутливості.
- Пошкодження зорового нерва, в результаті чого розвивається оптична нейропатія. Людина бачить все розмито і туманно.
- Депресія і деменція, на ранніх стадіях можуть проявлятися як перепади настрою, фобії.
- Прояви лихоманки.
При перших ознаках, що вказують на дефіцит ціанокобаламіну, необхідно провести обстеження, щоб попередити більш сильний збиток здоров’ю.
Причини дефіциту
Основними причинами розвитку дефіциту В12 вважається недолік його надходження в організм з продуктами харчування або порушення процесу засвоєння вітаміну.
До групи ризику потрапляють люди:
- літній;
- прихильники вегетаріанства;
- з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту;
- хворі на діабет та інші гормональні порушення;
- приймають медикаментозне лікування протисудомними препаратами.
Наявність паразитарних хвороб і дисбактеріозу також знижує абсорбцію вітаміну в шлунково-кишковому тракті.
Відновлення рівня
Ціанокобаламін потрапляє в організм людини з продуктами харчування. Його самостійний синтез в тканинах Неможливий. Відновити нормальний рівень вітаміну можна за рахунок вживання їжі з його вмістом, в основному це продукти тваринного походження. При сильному дефіциті може знадобиться прийом спеціальних вітамінних комплексів і добавок.
Достатня кількість розглянутого елемента міститься в тваринних продуктах.
Багаті їм:
- жирні породи риби;
- яловичина;
- м’ясо птиці;
- яйце;
- молочні продукти;
- сир;
- печінка.
Збалансоване харчування дозволяє зберігати рівень вітаміну В12 та інших необхідних компонентів в нормі. Важливо пам’ятати, що термічна обробка руйнує речовину, знижуючи його кількість в продукті.
У разі, коли режим харчування не забезпечує надходження необхідної кількості ціанокобаламіну в організм, можна запобігти утворенню нестачі аптечними вітамінно–мінеральними комплексами.
У промисловому обсязі деякі продукти харчування спеціально збагачуються вітамінами і мікроелементами. Дріжджі, сухі пластівці на сніданок, продукти з сої можуть додатково містити B12. Інформація про це відображається на етикетці продукту.
У разі дефіциту, викликаного порушенням засвоюваності, необхідно, відповідно до рекомендацій лікаря, провести курс медикаментозного лікування препаратами, що містять великі дози В12, а також направити сили на лікування основного захворювання, що стало причиною порушення всмоктування.
Щоб не страждати від нестачі тих чи інших речовин, важливо відповідально ставитися до складання раціону. Харчування має бути збалансованим і різноманітним. Знання основних ознак дефіциту ціанокобаламіну і вживання продуктів, що його містять, дозволяє зберігати і підтримувати здоров’я, відчувати себе бадьорим і активним.