Короста-паразитарна патологія шкіри. Її збудником є коростяний кліщ. Розберемо докладніше особливості перебігу і принципи лікування захворювання.
Особливості патології та шляхи зараження
Коростяний кліщ відноситься до класу паразитів. Основну частину свого життя він проводить на тілі господаря. Для нього характерне підвищення активності в нічний час доби, тому пацієнти можуть скаржитися на посилення симптомів ближче до вечора.
Для зараження потрібен тісний тілесний контакт, тому основним шляхом передачі є побутовий. Повний життєвий цикл паразита становить не більше півтора місяця, за межами тіла господаря кліщ може жити до трьох діб. Гине збудник в результаті дефіциту вологи.
Зазвичай діагноз ставлять маленьким дітям-у них м’яка, тонка шкіра, яка подобається коростяний кліщ. Але і дорослі також можуть інфікуватися. У групі ризику всі контактні колективи-групи людей, що живуть під одним дахом, мають спільні місця для сну, миття, зберігання рушників. Рідше, але теж зустрічається мимовільне зараження коростою – наприклад, в готелі, Готелі, лазні. Непряма інвазія відбувається в результаті послідовного контакту великої кількості людей із зараженими речами.
Основні симптоми
Головна ознака зараження-дуже сильний свербіж на різних частинах тіла, який схильний посилюватися в нічний час доби. При первинному зараженні інкубаційний період становить від 1 до 2 тижнів, при вторинному з моменту контакту з хворим і до появи симптомів можуть пройти всього добу.
Везикули або коростяні ходи утворюються в результаті активності кліща. Потім розвивається алергічна реакція на продукти його життєдіяльності, можуть приєднуватися інші ознаки зараження – кров’янисті скоринки, расчеси. Відрізнити коросту від інших дерматологічних захворювань можна по коростяний хід. Він має вигляд гнутої або прямої лінії сіро-білого або брудного сірого відтінку. Довжина кожного ходу досягає 7 мм, може бути менше. Шукати зони ураження потрібно на стопах, зап’ястях, у чоловіків часто страждають статеві органи. Пацієнти можуть виявляти у себе бульбашки і вузлики. У папулах розташовуються кліщі, розміри місця їх проживання не перевищують 2 мм.везикули мають до 3 мм в діаметрі, розміщення ізольоване, запалення може бути відсутнім в принципі. І якщо папули схильні утворюватися в зоні волосяних фолікул, то везикули зустрічаються ізольовано – на стопах, зап’ястях, інших ділянках.
Скоринки і розчухи – результат розчісування шкіри. Потрібно намагатися не роздирати епідерміс – інакше з’являються ранки, в них можуть потрапляти інфекційні збудники. Самі по собі кліщі нагноєння не викликають, але такі процеси можуть приєднуватися вдруге.
Як розвивається захворювання
Цикл життя коростяного зудня не дуже тривалий. Він ділиться на дві стадії – нашкірна і підшкірна, причому друга набагато більш тривала. Спаровуються кліщі на поверхні епідермісу, потім самець прибирає, а самка починає прогризати ходи. В середньому їх створення займає близько півгодини.
Хід потрібен самці для кладки яєць – їх виходить до 2 штук за добу і до 50 за весь час існування. Максимально активні самі восени і взимку. Молоді особини з яєць з’являються через пару тижнів, вони ж роблять нові ходи. Оскільки цикл виходить безперервним, важливо грамотне своєчасне лікування. Воно дозволить знищити дорослих особин і личинок.
Основні види корости
У клінічній практиці сьогодні відсутня єдина загальноприйнята класифікація, але загальні моменти виділити можна. Типи корости:
- Типова-зустрічається у людей, які ретельно стежать за гігієною, душ приймають ввечері або вночі. Клінічні прояви будуть мінімальними.
- Норвезька-виникає на тлі поганого імунітету, на тлі довготривалого прийому цитостатиків, гормонів.
- Без ходів-мова про зараження личинками. Діагноз ставлять за результатами огляду контактних осіб.
- Вузликова-до основних зон ураження відносять живіт, сідниці, ліктьові згини, молочні залози, статеві органи.
