Перелом шийки стегна: неприємність цю ми переживемо

Перелом шейки бедра: неприятность эту мы переживем

Експерти про ризики, способи лікування і про те, як мінімізувати ускладнення в процесі реабілітації.

З висоти свого зростання

“Потягнулася за баночкою на верхній полиці«,» нахилився за палицею«,» вилазила з ванної” — в похилому віці ці прості побутові ситуації можуть закінчитися травмами, найгірша з яких – перелом шийки стегна.

Треба сказати, що перелом шийки стегна трапляється і в 40, і в 50 років, і у чоловіків, і у жінок. Однак, за даними з відкритих джерел, близько 90% травмованих з переломом шийки стегна-люди у віці від 60 років і-найчастіше-жінки. Особлива проблемність травми пов’язана з тим, що в літньому віці кістки зростаються значно гірше.

Кістки у літніх тендітні, тому більшість переломів шийки стегна у літніх людей трапляються в результаті падіння з висоти власного зростання при ходьбі, бігу, неакуратному пересуванні по сходах, льоду і т. д.

При цьому, звертають увагу експерти, не так небезпечний сам перелом, як ускладнення, які він може викликати. Як вже говорилося, досить часто ця травма у літніх супроводжується загостренням різних захворювань, які можуть надовго «укласти» в ліжко і навіть привести до летального результату.

З бабусиною сестрою нещастя сталося напередодні настання нового 2017 року, 31 Грудня-вона спіткнулася і впала вдома. Рентген в травмпункті показав перелом шийки стегна. Від операції довелося відмовитися: важка гіпертонія і віку 84 роки. Незважаючи на відхід професійного лікаря (її племінниці), травма буквально зломила перш вольову жінку — вона впала в депресію, сильно ослабла, перестала їсти і всього через півроку померла.

Шийка або крутив?

Верхній кінець довгої стегнової кістки має складну будову. Закруглення на кінці-головка кістки, більш вузька частина, що з’єднує головку з тілом кістки – це шийка, а з двох сторін цієї шийки є кісткові виступи – Рожни (особливо помітний зовнішній), до них прикріплюються м’язи. Шийка-сама тендітна частина стегнової кістки.

“Перелом шийки – це один з переломів верхньої частини стегна у літніх, але не самий часто зустрічається — – говорить Дмитро Хряпін, травматолог-ортопед травматологічного відділення МКЛ імені В.В. Вересаєва. – Найчастіший перелом у людей старшого віку-черезвертельний перелом стегна: таких пацієнтів за минулий рік у нашому відділенні було 250 осіб. З переломами шийки стегна за 2016 рік до відділення надійшло 185 осіб. Більшість людей всі ці переломи називає переломами шийки стегна, хоча різниця між ними дуже велика: чрезвертельний перелом заживає краще – кістка завжди зростається — і з операцією, і без, а ось шийка — не завжди».

Потрібно оперувати!

Геріатри наполягають, що літня людина з переломом шийки стегна повинен бути прооперований. «У цивілізованому світі оперується майже 100 відсотків літніх людей, які отримали перелом шийки стегна, — говорить Андрій Ільницький, завідувач кафедрою терапії, геріатрії та антивікової медицини інституту підвищення кваліфікації Федерального медико-біологічного агентства. – Ризики, звичайно, існують, як і при будь-якій іншій операції. Але ризик від непроведення операції і від ускладнень, пов’язаних з обмеженням рухливості, незрівнянно вище”.

За даними Дмитра Хряпіна, близько 2/3 травмованих успішно оперуються.

«З надійшли у відділення людей старшого віку з обома видами перелому було прооперовано приблизно 70-80 відсотків, — говорить практикуючий травматолог. – Операції були різні – це і остеосинтез, коли кістки з’єднуються гвинтами, і ендопротезування. На них минулого року у нас було близько двохсот квот і всі вони були обрані». Він пояснив, що операції остеосинтезу у пацієнтів, що залишилися фінансувалися з інших джерел, а для ендопротезування в плановому порядку за квотами хворих направляли в інші стаціонари.

