Дієта Хашимото при захворюванні щитовидної залози


                                    Диета Хашимото при заболевании щитовидной железы

Кому підходить ця система харчування?

Швидкий і короткий відповідь: тим, у кого з різних причин, частіше генетичним, порушується функціонування щитовидної залози

Тепер давайте розбиратися докладніше. Аутоімунний тиреоїдит зустрічається у 3-4% населення Землі і є одним з найбільш поширених захворювань щитовидної залози. Називається він ще тиреоїдитом Хашимото, на прізвище першого описав це порушення японського лікаря і вченого. А аутоімунним тому, що білі кров’яні тільця лімфоцити, частина імунної системи організму, які в нормі повинні захищати свого власника, починають атакувати і руйнувати тканину щитовидної залози.  Перебуваючи під ударом, щитовидній залозі складно виробляти важливі для всього організму гормони, що впливають на метаболізм, роботу серця, легенів, травлення, нервову систему і зростання. Ось такий от удар по горлу, заборонений навіть в боях без правил.

Детально роль харчування при аутоімунних захворюваннях щитовидної залози обговорюємо в модулі № 6. «Anti-age. Порушення балансу гормонів як провідна ланка в розвитку вік-асоційованих захворювань» нашого курсу з дієтології та нутриціології. Після закінчення курсу видається диплом.

Якщо коротко:

Захворювання Хашимото — аутоімунне. Вражає щитовидну залозу і призводить до порушення вироблення важливих для організму гормонів.  

Як за допомогою дієти і способу життя полегшити симптоми аутоімунного тиреоїдиту?

Багато симптомів і захворювань можна полегшити, переглянувши раціон. Аутоімунний тиреоїдит якраз з таких. Не всім людям допомагають ліки, а деяким хворим лікарі їх не призначають, тому що бачать, що рівень гормонів, незважаючи на захворювання, не змінився. Крім того, на тлі порушення роботи щитовидної залози часто розвиваються інші аутоімунні стани, підвищується рівень холестерину, виникає ризик ожиріння і діабету. Правильно підібраний раціон допоможе уникнути цих небезпечних симптомів, зменшити запалення, знизити або зовсім запобігти пошкодженню щитовидної залози.

Якщо коротко:

Щоб нормалізувати роботу щитовидної залози варто не тільки приймати ліки, але і переглянути раціон і спосіб життя.

Які варіанти раціону радять дієтологи?

Відмовитися від глютену

Виключення зернових і продуктів, що містять глютен, полегшує симптоми хвороби Хашимото. Оскільки багато досліджень показують, що при аутоімунному тиреоїдиті підвищується ризик розвитку непереносимості глютену, дієтологи радять обов’язково обстежитися на целіакію.

В одному дослідженні вчені рекомендували групі з 34 жінок з аутоімунним тиреоїдитом безглютенову дієту. Через 6 місяців було виявлено, що функціонування щитовидної залози у цієї групи покращився, а також підвищився рівень вітаміну D в крові.   

Безглютенова дієта при аутоімунному тиреоїдиті виявилася настільки ефективна, що дієтологи радять її дотримуватися навіть тим, у кого целіакії немає. Відмовитися варто від всіх продуктів з пшениці, ячменю і жита, а макарони, хліб, соєвий соус замінити на безглютенові альтернативи

Деякі дієтологи радять виключити зернові продукти з раціону повністю, стверджуючи, що таке харчування принесе більше користі при хворобі Хашимото, ніж безглютенова дієта, Однак, наукових підтверджень цьому поки немає. 

Відмовитися від молочних продуктів

Ця порада допоможе тільки, якщо у вас непереносимість лактози. Дієтологи виділяють його в окремі групи, оскільки нездатність засвоювати лактозу (або гіполактазія) дуже поширена при хворобі Хашимото: приблизно у 76% людей, згідно з дослідженнями. Відмова від молочних продуктів допоможе поліпшити травлення і функцію щитовидної залози, а також засвоєння ліків.

Дотримуйтесь аутоімунного протоколу (АІП)

Як можна здогадатися з назви, АІП-варіант раціону, який спеціально розроблений для людей з аутоімунними захворюваннями. На такому раціоні не можна: Зернові, молочні продукти, пасльонові, доданий цукор, кава, бобові, яйця, алкоголь, горіхи, насіння, рафінований цукор, масла і харчові добавки.

