Ожиріння-це поширена проблема нашого часу. Вважається хронічним захворюванням обміну речовин, в результаті якого накопичуються жирові відкладення, які згубно впливають на наше здоров’я. У даній статті будуть розкриті всілякі причини надмірного збільшення маси тіла у дітей, їх наслідки.
Дитяче ожиріння-це хронічне порушення метаболізму, яке супроводжується надмірним утворенням жирової тканини. Вчені б’ють на сполох, оскільки ця проблема стає більш актуальною з кожним роком. В європейських країнах кожна третя дитина страждає від надлишку зайвої ваги. У Росії ж цю проблему спостерігають у одного з 10 дітей. Вивчивши індекс маси тіла (співвідношення зросту до ваги) доктор робить відповідні висновки. Діагноз» ожиріння ” визначається тоді, коли вага дитини перевищує віковий рівень.
Причини ожиріння у дітей
Правильно поставити діагноз може тільки лікар ендокринолог. Призначається ряд аналізів і обстежень.
Факторами проблеми є:
- Незбалансоване харчування, неправильно складений дитячий раціон (присутність фастфуду, солодощів, жирної і смаженої їжі, хлібобулочних виробів і т.д.).
- Патологічні проблеми (нестача гормонів щитовидної залози, захворювання надниркових залоз, синдром Дауна, запальні та інфекційні захворювання мозку, гіпофіза).
- Генетичні хвороби.
- Порушення енергетичного балансу-це велике споживання висококалорійних продуктів і маленький витрата енергії.
- Мала фізична активність, довге сидіння за комп’ютером або планшетом, телевізором і тривале роблення уроків. Рідкісні прогулянки на свіжому повітрі.
- Психологічні проблеми. Наприклад, якщо виникають проблеми в сім’ї, то малюк «заїдає» стрес, негативні емоції їжею. Відсутність батьківської уваги може стати тому причиною.
Як ожиріння впливає на здоров’я дитини?
Ожиріння в дитячому віці може спричинити за собою масу негативних наслідків. Цей факт може нести в собі віддалені наслідки, позначитися на здоров’ї і в зрілому віці.
У дітей при надмірній вазі підвищується ризик розвитку інвалідності та ранньої смертності. Отже, до чого може призвести таке порушення?
При надмірній масі тіла дитина часто страждає хропінням, іншими порушеннями сну. Також надмірна вага породжує безліч психологічних проблем. Наприклад, невпевненість в собі, нерішучість, знижена самооцінка.
Профілактика захворювання
Дитяче ожиріння викликає ряд інших патологій, які негативно позначаються на здоров’ї і самопочутті дитини.
Першими запідозрити проблему можуть батьки, спостерігаючи за дитиною. Перше, що робить доктор, це збирає потрібну інформацію про дитину (спосіб годування, список вживаних продуктів, звички). Потім необхідний збір антропометричних даних (зняття мірок тіла). За допомогою цих показників доктор встановлює ІМТ (індекс маси тіла) і порівнює його з показниками ВООЗ. Ступінь ожиріння можна визначити за такою формулою: маса тіла/ зростання. Педіатр або дієтолог призначає необхідні аналізи та обстеження.
Попередити появу зайвої ваги можна дотримуючись правил:
- Меню повинно бути різноманітним і збалансованим.
- Виключення фастфуду, солодкого, газованих напоїв.
- Включення в раціон свіжих овочів, фруктів, цільних злаків.
- Регулярна рухова активність: прогулянки, заняття в спортивних секціях, відвідування басейну та ін.
- Раціональний розподіл часу для праці і відпочинку: повноцінний сон, своєчасний відпочинок від виконання домашніх завдань.
- Дотримання питного режиму.
- Регулярні обстеження у педіатра.
В останні кілька десятиліть проблема дитячого ожиріння набирає обертів. Лікарі-дієтологи стверджують, що явище досить небезпечно і тягне за собою масу негативних наслідків, які можуть відбитися на самопочутті в молодому або зрілому віці. Ведення правильного способу життя може вберегти малюка, позбавити від цього явища.