Бабуся впала: наші дії

Якщо бабуся впала, скаржиться на біль, але ходити може, хоч і з працею, насторожити близьких повинні скарги на оперізуючий біль навколо тазостегнового суглоба, сильний біль в паху, гостру або, навпаки, тупий біль в суглобі при ходьбі. На перелом шийки стегна можуть вказувати і такі симптоми, як збільшення болю при русі і постукуванні по п’яті пошкодженої кінцівки, невелике вивертання травмованої ноги в зовнішню сторону, яке помітно по стопі, неможливість утримувати ногу навісу в випрямленому стані (при здатності згинати і розгинати ногу), вкорочення ноги на кілька сантиметрів.

Біда трапилася. Літня людина в больовому шоці, потім пригнічений, розгублений, переляканий тим, що тепер зляже назавжди. Що робити?

Перш за все, його треба морально підтримати, підбадьорити. У XXI столітті перелом шийки стегна – не вирок. Директор Науково-дослідного медичного центру “геронтологія «Кирило Прощаєв радить:»літній людині треба сказати, що медицина змінилася практично за одне покоління, і зараз люди з переломами шийки стегна оперуються і операція може повернути їм рухливість і колишній спосіб життя”.

Відразу після травми – до приїзду лікарів — потрібно надати першу медичну допомогу: помістити на рівну поверхню, ногу зафіксувати за допомогою шини так, щоб одночасно були захоплені і тазостегновий, і колінний суглоб. Увага: лікарі забороняють намагатися привести травмовану ногу в нормальне положення.

Важливо якомога швидше доставити травмованого літніх людей в лікарню, оскільки, чим швидше буде надана необхідна лікарська допомога, тим ефективніше буде лікування. Наприклад, при переломі сильно падає гемоглобін, в кров потрапляють тромби або жирова тканина, чому в першу добу-двоє можуть виникнути ускладнення.

Вирішувати з медиками питання про операцію. Зазвичай операцію намагаються провести в перші два тижні після отримання травми. На жаль, в районних та обласних центрах питання вирішується і довше – треба намагатися зробити все можливе, щоб прискорити день операції.

При відсутності ризиків, що літній просто-напросто помре на операційному столі від серцевої або ниркової недостатності, різкого падіння і стрибка тиску та ін. — необхідно хірургічне втручання – скріплення суглоба або кісток гвинтами (остеосинтез) або установці протеза суглоба (ендопротезування).

“Питання з терміном операції вирішується в кожному випадку індивідуально, але намагаємося оперувати в найближчі дні, — пояснює Дмитро Хряпін. – Як я вже говорив. операції проводяться безкоштовно, для москвичів за квотами”»

Що буде після операції

Лікування перелому шийки стегна-справа довга, має сенс заздалегідь уявити, що і як потрібно буде планувати:

Після операції пацієнта направляють на деякий час в реанімаційне відділення.

Протягом тижня йому вводяться антибіотики і препарати, що розріджують кров.

Між ніг встановлюють подушку, щоб утримувати ноги на відстані один від одного.

Практично відразу після операції пацієнту рекомендують рухатися: сідати в ліжку, робити дихальну гімнастику, виконувати нескладні вправи для м’язів.

Через 3-7 днів після операції за допомогою милиць пацієнту допомагають піднятися на ноги і почати пересуватися за сприяння фахівця.

На 10-12 добу після операції знімають шви і виписують додому.

Реабілітація-важливо не лінуватися

Після виписки літня людина і його родичі повинні продовжити реабілітаційні процедури згідно з рекомендаціями лікаря. Людина повинна заново вчитися ходити і повернути своє життя в звичне русло. Можна відновлюватися вдома під наглядом і доглядом родичів і доглядальниць, а можна в пансіонаті для літніх людей.

У будь-якому випадку літня людина, переконані експерти, має стати активним учасником реабілітації.

“Крім максимально можливої фізичної активності-дихальної гімнастики, вправ для рук з вагою і без і інший, літня людина повинна вести спосіб життя, максимально наближений до звичайного: дивився Вечірні новини – продовжувати їх дивитися, користувався Інтернетом — продовжувати їм користуватися, вивчав іноземну мову — продовжити його вчити, майстрував, творив руками – продовжувати ці заняття. Наше завдання-створити навколо літньої людини на період обмежень у пересуванні середовище, яке максимально моделює її колишній спосіб життя”, – радить Андрій Ільницький.