Ефективність АІП успішно підтверджена в 10-тижневому дослідженні за участю 16 жінок з аутоімунному тиреоїдиті: раціон допоміг знизити рівень запального маркера C-реактивного білка (СРБ) (в нормі цей білок в крові людини відсутній, підвищення його концентрації говорить про пошкодження тканин при запаленні, некрозі або травмі). Однак, незважаючи на багатообіцяючі результати, призначати кожному аіп дієтологи не поспішають — необхідно провести більш масштабні і тривалі дослідження. Важливо розуміти, що починати дієту АІП необхідно тільки під контролем досвідченого лікаря-дієтолога, в іншому випадку він принесе більше шкоди, ніж користі.

Більше є продуктів, що знижують запалення

Оскільки запалення є однією з причин хвороби Хашимото, протизапальна дієта допоможе полегшити симптоми.

Велике дослідження показало, що фрукти та овочі знижують маркери окисного стресу — стану, що викликає хронічне запалення.

Найкорисніші продукти з протизапальною дією: фрукти, овочі, жирна риба, а також всі цільні продукти (необроблені і нерафіновані). Розумно виключити з раціону промислово оброблені продукти і доданий цукор, а їжу готувати вдома. Такий варіант раціону корисний не тільки для зниження симптомів аутоімунного тиреоїдиту: він допомагає знизити вагу і надає загальне оздоровчий вплив на організм. Що варто їсти при запаленні розбираємо в статті: продукти, які знижують запальні процеси в організмі і покращують імунітет.

Як ще можна полегшити симптоми Хашимото за допомогою раціону

Деякі дослідження показують, що дієта з низьким вмістом вуглеводів крім того, що допомагає схуднути, також знижує рівень антитіл до щитовидної залози при аутоімунному тиреоїдиті. При такому варіанті харчування кількість вуглеводів обмежують до 12-15% від загальної денної калорійності, а також виключають зобогенние продукти. Це овочі сімейства хрестоцвітних і соєві продукти, — перешкоджають засвоєнню організмом йоду і заважають виробленню гормонів щитовидної залози. Однак дієтологи відзначають, що приготування хрестоцвітних овочів знижує їх зобогенную активність і, якщо не їсти їх в дуже великих кількостях, для щитовидної залози вони не шкідливі.

Є думка, що соя порушує функцію щитовидної залози, тому її теж необхідно виключити з раціону. Однак масштабними дослідженнями це поки не підтверджено.

Якщо коротко:

Основні поради дієтологів для зниження симптомів хвороби Хашимото: відмова від глютену, молочних продуктів, перехід на протизапальну дієту або аутоімунний протокол харчування.

Які добавки варто приймати?

Деякі добавки можуть допомогти зменшити запалення та знизити рівень антитіл до щитовидної залози у людей із хворобою Хашимото. Оскільки дуже часто при аутоімунному тиреоїдиті спостерігається дефіцит поживних речовин, що знижують запалення, дієтологи рекомендують здати аналізи і звернути увагу на прийом добавок. Найбільш корисними є:

  • Селен. Дослідження показують, що прийом 200 мкг селену на день може допомогти знизити рівень антитіл до антитиреоїдної пероксидази (ТПО) — цей вид антитіл призводить до руйнування клітин щитовидної залози.
  • Цинк. Цинк необхідний для функції щитовидної залози: прийом окремо або разом з селеном 30 мг допомагає при гіпотиреозі — стані тривалого дефіциту гормонів щитовидної залози.
  • Куркумін. Дослідженнями за участю людей і тварин доведено: потужна протизапальна та антиоксидантна дія куркуміну захищає щитовидну залозу, а також полегшує лікування аутоімунних захворювань.
  • Вітамін D. практично у всіх, хто хворіє аутоімунним тиреоїдитом низький рівень вітаміну D, — чим нижче рівень вітаміну D, тим серйозніше симптоми захворювання.
  • Комплекс вітамінів групи В. оскільки при хворобі Хашимото також спостерігається низький рівень В12, лікарі рекомендують приймати вітаміни групи В.
  • Магній. Низький рівень магнію підвищується рівень антитіл до щитовидної залози.
  • Залізо. Люди з хворобою Хашимото більш схильні до розвитку анемії. Для усунення дефіциту лікар може порекомендувати прийом добавок.

Крім перерахованих добавок, дієтологи раджу звернути увагу на прийом риб’ячого жиру, альфа-ліпоєва кислоти і N-ацетилцистеїну.

При порушенні функції щитовидної залози потрібно бути дуже обережними з прийомом йоду. Занадто висока дозування, при відсутності дефіциту, може привести до серйозних побічних ефектів. Тому, якщо прийом йоду вам не прописав лікар, не варто його приймати.

