Високий рівень цукру, причини та лікування підвищеного рівня цукру в крові

Высокий уровень сахара, причины и лечение повышенного уровня сахара в крови

Цукор є чудовим джерелом енергії, але для його нормального засвоєння потрібен інсулін. Якщо інсуліну мало, або він просто не здатний повноцінно виконувати поточні завдання, вміст цукру в крові помітно зростає – розвивається гіперглікемія. Стан небезпечний, викликає ряд проблем зі здоров’ям, схильне до прогресування.

Який рівень цукру вважається нормою

Рівень цукру в крові показує лабораторний аналіз. Відхилення від заданих значень вказують на ймовірні проблеми і вимагають звернення до лікаря. Норма цукру для дорослих становить від 3.5 до 5.7 ммоль/л, вагітних і літніх людей – знаходиться в діапазоні 4.2-6.4 ммоль/л.

Причини підвищеного цукру в крові

При високому цукрі слід виключити діабет. Якщо первинна діагностика покаже, що діабету немає, потрібен диференційний скринінг для визначення інших хронічних захворювань.

При цукровому діабеті рівень цукру високий завжди. Патологія може ставитися до наступних категорій:

  • Перший тип. Імунна система атакує клітини підшлункової, що відповідає за вироблення інсуліну. Оскільки гормону мало, цукор різко зростає. Щоб уникнути загроз для здоров’я, інших негативних наслідків пацієнту потрібно ввести додатковий інсулін ін’єкційно. У лікарській практиці діабет першого типу діагностується не дуже часто.
  • Другий тип. Куди більш поширена патологія. Інсулін організмом виробляється, але правильно не використовується. Розвивається так звана резистентність. Людям з діабетом другого типу слід приймати препарати для зниження рівня цукру, коригувати дієту.
  • Гестаційний. Розвивається під час вагітності, супроводжується підвищенням рівня цукру, розвитком інсулінорезистентності. Лікар повинен контролювати стан майбутньої мами при гестаційному діабеті. В іншому випадку ймовірно розвиток ускладнень, не безпечних для здоров’я матері і малюка.

Крім діабету, є й інші причини підвищення цукру в крові. Основні-хронічні захворювання, прийом стероїдів, бета-блокаторів.

Види цукрового діабету

Як ми вже писали вище, діабет першого і другого типу має ряд відмінностей. При першому типі можна говорити про інсулінозалежності. Захворювання розвивається на тлі порушень роботи підшлункової – вона виробляє інсулін. Якщо клітини сильно зруйновані, обсяги інсуліну падають, страждає вуглеводний обмін. Глюкоза потрапляє в кров, організмом не засвоюється. Клітини м’язів страждають від дефіциту глюкози. Пацієнт швидко втрачає вагу. У зоні ризику-молоді люди до 30 років.

Діабет другого типу є інсуліннезалежним. Він супроводжується втратою чутливості тканин до інсуліну. Зміст останнього в крові може бути різним – високим, низьким або нормальним. Головна проблема в тому, що клітини не дають нормальну реакцію, концентрація глюкози різко збільшується. Захворювання найчастіше розвивається на тлі ожиріння. Вік групи-ризику – 30 років і старше.

Цукровий діабет загрожує різким зниженням імунітету. Людина починає постійно хворіти, одужання займає більше часу, багато патологій набувають патологічний характер. Страждають судини, нервові тканини, погано гояться садна і порізи. Може розвиватися атеросклероз. Хвороби нирок, очей, порушується постачання шкіри кров’ю. Такий комплекс порушень викликає широкий перелік ускладнень. Наприклад, може формуватися діабетична стопа – з некрозом тканин, виразками. У запущених випадках потрібно ампутація.

Інший небезпечний стан-гострий кетоацидоз, при якому в крові накопичуються метаболіти жирів (ацетон). Зазвичай кетоацидоз розвивається при діабеті першого типу.

Симптоми діабету

Клінічна картина обох типів діабету схожа. До ознак високого рівня цукру відносять постійну спрагу, часте сечовипускання, напади голоду. Все це-покажчики на гіперглікемію. Інші симптоми високого рівня цукру:

  • оніміння рук і ніг;
  • посилення потовиділення;
  • зниження гостроти зору;
  • сильна стомлюваність;
  • слабкість м’язів;
  • тривале загоєння ран;
  • свербіж шкіри.

