Залізодефіцитна анемія-симптоми, діагностика та лікування

Железодефицитная анемия - симптомы, диагностика и лечение

Залізо є важливим компонентом білка гемоглобіну, який транспортує кисень від легеневої системи до тканин. Коли в організмі дефіцит заліза, порушується утворення гемоглобіну і еритроцитів. Поступово розвивається важкий стан-залізодефіцитна анемія. Розглянемо особливості даного стану, клінічну картину, способи лікування. Нагадуємо, що обов’язкова консультація фахівця – він збере анамнез, направить на необхідні дослідження, зможе поставити точний діагноз і підібрати ефективну терапію.

Що таке залізодефіцитна анемія

Залізодефіцитна анемія розвивається на тлі дефіциту заліза в сироватковій крові, а також кістковому мозку. У міру прогресування патологічного стану порушуються нормальні процеси утворення червоних кров’яних тілець і гемоглобіну. Через брак заліза змінюється відтінок крові-вона блідне.

Корисно знати. Згідно з офіційною статистикою ВООЗ, але частку залізодефіцитних анемій припадає не менше половини всіх анемій.

Залізо-дуже важливий для здоров’я мікроелемент, без нього неможливе формування гемоглобіну, еритроцитів, нормальне постачання тканин організму киснем. Також речовина входить до складу ряду ферментів, які беруть участь в обміні речовин. Самостійно організм залізо не виробляє – він може тільки отримувати його разом з їжею або БАДами. Рекомендована добова норма – 1 мг.важливий момент-з надійшов ззовні в організм заліза засвоюється приблизно 1/10. Тобто для отримання 1 мг потрібно вжити хоча б 10. Для жінок цю кількість можна сміливо збільшувати в 2-3 рази.

У складі крові залізо йде в зв’язці з трансферином – білковим з’єднанням, яке переносить феритин до органів і тканин. Основна частина йде на утворення гемоглобіну, залишки формують запаси (депонуються). Також депо поповнюються за рахунок звільненого в процесі розпаду еритроцитів заліза. Роль цього “сховища” виконують гемосидерин, феритин – білкові комплекси. Вони містяться переважно в м’язах, селезінці, печінці.

Якщо в організмі відзначається дефіцит мікроелемента, спочатку витрачається залізо з сироватки крові. Коли його рівень падає, задіюються запаси з депо. На тлі постійного дефіциту заліза в їжі запаси організму виснажуються. Це викликає екстремальне зниження концентрації еритроцитів, гемоглобіну-і розвивається анемія. Їй зазвичай передує період латентного залізодефіциту-стан, при якому запаси організму сильно виснажені, але показник гемоглобіну ще нормальний. Лікар може виявити латентний дефіцит за результатами лабораторних аналізів. Гемоглобін буде нормальним, а сироваткове залізо і феритин – низькими.

Надлишок заліза-рідкісний стан. Воно виникає на тлі безконтрольного прийому відповідних препаратів, багаторазових переливань крові, в результаті гемохроматозу і деяких інших генетичних захворювань. Надлишок заліза шкідливий, оскільки він токсичний для підшлункової залози, серця, печінки.

Знання стадій розвитку залізодефіцитної анемії дає розуміння необхідності регулярних профілактичних оглядів. Проблем із самопочуттям на тлі латентного дефіциту може не бути, але цей стан вже відноситься до небезпечних і критичних. Чим раніше будуть вжиті заходи, тим краще.

Причини розвитку залізодефіцитної анемії

Основна причина анемії-хронічні кровотечі внутрішніх органів. Інші провокуючі фактори:

  • варикоз вен стравоходу;
  • ерозивні освіти в шлунково-кишковому тракті;
  • легеневі патології;
  • недоїдання, мізерний раціон;
  • рясні та / або часті менструації;
  • порушений режим харчування, проблеми із засвоєнням мікроелементів з їжі, БАДів;
  • синдром мальабсорбції на тлі лактації, вагітності.

Нерідко залізодефіцитна анемія розвивається на тлі втрати мікроелемента з сечею в результаті гемоглобінурії. У вагітних стан зустрічається майже в 90% випадків, тому потрібна медикаментозна підтримка (обов’язкова попередня консультація лікаря). Підвищують ризики часті і сильні напади блювоти, тривалі кровотечі, грудне вигодовування. Особливу увагу потрібно приділяти здоров’ю мам з багатоплідною вагітністю, багатодітних жінок з невеликою різницею у віці у діток. Дефіцит заліза під час виношування загрожує народженням плоду з низькою масою тіла.

Вагітним взагалі обов’язковий ретельний контроль і адекватна своєчасна профілактика. Лікування важкої залізодефіцитної анемії ускладнюється на тлі ревматизму, хронічних інфекцій, запалень мигдалин, нирок, жовчного. Змішані дефіцити фолієвої кислоти, заліза, проявляються у 2-3 триместрах. Щомісяця під час лактації організм віддає 30 мг заліза – порахуйте, який запас потрібен. Якщо вагітність наступила вже на тлі дефіциту, раціон не коригувався, добавки не приймалися, під час декрету може розвинутися важкий залізодефіцитний стан.

