Педикульоз у дітей, причини, симптоми, лікування та профілактика

Педикулез у детей, причины, симптомы, лечение и профилактика

Дитячий педикульоз-це паразитарне захворювання, яке викликають воші (платтяні, лобкові, головні). Він проявляється шкірним сверблячкою в місцях укусів, сильною висипом, расчесами. Може приєднуватися вторинна інфекція. Діагностувати педикульоз повинен педіатр або дерматолог. Головний спосіб-візуальний огляд на предмет наявності вошей, гнид волосистої частини голови, лобкової області, одягу. У терапії застосовуються спеціальні препарати-інсектициди. Вони продаються в будь-якій аптеці, рецепт не потрібен. Головне дотримуватися інструкції і, звичайно, зупинитися на ефективному засобі.

Причини педикульозу у дітей

Педикульоз у дитини носить паразитарний характер, розвивається після прямого контакту із зараженою людиною. Головне прояв-сильний свербіж в місцях укусів. На людях паразитує три типи вошей:

  • Головні-відкладають личинки на волоссі.
  • Натільні або платтяні – живуть в речах.
  • Лобкові-вражають статеві органи.

Сьогодні педикульоз зустрічається в різних країнах світу. Якоїсь соціальної градації в справі зараження немає-інфікуватися вошами може кожен, погана гігієна для цього не потрібна. Досить зіткнутися із зараженою людиною в транспорті, школі, іншому місці. Воші можуть перестрибувати з носія, тому ризики максимальні.

У США педикульоз діагностують у 6-12 млн.дітей 3-11 років. У Росії цей показник ще вище. Регулярні сплески захворювання фіксуються і в розвинених країнах на кшталт Англії, Ізраїлю, Франції. Статевої приналежності особливо немає, але дівчаткам діагноз ставлять все-таки частіше. У афроамериканців захворювання зустрічається рідше-швидше за все, причина в різній структурі волосся. Заразитися чорні теж можуть, але відбувається це істотно рідше, ніж у випадку зі слов’янами.

Життєвий цикл вошей від гниди (яйця) до статевозрілої особини становить 3-5 тижнів. Передаються воші від волоска до волоска, але незначні стрибки паразити здійснювати можуть, іноді вони просто падають з однієї людини на іншу (наприклад, при близькому контакті розпущеного волосся). Головна небезпека-висока швидкість пересування.

Зараження педикульозом у дитини відбувається такими способами:

  • Безпосередній контакт із зараженим, особливо в організованих колективах, при будь-яких близьких фізичних контактах.
  • Статевий шлях характерний більше для дорослих-лобкові воші передаються під час статевого акту.
  • Контакт із зараженими речами – теж ризиковий. Особливо небезпечні щітки для волосся, головні убори, мобільні телефони, рушники.
  • Маленькі діти можуть заражатися від батьків під час годування грудьми, через спільне ліжко.

До факторів ризику розвитку педикульозу відносять тривале проживання великою кількістю людей в одному місці-це армія, Дитячий табір, гуртожиток. Антисанітарія теж підвищує ризики зараження, але, на жаль, чисте волосся не є панацеєю для гнид. Наприклад, дитина з неблагополучної сім’ї може принести педикульоз в садок – і захворіє майже вся група.

Симптоми педикульозу

Розпізнати педикульоз легко. До основних симптомів зараження відносять:

  • Помітний свербіж шкіри в області росту волосся. Він виникає в результаті укусів. Особливо часто дитина буде чесати область за вухами і потилицю.
  • Помітні червоні сліди під волоссям, роздратування, запалення епідермісу.
  • У ряді випадків гнид можна розглянути. Доросла самка відкладає близько 10 яєць за добу, так що масштаби лиха будуть чималими.

У запущеній ситуації запалюються лімфовузли в районі вух.

Стадії розвитку педикульозу

Воша при педикульозі харчується кров’ю, для її «видобутку» паразит занурює в шкіру людини хоботок. Також в ранку проникає слина, секрет викликає імунну відповідь, він зазвичай проявляється червоністю, помітним свербінням в області укусу. Підсумок-розчухи шкіри, роздратування. Можливі запалення в області лімфовузлів.

