Дисбактеріоз кишечника – що це, які симптоми і як його лікувати?

Дисбактериоз кишечника - что это, какие симптомы и как его лечить?

Дисбактеріоз-стан, який супроводжується порушенням балансу кишкової мікрофлори. Воно провокує дискомфорт, але здоров’ю і життю не загрожує. В окремих ситуаціях дисбактеріоз кишечника може провокувати серйозні аутоімунні порушення, збої метаболізму і нейропсихічні проблеми.

Особливості патології

При дисбіозі помітно змінюється склад і кількісне співвідношення мікроорганізмів всередині людського тіла і на поверхнях. Корисних бактерій стає мало, а патогенних багато. Процеси запускаються в верхніх шляхах дихання, ротової порожнини, слизових піхви, на шкірі. Але найбільше страждає саме кишкова флора.

и
На даний момент дисбактеріоз не вважається офіційним захворюванням, до складу класифікатора МКБ не входить. Деякі лікарі офіційної медицини взагалі відмовляються виділяти порушення флори в окрему групу і вважають, що таким чином проявляються інші системні захворювання – найчастіше діарея або коліт внаслідок вживання антибіотиків, синдром посиленого бактеріального росту, лактозная недостатність, пр.Діагностика ускладнюється саме через те, що в кишечнику багато мікроорганізмів, що знаходяться в складній зв’язку один з одним.

Кожні 9 чоловік з 10 мінімум раз в житті стикалися з дисбактеріозом кишечника.

Особливості та роль мікрофлори

Мікрофлора кишечника представлена сукупністю організмів, які живуть в шлунково – кишковому тракті-згідно з різними даними, це 300-500 різних видів грибів і бактерій. До 95% мікробіоти припадає на анаеробні мікроорганізми – функціонуючі і розвиваються в тому числі без постійного доступу кисню. 5% припадає на анаеробні – їм для життєдіяльності потрібен кисень.

Також вся флора кишечника умовно поділяться на:

  • факультативну (умовно патогенні бактерії);
  • облігатну (корисну і постійну);
  • транзиторну (випадкові організми).

Зупинимося на кожній групі детальніше.

Облігатна флора

Біфідобактерії протягом усього життя присутні в організмі людини. У кишечнику дорослого в середньому 35% таких організмів в нормі, у малюків в перший рік життя не менше 80%. Речовини відповідають за вироблення жирних органічних кислот, які борються з патогенами, активізують бар’єрні функції кишечника і запобігають попаданню токсинів з мікробами за його межі. Також облігатна флора відповідає за синтез вітамінів та інших цінних речовин.

Факультативний

Бактероїди відповідають за розщеплення кислот жовчі і беруть безпосередню участь в обміні ліпідів. На даний момент їх роль вивчена не остаточно. Наприклад, пептококи відповідають за вироблення життєво важливих кислот, а стафілококи – за баланс мікробіоти і імунітет.

Як проявляється дисбактеріоз

Різні кишкові жителі в організмі людини перебувають в стані балансу, відповідають за переробку, засвоєння вітамінів, інших цінних речовин, синтез мікроелементів, підтримку імунітету, контроль енергетичного і ліпідного обміну. Проблеми починаються, коли чисельність одних мікробів різко зростає, а інших знижується, і кишечник перестає нормально працювати.

До симптомів дисбактеріозу відносять:

  • Проблеми самопочуттям – це може бути швидка стомлюваність, слабкість, мігрені, іноді пітливість, зростання температури і озноб;
  • Проблеми в роботі шлунково – кишкового тракту-болі в животі, нестабільний апетит, блювота, нудота, присмак металу в роті, пр.;
  • Зміни слизових і шкіри-покриви стають блідими, набувають сіруватий відтінок, стають сухими і сверблять;
  • Всі ознаки нестачі вітамінів групи В і Д – це дерматити, стоматити, ламкість, випадання волосся. Погіршення стану нігтів, заїди.

Ступінь вираженості симптомів далеко не завжди безпосередньо залежить від дисбалансу мікробіоти. Сильні негативні зміни можуть протікати фактично безсимптомно, а не несуттєві збої супроводжуватися вираженими патологічними змінами.

Причини стану

У дітей дисбактеріоз зазвичай розвивається в результаті:

  • Маститу або бактеріального вагінозу матері. В даному випадку патогенну флору малюк отримує під час родової діяльності і грудного вигодовування.
  • Первинного імунодефіциту. Він розвивається через вроджених дефектів імунітету, що провокуються генетичними патологіями, родовими травмами, хворобами крові, пр.
  • Тривале перебування в пологовому будинку, дитячих установах, де вистачає патогенів.
  • Незбалансоване штучне вигодовування-малюк просто не отримує необхідні речовини.
  • Часті простудні, респіраторні, кишкові інфекції, алергії, анемія.
  • Негативний вплив зовнішніх факторів середовища.

У дорослих дисбактеріоз часто провокують жорсткі дієти, незбалансоване харчування і прийом лікарських препаратів. Також негативний вплив надає хіміотерапія і різні хронічні захворювання, віруси, інфекції. Підвищують ризики проблем хірургічні втручання, шкідливі звички і хронічні стреси. Тому так важливо вести здоровий спосіб життя-інакше постраждає здоров’я в цілому, а потім порушиться і баланс кишкової флори, імунітет.

