Вітрянка (вітряна віспа), причини, симптоми, лікування

Ветрянка (ветряная оспа), причины, симптомы, лечение

Вітряна віспа-гостре вірусне захворювання, якому характерні папульозно-пустульозне ураження шкіри і загальна інтоксикація. З ним частіше стикаються в дитячому віці. Чим старша людина, тим вище ризик ускладнень при зараженні. Розберемося, яким чином передається вітрянка, в яких формах вона протікає і як її лікувати у дорослих і дітей.

Причини вітряної віспи

Збудник захворювання-герпесвірус людини третього типу. Даний вірус викликає також оперізуючий лишай. Відомо всього вісім їх типів. Розглянутий тип не пов’язаний зі звичайним герпесом. Збудник передається в більшості випадків повітряно-крапельним шляхом. Він потрапляє в організм після контакту зі слизовою.

Заразитися вірусом вітряної віспи можливо:

  • через предмети (рушники, посуд та ін.);
  • при контакті з хворим;
  • перебуваючи в громадських місцях, де знаходився заражений чоловік.

Інфекція може проникати через плаценту і потрапляти від матері до плоду. Вважається, що вірус вітряної віспи може переміщатися навіть за вітром, але він швидко гине поза організмом. Вітрянка у дорослих протікає складніше через втрату лабільності імунної системи, може викликати гострі ускладнення, основний синдром проявляється на 2-3-й дні після зараження або пізніше. Діти зазвичай переносять вітряну віспу легше.

Симптоми вітрянки

Вітряна віспа зазвичай починається з гострих симптомів. Відразу проявляється їх комплекс:

  • Слабкість. Причиною її є інтоксикація організму.
  • Температура підвищується і може перебувати в районі 38°C постійно, поки з’являються висипання, і вірус повністю не проявиться. У дітей на початку хвороби температура може досягати 39-40°C.
  • Висипання покривають все тіло, навіть волосяну частину голови, слизові оболонки рідше вони з’являються на долонях і стопах. Спочатку вони виглядають як цятки рожевого або червоного кольору круглої форми, а потім перетворюються в бульбашки. Через 2-3 дні вони починають підсихати і утворюють скоринки. Висипання тривають протягом 5-10 днів, одночасно на тілі можуть бути нові бульбашки і вже засохлі, тобто знаходяться на різних стадіях.

Симптоми вітрянки у дітей і дорослих:

  • загальна інфекційна інтоксикація (сої);
  • лімфаденопатія (ЛАП);
  • везикульозна екзантема;
  • везикульозна енантема (афти);
  • лихоманка постійного типу.

Як виглядає вітрянка

Вітрянку неможливо не помітити, так як вона має зовнішні виражені симптоми. Але не завжди легко спочатку зрозуміти, що дане інфекційне захворювання – це саме вітряна віспа, так як первинні симптоми у всіх схожі. Деякі віруси також дають висипання. Ну а підвищена температура, нездужання, запалення в горлі з’являються при будь-якій застуді.

Щоб відрізнити вітряну віспу від інших видів інфекцій, потрібно уважно вивчити висип, якщо вона вже проявилася.

Висипання проходять кілька перетворень:

  • плямочка;
  • папула-Виступаючий вузлик;
  • пустула-бульбашка з рідким вмістом;
  • виразка-лопнув і засохлий бульбашка.

Якщо пустули лопаються самостійно і гояться, то вони не залишають слідів на шкірі. Але якщо їх розчісувати і пошкоджувати ранки, то можуть утворитися шрами. Також можна занести в рани інфекцію і погіршити процес хвороби: збудник вірусу знову потрапить в кров і викличе висипання на шкірі.<.p>

Вітрянка починається з висипань на обличчі, волосистій частині голови, шиї або спині. На інші частини тіла вона поширюється в міру ускладнення захворювання. При важких формах вітряної віспи прищі можуть з’явитися навіть в роті, горлі і на статевих органах.

Інкубаційний період

Інкубаційний період триває близько двох тижнів. У цей період мікроорганізми активно розмножуються в організмі і ніяк себе не проявляють. Далі симптоми виникають в залежності від стадії захворювання.

Відновлювальний період може тривати довго. Навіть якщо висипань вже немає, імунна система ще досить слабка, тому можуть виникати ускладнення.

