Ожиріння-це надмірне накопичення жирової тканини в організмі. Зайва вага вважається патологією і фактором ризику розвитку інших хронічних і складних захворювань. Виникнення захворювання часто залежить від звичок в харчуванні і способі життя.
Але існують причини, на які людина вплинути практично ніяк не може.
Генетика та пренатальний період
Існує ряд визначальних генетичних факторів, що сприяють розвитку ожиріння. Зміни у виробленні гормонів можуть впливати на швидкість метаболізму, механізми прояву апетиту і почуття ситості, а також на використання надходять поживних речовин.
У ДНК є генетичні поліморфізми, які збільшують ризик розвитку даного захворювання. Однак це не означає, що ця схильність завжди призводить до зміни ваги.
Звички способу життя також матимуть великий вплив. У людей, схильних генетично до накопичення жирової тканини, переїдання буде істотно відбиватися на вазі. Недолік фізичної активності в цьому випадку також буде тільки посилювати проблему.
Деякі наукові дані говорять про те, що діти жінок, які недоїдали під час вагітності, набагато частіше страждають ожирінням та супутніми захворюваннями; це пов’язано з метилюванням ДНК.
Особливості харчування людини в дитинстві
Навіть у немовлят можливо його поява через високу білкової навантаження при змішаному або штучному вигодовуванні. До метаболічних порушень відносяться не тільки різкий набір маси тіла, але і діабет, прискорене статеве дозрівання і серцево-судинні патології.
У дитинстві формуються смакові переваги і закладається модель харчової поведінки, якої людина може слідувати неусвідомлено вже в дорослому віці.
Стан здоров’я і вплив застосування ліків
Є групи препаратів, що викликають збільшення маси тіла.
Сюди можна віднести:
- психотропні препарати;
- системні глюкокортикостероїди;
- гормональні контрацептиви;
- інсулін.
Найчастіше ці ліки призначаються за серйозними показаннями.
Гормони голоду або порушення харчової поведінки
На додаток до генетичної схильності можуть бути патології, які породжують ситуацію гіперфагії, що обумовлює розвиток ожиріння. У випадках гормонального дисбалансу на рівні гіпоталамуса або надниркових залоз, може знадобитися використання медикаментів, щоб регулювати відчуття насичення, яке порушується.
Несприйнятливість до лептину
Лептин виробляється жировими клітинами і впливає на особливості апетиту. Резистентність до нього вважається одним з основних біологічних факторів, що сприяють цьому захворюванню. Несприйнятливість до лептину викликає зниження витрат енергії в стані спокою і відсутність насичення.
Відсутність знань в області харчування
Якість харчування в розвинених країнах погіршується. Це відбувається через дезінформацію та вплив маркетингу на зміну харчової поведінки населення. У промислових продуктах міститься величезна кількість вуглеводів. Цукор покращує органолептичні характеристики їжі, надаючи їй бажаний смак і текстуру.
Споживання великої кількості цукрів вважається одним з основних факторів ожиріння. Але потрібно відрізняти доданий цукор від глюкози, яка природним чином присутня в продуктах харчування, наприклад, у фруктах. Рослинні продукти містять клітковину, яка допомагає засвоєнню вуглеводів і знижує їх вплив на організм.
Обман з боку виробників – це непряма причина для захворювання населення. Незнання основ в області харчування, правил співвідношення білків, жирів, вуглеводів, відсутність поняття про здорову і шкідливу їжу – ось провідні фактори.
Залежність від нездорової їжі
Харчова залежність не визнається наукою як діагноз, але при цьому досліджується. Багато людей помічають, що не можуть відмовитися від певних продуктів – цукру, шоколаду або кави. Піца, здобна булка викликають куди більшу наснагу, ніж яблуко або шпинат. Цьому є і фізіологічне пояснення-калорійна їжа історично вважається важливою для виживання і поповнення енергетичних витрат. Але часи, коли добувати мамонта потрібно було величезною працею вже пройшли. Зараз тільки від бажання людини залежить, яким продуктом він задовольнить свої харчові потреби – корисним фруктом або солодким батончиком. Нездорові звички часто ведуть за собою вибір людини.
Кишкові бактерії
Мікробіом людини важить майже 3 кілограми, і він відповідальний за багато обмінні процеси. У худих і повних людей різний склад кишкової мікрофлори. Навіть у здорових в цьому плані Людей неправильне харчування або вплив певних ліків може «вбити» корисні бактерії і в кінцевому підсумку привести до ожиріння.
Навколишнє середовище та умови життя
Доступна і дешева їжа часто є шкідливою. Неможливість купити хороші продукти для багатьох людей означає придбання занадто калорійної їжі з великим вмістом швидких вуглеводів, відсутністю клітковини, доданим цукром і т.д. бідні верстви населення не можуть собі дозволити щодня харчуватися овочами, фруктами, дієтичним м’ясом і рибою.