Дитячий педикульоз буває трьох типів-головний, платтяна, набагато рідше лобковий (можна заразитися від батьків, особливо при спільному сні). Головні воші зустрічаються тільки у людей. Комаха безкрила, має сіро-біле тільце близько 2-4 мм в довжину. Коли воша наїдається, черевце червоніє. Яйця або гниди комаха відкладає на волосяному стрижні. Гниди покриваються захисною оболонкою, є і спеціальна кришечка. Довжина комахи становить 1 мм, закріплення на волосі щільне, воно здійснюється завдяки клейкій речовині. Через незнання гнид можна сплутати з лупою. Це заважає своєчасно вжити заходів, ситуація ускладнюється. За 9-10 днів при сприятливих умовах з гниди з’являється німфа – вона швидко росте, переносить не одну линьку і за пару тижнів перетворюється на дорослу особину. Остання може спаровуватися, дає потомство. На тілі господаря дорослі воші живуть до 55 годин поспіль.

Педикульоз у дитини і дорослого розвивається за однією схемою. Воша робить кладки яєць біля коріння. У міру відростання волосся гниди починають відсуватися від поверхні епідермісу. Розуміння швидкості росту волосся дозволить визначити час зараження. Наприклад, видалення близько 15 см – це 9 місяців з моменту інфікування.

Платтяна педикульоз у дітей викликає платтяна воша. Вона може жити на одязі, іноді перебирається на шкіру, щоб отримувати постійне харчування. Реакція буде в цілому аналогічною укусів головних вошей. Форма натільного паразита овальна, розміри більші, ніж у головного. Гниди будуть відкладатися в одязі або білизні, як правило, в швах. Платтяні паразити діагностуються у неохайних людей, які рідко змінюють ліжко, відвідують душ. Цикл життя-майже 20 днів. Самка встигає відкласти близько трьох сотень гнид. Без їжі шкідник живе до доби, потім гине. Після укусів залишаються плями маленьких розмірів, буде характерний гемморагіческій слід. дуже люблять паразити області тісного контакту з тканинами.

Лікування педикульозу має бути грамотним і своєчасним. Якщо нічого не робити, можуть розвиватися ускладнення. Так педикульоз часто ускладнюється вторинними інфекціями, а значить, клінічна картина посилюється, потрібна тривала складна терапія. Може паразит вражати повіки і вії. У схильних до тривожності людей розвивається дерматозойний марення, невроз нав’язливих станів. Можуть приєднуватися іррітантний хронічний дерматит, соціальна стигматизація. Іноді воші переносять висипний, поворотний тиф, окопну лихоманку.

Лікування педикульозу у дітей

За результатами огляду дітей на педикульоз буде призначений відповідний препарат. Деякі батьки самостійно виявляють педикульоз у дітей і підбирають терапевтичні засоби. Важливий момент-терапія повинна бути комплексною, щоб знищувати і дорослих вошей, і гнид. Обробки потрібно проводити неодноразово-одного сеансу не вистачить для стійких виражених результатів. Основна активна речовина препаратів для лікування педикульозу – перметрин. Препарати нового покоління максимально безпечні, прості в застосуванні, мають нейтральний запах. Звичайно, вони мають певний рівень токсичності, але без нього не знищити паразитів. Тому дотримуйтесь інструкції, дотримуйтесь запобіжних заходів. Звертайте увагу на вікові обмеження. Після застосування засобу для лікування вошей потрібно буде спеціальним гребенем вичесати гнид. Отрута на яйця не діє, їх видаляють механічним шляхом. Для підвищення ефективності процедури можна змочити гребінець в оцті. Вичісування може мати різну ефективність з урахуванням структури, товщини волосся, їх кількості, тривалості зараження. Якщо гнид не дуже багато, їх можна вичесати протягом 2-3 годин. При великій кількості яєць, густому волоссі процедура може дуже затягнутися.

Народна медицина пропонує свої способи лікування педикульозу. Рішення доступне, але не завжди ефективне і безпечне. Наприклад, обробка соком журавлини, оцтом, дігтярним милом може не дати результати, а гасом – дуже шкідлива для здоров’я.

