Серцева недостатність пов’язана зі зниженням функції серця. Серцевий м’яз не може виробити енергію, необхідну для прокачування необхідної кількості крові по всьому організму.
Тільки в Росії близько 7 мільйонів людей страждають серцевою недостатністю. У людей старше 70 років страждає кожна четверта людина, причому чоловіки, як правило, уражаються в значно більш молодому віці, ніж жінки. Ризик для чоловіків приблизно в півтора рази вище, ніж для жінок. У Росії хвороби системи кровообігу є найпоширенішою причиною смерті.
- Що таке серцева недостатність?
- Що викликає серцеву недостатність?
- Які види серцевої недостатності і які їх симптоми?
- На які класи ділиться серцева недостатність?
- Як діагностується серцева недостатність?
- Як лікується серцева недостатність?
- Які шанси на одужання від серцевої недостатності?
Що таке серцева недостатність?
Зі здоровим серцем багата киснем кров з лівого шлуночка перекачується через тіло до органів, забезпечуючи їх киснем і поживними речовинами. Після постачання органів кров з низьким вмістом кисню повертається з організму в праву частину серця, звідки вона транспортується в легені. У легенях кров збагачується киснем, так що вона знову може перекачуватися по всьому тілу через лівий шлуночок.
Серцева недостатність-це ослаблення насосної функції серця. Як правило, уражається або права сторона серця (правобічна серцева недостатність), або ліва сторона серця (лівостороння серцева недостатність). При прогресуючій серцевій недостатності можуть бути порушені обидві сторони серця (Глобальна серцева недостатність). Серцева недостатність також може бути хронічною або гострою за своєю природою. Хронічна серцева недостатність зустрічається частіше гострої серцевої недостатності, яка виникає раптово і несподівано. Гостра серцева недостатність може виникнути раптово на тлі гострої серцево-судинної катастрофи та / або декомпенсації серцевої недостатності.
Що викликає серцеву недостатність?
Серцева недостатність викликана хворобами, які зачіпають або пошкоджують Серцевий м’яз. Найбільш поширеною причиною хронічної серцевої недостатності є захворювання коронарної артерії.
Ішемічна хвороба серця (ІХС) викликається звуженням коронарних судин (коронарних артерій), найчастіше через атеросклерозу. Коронарні артерії-це судини, які забезпечують серце киснем та іншими важливими поживними речовинами. Прогресуюче звуження (також зване стенозом) артерій призводить до порушень кровообігу серцевого м’яза. ІХС часто діагностується, коли присутня стенокардія (біль і напруга в грудях), але в іншому вона залишається непоміченою.
Інфаркт відбувається через зменшення циркуляції крові, багатої киснем, до серцевого м’яза, що призводить до незворотної загибелі тканини. Це пошкодження впливає на насосну функцію серця, приводячи до серцевої недостатності. Велика частина пацієнтів також страждає від високого кров’яного тиску, що додатково погіршує ситуацію.
Високий кров’яний тиск (гіпертонія) є єдиною причиною серцевої недостатності у майже 20% людей, що робить його другою найбільш поширеною причиною цього захворювання. Високий кров’яний тиск змушує серце постійно працювати сильніше. Серце не може працювати під додатковим навантаженням протягом тривалого періоду часу, і тому деградує.
Подібний ефект може бути викликаний проблемою з серцевим клапаном. При звужених або протікають аортальних клапанах серце повинно працювати сильніше або битися частіше, що також веде до збільшення навантаження.
Брадикардія-порушення серцевого ритму при якому знижена частота серцевих скорочень також може бути причиною серцевої недостатності, оскільки циркулює занадто мало крові. Занадто швидке серцебиття (тахікардія) пов’язане зі зменшенням ударного обсягу і, отже, може також привести до серцевої недостатності.
Спадкові захворювання серця, вагітність, аутоімунні розлади, алкоголь, наркотики або зловживання медикаментами, гіперактивність щитовидної залози і порушення обміну речовин (цукровий діабет) можуть бути причинами серцевої недостатності.
