Аритмія-що це таке і як лікувати?

Аритмия  -  что это такое и как лечить?

Збої ритму серця викликають тривогу, страх і чисто фізичний дискомфорт. Також вони можуть вказувати на розвиток ряду захворювань. При аритмії серце буде битися дуже повільно або швидко, неритмічно, нерегулярно. Також пацієнти скаржаться на слабкість, задишку, запаморочення, потемніння в очах. Спеціальні препарати покращують самопочуття, запобігають ускладненням, але стан людини не поліпшать.

Що таке аритмія і як вона проявляється

Серцева аритмія – будь-який ритм, які має не синусовий характер, частота становить від 60 до 100 ударів за хвилину. Патологія носить не самостійний характер, є кілька десятків різних типів порушень ритму.

Що таке синусовий ритм? Він говорить про те, що серце скорочується під впливом ритму водія в так званому синусовому вузлі. Але зустрічаються серцеві аритмії і у майже здорових людей. Майже – тому що подібні порушення несумісні з поняттям здоров’я.

Точну причину розвитку аритмії виявити непросто. Це може бути будь – яка патологія серця-від банальної гіпертонії до вад у розвитку клапанів. Внесердечние хвороби на зразок цукрового діабету, холециститу, тиреотоксикозу, пр.теж призводять до порушення серцевого ритму. Негативну роль надають і зовнішні фактори-любов до стимуляторів, недосипання, постійне вживання кофеїну, лікування різними препаратами.

Іноді причина аритмії генетична. Рідше, але теж зустрічаються порушення розвитку серця у внутрішньоутробному періоді. Не кожен лікар може відразу безпомилково встановити першопричину захворювання. Але зробити це абсолютно необхідно – інакше не вийде усунути або пом’якшити вплив провокуючого фактора.

Види аритмій

Порушення серцевого ритму-мабуть, найскладніший розділ в клінічній кардіології. Багато в чому тому, що для діагностування, терапії фахівець повинен вміти поглиблені пізнання в електрокардіографії. Різноманітність аритмій широке, способи лікування теж використовуються різні. При раптових нападах можуть знадобитися лікувальні невідкладні заходи.

Головний провокуючий захворювання фактор-вік. Миготлива аритмія діагностується у 0.5% всіх людей, і в основному це пацієнти після 60. Збільшення ризиків розвитку порушень серця з роками пояснюється протікають в міокарді змінами під час природного старіння організму. Міоцити заміщаються фіброзною тканиною, розвиваються склеродегенеративні зміни. Зростає з віком і частота серцевих, судинних захворювань. Це додатково провокує аритмії.

Типи порушень серцевого ритму:

  • Шлуночковий.
  • Надшлуночкові.
  • Тахіркардія.
  • Екстрасистолія.
  • Синдром слабкості синус вузла.
  • Порушення провідності атріовентрикулярного або внутрішньошлуночкового типу.

За характером перебігу аритмія може бути хронічною або гострою, постійної і минущої.

Симптоми аритмії

Клінічна картина аритмії може бути різною – все залежить від форми захворювання і стану здоров’я хворого. Так при екстрасистолі часто турбують перебої в серцевій роботі, відчуття завмирання. Якщо говорити про пароксизмальної тахіаритмії, можна виділити головний симптом – прискорене серцебиття. Причому воно раптово починається і так само несподівано закінчується.

У важких випадках хворий втрачає свідомість або постійно перебуває в переднепритомному стані. Найчастіший тип непритомності-ортостатичний. Він розвивається в результаті тривалого стояння, особливо в спеку або задушливому приміщенні. Але найчастіше непритомність, переднепритомні стани супроводжують прості збої серцевого ритму і високої частоти скорочень (не менше 200 ударів за хвилину).

Іноді людина з аритмією не відчуває ніяких неприємних симптомів. Це не говорить про простий перебіг захворювання – поступово ситуація тільки погіршується. Дуже важливо своєчасно, точно ідентифікувати серцеве відхилення і лежить в його основі механізм. Тріпотіння передсердь, миготлива аритмія, наприклад, дуже небезпечні ускладненнями. Головне-високі ризики утворення тромбів в серці. Відчути їх не вийде, але це не виключає ймовірність відриву закупорок. Найчастіше тромби потрапляють в судини голови, підсумок – інсульт.

