Захворювання щитовидної залози: симптоми і лікування

Заболевания щитовидной железы: симптомы и лечение

Більшість чули про щитовидну залозу, але багато хто не знає або не розуміє її функцій. Щитовидна залоза – це залоза внутрішньої секреції, що виробляє йодовмісні гормони. Виробляються гормони беруть участь в регулюванні обміну речовин. Заліза має форму метелика і розташована на передній поверхні шиї.

Гіпотиреоз (недостатня активність щитовидної залози)

Гіпотиреоз – найбільш поширене захворювання щитовидної залози. Гіпотиреозом називають знижену функцію щитовидної залози. Частою причиною цього стану є тиреоїдит Хашимото-аутоімунне захворювання, яке в кінцевому підсумку призводить до припинення роботи залози.

Симптоми гіпотиреозу можуть бути різними і абсолютно не мають специфічності. Він може проявлятися втомою, збільшенням ваги і сухістю шкіри. Медикаментозне лікування гіпотиреозу полягає в заміщенні нестачі гормону щитовидної залози лікарським препаратом, який приймають щодня протягом усього життя.

Підвищеного ризику розвитку гіпотиреозу схильні:

  • Жінка
  • Люди старше 60 років
  • Особи з обтяженим сімейним анамнезом щодо захворювань щитовидної залози
  • Пацієнти з уже наявними аутоімунними захворюваннями, наприклад цукровий діабет 1 типу
  • Пацієнти після лікування радіоактивним йодом або приймають антитиреоїдні препарати
  • Особи, які зазнали впливу радіації
  • Пацієнти після операції на щитовидній залозі
  • Вагітні або народили протягом шести місяців після пологів

Гіпертиреоз (надактивна щитовидна залоза)

При деяких захворюваннях щитовидна залоза стає гіперактивною і виробляє занадто багато гормонів. Гіпертиреоз також часто є наслідком аутоімунного захворювання, яке називається хвороба Грейвса або дифузний токсичний зоб. Другою причиною гіпертиреозу є метаболічно активний вузол щитовидної залози, який придбав самостійність у виробленні гормонів щитовидної залози

Симптоми гіпертиреозу можуть включати втрату ваги, прискорене серцебиття, пітливість, діарею і нервозність. Хвороба Грейвса можна лікувати за допомогою ліків, терапії радіоактивним йодом або хірургічного втручання.

Фактори ризику розвитку хвороби Грейвса включають:

  • Сімейний анамнез і спадковий фактор
  • Жіноча стать
  • Наявність аутоімунного захворювання таких як цукровий діабет 1 типу, перніціозна анемія та / або первинна надниркова недостатність

Інші захворювання щитовидної залози

Деякі захворювання щитовидної залози характеризуються зміною її структури, що часом може зажадати хірургічного втручання. Не варто також забувати, що тривалий і не відповідає на консервативне лікування гіпертиреоз також є показанням до проведення операції. У ряді випадків видаляється частина щитовидної залози-гемітіреоідектомія. При повній тиреоїдектомії видаляється вся залоза. Для лікування раку щитовидної залози зазвичай потрібна повна тиреоїдектомія і, в деяких випадках, видалення лімфатичних вузлів на шиї. Деякі доброякісні вузлики стають досить великими, можуть викликати проблеми з ковтанням і диханням. У цьому випадку також рекомендується повна тиреоїдектомія.

Пацієнту, якому видалили частину щитовидної залози або повністю видалили щитовидну залозу, може знадобитися замісна терапія препаратами левотироксину (гормону ЩЗ).

Лікування щитовидної залози

Зверніться до ендокринолога, якщо у Вас присутні ознаки і симптоми гіпотиреозу або гіпертиреозу. Обстеження буде включати лабораторні аналізи, УЗ дослідження. За результатами обстеження буде призначено лікування і сформований план спостереження. Якщо буде потрібна операція, вас направлять до хірурга, що спеціалізується на лікуванні захворювань щитовидної залози

Сьогодні абсолютно всі проблеми з щитовидною залозою можна успішно вирішити вже на самому ранньому етапі їх виявлення.