Кишкова інфекція (гастроентерит) — це розлад, що супроводжується отруєнням, запаленнями травного тракту, загальною слабкістю, зневодненням організму. Причиною виникнення інфекції є шкідливі мікроорганізми, що впливають на шлунково-кишкового тракту. Найчастіше кишковою інфекцією страждають діти, в тому числі немовлята, що робить захворювання особливо небезпечним. Імовірність появи кишкової інфекції не дарма викликає занепокоєння. Батьки повинні подбати про профілактику і правильному лікуванні захворювання.
Кишкова інфекція у дитини: як відбувається зараження
Зараження кишковою інфекцією відбувається наступними шляхами:
- повітряно-крапельним;
- контактно-побутовим;
- фекально-оральним.
Повітряно-крапельним шляхом легко придбати захворювання шлунково-кишкового тракту під час розмов.
При контактно-побутовому шляху зараження збудниками кишкових інфекцій можуть бути звичні предмети побутового вжитку: одяг, іграшки, Тарілки, Столові прилади. Таким способом діти часто набувають ротавірусну інфекцію.
Фекально-оральний шлях зараження-найпоширеніший. Шкідливі мікроорганізми містяться в екскрементах, інфікованих і становлять загрозу для здоров’я дитини, перебуваючи в продуктах харчування або питній воді.
Виділяють поширені причини виникнення у малюків інфекційних хвороб шлунково-кишкового тракту:
- нехтування правилами гігієни під час їжі;
- вживання брудних фруктів;
- вживання забрудненої питної води;
- купання у відкритих водоймах.
Симптоми інфекції у дітей
Кишкова інфекція у дитини проявляється не відразу, а через кілька днів після зараження. Батьки повинні знати основні симптоми захворювання:
- блювота, зазвичай тривала;
- діарея;
- зниження апетиту;
- проноси з домішкою крові;
- розлад травлення;
- різкі болі в животі (особливо під час їжі);
- підвищена температура тіла;
- головний біль в деяких випадках;
- підвищений метеоризм.
Температура при кишкової інфекції у дитини зазвичай досягає 38-39 градусів: зверніть увагу на цю ознаку і інші симптоми інтоксикації. При їх виявленні в терміновому порядку викличте швидку допомогу, щоб уникнути зневоднення організму дитини, особливо якщо мова йде про малюка.
Які бувають кишкові інфекції
Кишкова інфекція у дитини може бути спровокована бактеріями — в такому випадку мова піде про бактеріальної інфекції.
При іншого різновиду захворювання, вірусних інфекціях, причина недуги полягає у впливі шкідливих мікроорганізмів — вірусів.
Таким чином, виділяють два основних типи кишкових інфекцій: вірусні та бактеріальні. Вони, в свою чергу, поділяються на кілька типів.
Вірусні кишкові інфекції
Про вірусних діареях чули багато батьків. Ослаблений імунітет дитини може стати однією з причин зараження вірусною кишковою інфекцією. У дорослих в більшості випадків імунітет до даного захворювання вироблений.
Ротавірусна кишкова інфекція у дітей зустрічається особливо часто. Симптомами є:
- підвищена температура тіла;
- біль у животі;
- загальна слабкість, стомлюваність;
- відсутність апетиту;
- блювота;
- порушення стільця;
- нежить, біль у горлі;
- кон’юнктивіт в деяких випадках.
Кишковий грип здатні спровокувати аденовіруси, внаслідок чого виникає так званий аденовірусний ентерит. Поширений спосіб зараження повітряно-крапельним шляхом. Серед симптомів аденовірусного ентериту відзначають:
- зміна кольору мови;
- підвищена температура тіла;
- бурчання в животі;
- порушення стільця;
- нудота, блювота;
- біль у животі.
Головний збудник бактеріальних ГКІ-ентеровіруси, сімейство мікроорганізмів. Ентеровірусні інфекції вважаються найнебезпечнішими-їх відрізняє тяжкість перебігу, особливо для дітей. Дані віруси надзвичайно життєздатні, через що складно виводяться. Симптоми ентеровірусної кишкової інфекції у дитини важко пропустити. До них відносять:
- підвищена температура, її скачки;
- діарея;
- нудота;
- блювота;
- відчуття загальної слабкості;
- зниження апетиту;
- головний біль;
- сверблячка в горлі;
- нежить, кашель.
Бактеріальні кишкові інфекції
Небезпечна бактеріальна інфекція, що впливає в тому числі на нервову систему дитини — ботулізм. Зустрічається рідко. У більшості випадків причиною виникнення є вживання харчових консервів. Симптоми ботулізму в порівнянні з іншими кишковими інфекціями специфічні:
- відчуття розпирання в животі;
- сухість у роті;
- м’язова слабкість;
- нудота, блювота;
- порушення зору;
- нестача дихання в деяких випадках.
Серед хворих на ботулін рівень смертності високий через те, що захворювання важко діагностується і може бути сплутано з іншими. Вкрай важлива своєчасна терапія ГКІ даного типу.
Більш поширена бактеріальна інфекція-дизентерія, яка може проявлятися і у дорослих. Однак більшу частину страждають на цю недугу складають діти до 4-х років. Повне і швидке одужання можливо тільки при комплексній терапії і спостереженні лікарів. Симптоми захворювання зазвичай яскраво виражені:
- різкий біль у животі;
- порушення стільця;
- підвищена температура;
- блідість шкірних покривів;
- виникнення нальоту на язиці;
- біль в лівій клубової області при натисканні.