Якщо коротко:

При хворобі Хашимото лікарі рекомендують здати аналізи і виключити дефіцит цинку, вітаміну D, магнію, селену і вітамінів групи В.також корисно приймати куркумін.

Що можна їсти при захворюванні щитовидної залози

Полегшити тяжкість симптомів допоможуть фрукти і овочі, корисні жири і білки. Зазвичай дієтологи рекомендують включити в свій раціон наступні продукти:

  • Фрукти: ягоди, груші, яблука, персики, цитрусові, ананаси, банани.
  • Некрохмалисті овочі: кабачки, артишоки, помідори, спаржа, морква, перець, брокколі, рукола, гриби.
  • Крохмалисті овочі: батат, картопля, горох, мускатний гарбуз.
  • Здорові жири: авокадо, олія авокадо, кокосова олія, оливкова олія, кокосова стружка без цукру, натуральний йогурт, йогурт на кокосовому молоці.
  • Білки тваринного походження: лосось, яйця, тріска, індичка, креветки, курка.
  • Безглютенові зернові продукти: бурий рис, вівсяні пластівці, кіноа, паста з бурого рису.
  • Насіння, горіхи та горіхові олії: кешью, мигдаль, горіхи макадамії, насіння соняшнику, гарбузове насіння, натуральне арахісове масло, мигдальне масло.
  • Бобові: нут, чорна квасоля, сочевиця.
  • Замінники молочних і немолочних продуктів (збагачені кальцієм і / або вітаміном D): кокосове молоко, йогурт на кокосовому молоці, мигдальне молоко, молоко кешью, козячий сир.
  • Спеції, трави та приправи: куркума, базилік, розмарин, перець, шафран, чорний перець, сальса, тахіні, мед, лимонний сік, яблучний оцет.
  • Напої: вода, несолодкий чай, газована вода без добавок.


                                    Диета Хашимото при заболевании щитовидной железы

Молочні та зернові продукти можна лише тим, у кого немає непереносимості. Поекспериментуйте зі своїм харчуванням, щоб підібрати раціон, відповідний конкретно вам.

Якщо коротко:

При хворобі Хашимото важливо, щоб основу раціону складали цільні продукти. Молочні та зернові продукти — тільки при відсутності непереносимості.

Що їсти не можна при захворюванні щитовидної залози

Виключення з раціону певних продуктів не тільки допоможе полегшити симптоми захворювання, але і поліпшити стану здоров’я в цілому:

  • Доданий цукор і солодощі: газовані напої, енергетичні напої, торти, морозиво, випічка, печиво, цукерки, солодкі каші швидкого приготування, столовий цукор.
  • Фаст-фуд і смажені продукти: картопля фрі, хот-доги, курка-гриль.
  • Рафіновані зернові продукти: паста з білого пшеничного борошна, білий хліб, коржі з білого борошна, рогалики.
  • Продукти і м’ясо з високим ступенем переробки: заморожені готові страви, маргарин, бекон, ковбаси.
  • Продукти, що містять глютен: пшениця, ячмінь, жито, крекери, хліб та інші хлібобулочні вироби.

До цього списку деякі дієтологи додають сою і молочні продукти, пасльонові і злаки. Важливо поекспериментувати зі своїм раціоном, щоб зрозуміти, чи необхідні конкретно вам для зниження симптомів захворювання такі жорсткі обмеження.

При аутоімунних захворюваннях важливо не призначати собі лікування самостійно: зверніться до лікаря дієтолога, він допоможе скласти більш докладний список продуктів, які можна або не можна вживати конкретно вам.

Якщо коротко:

Щоб полегшити симптоми і поліпшити стан організму в цілому, варто виключити доданий цукор, промислово перероблені продукти, глютен.

Що ще, крім раціону, варто змінити в звичному способі життя

Загальні рекомендації щодо здорового способу життя-висипатися, знизити рівень стресу, більше піклуватися про своє самопочуття — застосовні і при аутоімунному тиреоїдиті.

Те, що стрес викликає депресію і тривогу — відомий факт, проте дослідники встановили, що стрес може бути одним з факторів, що викликають хворобу Хашимото. Тому так важливо давати собі відпочинок.