У зоні ризику маленькі діти і підлітки. Особливу увагу потрібно приділяти часто хворіють малюкам, дітям старшого віку з рецидивами інфекційних захворювань. На стадіях активного росту і розвитку дефіцит заліза може пригнічувати процеси мієлінізації спинного мозку. Тому так важливо своєчасно проводити діагностику і призначати грамотну терапію. Нестача заліза під час росту і розвитку призводить до частих інфекцій, погіршення фізичного розвитку, розладів навчання, поведінки.

Серед немовлят залізодефіцитна анемія частіше зустрічається на тлі штучного вигодовування. Суміші не містять достатньої кількості мікроелемента. Але якщо анемія діагностована у годуючої мами, грудне молоко теж буде мати бідний склад. У підлітковому віці в зоні ризику дівчинки після початку менструацій.

Провокують важкі патологічні стани вегетаріанство, незбалансована дієта. Можуть приєднуватися низька кислотність шлункового соку, муковісцидоз, целікація.

Клінічна картина

Людина може тривалий час не знати про розвиток анемії. Явні ознаки стану проявляються при значному зниженні вмісту гемоглобіну. До основних проявів залізодефіцитної анемії відносять:

  • випадання волосся;
  • ламкість нігтів, блідість шкіри;
  • запаморочення;
  • сильна стомлюваність.

Іноді пацієнти скаржаться на печіння, поколювання на кінчику язика. У міру посилення стану розвивається неуважність, турбують тахікардія, задишка. падає постачання клітин мозку киснів, це негативно впливає на якість сну – людина багато спить і не висипається або, навпаки, мучиться від безсоння.

Препарати при залізодефіцитної анемії здатні помітно поліпшити стан за умови їх грамотного, своєчасного призначення. Хороші результати дає і корекція дієти.

Класифікація ЖДА

Виділяється кілька стадій залізодефіцитних станів:

  • прелатентний дефіцит;
  • латентний дефіцит;
  • анемія ЗДА.

Спочатку падає вміст заліза в кістковому мозку, знижується феритин, сироваткове залізо, еритроцити, гемоглобін. Тканинні прояви на першій стадії відсутні, симптомів теж часто немає.

Прихований або латентний дефіцит безпосередньо впливає на тканинний обмін. Запаси мікроелемента виснажуються, але гемоглобін тримається на адекватних позначках. Потім починають проявлятися характерні ознаки залізодефіцитної анемії-слабкість, швидка стомлюваність, задишка, сухість шкіри, ламкість нігтів, випадання волосся. Спочатку симптоми виражені мінімально, потім починають посилюватися. Поступово падає залізо в депо, знижуються сироваткові маркери, розвивається дефіцит еритроцитів і гемоглобіну. Присутні тканинні прояви.

Третя стадія – безпосередньо залізодефіцитна анемія. Падають еритроцити, гемоглобін, феритин, сироваткове залізо та інші показники. Збільшується железосвязивающая здатність сироватки, в макрофагах кісткового мозку гемосидерин відсутній. Поступово ростуть рецептори РТФР, падає коефіцієнт НТЖ, змінюються розміри, форма еритроцитів. Клінічна симптоматика виражена, але пацієнти схильні списувати симптоми на банальне перевтома.

Залізодефіцитна анемія може бути легкою, середньою або важкою. Точний діагноз ставиться за результатами аналізів. Лікування обов’язково, інакше стан буде тільки посилюватися. Також на тлі ЗДА можуть розвиватися ускладнення. Зазвичай з моменту розвитку анемії до їх появи проходить 5 років і більше. Важкі форми дефіциту заліза призводять до поразок серцевого м’язового шару, погіршують його здатність до скорочень, сприяють появі серцевої недостатності.

Залізодефіцитна анемія завжди викликає збої в роботі імунної системи, що призводить до постійних ГРВІ, бактеріальних інфекцій. Під час вагітності ймовірні затримки в розвитку плода, передчасні пологи. У дитячому віці дефіцит заліза негативно впливає на інтелектуальний розвиток і фізичні темпи зростання.

При довгому складному перебігу страждають функції печінки і органів репродуктивної системи. Майже напевно будуть проблеми з ЦНС – знизиться пам’ять, увагу, з’являться плаксивість, нервозність, дратівливість. У майбутньому хронічний залізодефіцит підвищує ризики розвитку хвороб Альцгеймера, Паркінсона. Сама по собі анемія не викликає названі патології, але істотно збільшує ймовірність їх виникнення. Особливо небезпечно поєднання ЗДА з цукровим діабетом, високим холестерином.

