Стоматит частіше за інших уражень тканин порожнини рота зустрічається в стоматологічній практиці. Для нього типово запалення слизової, яке проявляється висипаннями в роті у вигляді хворобливих елементів невеликого розміру і округлої форми. З такою проблемою стикався б раз в житті будь-яка людина.
Поява цих висипань супроводжує розвиток запального процесу, який проявляється набряком, почервонінням і болем. При легкій формі захворювання виникає тільки почервоніння слизової. Якщо перебіг хвороби важкий можуть утворитися виразки, які погано піддаються терапії. Розглянемо, що це за патологія, як вона протікає, що допомагає від стоматиту в роті.
Що таке стоматит
Стоматит-це запалення слизової оболонки порожнини рота, яке часто проявляється болючими виразками на язиці, яснах або внутрішній поверхні щік. Це запалення викликане різними причинами, такими як віруси, бактерії, грибки, травматизація, алергічні реакції.
Втома, стрес або погане харчування нерідко провокують появу стоматиту. Патологічні зміни виникають на будь-яких ділянках ротової порожнини:
- Десна;
- поверхні язика;
- напередодні рота;
- небо;
- слизової щік і губ.
Захворювання має різноманітні прояви. Його форми варіюють від помірного почервоніння в обмеженій зоні до формування величезних труднозаживающих виразок, що вражають значну частину слизової. Найчастіше цим захворюванням страждають маленькі діти, які тягнуть в рот брудні предмети. Стоматит у дорослих теж зустрічається нерідко, він може бути як самостійною патологією, так і наслідком механічних пошкоджень.
Прояв
Стоматит має різні прояви. Його симптоми можуть відрізнятися в залежності від типу ураження тканин і його причини. Найяскравішою ознакою хвороби вважають дискомфорт при спробі поїсти, почистити зуби або больові відчуття в процесі розмови.
Ще на слизовій помітні виразки, які виглядають як білі або жовтуваті дефекти, оточені червоною окантовкою. Крім цього, бувають ще й наступні прояви:
- Набряклість і почервоніння. Уражені ділянки слизової оболонки набрякають і червоніють. Набряк і почервоніння супроводжуються хворобливістю.
- Слабкість і стомлюваність. У разі важких варіантів хвороби, іноді на перший план виходять загальні симптоми, такі як втома, слабкість, підйом температури тіла.
- Порушення мови. Біль і виразки в порожнині рота ускладнюють вимову слів. Вони викликають дискомфорт при розмові.
Якщо з’явилися подібні симптоми, рекомендується звернутися до стоматолога для постановки точного діагнозу і призначення ефективних ліків від стоматиту. Тільки фахівець визначить джерело проблеми і запропонує ефективне лікування.
Чому з’являється стоматит?
Причини появи захворювання наступні:
- Вірусні інфекції. Пошкодження слизової в роті викликає вірус герпесу (герпетичний стоматит), вірус Коксакі або ентеровіруси. Найчастіше інфекції спостерігаються у дітей.
- Бактеріальна інфекція. Деякі види бактерій, такі як стрептококи або стафілококи, вражають слизову ротової порожнини у вигляді бактеріального стоматиту.
- Грибкова інфекція. Зустрічається рідше і викликається грибами роду Candida, що призводить до появи кандидозного стоматиту.
- Механічні пошкодження. Травматичний стоматит проявляється роздратуванням слизової оболонки рота, яке провокують гострі краї зубів, коронки, невдалі протези або травматичні пошкодження тканин в порожнині рота.
- Харчові алергени. Реакція організму на певні продукти харчування веде до виникнення ураження тканин.
- Імунні порушення. Вони викликають запальну реакцію, що призводить до запалення слизової в роті (афтозний стоматит).
- Нестача вітамінів і мінералів. Дефіцит вітаміну В12, заліза, фолієвої кислоти або цинку сприяє виникненню стоматиту.
- Системні захворювання. Хронічні патології, такі як хвороба Крона, целіакія або васкуліти, нерідко супроводжуються запаленням у роті.
- Стрес. Психоемоційне перенапруження та інші емоційні фактори пригнічують імунітет і сприяють появі розладу.
Причини хвороби бувають різноманітними. Чому з’являється стоматит у роті, в кожному конкретному випадку може з’ясувати тільки лікар. Потрібно звернутися до стоматолога для постановки точного діагнозу і призначення відповідного лікування.
Чи заразний стоматит?
Контагіозність інфекційного стоматиту залежить від його причини. Вірусні форми (герпесний стоматит) можуть передаватися через крапельки слини або при контакті з бульбашками висипу, так як там містяться віруси. Деякі бактеріальні інфекції заразні, якщо вони передаються через слину або контакт з ураженою областю порожнини рота. У більшості випадків стоматит відносять до незаразних випадків, він не передається від людини до людини.
Види стоматиту
Існує кілька різних типів стоматиту в роті:
- Катаральний стоматит. Це найбільш легка форма, що характеризується запаленням слизової в роті. Основні симптоми-її почервоніння і невеликий набряк.
- Герпетичний стоматит. Його викликає вірус герпесу. Вона характеризується появою бульбашок, які потім лопаються і утворюють виразки. Хвороба супроводжується підвищенням температури і загальним нездужанням.
- Алергічний. Виникає в результаті алергічної реакції на певні харчові продукти, ліки або інші речовини.
- Афтозний стоматит. Характеризується утворенням хворобливих виразок (афт) на слизовій оболонці порожнини рота. Ці освіти пофарбовані в червоний колір, оточені білим обідком. Їх наявність викликає дискомфорт при прийомі їжі або при розмові.
