Діабет-хронічне порушення роботи підшлункової залози, при відсутності належного контролю здатне викликати численні ускладнення. Основоположні методи профілактики розвитку ускладнень-контроль рівня цукру в крові, дотримання відповідний дієти і прийом необхідних препаратів. Що слід знати про особливості вживання вітамінних добавок при цукровому діабеті, щоб уникнути несприятливих наслідків захворювання – розповімо тут.
Чи можна приймати вітамінні комплекси при ЦД 1 і 2 типу
Захворювання впливає на організм, перешкоджаючи виробленню гормону інсуліну, необхідного для перетворення глюкози в енергію. Інсулін є гормоном природного походження, який синтезується підшлунковою залозою і вивільняється під час прийому їжі. Пацієнти з цим захворюванням змушені дотримуватися суворої дієти і обмежувати себе в деяких продуктах.
Недолік корисних речовин, одержуваних з їжею, призводить до ускладнень в роботі всього організму, і, щоб знизити ризик, потрібно прийом необхідних препаратів, що сприяють зниженню кров’яного тиску і дозволяють контролювати вміст цукру. При завищенні показників останнього спостерігається більш інтенсивний висновок магнію, хрому і кальцію з організму і розвиток окисного процесу, в результаті чого зростає потреба в антиоксидантах.
Таким чином, неприпустимо нехтувати прийомом вітамінів і збалансованим харчуванням. Правильно підібрані препарати дозволять заповнити недолік активних речовин і прискорити процеси метаболізму, а також зміцнити імунітет.
Необхідні мікроелементи
При діабеті вимоги до харчування значно вище, ніж у здорової людини. Справа в тому, що при захворюванні порушується баланс перекисного окислення і швидкості синтезу вільних радикалів, що перевищує швидкість їх руйнування.
Тому для запобігання окисного стресу хворим показаний прийом антиоксидантів:
- Вітамін A. сприяє нейтралізації високотоксичних форм кисню, що виникають в процесі життєдіяльності клітин, кількість яких стрімко зростає при порушенні засвоєння глюкози. Більш того, ретинол сприяє поліпшенню проникності клітинних мембран.
- Вітаміни групи B. тіамін рибофлавін, ніацин, біотин, фолієва і пантотенова кислоти – найбільш цінні мікроелементи при діабеті, які беруть участь в процесах метаболізму і функціонування організму. При прийомі добавок з цими речовинами налагоджується засвоєння вуглеводів, поліпшується кровообіг, нормалізується вироблення гемоглобіну і відновлюється діяльність нервової системи.
- Вітамін C. терапія аскорбіновою кислотою допоможе уповільнити руйнівний вплив вільних радикалів і поліпшити ефективність інсуліну.
- Вітамін E. Токоферол-антиоксидант, що нейтралізує згубну роботу вільних радикалів, що чиниться на тканини, що запобігає розвитку ускладнень, а також сприяє нормалізації тиску і відновленню нормального живлення сітківки очей.
Також неоціненну дію на організм при хворобі надає прийом мінералів:
- Селен. Запобігає розвитку катаракти і окислювальний процес тканин.
- Залізо. Сприяє нормалізації обміну ліпідів і зміцненню імунної системи.
- Магній. Відновлює стан сітківки.
- Хром. Елемент знижує інсулінорезистентність, підвищує активність цього гормону.
- Цинк. Знижує вміст холестерину, і сприяє відновленню клітин.
Вітаміни для очей при діабеті
Негативним наслідком цукрового діабету є порушення кровопостачання очей. Існує три групи вітамінних комплексів і БАД для діабетиків в залежності від складу і чиниться дії:
- на основі бета-каротину або лютеїну;
- на основі антоціанів;
- універсальні-комплексної дії.
Найбільшої ефективності препаратів вдасться досягти при прийомі в якості добавки до основного раціону.
Алгоритм вибору добавок
Вибираючи вітамінний комплекс, важливо вивчити склад і процентне співвідношення корисних речовин. Справа в тому, що нерідко виробники включають до складу допоміжні компоненти, які не надають ніякої дії на зір.
Крім цього, варто звернути увагу на інформацію про клінічні дослідження препарату, що підтверджують ефективність. Також в інструкції представлені важливі відомості про протипоказання і побічні дії.
Протипоказання і передозування
Незважаючи на користь вітамінно-мінеральних комплексів і продуктів харчування, збагачених корисними речовинами, зловживання ними може обернутися негативними наслідками. Перевищення добової норми споживання вітамінів становить загрозу гіпервітамінозу.
Особливий ризик може викликати надмірне споживання продуктів і препаратів, багатих вітамінами A, D, E і K. оскільки останні відносяться до жиророзчинних, при їх надлишку організм не справляється самостійно, оскільки вони не виводяться з сечею.
Тому, щоб попередити ризики, хворим на цукровий діабет рекомендується погоджувати будь-який прийом і кількість препаратів з спостерігає лікарем.