Симптоматика аритмії приблизно однакова у чоловіків і жінок, але є види, які частіше проявляються у виразно статі. Наприклад, фібриляція передсердь – більше чоловіче захворювання, надшлуночкова тахікардія – жіноче. Для розвитку більшості типів аритмій досить мінімальних функціональних, структурних змін в серцевих тканинах. Наприклад, електроімпульс, що йде по певному шляху в серці, може на певних ділянках давати повторний імпульс. Виникає замкнуте коло-або медичною мовою «повторний хід». Він призводить до більшості типів пароксизмальних тахіаритмій, які виникають і зникають раптово. Інші порушення серцевого ритму розвиваються за механізмом патологічного автоматизму. Група клітин серця генерує електроімпульси з нетиповою частотою.

Другий механізм розвитку серцевих аритмій-постдеполяризація. Клітини на окремих ділянках після нормальної генерації імпульсу починають видавати цілі залпи послідовних.

Діагностика аритмії

Первинна діагностика захворювання передбачає огляд, збір анамнезу. Після лікар готує план дослідження-з урахуванням індивідуальних показників пацієнта. Потрібно буде зареєструвати електричну активність серця під час аритмії. Для цього підходить ряд методик. Найпопулярніша-ЕКГ. Спосіб діагностики доступний за ціною і технічно, точний, має трохи протипоказань. При аритміях він інформативний. Наприклад, пацієнту стало погано, він викликає швидку, лікарі роблять ЕКГ – і бачать зміни серцевого ритму. За умови грамотної інтерпретації реально поставити точний діагноз, призначити грамотне лікування. Буває, що аритмія проявляється постійно – в такому випадку електрокардіограму можна робити в будь-який час, і вона виявиться інформативною.

Другий метод-електрокардіографія. Його ще називають добовим моніторуванням по Холтеру. Якщо аритмія проявляється часто, але не постійно, її варто спробувати зареєструвати із застосуванням добового моніторування ЕКГ. Маленький реєстратор, що закріплюється на поясі, кілька електродів на липучках в районі 3 см в діаметрі з’єднуються тонкими проводками. Система потрібна для безперервного запису значень в пам’ять приладу. Максимальний період моніторингу-три доби, хоча стандартно вимірювання робляться протягом доби. Чому не довше? Апарат технічно може фіксувати маркери хоч місяць поспіль, але це ні до чого, та й просто незручно – потрібно постійно носити на тілі електроди. Холтер зазвичай проходять пацієнти з постійними порушеннями серцевого ритму. Якщо характерні симптоми турбують тільки час від часу, вистачить ЕКГ або подієвого моніторингу.

Що таке моніторинг подій? Мова про дослідження, в ході якого із застосуванням спеціальних реєстраторів оцінюються зв’язку симптоматики з порушеннями провідності, серцевого ритму. Фіксація результатів відбувається, коли пацієнт натискає кнопку.

Ехокардіографія (ЕхоКГ) незамінна при рутинних обстеженнях пацієнтів з аритмическими порушеннями. Оцінюються структурні порушення, що викликали розвиток патології. Наприклад, ліве передсердя збільшується в розмірах, гіпетрофіруется шлуночок, падає скоротливість міокарда, пр.

Точні результати дає електрофізіологічний метод дослідження або Ефі. В даному випадку лікар не чекає, коли розвинеться спонтанний напад, а провокує його штучно для максимально точного аналізу маркерів. Є два типи досліджень в рамках категорії-інвазивне або черезстравохідне.

Все більш популярними стають профільні тестування. Навантажувальний тредміт-тест передбачає комплексний моніторинг на спеціальній біговій доріжці або велотренажері. Він незамінний при наявності підозр на виникнення аритмії під впливом фізичних навантажень. Тілт-тести проводять при непритомності. Спеціальний поворотний стіл дозволяє пацієнтові прийняти полувертикальное положення, в якому лікар робить ЕКГ, вимірює серцевий ритм і тиск.

Додатково слід здати гормони щитовидки, особливо якщо виявлена фібриляція передсердь. При виявленні гормональних збоїв може знадобитися УЗД органу.

Лікування аритмії

При нападі аритмії потрібно надати першу допомогу. План дій залежить від типу порушення – його визначить лікар. Самолікування неефективне і просто небезпечно. Аритмії істотно розрізняються за своїми прогнозами. Є досить нешкідливі порушення, а є дуже небезпечні. Деякі потрібно лікувати, і терміново, ща іншими досить спостерігати. Особливу небезпеку несуть збої, що погіршують прогноз і підвищують ймовірність летального результату. Безсимптомні аритмії зазвичай не лікуються. Лікар повинен точно визначити причину збоїв ритму серця. Її усунення саме по собі поліпшить стан і самопочуття пацієнта.

