6 причин, чому не хочеться снідати

Всі ми чули, що найважливіший прийом їжі — сніданок. Незважаючи на популярність цього твердження, зовсім не обов’язково снідати, особливо якщо вранці ви не голодні. Іноді відсутність апетиту вранці може бути ознакою деяких захворювань, але частіше за все не хотіти їсти абсолютно нормально і не повинно викликати занепокоєння, — пояснюють лікарі-дієтологи. У цій статті розкриваємо 6 причин відсутності апетиту вранці.


                                    6 причин, почему не хочется завтракать

Ситна вечеря або перекус вночі

Ситний пізню вечерю-вона з основних причин відсутності апетиту на наступний ранок. Особливо, якщо ввечері були страви, багаті білками і жирами. Ці макроелементи довго перетравлюються і надовго насичують — аж до наступного прийому їжі.

Дослідження показали, що білки можуть суттєво змінити рівень гормонів, що регулюють голод та апетит, включаючи грелін, глюкагоноподібний пептид-1, пептид YY та холецистокінін. Це ж вірно і для жирів. Страви з високим вмістом жирів впливають на гормони, пов’язані з апетитом і почуттям ситості, притупляючи почуття голоду.

Абсолютно нормально, якщо ви віддаєте перевагу вечеряти щільно, а сніданок пропустити або перенести на наступний ранок, — намагайтеся протягом дня харчуватися збалансовано і пити достатню кількість води.

Якщо коротко:

Ситна вечеря або перекуси пізно ввечері притупляють почуття голоду на наступний ранок. Особливо, якщо на вечерю було багато жирної і білкової їжі.

Коливання рівня гормонів

Вночі та під час сну рівень деяких гормонів в організмі змінюється. Це може вплинути на апетит. Наприклад, дослідження показують, що рівень адреналіну вранці підвищується. Вважається, що цей гормон пригнічує апетит, уповільнюючи швидкість спорожнення шлунка, і для забезпечення тіла енергією запускає процес розщеплення вуглеводів, що зберігаються в печінці і м’язах.

Крім того, вчені відзначають, що рівень греліну, гормону голоду, вранці нижче, ніж напередодні ввечері, — це теж може бути причиною низького апетиту.

Гормон лептин, який викликає відчуття ситості, також впливає на те, хочете ви снідати чи ні. Вчені виявили, що рівень лептину вранці вище, проте вплив цього гормону на апетит вимагає подальших вивчень.

Зверніть увагу, що ці щоденні коливання гормонів є цілком природними, і зазвичай про це не варто турбуватися. Однак якщо ви часто відчуваєте голод або зниження апетиту, — проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо коротко:

Рівень гормонів, таких як адреналін, грелін та лептин, коливається протягом ночі та вранці, що може зменшити голод після нічного сну.

Депресія або часті напади тривоги

І тривога, і депресія можуть серйозно вплинути на рівень голоду. Окрім таких симптомів, як порушення сну, втома та втрата інтересу до навколишнього світу, депресія може спричинити зміну апетиту. Тим часом почуття тривоги може підвищити рівень певних гормонів стресу, які знижують апетит.

Тривога і депресія по-різному впливають на людей. Дослідження показали, що у деяких людей депресія або почуття тривоги підвищують апетит і викликають неконтрольоване переїдання.

Якщо ви відчуваєте неконтрольовані напади тривоги або депресію, особливо якщо ці почуття відображаються на вашому житті і апетиті, — проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо коротко:

Почуття тривоги та депресія у деяких людей можуть спричинити втрату апетиту, також вранці.

Вагітність

Ранкові нездужання — – напади нудоти і блювоти, — відчувають близько 80% вагітних. Напади нудоти можуть з’явитися в будь — який час дня, проте найчастіше вони виникають на самому початку дня, – звідси і назва цього синдрому. У більшості випадків ранкова нудота стихає після 14 тижня вагітності.

Подібний стан може знизити апетит. У дослідженні 2270 вагітних жінок 34% повідомили, що їли менше, ніж зазвичай, на ранніх термінах.

Крім ранкової нудоти, під час вагітності можуть виникати порушення травлення, здуття живота, запори та інші симптоми, що впливають на втрату апетит.

Знизити симптоми ранкової нудоти і поліпшити апетит допомагає харчування маленькими порціями, достатня кількість свіжої води в раціоні, дотримання режиму сну і хороша вентиляція або часте провітрювання приміщень в будинку. А якщо ви хочете дізнатися більше про харчування під час вагітності — запрошуємо вас на сертифікаційний курс з дієтології та нутриціології.

Якщо ви спостерігаєте у себе симптоми ранкової нудоти або інші ознаки ранньої вагітності, — пройдіть тест на вагітність і проконсультуйтеся з лікарем.

