Сірі кардинали-так можна назвати армію мікроорганізмів, що населяють тіло людини всередині і зовні. Без 30-40 трильйонів мікроскопічних істот вийшов би з ладу імунітет, зупинилося травлення і погіршилася мозкова активність. Навіть запах тіла, вага та настрій залежать від них. Як мікрофауна впливає на здоров’я?
Мікробіота як окремий орган в організмі людини
Мікроби живуть не тільки в грунті, повітрі і природних водоймах. У різних органах людини заселилися 7000 видів анаеробних бактерій, 1200 видів вірусів, дріжджових грибів, найпростіших. Вся їх сукупність і є мікрофлора (мікробіота). Середовище їх проживання-шкіра, кишечник, порожнину рота, дихальні шляхи, статеві органи. Кожен з цих» будинків «разом з» мешканцями ” утворюють мікробіом.
Вони не просто користуються ресурсами організму, але і співіснують в гармонії з власними клітинами. Неймовірні і унікальні здібності людини можливі завдяки життєдіяльності мікробіоти. Міжнародний дослідницький проект “мікробіом людини” показав, що мікроби не можна вважати непроханими гостями. Мікроорганізми-невидимий, але необхідний для здоров’я «орган». Вивчення його функцій тільки почалося, але очевидна їх значимість і різнобічність.
Цікаво, що мікробіом кожної людини різний, як і відбитки пальців.
Ознаки та причини порушення мікробіоти
Збалансований склад мікробіоти приносить додаткову користь здоров’ю. Симбіоз організму людини і корисних мікроорганізмів схильний до постійних коливань. Дисбаланс мікрофлори у всьому організмі як цілісній системі-це дисбіоз.
Що буває при дисбіозі:
- надлишок патогенних бактерій;
- недолік корисних бактерій;
- радикальна перебудова мікробіома.
Все це призводить до розвитку певних захворювань в залежності від систем органів, які були порушені.
Вид дисбалансу
Симптом
Шкіра
вугрі, лущення, почервоніння, свербіж, сухість / жирність шкіри
Кишечник
діарея, запор, підвищене газоутворення, здуття живота, відрижка, дискомфорт і болі в животі, зниження апетиту, нудота, печія, неприємний запах з рота, головні болі, слабкість, нездужання, підвищена стомлюваність, схуднення, безсоння
Порожнини рота
запах з рота, печіння і сухість слизової глотки, наліт на язиці, виразки в порожнині рота, кровоточивість ясен, запалення мигдалин
Геніальний
рясні виділення з неприємним запахом, від сіруватого до жовтувато-зеленого кольору, свербіж і печіння в піхві, хворобливість при статевому акті
Що може служити причиною розвитку дисбіозу?
Точної відповіді на це питання наука поки ще не може дати, але існують сприятливі фактори:
- лікарські препарати (антибіотики);
- різні захворювання;
- спиртні напої, нікотин;
- інфекція;
- стрес;
- неправильне харчування.
Вплив мікрофлори кишечника на здоров’я
Особливо сильно здоров’я людини залежить від стану шлунково-кишкового тракту. Це і не дивно, оскільки маса мікроорганізмів (2 кг) тут важче маси головного мозку людини. 1000 видів бактерій впливають на роботу серця і судин, головного мозку та імунної системи. Навіть ефективність хіміотерапії ракових захворювань залежить від реакції мікрофлори кишечника.
Функції нормальної мікрофлори кишечника:
- підвищення імунного захисту-корисні бактерії стимулюють розвиток пейєрових бляшок « “захисників” всіх слизових оболонок, борються із запаленнями кишечника, перешкоджають алергічних реакцій;
- вплив на засвоєння лікарських засобів – серцевого глікозиду дигоксину, анальгетика ацетомінофену, протипухлинного препарату іринотекану.
- перетравлення важкої їжі;
- участь в обміні вітамінів і жирів;
- синтез біологічно активних речовин (амінокислот, пептидів, гормонів, жирних кислот);
- посилення перистальтики кишечника;
- профілактика злоякісних пухлин;
- наслідки порушення функції / балансу кишкової флори:
- нейропсихіатричні захворювання: тривожний розлад, аутизм, деменція, шизофренія, депресія, біполярний розлад особистості;
- аутоімунні запальні захворювання;
- захворювання кишечника: синдром Крона, виразковий коліт;
- ризик розвитку цукрового діабету;
- ризик розвитку раку: рак товстої і прямої кишки, шлунка, молочної залози.
Як мікрофлора шкіри впливає на здоров’я і красу
Шкіра-перший бар’єр, щит на шляху агресивного зовнішнього середовища. У цій справі їй допомагає специфічна мікробіота. Тисячі» рідних ” бактерій харчуються шкірним жиром і перетворюють їх в кислоти. Слабокисла середовище запобігає запалення і поява зморшок, продовжує молодість шкіри. Старіння настає швидше, якщо на покривної тканини мало бактерій і продуктів їх життєдіяльності.
З віком шкіра стає сухою і чутливою. Внаслідок цього зменшується кількість вироблюваного жиру і поту. І тільки спортсмени і любителі попаритися в лазні забезпечують довге життя своїм бактеріям.
Формула збільшення “бактерій краси” складається з 3 компонентів: піт, сало і здоровий кишечник.
Цікаво. Хоча склад мікрофлори шкіри обличчя Індивідуальний,» комплект ” бактерій японців схожий з таким у французів і шведів.
Мікрофлора піхви
Жіноче здоров’я і здатність до дітонародження багато в чому залежить від діяльності лактобактерій і біфідобактерій. У піхві жінки вони харчуються глікогеном. Кінцевий продукт їх “трапези” – молочна кислота. У такому кислому “бульйоні” гинуть небезпечні мікроби, а умовно-патогенним (грибам кандида, гарднерелам, стафілококів, стрептококів, уреаплазмам) вона не дає розмножуватися.
Порушення вагінальної мікрофлори проявляються у вигляді виділень білого або сірого кольору, свербіння і печіння.
Чим загрожує дисбіоз піхви?
- Бактеріальний вагіноз, вагініт, молочниця, уреаплазмоз, мікоплазмоз;
- Запалення органів малого таза;
- Безпліддя;
- Викидні;
- Передчасні пологи.
Мікрофлора порожнини рота
Найприємніший спосіб вираження емоцій-поцілунок. Але чи безпечний він з точки зору гігієни? Порожнина рота кожної людини має характерний “мікробний пейзаж”. Якщо розглянути поцілунок під мікроскопом, то буде видно більше 500 видів бактерій! Виходить, що це одне з найбрудніших місць в тілі.
Екосистему порожнини рота складають бактерії (спірохети, рикетсії, коки та інші), гриби, найпростіші і віруси. Вони утворюють наліт на язиці, емалі зубів і слизовій оболонці.
Деякі анаеробні мікроорганізми корисні і допомагають травленню.
Стрептококи mutans не приносять шкоди. Але при зловживанні солодощами вони розкладають цукру і виділяють кислоту. Остання в свою чергу руйнує емаль і зуби в цілому. Цю ж бактерію при неконтрольованому розмноженні може викликати ускладнення на серце.
Японські вчені з’ясували, що бактерія Helicobacter pylori, що викликає виразку і гастрит, живе не тільки в шлунку, але і в порожнині рота.