Буває, що літні люди з подібними переломами лінуються робити запропоновані їм вправи для розпрямлення ніг і ін.мотивувати і організувати їх вдається не завжди. У цьому випадку допоможуть фахівці. “Крім активних рухів можна використовувати пасивні, коли фахівець з реабілітації або особа, що виконує його функції, бере кінцівки літньої людини в свої руки і виконує ними необхідні рухи», — говорить Ільницький.

Як зменшити ускладнення

У домашніх умовах протягом 6-8 місяців після операції літньому необхідно дотримуватися кількох правил, що зменшують ризик виникнення різних ускладнень:

  • не допускати повного згинання (або більш прямого кута) в тазостегновому суглобі.
  • під час сидіння підкладати на стілець подушку, щоб коліна розташовувалися нижче рівня стегон;
  • чи не перехрещувати ноги – ні сидячи, ні лежачи;
  • чи не нахилятися вперед-завжди вставати з прямою рівною спиною;
  • сідати на стілець, злегка розставляючи ноги,
  • триматися за перила, піднімаючись або спускаючись по сходах;
  • користуватися взуттям з неслизькою підошвою і на невисокому каблуці.

Відвідуючи будь-якого лікаря потрібно інформувати його про наявність ендопротеза. При появі болю в місці операції або підвищенні температури тіла необхідно відразу звернутися до Вашого хірурга.

Не варто забувати, що ендопротез – механізм і йому властиво зношування. Він може бути зроблений з металу, пластику, кераміки. Залежно від матеріалу і навантаження, протез може служити до 15 років. Як продовжити термін його “служби”? Бажано не додавати у вазі і намагатися не піднімати важких предметів.

Крім того, краще не займатися активними видами спорту (тенісом, лижним спортом і т.п), а ось плавання і ходьба літній людині з ендопротезом не зашкодять.

Оперувати не можна, лікувати

В ДКБ ім.В.Вересаєва, як зазначає Дмитро Хряпін, ендопротезування шийки стегна протипоказано хворим, які ведуть неактивний спосіб життя і страждають старечим недоумством. “Остеосинтез при чрезвертельних переломах виконуємо практично всім, – говорить травматолог. – Тут протипоказанням є гострі інфаркти або інсульти, що настали одночасно з переломом».

Лікування без операції полягає в догляді за хворим-профілактиці пролежнів, пневмоній та ін., а також його активізації — спочатку в ліжку, а через якийсь час-за допомогою ходунків.

Основні труднощі при лікуванні таких переломів – зрощування кісток йде дуже довго (шість-вісім місяців), дуже тривалий постільний режим призводить до пролежнів, варикозних захворювань та інших ускладнень, через що лікарі намагаються його максимально скоротити.

У післяопераційному періоді і при неможливості операції найбільш ефективний догляд можуть забезпечити фахівці пансіонатів для літніх людей і доглядальниці з медичною освітою.

Звертайтеся до помічників в реабілітації

Догляд силами родичів майже завжди програє професійному, вважають експерти.

Будинки літні люди після виписки з лікарні нерідко просто лежать місяць або два, так як родичі не можуть з ними займатися. Від цього у літніх починається атрофія м’язів, яка провокує цілий ланцюжок проблем: може виснути стопа ноги, люди підволочують ногу, зростає навантаження на коліно, а так як нога не зафіксована, починаються проблеми з колінними суглобами.

Коли літній зовсім не встає з ліжка, не займається, починається контрактура – окостеніння суглобів, підібгані ноги, які нічим вже не розпрямиш.

Якщо ж у рідних є час доглядати, то не володіючи спеціальними знаннями і навичками, вони часто розуміють своє завдання лише в годуванні і гігієнічних процедурах. «Але літній людині перш за все потрібна не доглядальниця, а невтомний помічник в активізації, що володіє хоча б її найпростішими методиками-фізичними вправами, інтелектуальними тренінгами, способами допоміжного і замісного пересування і так далі, — говорить Кирило Прощаєв. – Треба визначитися, чи буде виконувати роль такого фахівця хтось із родичів або найнятий фахівець. І якщо вирішено, що це буде родич, пред’являти до нього ті ж вимоги, що і до найнятого фахівця: він не повинен показувати свої негативні емоції, втому, не повинен надмірно співчувати, голосити, охати і ахати і завжди перед літньою людиною він повинен бути охайним, бадьорим і енергійним. При цьому доглядає родич повинен мати право на відпустку, на вихідні дні — і сім’я повинна передбачити ці моменти — адже у нього підвищений ризик емоційного вигорання».