Якщо коротко:

На ранніх термінах вагітності ранкова нудота або інші симптоми порушення травлення можуть зменшити голод вранці.

Хвороба

Нездужання часто викликає зниження апетиту і притупляє почуття голоду. Відомо, що при респіраторних інфекціях, таких як застуда, грип та пневмонія, апетит знижується. У деяких випадках ці захворювання знижують чутливість до смаків і запахів, що теж впливає на апетит. При грипі часто виникає нудота і блювота, що теж позначається на апетиті.

Пам’ятайте, що під час хвороби особливо важливо не допускати зневоднення і є, навіть якщо ви не відчуваєте голоду. Суп, гарячий чай, банани, Сухарі та яблучне пюре – це кілька легких варіантів перекусу під час хвороби.

Якщо коротко:

Деякі захворювання через симптоми нудоти, зниження чутливості до смаків і запахів впливають на апетит, в тому числі і на бажання снідати.

Інші причини

Крім найбільш поширених факторів, перерахованих вище, існує кілька інших можливих причин втрати апетиту вранці.

  • Багато видів ліків, включаючи діуретики та антибіотики, можуть зменшити голод і зменшити апетит.
  • У літніх людей зниження апетиту часто зустрічається і може бути викликане змінами енергетичних потреб, гормонів, смаку або запаху, а також соціальними обставинами.
  • Порушення в роботі щитовидної залози. Втрата апетиту може бути ознакою гіпотиреозу або зниження функції щитовидної залози.
  • Овуляція. Естроген, жіночий статевий гормон, який збільшується під час овуляції, може пригнічувати апетит.
  • Хронічні захворювання. Деякі захворювання, такі як захворювання печінки та нирок, серцева недостатність, ВІЛ та рак можуть спричинити втрату апетиту.

Якщо ви підозрюєте, що ваше порушення апетиту вранці може бути пов’язано із захворюванням, — обов’язково зверніться до лікаря.

Якщо коротко:

Старіння, овуляція, проблеми зі щитовидною залозою, хронічні захворювання та прийом певних ліків можуть спричинити втрату апетиту. Для уточнення причини втрати апетиту вранці, — проконсультуйтеся з лікарем.


                                    6 причин, почему не хочется завтракать

Що робити, якщо вранці немає апетиту

Якщо вам не хочеться їсти відразу після пробудження, цілком нормально трохи почекати, перш ніж снідати.

Після того, як ви прийміть душ, одягніться і почнете готуватися до нового дня, апетит швидше за все з’явиться, і ви зможете поснідати.

Якщо ви все ще не відчуваєте голоду, спробуйте з’їсти щось невелике і багате поживними речовинами, щоб стимулювати апетит. Дотримуйтеся звичних страв, які вам подобаються або експериментуйте з новими інгредієнтами, щоб з радістю і апетитом поснідати.

Ось кілька корисних і смачних ідей для сніданку:

  • йогурт з ягодами і мюслі;
  • вівсяні пластівці з нарізаними бананами і крапелькою медом;
  • смузі зі шпинатом, свіжими фруктами та білковим порошком;
  • омлет з грибами, помідорами, болгарським перцем і сиром;
  • тост з авокадо і яйцем.

Якщо вам важко їсти через тривогу чи депресію, може бути корисно включити Сніданок у свій розпорядок дня та дотримуватися його.

Крім того, взагалі не снідати, — це абсолютно нормально. Слідкуйте, щоб ваш раціон протягом дня був збалансований, дотримуйтесь питний режим і не ігноруйте негативні наслідки відмови від їжі вранці, такі як головні болі, втома або дратівливість.

Нарешті, якщо ви підозрюєте, що якесь захворювання може сприяти втраті апетиту,-порадьтеся з лікарем і підберіть курс лікування.

Якщо коротко:

Не їжте відразу після пробудження, прийміть душ, налаштуйтеся на початок нового дня, перекусіть чимось невеликим і поживним, експериментуйте з новими інгредієнтами і додайте час на сніданок в свій розпорядок дня,-так ви зможете поліпшити апетит і допомогти своєму організму налаштуватися на прийом їжі.

Причин, чому з ранку може не бути апетиту, дуже багато. У деяких випадках це ситна пізня вечеря, природне коливання рівня гормонів, вагітність або погане самопочуття. Іноді порушення апетиту-це ознака серйозної проблеми. Напади тривоги, депресія, хронічні захворювання можуть викликати зниження апетиту. Якщо ви підозра, що причина відмови від сніданку в вашому випадку це симптом захворювання, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем і підберіть план лікування. Для поліпшення апетиту вранці не їжте відразу після пробудження, внесіть час на сніданок в свій розпорядок дня, експериментуйте з новими смаками та інгредієнтами.