Чи можна їсти сирі лисички?

Незважаючи на те, що лисички належать до грибів третьої категорії за харчовою цінністю, за популярністю у любителів «тихого полювання» і поширеності в лісах Євразійського континенту, вони лише небагатьом поступаються білим грибам.


                                    Можно ли есть сырые лисички?

Наскільки безпечно

Гриби можна приготувати сотнею різних способів. Але лисички відносяться до тих видів, які можна їсти сирими.

Як і інші види, лисички є джерелом білка, однак, він сильно відрізняється від протеїнів, що містяться в тому ж м’ясі, кисломолочних продуктах і бобових. Грибний білок для розщеплення вимагає специфічних ферментів і тим більше складно засвоюється в сирому вигляді. Тому свіжі лисички протипоказані при захворюваннях шлунково — кишкового тракту і особливо-при панкреатиті.

Але в цілому, можна відзначити, що ці види свіжими засвоюються краще, ніж інші гриби. Можна їсти сирі лисички тому що в них відсутні потенційно небезпечні речовини, які б потрібно руйнувати тепловою обробкою (такі грузді, рядки, рожеві вовнянки і т. д.)

Протипаразитний вплив

Така властивість їм приписує народна медицина і сучасна наука частково згодна з цим твердженням. Справа в тому, що ряд специфічних речовин з хімічного складу цих грибів дійсно здатний знищувати шкідників. Саме тому вони практично ніколи не бувають червивими.

І теоретично ці дари лісу можуть негативно вплинути на паразитів в організмі людини. Але як ліки їх використовувати не варто.

По-перше, тому що компоненти складу здатні впливати на обмежену кількість рідко зустрічаються у людини паразитів. А по-друге, тому що для яскравого ефекту треба було б з’їсти цих грибів дуже багато. Так багато, що організм просто не зуміє все повноцінно засвоїти. І в підсумку, таке самолікування принесе більше шкоди, ніж користі.

Правила заготівлі грибів

Можна їсти сирі лисички тільки, якщо вони були зібрані на відстані від Міст, автотрас і промислових об’єктів.

Неочищені дари лісу зберігаються всього 6-8 годин. Протягом цього часу їх потрібно:

  • замочити в холодній воді мінімум на 1 годину і промити в проточній воді;
  • очистити від лісового сміття і забруднень, перевірити на червивість.

Якщо потім перекласти підготовлений продукт в холодильник, його можна буде їсти ще протягом 48 годин.

Заморожування як спосіб заготівлі сировини

Смакові і поживні властивості лисичок нітрохи не змінюються від заморозки. Головне, пам’ятати про те, що температура всередині морозильної камери впливає на тривалість їх терміну зберігання:

  • -10…-12℃ – 4 місяці;
  • -13…-17℃ – 6 місяців;
  • -18…-24℃ – 12 місяців.

Способи вживання лисичок в їжу без застосування термічної обробки

Плануючи їсти сирі лисички, природно корисно знати, в якому ж вигляді їх вживати. Вони гарні в салатах із заправками з нерафінованої соняшникової або оливкової олії, в які для смаку можна додавати гірчицю, маринований червоний або ріпчасту цибулю і відварну картоплю. Також вони поєднуються з сиром, копченостями, шинкою.

На закінчення теми варто додати, що збирати лисички потрібно тільки з атласом-визначником або в супроводі досвідченої людини. Тому що вони, як і багато інших гриби, мають двійників. На щастя, багатьох з них не можна назвати отруйними, але і є їх з користю і тим більше в сирому вигляді не можна.