Як харчуватися при захворюванні підшлункової залози

Панкреатит-це захворювання підшлункової залози, органу, що виділяє ферменти для травлення. Виникає воно, коли заліза атакує себе тими ж травними ферментами, які зазвичай використовуються для розщеплення їжі.


                                    Как питаться при заболевании поджелудочной железы

Однак продукти, з яких складається раціон, теж впливають на орган. Тому дієтологи, в першу чергу, рекомендують переглянути харчування, щоб знизити запалення.

Причинами захворювання часто стають:

  • неправильне харчування;
  • зловживання алкоголем;
  • куріння;
  • отруєння продуктами харчування;
  • генетична схильність;
  • довгостроковий в підвищених дозах прийом медикаментів;
  • закупорка жовчної протоки або камені в жовчному міхурі.

Панкреатит буває двох типів: гострий і хронічний. Для діагностування захворювання лікарі призначають спеціальне обстеження, званий ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ): за допомогою гнучкої трубки з камерою на кінці обстежують жовчні протоки і протоки підшлункової залози.

Детально роль харчування при захворюваннях обговорюємо в модулі № 6. «Anti-age. Порушення балансу гормонів як провідна ланка в розвитку вік-асоційованих захворювань» нашого курсу з дієтології та нутриціології. Після закінчення курсу видається диплом.

Гострий панкреатит настає раптово, з сильними болями, нудотою і прискореним серцебиттям. У деяких випадках може знадобитися госпіталізація. Хороша новина полягає в тому, що при правильному лікуванні він швидко проходить.

Якщо напади запалення з нудотою, втратою апетиту, здуттям живота, порушенням стільця, іноді блювотою, чергуються з періодами, коли болі відступають — це ознака хронічного панкреатиту. Він особливо небезпечний, оскільки призводить до серйозних ускладнень: кровотеч в шлунку, ураження тканин печінки, цукрового діабету і раку. Тому при перших ознаках захворювання важливо Не тягнути і звернутися до лікаря. Дієтологи відзначають, що основна причина хронічного панкреатиту в неправильному харчуванні. 

Як запалення підшлункової залози пов’язане з діабетом?

Оскільки одна з основних функцій підшлункової залози-виробляти інсулін, її пошкодження може спровокувати діабет. Це відбувається, коли запалення впливає на клітини, що продукують інсулін. Клітини руйнуються і організм не може регулювати рівень цукру в крові. У таких випадках лікарі призначають інсулін. Якщо ж діабет спостерігався до розвитку панкреатиту, підтримувати нормальний рівень цукру в крові стає набагато складніше.

Чому панкреатит розвивається через неправильне харчування?

Щоб організм засвоював їжу, підшлункова залоза виділяє три різні види травних ферментів: протеазу, амілін та ліпазу, які розщеплюють білки, цукри та жири відповідно.

Важка їжа, наприклад, жирна піца, перевантажує залозу, адже їй необхідно виділити велику кількість ферментів, щоб цю піцу переварити. Крім того, в піці багато простих вуглеводів, які вимагають від залози виділення інсуліну для контролю рівня цукру в крові.

Що можна їсти при панкреатиті?

При гострому панкреатиті необхідно дати підшлунковій залозі час відпочити, наприклад, за допомогою короткого голодування, в період якого можна пити лише воду.

У міру поліпшення симптомів можна перейти на дієту, що складається з білків з низьким вмістом тваринних жирів і багатих антиоксидантами продуктів: це допоможе знизити навантаження на підшлункову залозу. Замініть звичну їжу на нежирне м’ясо, бобові, сочевицю, супи на овочевому бульйоні, рослинне молоко.

Дослідження показують, що при панкреатиті, в кращому випадку, організм може засвоїти від 30 до 40% калорійності з жирів, і то, тільки в тому випадку якщо джерело жирів — рослинна їжа. У деяких випадках засвоюється набагато менше жирів — до 50 гр в день.

З продуктів, що містять антиоксиданти і допомагають боротися з ушкодженнями клітин залози, дієтологи рекомендують зупинитися на шпинаті, вишні і цільнозернових продуктах. Більшість фруктів і овочів можна їсти при панкреатиті, і вони добре переносяться. Виняток становить грейпфрут, оскільки він впливає на дію багатьох ліків. Якщо ви регулярно їсте грейпфрути — не забудьте попередити лікаря про це. Які ще продукти допомагають боротися із запаленням розбираємо в статті: продукти, які знижують запальні процеси в організмі і покращують імунітет.

Якщо хочеться солодкого, не варто їсти промислово перероблені солодощі з великою кількістю доданого цукру, щоб не підвищувати ризик розвитку діабету. Краще перекусити фруктами або помідорами черрі, нарізаними смужками огірками і селерою, вмочуючи їх в хумус. 

У рідкісних випадках, наприклад, при критичній масі тіла на тлі панкреатиту, лікарі призначають зондове харчування. Якщо організм не може засвоїти будь — які форми їжі-необхідно внутрішньовенне або парентеральне харчування.

Що не можна їсти при панкреатиті?

В першу чергу варто знизити навантаження на підшлункову залозу і менше вживати важкі продукти з високим вмістом жирів і вуглеводів. Якщо, за рекомендацією лікаря, необхідні ферменти підшлункової залози, їх слід приймати під час кожного прийому їжі.

