Ангіна у дітей-причини, симптоми і лікування

Ангина у детей - причины, симптомы и лечение

Вірусна ангіна у віці 3-7 років зустрічається досить часто – малюки цієї категорії відносяться до групи ризику по розвитку патології. Школярі та діти дошкільного віку багато часу проводять в закритих приміщеннях, постійно контактують з великою кількістю дітей (а вони можуть бути переносниками захворювань). Симптоматика ангіни різниться в залежності від типу збудника.

Причини виникнення ангін

Справжню ангіну викликають бактерії, вірусну – різні віруси. Зараження відбувається в результаті контакту патогена з ротоглоткою і його активного розмноження. Основний спосіб передачі вірусу-повітряно-крапельний. Проникнення в організм здійснюється за рахунок вдихання збудників, яких поширює з носової слизом або слиною хворіє людина (при розмові, чханні або кашлі).

Контактно-побутовий метод зараження передбачає застосування засобів особистої гігієни, іграшок, загального посуду з зараженим, орально-фекальний – вживання не митих продуктів, ігнорування вимог особистої гігієни. Пік захворюваності припадає на зимові та весняні місяці. Вірус, який викликає ангіну, проникає в ослаблений організм дитини, клітини реагують на це вираженими ознаками інтоксикації. У групі ризику всі діти з ослабленим імунітетом, рецидивуючими патологіями ЛОР-органів, які не отримують достатньо вітамінів. Підвищують ймовірність захворіти системні і місцеві переохолодження, тісний контакт з хворими дітьми, схильність до розладів і стресів. Також доведено, що на тлі патологій шлунково-кишкового тракту вірусні ангіни трапляються частіше. Збудник захворювання впливає і на органи дихання, і на шлунково – кишкового тракту-а це викликає розлади стільця і диспепсичні симптоми.

Шляхи передачі ангіни у дітей

Ангіна сама по собі не заразне захворювання, але бактеріальні та вірусні інфекції, що викликають її, становлять небезпеку. Саме вони викликають гострий тонзиліт, поширюються від хворої людини під час розмови, чхання або кашлю.

Спалахи бактеріальних, вірусних захворювань найчастіше відбуваються в дитячих освітніх установах. Є шанси заразитися в результаті контакту з поверхнями, на яких присутній збудник. Наприклад, спочатку ви беретеся за дверну ручку, а потім чіпаєте очі. Заразною і вірусна, і бактеріальна ангіна є кілька днів до появи виражених симптомів.

Збудник потрапляє на слизову оболонку рота або носа разом з повітрям, рідше – контактно-побутовим способом. Якщо імунітет справляється, інфекція пригнічується, немає-бактерії з вірусами залишаються на мигдалинах і викликають гострий тонзиліт. Середній період інкубації триває 10-20 діб, але багато що залежить від стану здоров’я і типу збудника. Ускладнення починаються при низькому імунітеті. В такому випадку збудники переносяться з кровотоком до кісток, суглобів і внутрішніх органів.

Симптоми ангіни

Ангіна у дітей протікає складніше, ніж у дорослих, нерідко супроводжується високою температурою і вираженими симптомами інтоксикації, частими ускладненнями. Плюс можливий перехід однієї форми захворювання в іншу або ж не прогресуючий перебіг.

Катаральна ангіна характеризується гострим початком з відчуттями сухості, печіння, першіння і болю в горлі, які помітно посилюються при ковтанні. Температура тіла зростає до 30 градусів, дитина стає млявим, скаржиться на загальне нездужання і головний біль. Мова зазвичай при такій клінічній картині сухий, з білястим нальотом. Регіонарні лімфатичні вузли незначно збільшуються, можуть бути болючими. Гостра стадія катаральної ангіни триває від 5 до 7 днів.

При фолікулярної формі у дитини чітко виражені ознаки інтоксикації. До них відносять апатію, слабкість, відсутність апетиту, мігрень, артралгію. Може розвиватися лихоманка з ознобом, блювотою, сплутаністю свідомості, судомами. Типовим симптомом є сильний біль у горлі, який часто іррадіює у вухо. Симптоматика фолікулярної форми ангіни поступово наростає протягом двох діб, на треті вже може бути поліпшення самопочуття – воно пов’язане з очищенням поверхні мигдалин. Але хворобливість при ковтанні часто тримається ще 2-3 дня. Повне одужання при нормальному перебігу вимагає півтора тижнів.

Лакунарна форма протікає з дуже важким інтоксикаційним синдромом. Мигдалини, м’яке піднебіння набрякають, інфільтруються – це викликає проблеми з відкриванням рота, дикцією, прийомом їжі. Голос набуває характерний гугнявий відтінок. Також діти часто скаржаться на характерний неприємний присмак в ротовій порожнині, болі в горлі. Регіонарні лімфатичні вузли зазвичай збільшені, виникає хворобливість при поворотах голови. До одужання проходить 10-14 днів. Дуже часто вірусна ангіна у дітей і дорослих поєднується з респіраторними симптомами (наприклад, кашлем і ринітом), діареєю, кон’юнктивітом, стоматитом.