Знову піти після операції-реально

Швидкість реабілітації, каже Сергій Садовський, виконавчий директор мережі пансіонатів для літніх людей» турбота і догляд”, залежить від попереднього травмі стану літнього — чи був він самостійний.

“Зазвичай, якщо до травми людина себе повністю забезпечував, то лежати для нього – ненормально і він сам постарається швидше встати. Але навіть вже ходячих літніх може сильно “гальмувати” страх, що те ж саме станеться і з другою ногою, і вони починають підсвідомо жаліти і здорову ногу і уникати активності».

Як розповів експерт, на початку літа в один з пансіонатів мережі привезли з лікарні на реабілітацію бабусю після операції на шийці стегна. “Через тиждень вона пішла, а в цілому у нас вона пролежала менше місяця і поїхала додому на своїх ногах, — каже Садовський. – І це один приклад з безлічі, коли в приватних пансіонатах і будинках престарілих пацієнти показують більш позитивну динаміку одужання», — говорить Садовський.

За його словами, перебування цієї бабусі разом з усіма витратними матеріалами обійшлося родичам в 55 тис.руб. це вдвічі дешевше перебування на будь-якому курорті.  «Ми починаємо з комплексу фізичних вправ, потім допомагаємо літній людині сідати, а через тиждень вже ставимо на ходунки, причому одночасно з цим з літньою людиною працює психолог, — пояснює Садовський. – Відновлення може зайняти від двох тижнів до 4 місяців. Рання реабілітація в певному сенсі запорука того, що літня людина швидше повернеться до звичайного життя, і її термін при цьому значно скорочується, в чому полягає перевага професійного догляду в приватних пансіонатах».

Щоб бабуся не впала духом, ставимо невеликі цілі

Іноді реабілітація і лікування йдуть не так скоро, як хотілося б літньому і він падає духом. В цьому випадку Кирило Прощаєв рекомендує ставити літньому не кінцеву мету-ходити так само, як до перелому, а чітко позначати, промовляти з ним проміжні цілі і досягати їх.

«Не забувайте хвалити за досягнення і мотивувати рухатися далі: наприклад, на цьому тижні ми зуміли пройти по кімнаті або Палаті, давай наступного вийдемо в коридор або іншу кімнату, з вікон якої видно Захід», — пояснює експерт.

Інший не менш важливе питання: що робити, якщо з якихось причин літньому не зробили операцію або він сам відмовився від операції і у нього розвивається апатія і втрачений сенс життя і віра в себе.

Як каже Андрій Ільницький, людина, яка не може ходити сама, може пересуватися за допомогою замісних засобів, наприклад, коляски. “Багато людей рухалися і рухаються саме так — від відомих політиків, наприклад, президента США Рузвельта, до паралімпійців і простих людей, які є в кожному місті, – резюмує експерт. – Головне забезпечити літній людині на візку вихід / виїзд і на прогулянку, і в магазин, і на екскурсії, і на город і так далі».

Знижуємо ризик нового падіння: безпечний будинок, паличка, звичний маршрут

В процесі реабілітації важливо убезпечити літню людину від нового падіння. Вважається, що людина, яка перенесла перелом, вже має ризик повторних падінь. Експерти рекомендують користуватися паличкою і ні в якому разі цього не соромитися, згадуючи про моду на цей аксесуар в XIX столітті.

«Найголовніше, створити в будинку, де живе перенесла травму і операцію літня людина безпечні умови, усунути ризикові моменти – – звертає увагу Андрій Ільницький. – Це, наприклад, килими з загнутими кутами, погане освітлення в коридорі або коморі, меблі на коліщатках без фіксаторів, яка може поїхати в будь – який момент, пороги між приміщеннями і так далі, і зробити допоміжні пристосування-поручні у ванній і туалеті».

Він також радить родичам кілька разів пройти разом з літньою людиною звичними маршрутами в магазин, в парк і так далі, щоб він переконався, що може пройти колишній шлях. Але поруч з ним, на перших порах, поки людина не адаптувався після перелому і операції, — його помічник, який не дасть йому впасти.