Іноді для лікування педикульозу застосовують рослинні засоби. Наприклад, масла розмарину, базиліка, герані, анісу мають інсектицидну дію, але їх ефективність офіційною медициною не доведена. Перевірити можна, ефіри не токсичні, головне не втрачати час і не запускати патологію. В останні роки стали з’являтися різні просунуті гаджети для боротьби з вошами на зразок електричних гребінців. Застосовувати їх можна тільки на сухому волоссі, ефективність ніхто гарантувати не може, але позитивні відгуки зустрічаються.

Збривання волосся наголо – теж варіант, але він навряд чи сподобається дитині. Іноді гоління застосовують з метою санації членів неблагополучних сімей, які є джерелами зараження. Якщо запасетеся терпінням, можете спробувати тиснути вошей нігтями. Метод застосовується в домашніх умовах, але має посередню ефективність.

Що робити не рекомендовано

При педикульозі у дитини не слід використовувати майонез, оцет, вазелін, маргарин, вершкове масло, рослинні масла. Воші можуть закривати дихальні шляхи, а значить, обробка олійними речовинами виявиться просто неефективною. Сушка волосся гарячим феном теж не допоможе, зате здатна «роздути» вошей і гнид на інших людей, речі. Це викличе активне поширення паразитів. Гоління волосся-звичайно, ефективний метод, але він далекий від доцільного. Плюс здатний додати дітям комплекси. Застосовувати токсичні, легко займисті речовини на кшталт гасу, бензину – теж погане рішення. Одне неакуратне дію, рух – і волосся можуть спалахнути. Сьогодні вистачає ефективних спеціальних засобів, тому не варто ризикувати. Горілка, Автомобільна мастило, відбілювач, ацетон, оцет дуже негативно впливають на шкіру і волосся. Застосовувати їх разом з перметрином просто немає сенсу, оскільки виявляється гнітючу дію.

Що рекомендовано при педикульозі у дитини – так це регулярна ретельна гігієна, щоденні Прибирання приміщень, кип’ятіння білизни, прасування гарячою праскою. Обробки щіток для волосся, гребінців теж не зашкодять.

Профілактика

Основні способи профілактики педикульозу:

  • Заборона на застосування чужих гребінців, шпильок, шапок.
  • Дотримання гігієни.
  • Регулярні огляди голови будинку.

Кожна дитина, яка знаходиться в дитячому колективі, в зоні ризику. Тому ви уникнете багатьох проблем, якщо будете регулярно оглядати волосся. Це дозволить своєчасно виявити зараження і вжити заходів. Коректна, вчасно призначена терапія дозволяє швидко знищувати всіх вошей. Повторне розвиток захворювання можливо, якщо лікування не пройдено до кінця, або не припинений контакт з джерелом зараження.

У разі виявлення зараження до повного одужання хворі діти не допускаються в дитячий сад або школу. Виписка допустима при негативному триразовому результаті за результатами огляду голови на гнид, вошей. Ретельне спостереження повинно вестися мінімум місяць після одужання. В цей час ймовірно повторне зараження, або лікування шампунями, спреями просто виявиться недостатньо ефективним. Наприклад, залишаться живі гниди, з яких потім вийдуть німфи і сформуються дорослі особини. Членів сім’ї дитини, контактних осіб теж потрібно оглядати-навіть при відсутності характерних симптомів. Якщо виявляться яйця на видаленні 1 см від коренів, обов’язково проводиться курс санацій. Для профілактики є спеціальні засоби, не використовуйте в превентивних цілях шампуні для знищення вошей.

Своєчасне лікування педикульозу у дитини-запорука профілактики бактеріальних інфекцій, висипного тифу, інфекцій, особливо при слабкому імунітеті. Батькам важливо прищепити своїм дітям основні правила гігієни, стежити за тим, щоб дитина регулярно відвідував душ, міняти йому ліжка і рушники. Під час хвороб слід прати речі, особливо натільна, постільна при високих температурах. Від зараження лобковими вошами допоможе своєчасне статеве Просвіта. У школах, садочках, дитячих таборах огляди на педикульоз проводить відповідальний фахівець.