Медичні дослідження показують, що майже у 20% наших співвітчизників відзначається підвищений рівень цукру в крові. На щастя, він не настільки критичний, щоб діагностувати у них цукровий діабет.
З іншого боку, ризик розвитку цього захворювання досить великий, і такий стан лікарі називають преддиабетом. Воно пов’язане, перш за все, з порушеннями обміну речовин – метаболічним синдромом, який супроводжується збільшенням маси тіла, обсягів в області талії, підвищеною концентрацією холестерину і гіпертонією.
Перераховані порушення виникають на тлі так званої інсулінорезистентності. При цьому стані тканини організму втрачають сприйнятливість до інсуліну, який синтезує підшлункова залоза. Лікарі стверджують, що подібні прояви оборотні: в більшості випадків досить вести активний спосіб життя і дотримуватися принципів правильного харчування – все це благотворно впливає на жировий і вуглеводний обміни і сприяє зниженню рівня глюкози і «поганого» холестерину.
Фахівці рекомендують вводити в раціон певні продукти, які допоможуть поліпшити стан здоров’я. Всі вони присутні на полицях магазинів, тому ви без зусиль знайдете їх. Отже, що потрібно вживати в їжу, щоб привести в норму концентрацію глюкози в крові?
Клітковина
Справжнім суперпродуктом є нерозчинні та розчинні харчові волокна. Їх дія полягає в здатності «зв’язувати» і виводити з організму надлишки холестерину, покращувати роботу шлунково-кишкового тракту, сприяти зниженню маси тіла. Крім цього, клітковина уповільнює засвоєння цукру і вуглеводів, завдяки чому нормалізується рівень глюкози і, відповідно, знижується ризик розвитку цукрового діабету. Постарайтеся, щоб на вашому столі регулярно були присутні яблука, цитрусові, бобові та овес.
Риба
Вона не робить прямого вплив на рівень глюкози, але в цьому продукті дуже багато білка високої якості. Саме він викликає відчуття насичення і не дає нам з’їсти багато вуглеводів. До складу жирної морської риби входять насичені кислоти. Доведено, що вони можуть знижувати концентрацію «шкідливого» холестерину.
Листова зелень
Щоб відновити нормальний рівень глюкози в крові, необхідно вживати салати, шпинат та іншу зелень. Ці продукти мають низький глікемічний індекс, і в них присутні магній і дуже багато антиоксидантів. Ці речовини знижують цукор в крові, і при їх нестачі велика ймовірність виникнення діабету 2-го ступеня і розвитку інсулінорезистентності.
Чорниця
У ній, а також в яблуках, апельсинах, ожині, багато антоціанів – речовин, які блокують деякі травні ферменти і уповільнюють засвоєння вуглеводів. Антоціани не дають рівню цукру різко підскочити вгору або, навпаки, опуститися до критичної позначки після вживання їжі, що містить крохмаль (картоплі, випічки). Результати досліджень лондонських вчених довели: якщо регулярно їсти чорницю та інші яскраво забарвлені ягоди, то ризик інсулінорезистентності зменшується в кілька разів.
Вода
Безперечно, її треба пити! Причому в достатніх кількостях! Мінімальна добова доза не повинна бути менше 1,5 літрів, при цьому соки, чай, кава та інші напої в рахунок не йдуть. При нестачі рідини в крові підвищується рівень глюкози, і шанси «заробити» гіперглікемію спрямовуються вгору.
Якщо зміни в харчуванні і способі життя не приносять відчутних результатів, слід звернутися до лікаря. Після проведеного обстеження він призначить певні препарати, які поліпшать метаболізм і допоможуть нормалізувати концентрацію цукру в крові.