Стадії захворювання

Вітряна віспа протікає тривало і має кілька стадій.

  • Продромальна. У дітей вона починається з легкого нездужання, а у дорослих — більш важко: з підйому температури до 40 градусів. В цей час можуть з’явитися і перші висипання.
  • Активний. Висип активно поширюється по всьому тілу. У дітей це зазвичай рідкісні прищі, що з’являються переважно у верхній частині тіла, у дорослих висипання можуть вразити всю шкіру з ніг до голови.
  • Одужання. Останні бульбашки лопаються і засихають, і нові вже не формуються.

Скільки триває вітряна віспа (вітрянка)

В середньому на вітряну віспу хворіють 7-10 днів в залежності від віку, сили імунітету, ускладнень.

Ознаки одужання

Ознаками одужання можна вважати наступні симптоми:

  • з моменту появи останнього висипання пройшло не менше п’яти днів;
  • температура тіла нормалізувалася;
  • не змінюються лабораторні показники (при тяжкому перебігу);
  • відсутні ускладнення.

Все це означає, що почався період відновлення, хвороба відступила, вірус не активний і відбувається остаточне одужання, яке теж вимагає часу.

Так як вірус в навколишньому середовищі не життєздатний через відсутність необхідних умов для його існування, дезінфекція у вогнищі захворювання не проводиться. Досить просто провітрити приміщення, де знаходився хворий.

Методи лікування вітрянки

Як тільки з’явилися перші ознаки вітряної віспи, хворого потрібно терміново ізолювати, щоб він не заразив інших. Він стає заразним ще на продромальній стадії, але, на жаль, запідозрити інфекцію вчасно складно. Карантин триває, як правило, 21 день.

Якщо почалася вітрянка, потрібно вжити заходів, щоб полегшить стан хворого і перебіг захворювання, а саме:

  • зняти свербіж. Тут допоможуть антигістамінні препарати;
  • забезпечити гігієну. Важливо, щоб руки дитини були завжди чистими, потрібно часто міняти одяг і постільну білизну, інакше бактерії потраплять в лопнули пустули;
  • давати хворому пити багато рідини. Це важливо для виведення вірусу з організму;
  • проявити турботу про внутрішній стан хворого. Підліток не повинен турбуватися про те, як він зараз виглядає. Важливо пояснити його, що все пройде і слідів не залишиться;
  • позбавити хворого від інтоксикації. Робиться це тими ж методами, як і при ГРВІ. Використовуються жарознижуючі і нестероїдні протизапальні засоби.

Вітряну віспу у дітей і дорослих лікують схоже. Жарознижуючі дітям слід давати при температурі понад 38,5℃ (дорослим від 39,5℃). При догляді за дитиною з вітрянкою важливо не допускати розчісування шкіри і зривання кірочок.

Симптоматичне лікування

Під час вітрянки воно зводиться до догляду за шкірою в місцях висипань. Папули і пустули потрібно періодично обробляти антисептиком – підійде розчин діамантового зеленого або перманганату калію. Якщо висип з’явилася на слизових оболонках, то туди зеленку мазати не потрібно і марганцівку теж не слід застосовувати. Для знезараження можна використовувати 3% розчин перекису водню. Хворій дитині пропонується постільний режим. Якщо дитина погано переносить температуру, йому можуть бути призначені жарознижуючі засоби. Основна увага приділяється зняттю свербіння і обробці висипань. Рекомендується рясне пиття. Практикується призначення противірусних препаратів.

Вакцинація

Методом специфічної профілактики захворювання є вакцинація. Вакцина формує стійкий імунітет на довгі роки. При контакті з хворим проводиться екстрена вакцинація протягом перших 72 годин.

При плануванні вагітності доцільно здати аналізи, щоб переконатися в наявності імунітету до збудника вітрянки. У тому випадку, якщо специфічних тіл не виявиться, лікарі рекомендують зробити щеплення від вітряної віспи, щоб виключити ризики під час виношування дитини.

