Як вибрати пробіотики для кишечника

Как выбрать пробиотики для кишечника

Пробіотики-це лікарські препарати, головним компонентом яких є корисні бактерії. Вони застосовуються у відновленні нормальної флори, нормалізації кишкової перистальтики. Підходять пробіотики для кишечника дорослим і дітям, можуть призначатися для лікування і профілактики. Після прийому антибіотиків (а краще ще й вчасно) вони стануть СОС-терапією, яка підтримає здоров’я, допоможе відновитися. Препарати безпечні, їх можна давати дітям і вагітним жінкам. Доведено, що прийом пробіотиків для кишечника сприяє зміцненню імунітету.

Яка різниця між про – та пребіотиками? Основні моменти:

  • Пребіотики-груба клітковина, харчування для пробіотика. Одне без іншого просто не зможе існувати.
  • Пробіотики-нешкідливі, функціональні мікроорганізми, позитивно впливають на кишкову флору навіть при наявності великої кількості патогенів і дефіциті корисних бактерій.
  • Синбіотики-комплексні формули, вони поєднують в собі обидва види.

Отримувати пробіотики можна в тому числі з продуктів харчування. Популярні варіанти-сири, кисломолочка, квашені овочі, чайний гриб. Придивіться до біоактивних добавок до раціону-вони теж дуже корисні.

Який засіб вибрати-старе або нового покоління? Не можна сказати, що нове-це завжди хороше. Ваше завдання-зупинитися на препараті з оптимальною відповідністю можливостей функціонального розладу. Самостійно ви точно не розберетеся, потрібна допомога лікаря. Добре, якщо фахівець буде уважним, відповість на всі ваші запитання, пояснить, в чому різниця. Пробіотики перших поколінь часто виявляються більш ефективними, ніж засоби останніх років випуску.

Що таке мікрофлора кишечника

У кишечнику людини мешкає понад 500 різних видів бактерій. Погодьтеся, що цифри вражаючі. Мікроорганізми-свого роду автономія, у них окреме життя. Без їх достатньої кількості говорити про хороше здоров’я не доводиться. Як забезпечити свій шлунково-кишкового тракту достатнім числом корисних бактерій і розібратися з шкідливими?

Дисбаланс корисних і не дуже мікроорганізмів завжди супроводжується відповідними змінами в самопочутті. Турбують здуття живота, бурчання, діарея, висип на шкірі, запори. До перемоги поганих бактерій над хорошими зазвичай призводять:

  • Кишкові інфекції.
  • Хронічні патології шлунково-кишкового тракту на зразок панкреатиту, коліту, гастриту.
  • Антибіотикотерапія, особливо тривала, із застосуванням агресивних препаратів.
  • Порушення дієти. Відсутність балансу між жирами, білками, вуглеводами, звичка їсти на ходу, пр.
  • Гормональні збої, проблеми з ендокринною системою.
  • Стреси.
  • Хронічна втома.

Як відновити мікрофлору кишечника

Хороший пробіотик незамінний після курсу антибіотиків. Незначні порушення, можна відкоригувати за рахунок дієти і дотримання ряду вимог. Так в раціоні обов’язково повинні бути вуглеводи, жири, білки. Не варто робити перекоси в сторону будь – якого з компонентів-вони все однаково важливі. Звідси і поняття збалансованого харчування. Допомагає відновити мікрофлору кишечника велика кількість клітковини в раціоні. Наприклад, шпинат несе величезну користь здоров’ю, як і інші овочі, зелень. Добре, якщо клітковина буде в кожному прийомі їжі.

Пробіотики з пребіотиками лікар призначає в разі необхідності, але зазвичай їх прийом не зайвий. Пребіотики служать головним джерелом живлення для корисної флори, сприяють її активному росту. Мова про важливу підживлення для здорової мікрофлори кишечника. Пробіотики-це живі мікроорганізми, бактерії, присутність і дія яких в кишечнику ретельно вивчено. Головне завдання-посилити бар’єрні функції, усунути шкідливі бактерії, відновити травлення.