Смажені і перероблені продукти, їжа з високим вмістом цукру корисно виключити з раціону кожному, а не тільки тим, хто страждає від панкреатиту. Картопля фрі і гамбургери — джерела трансжирів — найгірша їжа, яку тільки можна уявити при захворюванні підшлункової залози. Від таких «корисних» продуктів як органічне м’ясо і жирні молочні продукти, наприклад, сільський сир і сметану, теж варто відмовитися.

Приготовлені у фритюрі продукти, фастфуд можуть спровокувати напади панкреатиту. Сильно навантажує травну систему випічка, особливо та, до складу якої входить вершкове або рослинне масло у великих кількостях: наприклад, Брауні. Крім того, торти, тістечка і печива викликають різкий стрибок інсуліну, що також вкрай негативно позначається на здоров’ї, і не тільки при панкреатиті.

Пам’ятайте, що пошкоджені клітини залози не можуть допомогти організму контролювати рівень цукру в крові. Тому важливо знизити кількість солодких і високоуглеводних продуктів. Продукти з великою кількістю доданого цукру краще виключити зовсім. Доданий цукор-це цукор, який в природі не присутній в їжі, його додають при виробництві продуктів. Найбільше цукру в газованих напоях, спортивних напоях, соках, цукерках, випічці та багатьох інших продуктах.

Які продукти варто обмежити:

  • червоне м’ясо;
  • субпродукти;
  • смажену їжу;
  • картопля фрі та картопляні чіпси;
  • майонез;
  • маргарин і масло;
  • жирні молочні продукти;
  • плавлені сири з високим вмістом жиру;
  • бекон;
  • випічку та десерти з додаванням цукру;
  • шоколад;
  • морозити;
  • солодкі напої, включаючи соки;
  • авокадо.

Як відновити здоров’я за допомогою раціону?

По-перше, не вживайте алкоголь. Якщо ви курите: вам потрібно кинути. По-друге, змініть свій раціон таким чином, щоб залишилися тільки продукти з низьким вмістом жирів, ідеально — з рослинних джерел. По-третє, стежте за кількістю випитої рідини, уникайте зневоднення. Завжди тримайте біля себе пляшку негазованої води. Люди з хронічним панкреатитом часто страждають від нестачі ваги, у них низькі значення вітамінів A, D, E і K. і, мабуть, найважливіше: при підозрі у себе панкреатиту — не займайтеся самолікуванням, а зверніться до професійного лікаря-дієтолога. Спеціаліст на основі результатів аналізів підбере правильне лікування і допоможе перебудувати раціон.


                                    Как питаться при заболевании поджелудочной железы

Загальні поради при панкреатиті

Крім загальних дієтологічних рекомендацій, лікарі радять:

  • Їжте невеликими порціями: шість-вісім прийомів їжі протягом дня, щоб допомогти вилікуватися від панкреатиту. У такому форматі організму легше перетравлювати їжу, і навантаження на підшлункову залозу знижується
  • Звичне джерело жирів замініть на середньоланцюгові Тригліцериди (або MCT) — це вид синтетичних жирів, одержуваних з кокосового масла, розроблений для тих, хто не може перетравлювати звичайні жири. МСТ можна знайти в онлайн-магазинах в розділі дієтичних харчових добавок.
  • Не їжте занадто багато клітковини відразу, оскільки це може уповільнити травлення і призвести до порушення засвоєння поживних речовин. Клітковина також може знизити ефективність деяких ферментів.
  • Пам’ятайте, що будь-які харчові добавки варто приймати після консультації з лікарем-дієтологом. Він допоможе підібрати оптимальну комбінацію вітамінів, а також призначить дозування, яка підходить саме вам.

Приблизний раціон харчування на день при панкреатиті

Сніданок:

Омлет з 1-2 яєць з болгарським перцем і зеленою цибулею; 

Один шматочок цільнозернового хліба;

Стакан знежиреного молока;

Перекус: Стаканчик нежирного йогурту, яблуко;

Напої: чиста негазована вода.

Обід:

Сендвіч з цільнозернового хліба з тунцем, помідором і листям салату;

Морква, нарізана смужками, з хумусом;

½ Склянки малини;

Стакан знежиреного молока;

Перекус: Сир моцарелла, нарізаний брусочками, 15 ягід винограду;

Напої: чиста негазована вода.

Вечеря:

Запечена куряча грудка;

Салат зі шпинату, листового салату, помідор і нежирної заправкою;

½ Склянки чорної квасолі;

½ Склянки коричневого рису;

Перекус: апельсин;

Напої: чиста негазована вода.

Для контролю порції дотримуйтесь “правило тарілки”: ¼ крохмалистих продуктів (рис, цільнозернові макарони і т.д.), ¼ білкової їжі (куряча грудка, нежирне м’ясо, бобові і т. д.) і ½ некрохмалистих овочів (шпинат, листовий салат, помідори і т. д.).

Складання правильного раціону при панкреатиті, і не тільки, вимагає знань і навичок. Приходьте до нас на курс з дієтології та нутриціології — розповімо і навчимо.

В яких випадках правильне харчування не допомагає?

Незважаючи на те, що зміна раціону полегшить симптоми захворювання, в деяких випадках цього може виявитися недостатньо. При гострому або хронічному запаленні призначають прийом ферментів підшлункової залози з кожним прийомом їжі. Для зниження болю, на додаток до традиційного лікування, пропонують розглянути йогу або голковколювання. У критичній стадії захворювання може знадобитися ультразвукове дослідження або операція. Тому так важливо не допускати розвитку хвороби, а проводити профілактику: переглянути раціон, налагодити спосіб життя, а в разі появи перших ознак панкреатиту — звернутися до фахівця.