Які види серцевої недостатності і які їх симптоми?
Серцева недостатність підрозділяється на наступні види:
- Лівостороння серцева недостатність
- Правобічна серцева недостатність
- Глобальна серцева недостатність
- Систолічна серцева недостатність
- Діастолічна серцева недостатність
- Хронічна серцева недостатність
- Гостра серцева недостатність
Кожен тип серцевої недостатності має різні симптоми, і симптоми можуть відрізнятися за інтенсивністю. Проте, основним симптомом серцевої недостатності є утруднення дихання при фізичному навантаженні або в спокої. Попереджувальні ознаки можуть включати потовиділення при легкому фізичному навантаженні, нездатність лежати рівно, сором в грудях або наявність набряклості ніг.
Лівостороння серцева недостатність
Ліва сторона серця відповідає за перекачування багатої киснем крові по всьому тілу до органів. При лівосторонньої серцевої недостатності насосна функція лівого шлуночка обмежена, що призводить до недостатньої кількості крові, збагаченої киснем, для прокачування по всьому організму. Замість цього кров залишається в легеневій циркуляції, що може призвести до утворення рідини в легенях( набряк легенів), утрудненого дихання, подразнення горла, «деренчання» звуку при диханні, слабкості або запаморочення.
Це найчастіше викликано ішемічною хворобою серця (ІХС), високим кров’яним тиском або серцевим нападом і рідше – порушенням серцевого м’яза або серцевих клапанів.
Лівостороння серцева недостатність може проявлятися гостро або розвиватися з часом. Зазвичай вперше помічають по задишці від фізичної активності. При важкому стані це може навіть призвести до гіпотонії (низького кров’яного тиску) в стані спокою.
Правобічна серцева недостатність
Права сторона серця відповідає за повернення крові з низьким вмістом кисню назад в легені. При правобічної серцевої недостатності правий шлуночок не працює належним чином. Це викликає підвищений тиск у венах, витісняючи рідину в навколишні тканини. Це призводить до набряків, особливо в ступнях, пальцях ніг, щиколотках і гомілках. Це також може призвести до гострої необхідності мочитися вночі, коли нирки отримують краще кровообіг.
Причиною найчастіше є гостре або хронічне збільшення опору легеневого кровообігу. Обумовлено легеневими захворюваннями, такими як легенева емболія, астма, виражена емфізема, хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ, найчастіше внаслідок вживання тютюну) або лівосторонньої серцевою недостатністю. Рідкісні причини включають проблеми з серцевим клапаном або захворювання серцевого м’яза.
Глобальна серцева недостатність
Коли уражені як ліва, так і права сторони серця, це називається глобальною серцевою недостатністю. Присутні симптоми лівої і правої серцевої недостатності.
Систолічна і діастолічна серцева недостатність
Систолічна серцева недостатність пов’язана з втратою нормального функціонування клітин серцевого м’яза або зовнішніх порушень насосної функції. Кров потрапляє в легені, а органи не отримують достатньої кількості кисню.
При діастолічної серцевої втрачається еластичність шлуночка, через що він не розслабляється і не наповнюється відповідним чином. Однією з найбільш поширених причин діастолічної дисфункції є високий кров’яний тиск. Через підвищеного опору в артеріях серце повинно працювати сильніше. Еластичність серцевого м’яза знижується, і між скороченнями з шлуночків в організм може перекачуватися менше крові. Це призводить до того, що організм не отримує достатньої кількості крові і поживних речовин.
Хвороба клапана серця також може привести до потовщення серцевого м’яза. Мускулатура серця стає більш жорсткою і менш еластичною через накопичення білків. Симптоми від кашлю до задишки.
Хронічна і гостра серцева недостатність
Хронічна серцева недостатність-це прогресуюче захворювання, яке розвивається місяцями або роками і зустрічається частіше, ніж гостра серцева недостатність. При хронічній серцевій недостатності симптоми часто не сприймаються всерйоз, оскільки організм здатний компенсувати це протягом тривалого періоду часу або симптоми пов’язують зі збільшенням віку. Симптоми відображають або ліву, або правобічну серцеву недостатність.
