Чи можна вживати цукрозамінники при цукровому діабеті?

Цукрозамінники часто вживають на дієті. Вони роблять їжу солодкою, але при цьому не збільшують її калорійність. Наскільки безпечний цей продукт для людей, які страждають на цукровий діабет? Про це піде мова в нашій статті.


                                    Можно ли употреблять сахарозаменители при сахарном диабете?

Цукор-справжній ворог для тих, хто прагне позбутися від зайвих кілограмів. Саме для таких людей були винайдені штучні замінники цукру. Вони дратують «солодкі» рецептори і при цьому є низькокалорійними продуктами. Ставлення до них у дієтологів і лікарів неоднозначне. З одного боку, цукрозамінники допомагають худнути завдяки зниженню загальної калорійності їжі, з іншого — продукт може посилити відчуття голоду, змушуючи з’їдати набагато більше необхідного. Є дослідження, в яких показано, що ці добавки викликають залежність від солодкого: рецептори дратуються, втрачають чутливість, через що організм вимагає збільшення «дози».

Для людей, які страждають на цукровий діабет, питання вживання солодощів стоїть дуже гостро. Наскільки нешкідливо для них вживати альтернативні варіанти цукру?

Чи можна натуральний замінник при діабеті?

Натуральними цукрозамінниками є фруктоза, ксиліт, сорбіт і стевія. Їх енергетична цінність майже така ж, як у звичайного цукру. Головна відмінність полягає в тому, що ці речовини засвоюються поступово. Так, вони збільшують концентрацію глюкози в крові, але це відбувається не різко, без стрибків. Для засвоєння, наприклад, фруктози, організм не потребує інсуліну, тому ці продукти не мають протипоказань. Лікарі єдині в думці: хворим на цукровий діабет першого типу можна включати в раціон натуральні цукрозамінники. Для пацієнтів з діабетом другого типу ці продукти протипоказані: їх калорійність порівнянна з калорійністю звичайного цукру, і це необхідно враховувати при розробці плану харчування. Людям з діабетом рекомендується вживати цукор в його споконвічному вигляді — разом з ягодами і фруктами. Але знову ж таки слід знати міру!

Натуральні цукрозамінники добре засвоюються організмом і виводяться природним шляхом. Фруктоза позитивно впливає на печінку і добре взаємодіє з глікогеном. Ксиліт відмінно розчиняється у воді і надає відчуття свіжості в роті. Сорбіт всмоктується в кишечнику на 100%. Він має високу харчову цінність і має проносну дію, активізуючи очищення кишечника. На тлі цих продуктів вигідно виділяється стевія — натуральний цукрозамінник, солодкість якого в рази перевершує звичайний цукор. Вона випускається у вигляді екстракту або порошку, надає стравам солодкий смак і часто використовується в приготуванні випічки. Стевія знижує рівень цукру в крові, нормалізує артеріальний тиск і зміцнює захисні сили організму.

Чи можна штучний підсолоджувач при діабеті?

Штучні цукрозамінники повністю безкалорійні. Вони не несуть ніякої енергетичної навантаження, за рахунок чого можна без праці розрахувати кількість спожитих калорій, якщо ви дотримуєтеся суворої дієти. Ці продукти не мають ніякого впливу на концентрацію глюкози в крові і не є причиною розвитку діабету. У великих дозах штучні підсолоджувачі можуть спровокувати утворення ракових пухлин в сечовому міхурі. Для діабетиків такі підсолоджувачі небезпечні тим, що викликають ниркову недостатність. Вони погано засвоюються і не насичують організм очікуваними вуглеводами. При розпаді штучних цукрозамінників утворюється метанол, що викликає отруєння організму, що для пацієнтів загрожує ретинопатією. Вживати штучні підсолоджувачі слід в дуже малих дозах. Контролювати це досить складно, так як такі продукти все більш широко застосовуються в харчовій промисловості.

Хворим на діабет штучні добавки протипоказані.

Найпопулярнішими штучними цукрозамінниками є:

  • Сахарин-набагато солодше цукру, але надає стравам неприємний металевий присмак. Максимальна добова доза не повинна перевищувати 11 таблеток.
  • Цикламат – при розщепленні в шлунку перетворюється в циклогексиламін, властивості якого вивчені не до кінця. Його використовують в харчовій промисловості для приготування соків, компотів, десертів.
  • Аспартам-при тривалому вживанні викликає мігрень, алергію, порушення сну. Під час термічної обробки розщеплюється на метанол і фенілаланін — потужні канцерогени.
  • Дульцин – є похідним сечовини, яка викликає анемію, цирозне ураження печінки і затримку росту.


                                    Можно ли употреблять сахарозаменители при сахарном диабете?

Який краще?

Якщо у вас діагностовано діабет, то при виборі цукрозамінника спочатку обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Навіть натуральний підсолоджувач може викликати побічні ефекти. Доктор вивчить анамнез, визначить стан печінки і нирок і на підставі результатів обстеження зможе призначити «солодку добавку», яка не зашкодить здоров’ю. Не купуйте підсолоджувач самостійно, грунтуючись виключно на особистих перевагах!

Діабетикам рекомендовані тільки натуральні цукрозамінники, а найкраще вживати «природний» цукор з меду, кураги, фініків, інжиру та родзинок. Вони не завдадуть шкоди, але, знову-таки, якщо не перевищувати рекомендовану лікарем добову дозу солодкого.