Хірургія

Довгий час тільки препарати від аритмії могли якось поліпшити ситуацію, інших методів не існувало. Це обмежувало лікарів в роботі і не давало всім пацієнтам шанси на одужання. У кращому випадку робили електроімпульсну терапію, але частіше просто давали ліки від аритмії. Сьогодні варіантів більше. Високу ефективність має РЧА або радіочастотна абляція. Методика в багатьох ситуаціях дозволяє повністю позбавити пацієнта від необхідності прийому лікарських засобів. Суть методики полягає в радіочастотних локальних впливах на вогнище захворювання або патологічний шлях циркуляції електроімпульсу в серце. Проводять процедуру із застосуванням катетера, підведеного до певного серцевого ділянці через зроблений судинний прокол (як правило, в області стегна). За рахунок впливу через кінець катетера здійснюється локальний прогрів м’язи серця приблизно до 70 градусів. У цій зоні гинуть клітини, який відповідали за небажану генерацію імпульсів або їх некоректне проведення. Умови виникнення, підтримки тахікардії, аритмії зникають.

Радіочастотна абляція ефективна практично від усіх типів надшлункових тахіаритмій. Є й інший хірургічний метод-а саме імплантація кардіовертера-дефібрилятора. Пристрій ефективно проти тахікардії або фібриляції шлуночків. Суть впливу полягає в електростимуляції шлуночків в тому ритмі, який перевищує ритм тахікардії. Також може наноситися потужний розряд-це болісно, але ефективно. Метод незамінний при високих ризиках раптової смерті.

Електрокардіоверсія

Електричну кардіоверсію (або дефібриляцію) використовують у випадках, коли аритмія різко негативно впливає на стан пацієнта, супроводжується зниженням тиску. Може метод застосовуватися планово для відновлення синусового ритму.

Фармакотерапія

І сьогодні препарати при серцевій аритмії є одним з основних способів лікування. Найчастіше з прописують при фібриляції передсердь, особливо є ефективність РЧА нижче, ніж хотілося б. Застосовують антиаритмічні препарати і при занадто частій екстрасистолії. Рідше лікарські засоби використовують в терапії надшлуночкових тахіаритмій, шлуночкової тахікардії.

У Росії не так багато зареєстрованих засобів для лікування аритмій, але вони є. Форма випуску-найчастіше таблетована. Прийом тривалий, вирішує завдання терапії та профілактики. Є розчини, які ефективні в усуненні пароксизмів миготливих аритмій.

Популярний препарат-Аміодарон. Він має універсальний спектр дії, але частіше використовується в якості резервного засобу. Зате Аміодарон незамінний при органічних ураженнях серця. Наприклад, популярні засоби Аллапінін, Пропафенон, Етацизин в таких випадках застосовувати не можна.

Соталол запобігає нападам фібриляцій передсердь, аритмій шлуночка. Форма випуску-таблетована. Часто пацієнтам призначають дилтіазем та верапаміл. Вони ефективні при надшлуночкових тахіаритміях. Особливості прийому-тривалий профілактичний або екстрений для купірування аритмического нападу. Бета-адреноблокатори виділяються в окрему категорію. Головний принцип дії-зменшення ймовірності раптової смерті в результаті порушення роботи серця. Найпопулярніші засоби-Небіволол, Карведилол, Біспролол, Метопролол.

У терапії тріпотіння передсердь, фібриляцій важливу роль відіграють антитромботичні препарати. Вони зменшують згортання і ймовірність утворення тромбів. Паралельно, знижуються ризики інсульту через тромбоемболії.

Корекція способу життя

Не варто недооцінювати роль способу життя в розвитку аритмії. Порушення серцевого ритму провокують кава, інші стимулятори, стреси, недосип, куріння, фізичні навантаження, прийом певних лікарських засобів. Лікар шукає причинно-наслідкові зв’язки між способом життя і розвитком аритмії. Іноді пацієнт і сам бачить першопричини, провокуючі фактори. Комплексний підхід дасть найкращі результати. А здоровий спосіб життя нікому не зашкодить.

Чи ефективні народні засоби?

З медичної точки зору їх дієвість не доведена, хоча позитивні оцінки зустрічаються. Народні методи також можуть бути небезпечними для здоров’я. Без адекватної терапії аритмія може призвести до серйозних ускладнень.