Основні стадії дисбактеріозу

Фахівці виділяють кілька форм порушень кишкової мікрофлори. Це:

  • 1-або легкий дисбактеріоз. На даному етапі несуттєво знижується кількість лакто-і біфідобактерій, зростає або знижується популяція кишкової палички, умовно патогенна флора ще знаходиться в нормі, а анаеробних бактерій більше.
  • 2-середнього ступеня. Кількість біфідо -, лактобактерій поступово знижується, якість і склад популяції кишкової палички змінюється, зростає чисельність патогенів. Анаеробних і аеробних бактерій буде приблизно однаково.
  • 3-важкі порушення. Падає число лакто -, біфідобактерій (можливо їх повне зникнення), в кишковій паличці виявляється багато атипових штамів, різко зростає кількість умовно-патогенної флори.

Стан самостійно не проходить, з плином часу може посилюватися і прогресувати. Дисбактеріоз небезпечний серйозними ускладненнями. Як мінімум порушений баланс флори робить негативний вплив на імунітет. Велика кількість мікроорганізмів виконують роль тренажера-і збалансована флора допомагає імунній системі відрізняти корисні клітини, речовини від чужорідних, швидко реагувати по ситуації.

Інше часте ускладнення-розвиток аутоімунних патологій. Головним чином це цукровий діабет. Корисні бактерії спрямовані на посилення бар’єрних кишкових функцій. Якщо кількість корисної флори різко знижується, зв’язку між епітеліальними клітинами послаблюються, склад слизу кишечника змінюється, і токсини починають активно проникати через слабкий бар’єр. Вони потрапляють за межі кишечника, що призводить до ряду негативних наслідків. Організм реагує на атаку потужною імунною реакцією, виробленням фактора некрозу пухлин і інтерлейкіном. Вони блокують проникнення в клітини інсуліну, що провокує спочатку інсулінорезистентність, а потім і діабет.

Інше часте наслідок порушеною флори-алергічні реакції. Дисбактеріоз негативно впливає на бар’єрну кишкову функцію, при цьому з нього починають ззовні проникати речовини, що викликають алергії. Також відповідний імунну відповідь може бути сформований внаслідок проблем з балансом мікробіоти.

Дисбактеріоз-одна з головних причин системних запалень. Викликаний порушеннями флори імунну відповідь може спровокувати хворобу Крона, виразковий коліт. У запущених випадках проблеми з мікрофлорою провокують психічні розлади. Мікроорганізми виробляють різні нейромедіатори, що визначають стан і душевну рівновагу людини. При їх нестачі прогресують депресивні, тривожні стани.

Діагностика

Для постановки діагнозу потрібно звернутися до лікаря – він збере анамнез, проведе огляд, при необхідності направить на додаткові обстеження. Якщо у вас є підозри на дисбактеріоз, зверніться до гастроентеролога або терапевта. Основні симптоми схожі на ознаки лактазной недостатності, роздратованого кишечника, діареї або коліту після прийому антибіотиків.

На прийомі лікар проведе огляд, обов’язково виконає дослідження шляхом пальпації для виявлення проблемних ділянок, оцінить стан шкіри, уточнить фактори ризику. Хворобливість в ході пальпації – один з основних ознак дисбактеріозу. Для оцінки складу мікробіоти зазвичай призначають мікробіологічне дослідження калу. Результати аналізів будуть зіставлені з показниками норми. В рамках діагностики застосовується культуральна методика – або посів. Вона передбачає приміщення матеріалу в поживні середовища для подальшого аналізу особливостей розмноження організмів. З метою диференціальної діагностики лікар може направити пацієнта на копрографію. Результати покажуть ознаки дисбактеріозу та інших порушень шлунково-кишкового тракту.

Способи терапії

У терапії дисбактеріозу і захворювань, які він провокує, застосовують бактеріофаги, антибіотики, пробіотики, імуноглобуліни. Може бути призначена щадна дієта. Враховуйте, що всі рекомендації повинні мати адекватний рівень доказовості. Не займайтеся самолікуванням-звертайтеся до фахівця, який призначить адекватну терапію.

Зазвичай лікування починається з прийому пробіотиків. У продажу представлені різні препарати-визначати оптимальну групу повинен лікуючий лікар за результатами аналізів. Лікарські препарати приймають мінімум протягом 2 тижнів. Бактеріофаги-це антимікробні сучасні засоби, що призначаються при надмірному зростанні патогенної мікрофлори. Їх п’ю курсом протягом 5 днів. У деяких ситуаціях потрібні антибіотики, але вибирати і рекомендувати їх може тільки лікар.

У лікуванні дисбактеріозу можуть застосовуватися метабіотики та імуномодулятори. Ці препарати містять продукти бактеріального метаболізму, але ефективність прийому на даний момент не доведена ВООЗ.

Прогноз

Відновлення кишкової мікробіоти-досить складний і тривалий процес, він може зайняти чимало часу. Але вже в перші місяці за умови призначення грамотної терапії пацієнти говорять про виражені поліпшення і зникнення гострих симптомів. Додатково варто відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, збалансовано харчуватися і не застосовувати агресивні лікарські препарати (антибіотики та інші) без призначення лікаря.