- Грибковий (кандидозний). Його викликають гриби роду Candida, захворювання ще часто називають молочницею. Поразка супроводжує білуватий наліт на язиці і слизової.
- Травматичний. Виникає в результаті механічної травми тканин при прікусиваніі, прийомі гострої їжі або травмуванні сторонніми предметами.
- Бульозний. Хвороба характеризується утворенням пухирів на слизовій, які лопаються, а потім утворюються виразки.
Точно виставити діагноз, визначити його форму, а також правильно призначити лікування може тільки досвідчений лікар.
Симптом
Розглянемо, як виглядає стоматит, що для нього характерно. Захворювання проявляється запаленням слизової оболонки в роті, яке часто супроводжується появою виразок. Їх виникнення супроводжує хворобливість або дискомфорт, які можуть посилюватися при їжі, питво або розмові.
Видимі виразки бувають білими, червоними або сірими. Вони мають округлу або овальну форму. Розмір у них різний, ці освіти розташовуються на мові, яснах, внутрішніх поверхнях щік або губ. Відзначається почервоніння і набряклість слизової навколо виразок. Це супроводжує відчуття печіння.
Посилюється слиновиділення, можливе відчуття сухості в роті. Виникає втрата апетиту і дискомфорт при харчуванні. Підвищується чутливість зубів або ясен. Можливий підйом температури тіла. Збільшуються лімфатичні вузли на шиї або підщелепної області.
Діагностика
Діагностику хвороби починають з огляду у стоматолога. Він оглядає слизову порожнини рота, оцінює наявність виразок, ступеня почервоніння або набряклості тканин. Потім лікар застосовує наступні методи діагностики:
- Бактеріологічне дослідження. При необхідності стоматолог бере мазок з ураженої зони для визначення збудника запалення.
- Біопсія. У деяких випадках потрібно взяття зразка з подальшим мікроскопічним дослідженням.
- Загальний аналіз крові. Проведення дослідження виявляє наявність запалення в організмі.
Після діагностики стоматолог призначає відповідне лікування, яке спрямоване на усунення запалення і полегшення симптомів.
Лікування стоматиту
Лікувальна тактика і призначення ліків при цій хворобі визначається її формою. На лікування стоматиту впливає вираженість і характер патологічних змін в тканинах. Медикаментозне вплив при цьому захворюванні буває місцевим і загальним.
Пацієнтам призначають антисептичні засоби і проводять професійну гігієну ротової порожнини, в ході якої зуби очищають від зубного каменю і нальоту. Ще призначають дієтотерапію, физиолечение.
Ефективні препарати для лікування
В процесі лікування виробляють знеболення місцевими анестетиками (Лідокаїн, Новокаїн та інші). Уражену зону обробляють антисептиками (Мірамістин, Хлоргексидин та інші). Рецидивуючу герпетичну інфекцію лікують противірусними препаратами.
Після обробки антисептиками роблять аплікації з плівками з колагену, які прикріплюють до ураженої поверхні. У них містяться лікарські речовини для терапії запалення з протизапальною і протиалергічну ефектом. Для прискорення загоєння застосовують ліки з вітаміном А, маслом шипшини або солкосерилом.
Чим полоскати рот
Для місцевої терапії рот полоскають антисептичними розчинами, а також трав’яними відварами. Їх вплив зменшує набряк при катаральному запаленні. Прискорюється загоєння, запобігає формування ерозій.
Загальне лікування
Комплексне лікування стоматиту вимагає дотримання дієти, яка виключає прийом їжі гострого і грубого характеру. Варто відмовитися від спиртних напоїв. У комплекс терапії включають антигістамінні засоби. Ще застосовують протигрибкові, противірусні, антибактеріальні засоби в залежності від характеру патології.
Пацієнту призначають протизапальні препарати. При тяжкому перебігу застосовують глюкокортикоїди. Ще призначають лікарські препарати з загальнозміцнюючі властивості (вітаміни з, РР і групи в).
Особливості лікування стоматиту у дітей
Лікування включає дбайливий догляд за порожниною рота. Використовуються м’які засоби для усунення болю і запалення, а також обмежується прийом дратівливих продуктів. У дітей для лікування антибактеріальні препарати та інші засоби застосовують у формі гелів або спреїв. Важливо дотримуватися гігієни ротової порожнини.
Лікування стоматиту в домашніх умовах
Коли виникають ознаки хвороби, варто відразу звернутися до лікаря. Самолікування при цій хворобі неефективно, так як це посилює її перебіг.
Можливі ускладнення стоматиту
Ускладненнями захворювання вважають:
- поширення інфекції на інші зони порожнини рота або на сусідні структури;
- пошкодження тканин призводить до утворення рубців;
- кровоточивість виразок;
- проблеми з шлунково-кишковим трактом;
- запалення тканин пародонту;
- можливе виникнення сепсису.
У пацієнтів при хронічному афтозному ураженні присутня больова реакція при їжі, питті протягом тривалого часу, що сприяє зневодненню і втрати маси тіла.
Профілактика
Профілактичні заходи при всіх різновидах цієї патології включають ретельну гігієну порожнини рота і антисептичну обробку. Для лікування і профілактики стоматиту варто відвідувати стоматолога два рази на рік, щоб своєчасно усунути всі стоматологічні захворювання. Важлива корекція раціону. Він повинен бути повноцінним і різноманітним.
Своєчасне лікування ефективно в більшості випадків цього захворювання. Щоб вилікувати стоматит, потрібно вчасно піти до стоматолога і строго слідувати лікарським рекомендаціям.