Якщо хвороба починається з високої температури, то швидше за все вона буде протікати у важкій формі. Для організму це високе навантаження, тому слід в першу ж добу прийняти противірусний препарат. Лікарі зазвичай рекомендують перорально фамцикловір, але препарат не підходить дітям зі слабким імунітетом і вагітним жінкам. Їм краще використовувати ацикловір перорально або внутрішньовенно.

Самолікування вітряної віспи, як і будь-якого захворювання, неприпустимо. При появі перших ознак потрібно звернутися до терапевта або педіатра. Подальшим веденням пацієнта займається інфекціоніст.

Хворий повинен бути ізольований від оточуючих (не хворіли) людей до 5 дня з часу появи останнього свіжого елемента висипу.

Режим дня і харчування

Бажаний постільний режим, суворе дотримання санітарних норм (чиста білизна, коротко обстрижені нігті, Інтимна гігієна). Харчування має бути різноманітним і багатим вітамінами.

Можливі ускладнення

У дорослих вітрянка протікає складніше і з більш вираженими симптомами, можуть виникати ускладнення:

  • вітряна пневмонія;
  • гострі неврологічні порушення оборотного характеру;
  • тромбоцитопенія, що тягне розрідження крові;
  • менінгіт;
  • епілепсія;
  • ветряночний енцефаліт з ураженням мієлінових оболонок головного і спинного мозку.

Неспецифічні ускладнення вітряної віспи пов’язані з бактеріальним інфікуванням пустул. Загноїлися рани не тільки виглядають не естетично. Можливий розвиток абсцесу (запалення тканин з подальшою деформацією поряженного ділянки), флегмони (запалення, що поширюється необмежено) або навіть сепсису (зараження крові).

Вітряна пневмонія

Найбільш небезпечне з ускладнень-ветряночная пневмонія. Ураження легенів починається приблизно через тиждень після появи висипу. Йому особливо схильні:

  • люди з імунодефіцитом;
  • вагітна жінка;
  • курець;
  • літній.

Основні симптоми-біль у грудях, кашель, задишка, кровохаркання. Нерідко розвивається дихальна недостатність.

Оперізуючий лишай

Деякі помилково приймають його за ускладнення, але це лише реакція організму на повторну дію збудника. Після одужання вірус вітрянки нікуди з організму не зникає, а лише деактивується. При ослабленні імунітету він може проявитися знову — тоді виникає оперізуючий лишай. Його симптоми не схожі на вітрянку: характерних бульбашок немає, шкіра лише червоніє, іноді болить. Зазвичай це специфічний “пояс” навколо ребер або попереку, рідше — смужки по всьому тілу.

Якщо ознаки спостерігаються на обличчі, висока ймовірність ураження трійкового або лицьового нервів, а це загрожує неврологічними ускладненнями, аж до паралічу. Офтальмологічна форма небезпечна набряком рогівки, її рубцюванням і втратою зору.

Методи профілактики вітряної віспи

Вітряна віспа-заразне захворювання, рідко хто уникає інфікування. У більшості це трапляється в дитинстві-в дитячому садку або в початковій школі. Деякі батьки намагаються забезпечити контакт хворої дитини зі здоровими членами колективу. Вони вважають, що це запобіжить зараженню в зрілому віці, коли вітрянка частіше протікає у важкій формі. Однак цього робити не варто:

  • ускладнення в дитячому віці теж можливі;
  • навмисне зараження тягне поширення інфекції, що небезпечно для непереборних дорослих родичів і немовлят;
  • доведено, що можливе повторне зараження;
  • вірус відкладається в організмі і в подальшому може викликати оперізуючий лишай.

Вітрянка зародилася, коли не існувало вакцини, а вибір був тільки між формами перебігу захворювання. Сьогодні можна зробити щеплення і захиститися від інфекції на 20 років. Тому вступати в контакт із зараженими не варто навіть дітям.

Укладення

Вітряна віспа-поширене захворювання, що має вірусну природу. У ранньому віці воно протікає легше, але це не означить, що дитину потрібно навмисно заражати. Вітрянка не лікується, вона самостійно проходить протягом пари тижнів. Усувають лише симптоми, щоб полегшити стан хворого. Не потрібна медикаментозна підтримка, якщо захворювання протікає у важкій формі. В цьому випадку потрібно викликати лікаря, щоб оцінити ризики розвитку ускладнень і грамотно підібрати ліки.