Прогноз. Профілактика

Аритмії мають різні прогнози. Є нешкідливі, а є досить небезпечні різновиди. Ступінь негативного впливу неправильного ритму залежить від фонових патологій і типу аритмії. Дуже небезпечні шлуночкові різновиди, які супроводжуються органічними ураженнями серця (особливо на тлі низької скоротливості). При несприятливому перебігу подій імовірний летальний результат.

Інша небезпека полягає в ризику тромбозу. Знову ж таки, ймовірна смерть. Чи не безпечні ситуації, коли тривалий час підтримується висока частота серцевих скорочень, або відбуваються часті екстрасистоли шлуночків. Існують ризики зниження скоротливості серцевого м’яза, розширення порожнин та серцевої недостатності. Так як аритмії розвиваються на тлі існуючих патологій, правильне лікування здатне стати запорукою успіху в профілактиці аритмій. Благополучна, грамотна, своєчасна терапія, навпаки, нормалізує тиск і мінімізує ризики фібриляції передсердь. В результаті інфаркту міокарда успішне і швидке відновлення кровотоку тромбованих артерій за рахунок установки стента дозволяє запобігати аритмію на тлі рубцевих змін.

Популярні запитання та відповіді

Аритмія, тахікардія-не такі вже нешкідливі патологічні стани. Вони знижують якість життя, можуть призводити до серйозних ускладнень. У зоні ризику-люди старше 60 років. Знання інформації про захворювання допоможе зберегти здоров’я.

У чому небезпека аритмії?

Без адекватного лікування захворювання призводить до серйозних порушень в роботі організму. Небезпека також в тому, що людина не помічає збої в роботі серця. Деякі типи патології протікають без неприємних відчуттів і виражених проявів, виявляються в ході дослідження. Не нехтуйте профілактичними оглядами.

До основних ускладнень аритмії відносять:

  • Гостру серцеву недостатність. Наприклад, кардіогенний шок-він супроводжується різким зниженням артеріального тиску у відповідь на помітне уповільнення ритму серця.
  • Інфаркт. Стан, коли клітини органу гинуть через недостатнє постачання кров’ю.
  • Тромбоемболія легеневих артерій. Закупорка тромбами, яка супроводжується порушенням нормальних кровопостачання, дихання.
  • Інсульт. Погіршення постачання кров’ю головного мозку, високі ризики розвитку ускладнень і смерті.

Яка кількість ударів робить серце при аритмії?

Точну відповідь на питання дати не можна, оскільки Бити серце може як дуже швидко, так і зовсім повільно. Кожен випадок індивідуальний, потрібна консультація фахівця.

З яких причин відбуваються збої серцевого ритму?

Варіантів багато-наприклад, ішемічна хвороба, пороки вродженого або набутого характеру, кардіоміопатія, інфаркт. Грають свою роль електролітні збої-гіпер -, гіпокаліємія, гіпомагнемія, гіперкальцемія. Негативно позначаються на серцевому ритмі певні лікарські засоби – на зразок симпатоміметиків, серцевих глікозидів, діуретиків. Слід уникати токсичних впливів-вони виникають в результаті куріння, вживання алкоголю. Погіршує ситуацію і тиреотроксикоз.

Що робити для відновлення серцевого ритму?

Якщо почався напад, відкрийте вікно або забезпечте приплив свіжого повітря іншим шляхом. Можна розстебнути комір або зняти здавлює одяг, послабити вузол на краватці, прибрати прикраси, що перешкоджають спокійному вільному диханню. Виміряйте куль і тиск, прийміть призначений кардіологом препарат. Ляжте і постарайтеся заспокоїтися. Дуже бажано викликати швидку допомогу.

Колега рекомендує народні засоби – йому допомогли. Пробувати мені чи ні?

Лікарі доказової медицини народними засобами лікуватися не пропонують, оскільки немає доказів їх ефективності. Зате куди реальніше погіршити ситуацію, оскільки час йде, а пацієнт адекватного лікування не отримує.

Що протипоказано при серцевій аритмії?

Фізична праця і самолікування. Не підбирайте собі препарати самостійно і не вживайте не перевірені засоби.

Як відкоригувати звичний спосіб життя, щоб поліпшити стан?

Киньте палити, відмовтеся від алкоголю, жирної, гострої їжі, простих вуглеводів. Це помітно поліпшить самопочуття. Дуже важливо достатньо відпочивати, вчасно лягати спати.