Сечокам’яна хвороба (МКБ) – причини, симптоми, діагностика та лікування

Мочекаменная болезнь (МКБ) - причины, симптомы, диагностика и лечение

Сечокам’яна хвороба є хронічним захворюванням, при якому в сечових шляхах і нирках з’являються камені. Зазвичай хвороба протікає безсимптомно, вони виникають, коли освіта переміщається по нирці або.

Застряглий в сечоводі камінь блокує відтік сечі, викликаючи печіння при сечовипусканні, дискомфорт, болі в спині, боці, паху, під ребрами, внизу живота. Ознаки вимагають звернення до лікаря, в іншому випадку ситуація може дати ускладнення:

  • непрохідність сечовивідних шляхів;
  • поява в них інфекцій;
  • ниркова недостатність;
  • сепсис та ін.

При своєчасному лікуванні прогноз сприятливий.

Причини сечокам’яної хвороби

На сьогоднішній день причини розвитку захворювання до кінця не досліджені. Існує 3 групи факторів, що підвищують ризик розвитку захворювання.

  • Зовнішній. Якщо людина мало рухається, то порушується фосфорно-кальцієвий обмін, що провокує сечокам’яну хворобу. Також негативно позначаються особливості харчування: гострі і кислі продукти, білки збільшують кислотність в сечі, шкідлива вода з великим включенням кальцевих солей, надлишок аскорбінової кислоти, сульфаніламідів, нестача вітаміну А і групи В.
  • Внутрішні місцеві. Аномалії сечовидільної системи, такі як підковоподібна або одна нирка, звуження сечоводів, запальні явища можуть призвести до МБК.
  • Загальні внутрішні. Хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту, нерухомість, зневоднення при отруєннях, інфекції, порушення обміну речовин через дефіцит потрібних ферментів можуть стати причинами МБК.

Чоловіки хворіють МБК частіше, але якщо хвороба з’являється у жінок, то розвиваються важкі форми, наприклад, утворюються коралоподібні камені, здатні зайняти весь простір нирки.

Симптом

Симптоми МБК розрізняються залежно від місця розташування каменів.

  • У чашечці нирки. Симптомами, як правило, не супроводжується.
  • У балії нирки. Камені викликають періодичні ниючі тупі болі, в сечі з’являється домішка крові.
  • У сечоводах. Викликають сильні нападоподібні болі.
  • У сечовому міхурі. З’являється утруднене або прискорене сечовипускання, можуть виникати домішки крові в сечі.

Ниркові коліки

Біль спочатку з’являється в попереку, віддає в низ живота, іноді в статеві органи, може супроводжуватися блювотою і нудотою, буває дуже сильною і нетерпимою.

Коралоподібний нефролітіаз

Це утворення великих каменів з відростками, які заповнюють колекторну систему нирки. Можуть проявлятися тупий довгої ниючий біль в поперековому відділі, домішкою крові в сечі, особливо після фізичних навантажень.

Гематурія

Часто коліки проявляються домішкою крові в сечі. Важливо контролювати колір і відходження каменів при ускладненнях.

Хронічна ниркова недостатність

Вона розвивається на пізніх стадіях, коли порушується функція нирок. Людина відчуває себе погано, швидко втомлюється, пропадає апетит, може підвищуватися артеріальний тиск, з’являтися головні болі. Якщо є запальні процеси, то підвищується температура тіла більше 38-39 градусів, людина відчуває озноб.

Види сечових каменів

Камені діляться за своїм складом, утворюються внаслідок різних причин:

  • Оксалати-найбільш поширені, з’являються через надлишок кальцієвих солей щавлевої кислоти. Вони дуже щільні, легко діагностуються на УЗД і рентгені, мають шипи, які дряпають слизові, тому в сечі можуть з’являтися еритроцити.
  • Урати-зустрічаються у 5-15% хворих МКБ. Вони складаються з сечової кислоти і солей, бувають гладкими і твердими, мають бежевий або світло-оранжевий кольори. Мала щільність не дозволяє побачити їх на рентгенівських знімках. Діагностуються за допомогою лабораторного аналізу сечі та УЗД.
  • Фосфатні камені-гладкі і шорсткі, мають білий колір і м’яку консистенцію, утворюються з кальцієвих солей фосфорної кислоти. Діагностуються за допомогою аналізу сечі.
  • Струвітние камені-більш рідкісні, утворюються через застій сечі і життєдіяльності бактерій.

У більшості випадків камені мають змішаний склад.

За локалізацією вони бувають:

  • у нирках;
  • сечовід;
  • сечовому міхурі.

До окремої форми відносять коралоподібні камені. Це освіти великих розмірів, які заповнюють своїми відростками балію і чашечки нирки. Поступово вони призводять до деформації нирки і порушують її функції.

Діагностика сечокам’яної хвороби

При появі симптомів сечокам’яної хвороби потрібно терміново звернутися до уролога і пройти дослідження. Розглянемо варіанти проведення діагностики.