З раціону слід прибрати борошняне і солодке. Солодощі обожнюють шкідливі бактерії, тому постарайтеся залишити їх без улюбленої їжі. Замінити цукерки, шоколадки можна сухофруктами, горіхами. Якщо звикли їсти дріжджовий хліб, можете прибрати його на час лікування, потім в раціон повертати поступово, уважно спостерігаючи за реакцією.

Чи допоможе кишкової флори кефір? Так, причому він набагато корисніше інших кисломолочних продуктів. Головне пити його на початку дня, опціонально натщесерце. Варто включити в дієту квашену капусту. Вона є природним джерелом пробіотиків, ефективно відновлює мікрофлору. Продукт можна знайти в магазині або приготувати самостійно. Кишечник скаже “спасибі”.

Як бачите, тільки прийомом пробіотиків і пребіотиків справа не обмежується. Дієта теж підтримує шлунково-кишкового тракту, покращує його роботу. Якщо порушення викликані прийомом антибіотиків, консультація лікаря обов’язкове (але і в інших випадках вона не зашкодить).

Як вибрати пробіотики для кишечника?

Єдино вірний варіант-проконсультуватися з лікарем. Препарат підбирається з урахуванням цілей прийому (профілактика, лікування), віку пацієнта і конкретних проблем з шлунково – кишкового тракту (одна справа-відновлення після антибіотиків і інше хронічні захворювання).

При харчових отруєннях, мікробних діареях, активації умовно-патогенної флори ефективні комплекси з біфідо-, лактофлорою. Є підозри на вірусні зараження-придивіться до лактобацил. Оптимальні результати в терапії діареї інфекційного характеру дають комплексні препарати з власними корисними мікробами, сахароміцетами. Ідеально, якщо в складі буде середовище, що забезпечує умови для приживлення мікробіоти (ті самі пребіотики). Якщо її немає, важливо дотримуватися дієти, налягати на грубі рослинні волокна.

Дивіться на форму препарату, то, наскільки зручно вам буде приймати той чи інший засіб. Дотримуйтесь умови зберігання, Не приймайте капсули, таблетки після закінчення термінів придатності. В основному пробіотики рекомендовано тримати в холодильнику. І ще: дуже важливий параметр КУО, або колонієутворюючих одиниць. Він повинен бути не менше 5 млрд., інакше ефективність виявиться низькою.

Популярні пробіотики для кишечника

Найчастіше для відновлення мікрофлори кишечника призначають такі засоби:

  • Ентерол. Зі штамом буларді в складі – мова про живих дріжджах. Головне призначення-протидіарейний препарат, допомагає засіб при дисбактеріозі, захворюваннях кишечника, діареї вірусної, бактеріальної природи, синдромі подразненого кишечника, ентероколіті.
  • Пробіолог Форте. Формула йде з двома популярними штамами – а саме LA-5® і BB-12®. Препарат призначають при запорах, діареях, здутті, алергії, блювоті, для зміцнення імунітету.
  • Лінекс. Лікарський засіб з L. gasseri. Функція одна-профілактика, терапія дисбіозів.
  • Ацилакт. Відноситься до монокомпонентних препаратів. Форма випуску-порошок для внутрішнього прийому. Спектр дії Ацилакт широкий-ліки підходить для лікування ентероколіту, стоматиту та інших патологій ротової порожнини, вірусних, бактеріальних інфекцій кишечника, дисбіозу, низького імунітету, дитячого атопічного дерматиту, гінекологічних патологій.
  • Біфідумбактерин. У складі-Bifidobacterium bifidum. Засіб призначають при патологіях кишечника, дисбіозах, проблемах по гінекології.
  • Хілак форте. Пребіотик являє собою водний розчин продуктів обміну речовин корисних для здоров’я бацил. Засіб можуть приймати вагітні жінки, маленькі діти (його дають навіть немовлятам). Хілак Форте ефективний при диспепсії, підтримує кишкову флору на тлі променевої терапії, прийому антибіотиків. Його прийом призначають при коліті, дисбіозі, сальмонельозі, синдромі старечого кишечника, алергіях.