Іноді розвивається нетримання сечі-воно характерно для першого типу діабету. Другий частіше супроводжується чорним акантозом-ущільненнями шкіри темного кольору на ліктях, в паху, пахвових западинах, шиї.

Інсулін відповідає за придушення процесів розщеплення жирової тканини. Тому при діабеті другого типу у пацієнтів може розвиватися зайва вага. Перший тип частіше

Лікування діабету

Що робити, якщо підвищений цукор? Записуватися на прийом до лікаря, проходити повне обстеження. Повністю вилікуватися не вийде, зате реально полегшити симптоми і запобігти розвитку ускладнень. Проблема часта, а сам по собі високий рівень цукру в крові – небезпечна ситуація. ВООЗ дає прогнози, що через десяток-другий років діабет може увійти в ТОП-10 причин смертності. Тому важливо своєчасно проходити лікування, інформувати населення за симптомами, пояснювати необхідність звернення до лікаря.

При першому типі діабету важливо регулярно отримувати інсулін-для заповнення функцій бета-клітин. У продажу представлені швидко, тривало діючі і нейтральні препарати. При другому типі інсулін не потрібен – його в організмі отже досить, часто більше, ніж потрібно. Допоможе корекція способу життя і зменшення цукру в крові.

Як запобігти ускладненням?

Чим небезпечний високий рівень цукру в крові – так це ускладненнями. Але високий рівень цукру теж не з’являється на рівному місці. Пацієнти з полікістозом яєчників, ожирінням – у групі ризику. Вища ймовірність захворіти у пацієнтів:

  • з батьками діабетиками;
  • старше 45 років;
  • страждають на артеріальну гіпертензію;
  • з гіподинамією;
  • які дотримуються дієти з високим вмістом жирів, вуглеводів;
  • курець.

Знижена толерантність до глюкози – вагомий привід уважно стежити за своїм здоров’ям. Після діагностики преддіабету може пройти 10 років і більше, поки розвинеться сам діабет. Якщо своєчасно відкоригувати дієту, спосіб життя, цей термін можна додатково збільшити.

Аналіз крові на глюкозу рекомендовано робити щорічно, пацієнтам з групи ризику – частіше. Порушений вуглеводний обмін, гіперсінсулінемія, гіперглікемія негативно впливають на роботу різних органів. Діабет призводить до ураження судин і, як результат, помітного зниження якості життя. У запущених випадках імовірний летальний результат.

До чого може призвести високий рівень цукру в крові:

  • Атеросклерозу, стенокардії, інсульту, інфаркту, поразок периферичних артерій.
  • Діабетичної нейропатії.
  • Нефропатії, яка супроводжується ураженням клубочків нирок.
  • Діабетичною ретинопатією-аневризмою капілярів сітківки.

Придушення імунної системи призводить до постійних хвороб, виразок, деформацій пальців, патологій суглобів. Якщо не лікувати ураження периферичних артерій, можна довести справу до ампутації кінцівок, сепсису.

Як правильно харчуватися

Правильне харчування при підвищеному цукрі – вже половина успіху. Дієта заснована на розумінні, які продукти збільшують глюкозу і наскільки. Перегляньте раціон, відмовтеся від небезпечних для здоров’я страв. Якщо продукти мають високий глікемічний індекс, то і вміст цукру буде постійно зростати. ГІ самої глюкози прирівнюють до 100 пунктів, його використовують для оцінки показників інших продуктів.

Щоб відновити вуглеводний обмін, слід вживати їжу з низьким ГІ-до 55. Легкозасвоювані вуглеводи слід мінімізувати. Пацієнту важливо контролювати масу тіла, скинути вагу при необхідності. Супи вживати можна і потрібно, але не жирні, хліб підходить цільнозерновий, висівковий, житній. Страви з птиці, нежирного м’яса вітаються, але потрібно відварювати продукти, а не смажити. Риба-тільки не жирних сортів. Овочі корисні-в сирому, печеному або відварному вигляді.

Яйця можна готувати будь – яким способом, але є обмеження-до 1 штуки в день. Кисло-солодкі, кислі ягоди, фрукти теж корисні при високому цукрі і діабеті. Оптимальна форма вживання-сира, але можна варити компоти (цукор не використовуйте, тільки підсолоджувач при необхідності). Прянощі, соуси годі й гострі, на овочевому пюре, молочні. В якості закусок вживайте заливну рибу, вінегрет, салати. Обмеження по жирах – 30 г на добу. Дієта повинна бути не тимчасовою, а стати основою способу життя.