УЗД нирок

Щоб своєчасно виявити камені, досить раз на рік проходити УЗД нирок. Воно рекомендується також при появі нападів ниркових кольок.

Комп’ютерна томографія (КТ)

Цей метод навіть без внутрішньовенного контрастування більш чутливий, ніж УЗД, і дозволяє виявити до 95% кам’яних утворень.

Променева діагностика

Екскреторна урографія показує анатомічні особливості нирок і верхніх сечових шляхів. Камені, в яких не містяться солі кальцію, на рентгенівській плівці не проявляються, їх називають рентгенонегатівнимі.

Для великих і коралоподібних каменів досить пройти сцинтиграфію нирок. Це сучасний метод променевої діагностики, при якій в організм вводяться радіоактивні ізотопи. Отримані зображення визначають наявність каменів по випромінюванню, яке вони випромінюють.

Лабораторне дослідження

У лабораторні дослідження входить Загальний аналіз ранкової сечі, біохімічний аналіз крові і добової сечі. Це дозволяють визначити наявність запальних процесів-пієлонефриту, функціональний стан органів, обмінні порушення, концентрацію мінералів і солей, що утворюють камені.

Консервативне лікування сечокам’яної хвороби

Лікування залежить від розмірів і місця знаходження каменів. Це може бути сечовід, нирка, сечовий міхур. Також грають роль стан і особливості сечових шляхів, наприклад, наявність звужень і вигинів, що ускладнюють вихід каменю, ускладнень.

Якщо камені не перевищують за розміром 5 мм, то частіше застосовується камнеізгоняющая медикаментозна терапія. Призначаються сечогінні та знеболюючі препарати, спазмолітики.

Консервативне лікування

  • Дієтотерапія. Дієта відіграє важливу роль у запобіганні повторному виникненню каменів у нирках. Важливо нормалізувати обмінні процеси. Слід особливо обмежити вживання солі до 5-6 г на добу, рослинного і тваринного білка до 1 г на кожен кг ваги тіла. При наявності уратних каменів потрібно обмежити також темні сорти пива, копченості, соління, червоне вино, субпродукти, шоколад, какао, кава. Рекомендується пити багато рідини і приймати фізичні навантаження для самостійного відходження каменів.
  • Фітотерапія. Для профілактики і лікування сечокам’яної хвороби застосовують засоби на рослинній основі. Серед них – » Канефрон«,»Цистон”. Препарати мають протизапальну, діуретичну, літолітичну дію. Призначати їх може тільки лікар. Великі камені в нирках вимагають серйозного лікування.
  • Цитратні суміші. Деякі види каменів, наприклад, урати, можна розчинити за допомогою цитратних сумішей, до них відносяться «Блемарен», «Ураліт-У». Це відбувається за рахунок зміни кислотності сечі (рН) в лужну сторону. Це тривалий і трудомісткий процес, що вимагає регулярного контролю над рН. До упаковки додаються Індикаторні смужки. При грамотному підході можна повністю позбутися від каменів.

Літотрипсія

Це дистанційне безконтактне дроблення каменів-літотрипсія. Унікальний метод, що дозволяє зруйнувати камені в організмі без використання фізичних інструментів. Відбувається це за допомогою спеціального апарату — літотриптора. Метод застосовується при наявності невеликих каменів в нирках.

Хірургічне лікування сечокам’яної хвороби

Трансуретральна Контактна літотрипсія

Якщо камінь застряг в сечоводі і заблокував відтік сечі, то з’являються повторювані напади ниркової коліки, які не проходять навіть після прийому ліків. Щоб швидко видалити камінь з протоки застосовують ендоскопічне втручання – трансуретральну контактну літотрипсію. Операція виконується через уретру за допомогою лазера, ультразвуку або пневматичного зонда.

Перкутанна нефролітотрипсія

Великі і щільні камені в нирках, які неможливо видалити дистанційної літотрипсією, сьогодні усувають через прокол в попереку. Операція називається перкутанною нефролітотрипсією. Руйнування каменів відбувається лазером, ультразвуком або пневматичним зондом. Можна роздрібнити камені будь-якої щільності і розмірів. Операція виконується під загальним наркозом і вимагає госпіталізації на 3-5 днів.

Трансуретральна Контактна літотрипсія

Це сучасний і малоінвазивний метод видалення каменів з сечоводів і нирок. Його перевагою є відсутність проколів і розрізів тканин. Мініатюрний інструмент, забезпечений відеокамерою, вводиться через сечові шляхи.

Лапороскопія

Даний метод застосовують рідко, в основному лише при аномаліях сечових шляхів. Наприклад, щоб видалити великий камінь балії і одночасно виправити звуження мисково-сечовідного сегмента

Своєчасне лікування сечокам’яної хвороби дозволить виключити ускладнення! Самолікування може привести до нових проблем, тому як перед вибором методів проводиться ретельна діагностика і виявляються причина захворювання, наявність відхилень в органах, стан організму.