Класифікація

Ангіна ділиться на ряд категорій з урахуванням мікроорганізмів, які викликали її розвиток.

Герпесна Нагіна

Герпангіну провокують віруси Коксакі, еховіруси, простий герпес і деякі інші збудники. Симптоми зараження починають проявлятися не відразу – інкубація займає близько 10 днів, в цей час дитина заразний для оточуючих.

Через зазначений проміжок часу починається активна фаза з ростом температури тіла до 39-40 градусів, загальною млявістю, зниженням апетиту. На другу добу слизову горла покривають везикули червоного кольору, заповнені рідиною (не більше 12). Потім колір бульбашок на гортані змінюється на прозорий або білястий, температура тіла починає поступово знижуватися. Якщо на третю добу початку гострої фази температура знову зростає, лікар ставить діагноз герпесний тонзиліт. При нормальному перебігу на 4-5 добу самопочуття повинно почати поліпшуватися. Везикули в ротовій порожнині самостійно розкриваються, залишаються ерозивні поверхні. Протягом тижня-двох дитина повинна видужати (якщо не почнуться ускладнення). Хвилеподібна зміна симптомів характерна для дітей з низьким імунітетом. Також ослаблений організм в зоні ризику по розладам стільця, болів в епігастрії, нудоті, сильному сухому кашлю.

При низькому імунітеті число папул у роті буде вдвічі більше норми, плюс на третю добу активної стадії хвороби можливі повторні висипання..

Аденовірусна ангіна

Передача аденовірусів відбувається при кімнатній температурі. Для цих збудників характерний високий рівень виживання зі збереженням загроз для здоров’я протягом двох тижнів після відновлення. На аденовірусні тонзиліти припадає близько 10% всіх відомих випадків захворювань у дітей.

При цьому виражені ознаки ангіни провокують віруси Е і в підгруп, приховане – з групи. Інкубація займає від 5 до 12 днів (при високому імунітеті вона триватиме довше). Хвороба швидко поширюється в дитячих колективах і громадських басейнах, де не приділяють достатньої уваги обробці води.

Температура тіла піднімається до 37.5-39 градусів і досить швидко знижується. Пацієнти скаржаться на сонливість, слабкість, мігрені, катаральні явища в горлі – проблеми з ковтанням, першіння, болі, нежить, сухий кашель і збільшення лімфовузлів в розмірах.

На аденовірусний характер захворювання вказує почервоніння білків очей з ознаками кон’юнктивіту.

Інтоксикація і висока температура тримаються не довго – 1-2 доби, після чого гіпертермія проходить, залишаються тільки загальна слабкість і болі в горлі. У діток до року аденовірусний тонзиліт може протікати і без підвищення загальної температури, збільшення лімфатичних вузлів, ознак кон’юнктивіту. Також високі ризики розвитку ускладнень у вигляді пневмонії – запалення легенів протікає в складній формі, супроводжується судомами, задишкою і блювотою.

Грипозна ангіна

Окремий різновид тонзиліту, який викликають віруси грипу різних штамів (їх існує понад 2 тис.). Пік захворюваності припадає на осінньо-зимові місяці, коли організм дитини ослаблений і особливо схильний до негативного впливу збудників. Розвивається патологія стрімко, температура тіла зростає до 39-40 градусів. Потім наростають симптоми, як при грипі: першіння, болі в горлі, непродуктивний кашель, нежить, слабкість, пітливість, ломота в тілі.

Головна особливість грипозної ангіни-розлита гіперемія гортані. Слизові стають темно-червоними, практично вишневими. Запалення, набряк зачіпають мигдалини і поверхню дужок неба. Також дитина скаржиться на сухість у роті, збільшення лімфовузлів, шкіра стає просто блідою або набуває синюшного відтінку.

Вірусна або бактеріальна ангіна-в чому різниця?

Вірусний тонзиліт має сезонний характер-пік захворюваності припадає на час епідемій ГРВІ та грипу (весна-зима). Інша особливість вірусної ангіни-ураження поверхні гортані повністю, а не тільки мигдалин. Початок зазвичай гострий, розвиток швидкий. При вірусному тонзиліті у дітей спостерігаються головні болі, загальна сильна розбитість, примхливість, поганий сон і відмова від їжі. Під впливом вірусного збудника в носоглотці утворюється слиз – вона стікає по стінці гортані вниз і викликає кашель.