Гостра серцева недостатність виникає раптово, через кілька хвилин або годин, після серцевого нападу, коли організм більше не може це компенсувати. Деякі симптоми включають в себе:
- Сильні труднощі дихання і / або кашлю;
- Булькаючий звук при диханні;
- Порушення серцевого ритму;
- Блідість;
- Холодний піт.
На які класи ділиться серцева недостатність?
Існує кілька класифікацій серцевої недостатності:
- Класифікація за В. х. Василенко, Н. Д. Стражеско, Г. Ф. Ланга;
- Класифікація гострої серцевої недостатності за шкалою Killip;
- І найпоширеніша, Класифікація Нью-Йоркської кардіологічної асоціації.
Згідно функціональної класифікації Нью-Йоркської кардіологічної асоціації (NYHA), серцева недостатність підрозділяється на класи I-IV в залежності від вираженості симптомів і обмеження фізичної активності.
Серцева недостатність ділиться на чотири класи в залежності від вираженості симптомів:
- NYHA I: хвороба серця без будь-яких обмежень фізичної активності. Нормальна активність не викликає підвищеного стомлення, серцебиття або утруднення дихання.
- NYHA II: хвороба серця, що викликає помірне обмеження в повсякденній діяльності. Ніяких симптомів в стані спокою.
- NYHA III: хвороба серця, що викликає помітне обмеження в повсякденній діяльності. Прості дії, такі як чищення зубів, прийом їжі або розмова, викликають стомлення, серцебиття або утруднення дихання. Симптомів у спокої немає.
- NYHA IV: серцеві захворювання, що викликають симптоми в стані спокою (і при будь-якому ступені легкої фізичної активності).
Серцева недостатність значно знижує якість життя. Хворі часто відчувають велике розчарування у зв’язку з фізичними обмеженнями і мають тенденцію йти з суспільного життя. З цієї причини психологічні розлади, такі як депресія, часто присутні на додаток до очікуваних фізичних симптомів.
Як діагностується серцева недостатність?
Діагностика починається з комплексної оцінки історії хвороби людини, приділяючи особливу увагу симптомам (початок, тривалість, прояв). Це допомагає класифікувати тяжкість симптому. Серце і легені обстежуються. Якщо є підозра на серцевий напад або порушення ритму, виконується ЕКГ спокою з 12 відведеннями. Крім того, ехокардіографія і загальний аналіз крові. Необхідність в катетеризації визначається індивідуально.
Як лікується серцева недостатність?
При хронічній серцевій недостатності застосовуються медикаменти (такі як інгібітори АПФ, бета-блокатори і діуретики). Ліки використовуються для запобігання ускладнень і поліпшення якості життя. Інгібітори АПФ і бета-блокатори можуть продовжувати життя, але для досягнення позитивного ефекту їх слід приймати регулярно.
Крім того, використовуються ритм-терапії (для лікування порушень ритму серця), імплантація трикамерного кардіостимулятора. Останнє забезпечує своєчасну активацію передсердь і обох шлуночків. Дефібрилятор також часто імплантується як частина кардіостимулятора для протидії небезпечним порушенням серцевого ритму в умовах важкої серцевої недостатності. Це лікування також відоме як ресинхронізаційна терапія. Важливою частиною успішного лікування є фізіотерапія.
Які шанси на одужання від серцевої недостатності?
Серцева недостатність не може бути “вилікувана”. Проте, очікувана тривалість життя пацієнта може бути значно збільшена. Це залежить від типу серцевої недостатності, а також від віку, супутніх захворювань і способу життя людини. Якщо лікувати супутні захворювання (наприклад, високий кров’яний тиск), вести здоровий спосіб життя і дотримуватися рекомендацій лікаря, можливий хороший довгостроковий прогноз.