- Скабіозна еритродермія-ускладнений стан, характерно для довгостроково хворіють людей. Після 2-3 місяців постійного лікування, що не дає результати, може розвиватися дана форма. Коростяні ходи виникають в нехарактерних місцях.
Небезпечні ускладнення
При відсутності лікування або неефективною терапії можуть розвиватися ускладнення. Вони маскують справжню картину і викликають діагностичні помилки. Ускладнення з’являються тільки в запущених ситуаціях.
Найчастіше-піодермія вторинного типу або гнійничкові ураження. Можуть розвиватися дерматити. Кропив’янки, мікробна екзема зустрічаються рідко. Також до ускладнень корости відносять ектими, фурункули. Може підвищуватися температура тіла, погіршуватися самопочуття.
Порядок діагностики
Самостійно запідозрити коросту можна в разі появи сильного свербіння, він посилюється вночі або у вечірні години. Потім на шкірі з’являються кров’янисті скоринки, расчеси, висипання.
Зверніться до лікаря для проходження обстеження і постановки точного діагнозу. Сьогодні використовуються такі діагностичні методи:
- Вітопресія Масляна. Після нанесення маслянистої рідини на передбачуваний хід і продавлювання його можна буде візуалізувати шкірні поверхневі включення.
- Фарбування ходів аніліном або йодовим розчином (концентрація не більше 3%).
- Витяг кліща голкою для подальшої мікроскопії.
- Зішкріб із застосуванням молочної кислоти.
Для призначення правильного, дієвого лікування коросту слід диференціювати від інших захворювань зі схожою симптоматикою. » На око ” проходити терапію не можна, він з великою часткою ймовірності виявиться неефективною, ви просто втратите час.
Особливості лікування корости
Лікування корости може бути пробним, профілактичним, специфічним. Зазвичай терапія носить комбінований характер.
Застосування протівочесоточних препаратів
Для знищення кліщів підходять:
- Аерозолі на зразок Спрегаля. Нанесення одноразове при звичайній формі, в складних випадках може знадобитися повторне використання.
- Емульсії та мазі на основі бензилбензоату. Існують різні концентрації для дітей та дорослих. Мазь потрібно наносити щодня, тривало.
- Сірчані мазі-втирають на ніч кожен день мінімально тиждень. Під час вагітності, в ранньому дитячому віці спосіб не використовують.
- Перметрин-застосовують у вечірній час від трьох днів. Є протипоказання, так що потрібна консультація лікаря.
Всі перераховані кошти використовують після душу, строго голими руками, ретельно втирають до вбирання. Білизна замінюють перед початком лікування і після його завершення – це обов’язково. Більш часті зміни-плюс.
Як прибрати свербіж
Усунути дуже сильний свербіж вам допоможуть антигістамінні. Досить пропити один курс, щоб самопочуття помітно покращився. До прийому антигістамінних препаратів слід переконатися у відсутності зв’язку корости і мікробної екземи або алергічного дерматиту.
Місцево при неприємних відчуттях можна наносити кортикостероїди категорії топіків. Курс повинен бути не надто тривалим. Якщо сильний свербіж тримається тиждень і більше, незважаючи на вжиті заходи, лікарі рекомендують провести повторну обробку препаратом групи скабіциду.
Від сухості призначають емоленти. Беріть аптечні засоби, вони набагато ефективніші, ніж звичайні лосьйони для тіла з супермаркету.
Народні рецепти
Хоча народних засобів від корости багато, їх використання – не найкращий варіант. Більш того, ви втрачаєте час, а ситуація тільки погіршується. Так що звертайтеся до лікаря за призначенням адекватної терапії. Це дозволить швидко відновитися і запобігти розвитку ускладнень.
Заходи профілактики та прогнози
При своєчасному призначенні адекватної терапії прогнози по одужанню сприятливі. Важливо, щоб лікар контролював процес і при необхідності вносив корективи.
Профілактика полягає у виключенні контакту із зараженими, організації централізованого диспансерного спостереження за хворими. При спалахах захворювання в побуті, різних установах важливі ретельні обробки, високотемпературна прання одягу, спеціальна дезінфекція. В інтернатах, казармах, дитячих таборах новоприбулих потрібно ретельно перевіряти на предмет зараження, в разі необхідності влаштовувати карантини та профілактичні обробки.