Як позбутися від хропіння уві сні, причини виникнення хропіння

Как избавиться от храпа во сне, причины возникновения храпа

Хропіння-звуковий прояв проблем зі станом носоглотки, що виникає під час сну у багатьох людей. Ці звуки бувають такими гучними, що схожі на звірине гарчання або гудіння труби. