Закладеність носа виникає не тільки при нежиті. Симптом служить ознакою розвитку деяких небезпечних ЛОР-патологій таких, як пухлини або поліпи носової порожнини. Розглянемо, чому з’являється це патологічний стан.
Розповімо, за допомогою яких засобів можна з ним впорається. Поговоримо про найбільш ефективні способи, які позбавляють від таких симптомів, з’ясуємо їх переваги і недоліки.
Причина
Відчуття закладеності носа часто виникає при ураженні слизової оболонки. Його відносять до найбільш поширених проявів. Причому це явище пов’язують і гострими респіраторно-вірусними інфекціями, і з хронічними ЛОР-захворюваннями.
У більшості ситуацій таке дискомфортне відчуття не несе загрози здоров’ю. Тоді його лікують в домашніх умовах. Якщо цей симптом тримається протягом тривалого часу, він сигналізує про наявність серйозних проблем в організмі.
Існує кілька причин появи закладеності носа, ось деякі з них:
- Респіраторні інфекції. Однією з найпоширеніших причин служать респіраторні інфекції, такі як нежить, грип або застуда. В результаті запалення слизової оболонки носа при інфекційному риніті відбувається збільшення її обсягу, що сприяє порушенню прохідності носових ходів.
- Алергія. Алергічний риніт виникає в результаті реакції на подразники, такі як пил, пилок, цвіль, шерсть домашніх тварин та інші. При цій патології в слизовій оболонці носа розвивається запалення, вона стає набряклою.
- Хронічний риніт. Утруднення дихання носом, яке триває довше одного місяця, типово для хронічного запалення в носовій порожнині. Патологічна симптоматика спостерігається постійно. Погіршення стану не пов’язане з дією на організм зовнішніх факторів. Найважче протікає гіпертрофічний риніт. Це обумовлено значним розростанням носових раковин, що створюють механічну перешкоду для проходження повітряного струменя.
- Поліп. Поліпозні розростання-це патологічні утворення, зазвичай мають м’яку консистенцію і запалену слизову на поверхні. При виникненні в носовій порожнині вони блокують вільне носове дихання. Ці утворення викликають відчуття закладеності носа і ускладнюють проходження повітряного струменя.
- Аденоїд. Збільшені аденоїдні розростання у дітей перешкоджають проходженню повітряного струменя через ніс по верхніх дихальних шляхах. Такий розлад особливо виражено вночі. Дитина може дихати тільки ротом, який відкритий постійно. У нього відзначається згладженість носогубних складок. З’являється сухість губ, які покриті тріщинами. Відзначається порушення сну, з’являється гучне хропіння.
- Викривлення перегородки. Якщо це анатомічне утворення, яке розділяє носові ходи, не знаходиться в центральному положенні, воно викликати утруднення проходження повітряного потоку і сприяє закладеності носа.
- Реакція на ліки. Деякі лікарські препарати мають побічним ефектом у вигляді закладеності носа. Ще вони викликають набряклість слизової оболонки.
- Запалення навколоносових пазух. Синусити часто супроводжуються порушенням прохідності ходів носа. Цьому прояву хвороби ще супроводжує головний біль і набряклість запалених слизових оболонок при хронічному синуситі.
- Несприятливі кліматичні умови. Деякі люди відчувають закладеність носа в результаті негативних змін погоди. Особливо часто симптоматика проявляється в сухому або холодному кліматі. Ще її викликає недостатня вологість в приміщенні в період опалювального сезону.
- Вагітність. У вагітних це патологічний стан пов’язують з розвитком вазомоторного риніту, який викликає набряк.
- Хронічний поліпоз носа. Це хронічний патологічний стан, при якому в носових ходах утворюється безліч поліпів, що викликають утруднення дихання і відчуття дискомфорту.
Причин закладеності носа досить багато, всі вони індивідуальні у кожної людини, їх перебіг має свої особливості. Якщо така проблема стає хронічною або супроводжується іншими симптомами, рекомендується звернутися до лікаря для діагностики та призначення відповідного лікування.
Чим відрізняється нежить і закладеність?
Нежить і закладеність носа – ці два симптоми, які пов’язані з розладом функціонування верхніх дихальних шляхів, але вони мають деякі відмінності. Нежить, також відомий як риніт, характеризується набряком і запаленням слизової оболонки носа. Зазвичай він супроводжується відчуттям закладеності.
Такий стан проявляється виробленням великої кількості слизу, яка виділяється з носа. Виділення буває прозорим, жовтим або зеленуватим, в залежності від викликала нежить причини. Закладеність, відома також як утруднення дихання, виникає, коли порушено проходження повітряного струменя по носових ходах.
Цю патологію викликають різні причини, такі як алергія, нежить, грип, застуда, синусит, травми носа та інші захворювання. В результаті такого типу порушення носового дихання виникає відчуття дискомфорту, що не дає людині нормально дихати.
Нежить-це тільки одна з причин, що волають закладеність носа. Але вона викликається і іншими факторами. Зазвичай обидва ці симптоми вважаються тимчасовими, які проходять самостійно або за допомогою лікування основного захворювання. Якщо симптоми турбують довго або посилюються, рекомендується звернутися до лікаря для обстеження і лікування.
Які ліки застосовують?
Розглянемо, чим лікувати закладеність носа. При цій патології зазвичай застосовуються різні види лікарських препаратів. Щоб прибрати неохайні симптоми, застосовують наступні груп ліків:
- Вазоконстрикторні краплі або спреї. Ці препарати звужують кровоносні судини, зменшуючи набряклість і закладеність. Вони містять активні інгредієнти з судинозвужувальною дією, такі як Оксиметазолін, ксилометазолін або фенілефрин. Однак слід пам’ятати, що ці препарати не рекомендовані для тривалого застосування. Використовують судинозвужувальні засоби, щоб зменшити набряк не більше п’яти днів, оскільки вони викликають звикання і порушення нормального функціонування судин.
- Антигістамінні препарати. Вони зменшують секрецію слизу і полегшують закладеність носа, знімаючи алергічну реакцію і запальні процеси при патологіях алергічної природи. Активні компоненти таких ліків включають цетиризин, лоратадин або фексофенадин. Антигістамінні засоби ефективні, коли причина закладеності носа пов’язана з алергією або нежиттю при Сінній лихоманці.
- Соляні розчини або спреї. Ці кошти зволожують слизову оболонку, розріджують секрет і полегшує стан. Такі препарати містять морську воду, глюконат кальцію або інші добавки. Їх дозволено використовувати протягом тривалого часу, так як вони не завдають шкоди здоров’ю. Їх застосовують, щоб промити ніс.
- Засоби з рефлекторним впливом. До них відносять спеціальні мазі або пластирі, що містять екстракт гірчиці та інші розігрівають речовини. Їх наносять на поруч розташовані з носом області, вони особствуют розширенню судин, покращуючи кровопостачання слизової оболонки носа і зменшуючи закладеність.
- Противірусні препарати. Якщо нежить викликаний вірусною інфекцією, лікар рекомендує приймати противірусні засоби. Вони допомагають впоратися з інфекцією і полегшують симптоми.
Важливо пам’ятати, що вибір відповідного ліки і його дозування потрібно узгодити з лікарем, щоб уникнути розвитку побічних ефектів і забезпечити максимально швидке полегшення симптомів.
Краплі та спреї для дорослих
Зараз в аптеках продається безліч крапель і спреїв для носа, які можуть допомогти при нежиті і закладеності. Найбільш ефективними варіантами цих коштів вважають:
- Ксилометазолін (“Нафтизин”,” Котрент”) — ці краплі звужують кровоносні судини в носі. Це зменшує набряклість і закладеність. Вони допомагають при сильному нежиті.
- Фенілефриферин (“Декстрометорфан”,” Ноксикон”) — засоби, які звужують кровоносні судини в носі. Вони містять фенілефриферин, який ще допомагає при головному болю.
- Гексетидин (“Гексорал”,” Аквамаріс”) — спрей, який зволожує слизову оболонку носа і зменшує подразнення і свербіж.
- Азелаїнова кислота (“саліциловий спрей”,” евкаліптова олія”) — натуральний інгредієнт, що допомагає зменшити запалення і подразнення.
- Масло евкаліпта (“масло евкаліпта”,” Доктор Тайсон”) — масло, яке зменшує закладеність і полегшує дихання.
Перед використанням будь-яких крапель або спреїв для носа необхідно проконсультуватися з лікарем, особливо якщо є які-небудь захворювання або алергії.
Краплі від нежиті для дітей
Зараз в аптеках представлено різноманітний асортимент крапель і спреїв для носа, які допомагають усунути закладеність, допомагають при нежиті у дітей. Найбільш ефективними засобами, щоб симптоми вважають:
- Ізотонічні краплі. Засоби на основі фізіологічного розчину зволожують слизову оболонку і зменшують її набряк.
- Спреї з мометазоном. Такі препарати містять протизапальні компоненти, які допомагають зменшити набряк і свербіж в носі.
- Краплі з глюкокортикоїдами. Ці кошти містять гормональні компоненти, які знімають запальну реакцію і набряклість тканин.
- Спреї на основі фенілефрину. Вони зменшують просвіт кровоносних судин в носі. Такі судинозвужувальні спреї сприяють зменшенню набряку і закладеності.
- Краплі з ксилометазоліном. Засоби з судинозвужувальним ефектом звужують капіляри в носовій слизовій, що зменшує набряклість. Ці судинозвужувальні краплі полегшує дихання.
Важливо пам’ятати, що використання будь-яких лікарських препаратів у дітей треба узгодити з лікарем педіатром.
Закладеність і нежить у вагітних
Вагітність викликає в організмі жінки різні зміни, включаючи нежить і закладеність носа. Ці симптоми викликають різні фактори, такі як гормональні зміни, збільшення об’єму крові та зниження імунітету.
Особливості лікування закладеності і нежиті у вагітних залежать від причини виникнення цих симптомів. Якщо причина пов’язана з гормональними змінами, то можна використовувати безпечні для вагітних препарати на основі сольового розчину або фізіологічного розчину. При вагітності дозволяють застосовувати небулайзери або інгалятори для полегшення дихання. Небажано використання судинозвужувальних препаратів.
Якщо причина розвитку цієї симптоматики пов’язана з інфекцією, запальними захворюваннями або алергією, щоб усунути закладеність, необхідно звернутися до лікаря отоларинголога (ЛОР). Він призначить безпечні для вагітних ліки або процедури, такі як промивання носа або застосування крапель. Важливо пам’ятати, що самолікування небезпечно для вагітної і майбутньої дитини.
Додаткові методи лікування
Додаткові методики, що допомагають лікувати закладеність носа, не замінюють основне лікування. Їх використовують тільки як доповнення до основної терапії. Якщо симптоми зберігаються під час застосування немедикаментозного лікування або ж погіршуються, необхідно звернутися до лікаря.
Промивання
Промивають ніс за допомогою фізіологічного розчину або спеціальних препаратів, призначених для промивання. Процедура допомагає очистити носові ходи від слизу і зменшити набряк, коли закладений ніс.
Прогрівання
Теплий компрес на область обличчя, а також прогрівають фізіотерапевтичні процедури допомагають зменшити відчуття закладеності і полегшують дихання.
Інгаляції і масаж
Для допоміжного лікування носа можна використовувати парові інгаляції з ефірними маслами або спеціальні інгалятори для зменшення нежиті. Масаж обличчя і шиї допомагає поліпшити кровообіг і зменшує напругу м’язів, що сприяти полегшенню дихання.
Профілактика закладеності носа
Профілактичні заходи включають наступне:
- Регулярне зволоження повітря в приміщенні. Сухе повітря викликає подразнення слизової оболонки носа і призводить до закладеності.
- Уникнення контакту з алергенами, такими як пил, пилок, шерсть тварин і т. д.
- Правильне харчування і вживання достатньої кількості води.
- Регулярна фізична активність покращує кровообіг і зміцнити імунну систему.
- Часте миття рук запобіжить зараженню вірусами та бактеріями, які викликають нежить та інші респіраторні захворювання.
- Використання засобів індивідуального захисту, таких як маски та рукавички, які під час епідемій грипу та інших інфекційних захворювань запобігають зараженню.
Лікування застуди та інших патологій потрібно починати якомога раніше. Варто своєчасно звертатися до лікаря, а не займатися самолікуванням, інакше це призведе до серйозних наслідків.
Купуйте ефективні засоби для лікування закладеності носа в аптеках Farmani