Важке і рідкісне ускладнення-гіпоксична кома. Спочатку блідою шкіра, слизові, після починаються судоми, людина втрачає свідомість. Дефіцит заліза викликає гіпоксію, яка погіршує стан при бронхіальній астмі, ішемії мозку, серця, може викликати інсульт, інфаркт.

Діагностика залізодефіцитної анемії

Для діагностики дефіциту заліза потрібно:

  • Здати загальний аналіз крові для визначення лейкоцитарної формули.
  • Зробити біохімічний аналіз на сироваткове залізо, феритин та інші основні показники.

Перший тест покаже падіння числа еритроцитів, гемоглобіну, зміни кольору крові, пр.біохімічний аналіз дає більш розгорнутий опис стану. Нагадуємо, що інтерпретувати аналізи повинен лікар, як і призначати терапію. Важливо орієнтуватися не тільки на дані тестів і референтні значення лабораторій. Спеціаліст враховує анамнез, симптоматику, супутні захворювання та інші фактори. Це дозволяє домагатися оптимальних результатів в ході терапії.

Лікування залізодефіцитної анемії

Засоби для лікування залізодефіцитних анемій застосовуються в таблетованій і ін’єкційної формах. Не дійте без призначення лікаря, оскільки надлишок мікроелемента небезпечний, як і недолік. Він призводить до цирозу печінки, гепатиту, проблем із зубами, цукрового діабету, патологій судин, серця.

Відкоригуйте звичний раціон харчування, введіть багаті залізом продукти. Бажано, щоб вони мали добре засвоювану форму. Це може бути мова, печінка, м’ясо кролика, баранина, яловичина, телятина. З риби засвоюється в середньому 10% заліза, м’яса – близько 30%, а рослинної їжі – всього 3-5%.

Майже завжди корекція дефіциту заліза при анемії неможлива тільки за рахунок дієти. Причина цього в тому, що відсоток засвоєння заліза з продуктів обмежений, в БАДах концентрація помітно вище. Обов’язково враховувати наявність супутніх захворювань, вік, стан здоров’я, ступінь вираженості синдрому, переносимість певних препаратів. Хід терапії слід постійно моніторити і вносити зміни в разі необхідності.

При залізодефіцитних анеміях середнього та легкого ступенів препарати рекомендовано приймати всередину разом з фолієвою і аскорбіновою кислотою, останні підвищують всмоктуваність заліза. 2 години до і після прийому препаратів відмовтеся від напоїв з кофеїном, вживання цільнозернових круп, молока, бобів, яєць, горіхів, мучного і жирного. Також залізо не сумісне з хромом, йодом, селеном, цинком, магнієм, кальцієм.

Нюансів багато, але тільки їх строгий облік дозволить домогтися оптимальних результатів терапії. Стандартно курс лікування становить 1-2 місяці, за показаннями може бути збільшений. Завдання-підвищити рівень заліза в крові, створити адекватне депо (збільшити феритин). На успішний хід лікування вказує нормалізація гемоглобіну. Коли препарати з вмістом заліза всередину приймати не можна (порушено всмоктування в кишечнику, спостерігається непереносимість, пр.), здійснюється введення внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Ін’єкційні форми використовують в рамках лікування в стаціонарі, оскільки вони здатні викликати шокові реакції. Під час лактації, вагітності застосування заліза у вигляді ін’єкцій не рекомендовано.

Якщо діагностовано важку анемію, можливе переливання еритроцитарної маси. Пацієнтам без цукрового діабету призначають гематоген. До його складу входять зв’язують білки, залізо, аскорбінова кислота.

Профілактика та прогнози

Лікування залізодефіцитної анемії за умови професійного грамотного призначення дає хороші результати. Захворювання в більшості випадків успішно лікується в амбулаторних умовах. Якщо нічого не робити, стан прогресує, самопочуття погіршується, приєднуються супутні патології. Бувають складнощі з корекцією ЗДА при хворобах шлунково-кишкового тракту, порушеннях всмоктуваності, одночасному прийомі заліза з несумісними препаратами (це дуже важливий момент). Негативно впливає на хід терапії нерегулярний прийом, порушення дозувань, хронічні крововтрати. Також ефективність лікування знижується в рази при відсутності терапії онкологічних і просто хронічних системних захворювань.

Профілактика залізодефіцитної анемії передбачає щорічний аналіз крові, повноцінне харчування. Слідкуйте за тим, щоб в раціоні вистачало заліза і білка – вони працюють в комплексі. Своєчасно усувайте джерела крововтрат, уважно ставитеся до свого здоров’я в принципі. Особам з груп ризику (спортсмени, діти, вагітні жінки, донори, ін.) рекомендовано регулярно приймати профілактичні дозування препаратів заліза.

Не забувайте про необхідність регулярного відвідування терапевта для консультації, здачі пакету аналізів. Це дозволить виявити проблему на ранній стадії. Якщо нічого не турбує, робіть візити кожні півроку-рік.