Препарати щитовидної залози, рекомендовані лікарем, найкраще засвоюються, якщо їх приймати натщесерце принаймні за 30-60 хвилин до сніданку або принаймні через 3-4 години після обіду. Кава заважає всмоктуванню ліків, тому протягом 30 хвилин після прийому препаратів варто пити тільки воду. Додаткові поради про прийом препаратів зможе дати ваш лікуючий лікар. Варто пам’ятати, що ліки не діють «тут і зараз» — має пройти кілька тижнів або більше перед тим, як ви відчуєте перші ознаки полегшення симптомів аутоімунного тиреоїдиту. Якщо ж, через тривалий час, симптоми не проходять — варто проконсультуватися з лікарем і пам’ятати прийняті препарати.

Симптоми хвороби Хашимото впливають на фізичний і психологічний стан, тому досвідчений лікаря, якому ви довіряєте — запорука успішного лікування. Можливо, це може зайняти деякий час, але це того варте. 

Якщо коротко:

Крім нормалізації раціону, при аутоімунному тиреоїдиті рекомендують уникати стресу, не забувати відпочивати і висипатися, а також уважніше ставитися до свого самопочуття.

Діагностика та симптоми захворювання щитовидної залози

Причини виникнення хвороби Хашимото до кінця не вивчені, проте вважається, що вона виникає через порушення функцій імунітету в поєднанні з певними факторами в зовнішньому середовищі. Діагноз ставиться на основі симптоматики і результатів лабораторних досліджень. Наприклад, підвищений рівень тиреотропного гормону (ТТГ), низький рівень вільного тироксину (FT4) та підвищений рівень антитіл до пероксидази щитовидної залози (анти-ТПО) є найпоширенішими ознаками захворювання. Крім того, у деяких людей спостерігається підвищений рівень антитіл, що блокують рецептори ТТГ (TBII), і антитіл до тиреоглобуліну (анти-Tg). Ці антитіла атакують щитовидну залозу.

Складність діагностики аутоімунного тиреоїдиту в тому, що в початковій стадії він майже ніяк себе не проявляє: лабораторні дослідження або в межах норми, або вказують на гіпертиреоз. З цієї причини до однієї третьої людей ставлять неправильний діагноз і лікують від гіпотиреозу.

Найчастіше хвороба Хашимото зустрічається серед жінок – приблизно в 5-10 разів частіше. Ризик збільшується з віком і більшості жінок діагноз ставиться у віці від 30 до 50 років.

Як лікування зазвичай застосовують натуральні або штучні гормони щитовидної залози.

Хвороба Хашимото вражає практично весь організм, тому її симптоми часто включають: 

  • набір ваги;
  • утомлюваність;
  • зниження концентрації;
  • випадання і витончення волосся;
  • сухість шкіри;
  • зниження або порушення ритму серцевих скорочень;
  • зниження м’язової сили;
  • задишка;
  • швидку стомлюваність при фізичних навантаженнях;
  • підвищену чутливість до холоду;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • ламкість нігтьових пластин;
  • запір;
  • біль у шиї або сильна чутливість в області щитовидної залози;
  • депресію і тривожність;
  • порушення менструального циклу;
  • безсоння;
  • зміна та порушення голосу.

Якщо аутоімунний тиреоїдит не лікувати або лікувати неправильно це може призвести до серйозних наслідків: серцевих захворювань, когнітивних розладів і навіть смерті.

Якщо коротко:

Симптоми захворювання охоплюють майже весь організм і включають такі неочевидні прояви як швидка стомлюваність, підвищена чутливість до холоду, сухість шкіри, запори. Важливо правильно діагностувати захворювання, щоб вчасно почати лікування і уникнути серйозних наслідків.  

Хвороба Хашимото-це аутоімунне захворювання. Вважається, що воно виникає через порушення функціонування клітин імунітету і вражає щитовидну залозу. Найчастіше цього захворювання піддаються жінки від 30 до 50 років. На ранній стадії діагностувати аутоімунний тиреоїдит складно, – тому важливо знайти професійного лікаря, якому ви зможете довіряти. Зміна раціону і способу життя допоможе знизити симптоми і полегшити лікування захворювання. Намагайтеся готувати їжу вдома, переважно з цільних продуктів. Доданий цукор, промислово перероблені продукти, глютен і молочні продукти — при непереносимості — варто виключити. Дієтолог допоможе скласти раціон харчування, який буде підходити саме вам. Після консультації з лікарем варто здати аналізи, щоб виключити дефіцит вітамінів групи B, селену, вітаміну D, цинку. Крім того, важливо дотримуватися традиційних порад щодо здорового способу життя: знизити рівень стресу, висипатися і уважніше ставитися до потреб організму.