Що найкраще спрацює саме у вашому випадку, скаже гастроентеролог на прийомі. Можливо, він направить вас на додаткові обстеження і врахує їх результати. Самостійно призначати собі пробіотики не можна-це загрожує порушенням балансу кишкової флори. Не варто експериментувати з продуктами незрозумілого походження. Якісні препарати не тільки ефективні, але і безпечні.

Види пробіотиків

Як ми вже писали вище, для відновлення флори кишечника використовують два типи засобів – це Пробіотики і пребіотики. Пребіотиками називають речовини, що відповідають за активне зростання флори. Пробіотики-корисні бактерії в тій чи іншій формі. Можливо, лікар порекомендує приймати ці два засоби одночасно.

У відновленні нормальної флори ефективні різні типи препаратів. Пробіотики випускають в сухому вигляді, до застосування роблять суспензію (на один раз, зберігати готовий розчин не можна). Є рідкі форми лікарського засобу, їх зручно давати малюкам. Інші види випуску-капсули, таблетки. Зовнішній шар оболонки пошкоджується в шлунку, розчиняється вже в кишечнику. Це захищає бактерії від впливу соляної кислоти.

Лікарі, фармацевти виділяють такі покоління пробіотиків:

  • Перше. Моносредства, до складу яких входить тільки один тип бактерій.
  • Друге. Містять корисні бактерії-антагоністи небезпечної флори. Засоби виділяють речовини, направлено впливають на шкідливі бактерії, що готують середовище для заселення корисної флори.
  • Третина. Пробіотики з 2-30 штамами одного мікроорганізму або комбінацією різних типів бактерій.
  • Чверть. До складу входять речовини з групи пребіотиків і хороші бактерії. Вони виконують роль живильного середовища, створюють умови для росту, розмноження, відновлення флори кишечника.
  • П’яте. Синбіотики. Речовини, які потрібні для колонізації кишечника. Регулюють процеси росту, метаболічної активності мікробіоти.

Дорослим, дітям дають одні й ті ж кошти, але в різних дозуваннях.

Часті питання

Розглянемо найчастіші питання пацієнтів і дамо експертні відповіді на них.

Чим відрізняються пробіотики від пребіотиків? Що пити?

Пробіотиками називають живі мікроорганізми, що формують флору кишечника. У складі може бути різна кількість штамів – від одного і більше. Потрапляючи в шлунково-кишковому тракті, вони розмножуються і створюють необхідні умови. Пребіотики-органічні речовини, що підтримують процеси розмноження і зростання корисних мікробів. Це їжа для флори, на якій вона росте, розвивається і міцніє. Що пити – скаже лікар. Можливо, оптимальні результати дасть комбінація обох варіантів.

Чи можуть нашкодити пробіотики?

Будь-який засіб може бути не безпечним, якщо пити його безконтрольно, займатися самолікуванням, перевищувати дозування. Пробіотики рідко, але викликають алергічні реакції, деякі пацієнти стикаються з індивідуальною непереносимістю. Може рости дискомфорт, проявлятися метеоризм, здуття. Ці симптоми з часом проходять самостійно.

Чи потрібно пити пробіотики?

Якщо людина здорова, його нічого не турбує, то немає. Коли є проблеми, які є показанням до прийому пробіотиків – так, варто почати терапію. Зазвичай препарати прописують при низькому імунітеті, захворюваннях ендокринної системи, судин, серця, анемії, низькому імунітеті, неврологічних розладах. Під час прийому антибіотиків і після проходження курсу пробіотики теж дуже важливі.

Як правильно приймати пробіотики?

Читайте інструкцію до конкретного препарату, можливі різні варіанти. Загальна рекомендація: пити засіб 2-3 рази на день під час їжі.

Пробіотики для дітей теж безпечні?

Якісні препарати не здатні нашкодити організму дорослого або дитини. Головне читати інструкцію, уважно вивчати дозування і не порушувати правила прийому. На дитячих препаратах вказується вік, до якого пробіотики давати дитині не варто. Якщо сумніваєтеся, можна почати з мінімальних дозувань, а потім почати підвищувати їх. Є в продажу пробіотики, які підходять навіть малюкам.

Загальні рекомендації фахівців-до року давати краплі, в 1-3 роки сиропи, в 3-6 років суспензії, після 6 років желе, капсули, таблетки.