При бактеріальної ангіні кашлю, нежиті, сльозотечі не буде. Маленький пацієнт скаржиться на болі в горлі, зростання температури тіла (але не так стрімко, як при вірусної патології). Бактеріальні прояви мають чітку локалізацію-запальний процес не виходить за межі мигдалин, гланди покриває гнійний наліт. Нежить і кашель можуть з’являтися на 3-4 добу гострої форми захворювання.

Діагностика ангіни

Нерідко батьки при різкому підвищенні температури тіла і сильних болях в горлі дають дитині антибіотик. Без звернення до лікаря так робити неправильно. Спочатку потрібно провести огляд, поставити точний діагноз і з урахуванням його результатів підбирати терапію.

Лікування вірусної та бактеріальної форм різняться. Антибіотики при тому ж вірусному тонзиліті рідко дають результати, зате сприяють розвитку стійкості організму до активних компонентів препарату. Комплексна діагностика включає:

  • фарингоскопію-огляд гортані на предмет почервоніння, набряклості, запалених слизових, висипань і для оцінки характеру нальоту;
  • загальний аналіз крові-покаже високу кількість лейкоцитів;
  • біохімічна Діагностика-покаже форму захворювання і дозволить запобігти ускладненням (так на прогресування пневмонії вказує висока сіалова кислота);
  • ІФА – або дослідження клітин епітелію для визначення антигену до вірусних збудників;
  • імунофлюоресценція-високоточна діагностика для визначення специфічних антитіл;
  • ПЛР-показує ДНК вірусу по мазку із зіву або крові.

При необхідності фахівець направить вас на серологічне дослідження. Якщо розвиваються ускладнення, бажано залучити для лікування фахівців вузького профілю – невролога, кардіолога або іншого по ситуації. У зоні ризику – немовлята до року і діти з низьким імунітетом.

Лікування ангіни у дітей

Специфічне лікування вірусної ангіни в дитячому віці потрібно при наявності ознак сильної інтоксикації – це висока температура тіла, лихоманка, головні болі. Терапія спрямована на позбавлення від збудника захворювання і усунення виражених симптомів патології. Вона може бути місцевою і системною.

При вірусної етіології потрібно підібрати препарат для зниження активності збудника на початковій стадії розвитку патології і для підвищення опірності до впливу інфекційного агента. Це можуть бути противірусні, імуномодулюючі засоби. Грипозну ангіну на початкових стадіях зручно купірувати закапуванням в ніс інтерферону. Також лікар може порекомендувати прийом вітамінів для підтримки організму.

Щоб прискорити одужання і полегшити самопочуття, важливо створити для дитини комфортні умови. Вони включають:

  • постільний режим-хвороба на ногах дає зайве навантаження на організм;
  • ізоляцію від інших членів сім’ї-особливо при герпесной формі ангіни;
  • підтримка оптимальних параметрів вологості і температури повітря-в жарких сухих середовищах віруси розмножуються швидше;
  • дробове харчування напіврідкої їжі – вона не повинна дратувати горло;
  • оптимальний питний режим-зменшує інтоксикацію.

Корисно тепле пиття-чай з медом, малиною або лимоном, тепле молоко, морси. Обов’язково робіть регулярне вологе прибирання і провітрювання. Ці заходи прискорять боротьбу зі збудником ангіни і полегшать загальний стан.

Прийом системних лікарських засобів, місцева обробка горла – обов’язкові умови полегшення важких симптомів. Якщо малюк скаржиться на озноб, лихоманку, головні болі, потрібно дати йому Нурофен, Парацетамол або Ібупрофен (вибір засобу залежить від віку, докладніше про все розповість лікар).

Можливі ускладнення

Найчастіше ускладнення вірусного тонзиліту-приєднання вторинної інфекції. Це відбувається при низькому імунітеті, порушення лікарських приписів. Також можливе приєднання ревматизму суглобів, серця, гломерулонефриту або пієлонефриту, нейроінфекцій, захворювань ЛОР-органів. Для запобігання серйозних ускладнень потрібно своєчасно звертатися до лікаря і слідувати його рекомендаціям, вживати заходів для зміцнення захисних сил.

Прогноз ТА ПРОФІЛАКТИКА

За умови своєчасної точної діагностики і призначення грамотної терапії ангіна не викликає серйозних ускладнень. Одужання настане через 7-10 діб після початку гострої фази, але не забувайте про необхідність відновного періоду. По-перше, ще деякий час після зникнення симптомів дитина може бути заразним. По-друге, потрібно дати можливість фізично і психоемоційно відновитися.

У більшості випадків прогноз сприятливий. Важливо збалансовано харчуватися, отримувати необхідну кількість вітамінів і цінних речовин, зміцнювати імунітет. До профілактики ангіни відносять обмеження контактів з інфекційними хворими, збільшення загальної резистентності, своєчаснкю санацію гнійних вогнищ і забезпечення повноцінного раціону харчування. Здоровий спосіб життя є головним засобом профілактики багатьох захворювань.