Бактерії сальмонели здатні викликати ще один відомий багатьом вид бактеріальної кишкової інфекції — сальмонельоз. Передається переважно фекально-оральним шляхом, тому щоб уникнути зараження слід ретельно стежити за якістю і чистотою їжі, яку споживає дитина. Хвороба може протікати безсимптомно. В інших випадках ознаки зараження сальмонельозом такі:
- різке підвищення температури тіла;
- біль у животі;
- діарея;
- нудота, блювота;
- лихоманка;
- сухість шкірних покривів.
Перша допомога при кишкової інфекції
Викликати лікаря при появі у дитини ознак зараження кишковою інфекцією потрібно обов’язково. До його приходу батькам необхідно надати хворому першу медичну допомогу, щоб полегшити симптоми.
Головним принципом лікування кишкової інфекції у дітей є прийом ентеросорбентів — лікарських засобів у вигляді гелю, що сприяють відновленню мікрофлори кишечника. Такі препарати при кишкової інфекції у дітей дуже ефективні і повинні знаходитися в кожній домашній аптечці. Найзручніше замовити потрібну кількість ліків в інтернет-аптеці Farmani, де в наявності є всі необхідні для якісного лікування препарати.
Популярним ліками, що надають допомогу при розладах шлунково-кишкового тракту, є Смекта. Однак дітям молодше 2-х років її приймати не рекомендується. Гідна заміна в такому випадку-ентеросгель, ефективно очищає організм і відновлює баланс мікрофлори кишечника.
Перед приїздом лікаря батькам слід подбати і про інші аспекти:
- Профілактика зневоднення. Оскільки гостра кишкова інфекція здатна привести до зневоднення організму, давайте дитині пити частіше — як мінімум кілька разів на годину невеликими порціями. Для цих цілей підійде звичайна негазована чиста вода, неміцний чай. Виключено споживання соків і солодкої газованої води під час лікування кишкових інфекцій у дитини.
- Грудне вигодовування. При такому діагнозі, як кишкова інфекція, дитині зазвичай потрібно утриматися від прийому їжі протягом одного дня. Але коли хворіє малюк, що знаходиться на грудному або штучному вигодовуванні, потрібно просто трохи змінити режим годування, зробивши прийоми їжі більш частими і менш тривалими. Це допоможе зменшити нудоту у дитини.
- Прийом сорбентів. Ентеросорбенти для дітей абсолютно безпечні і швидко полегшують або прибирають симптоми ГКІ. Популярні такі препарати при кишкової інфекції у дітей: ентеросгель, Смекта, Лактофільтрум, Ентеродез. Перед застосуванням лікарських засобів краще проконсультуватися з фахівцем для призначення точного дозування.
Таблетки при кишкової інфекції у дітей швидко проникають в кишкові стінки, тому, якщо вам важливо, як можна швидше полегшити симптоми, слід зупинити вибір на ліках у вигляді таблеток.
При гострій кишкової інфекції у дитини категорично не можна давати йому препарати для зупинки діареї, знеболюючі ліки, а також застосовувати грілку або лід для полегшення болю в животі.
Також в період лікування важливо особливо ретельно дотримуватися правил гігієни. Дитина повинна їсти і пити в окремому посуді. Дорослим необхідно регулярно обробляти дезинфікуючим засобом унітаз або горщик, мити руки, використовуючи мило, після кожного контакту з хворим.
Пам’ятайте, що при блювоті у дитини слід негайно викликати швидку медичну допомогу.
Дієта при гострих кишкових інфекціях у дітей
Дієта при кишкової інфекції надзвичайно важлива і повинна суворо дотримуватися. Батькам необхідно простежити в період лікування і після нього за харчуванням дитини.
Якщо мова йде про малюка віком до одного року, то грудне вигодовування під час гострої фази має бути систематичним. Виключено використання неадаптованих молочних сумішей, цільного молока, кефіру.
Дітям від 3-х років призначається розвантажувальний день, під час якого вони п’ють кефір зі встановленою періодичністю. Надалі поживний раціон хворого може складатися з наступних продуктів:
- дієтичне м’ясо;
- сир;
- нежирна риба;
- неконцентровані супи;
- курячі яйця;
- картопля;
- відварені овочі;
- каша;
- компот;
- кисіль.
У гострій фазі кишкової інфекції вся їжа для дитини повинна бути парової або відвареної, розтертої до стану пюре. Виключені продукти, що підсилюють бродильні процеси, продукти з грубою клітковиною: огірки, капуста, макарони, банани і т. д.
Після одужання раціон дитини повинен розширюватися поступово. Бажано ще деякий час утриматися від вживання жирної їжі, молочних продуктів, фруктів.
Профілактика кишкових інфекцій у дітей
Для попередження зараження кишковою інфекцією перш за все батькам необхідно навчити дитину строго дотримуватися правил гігієни. Слідкуйте за виконанням наступних профілактичних заходів:
- ретельне промивання продуктів їжі перед вживанням;
- пиття чистої води з перевірених джерел;
- вживання продуктів відповідно до віку дитини;
- вживання продуктів харчування тільки з перевірених джерел;
- своєчасне миття рук;
- дезінфекція іграшок, сосок;
- використання чистого посуду;
- термічна обробка їжі;
- утримання будинку в чистоті, регулярні прибирання приміщення.
При дотриманні даних рекомендацій ймовірність зараження дитини кишковою інфекцією істотно знижується.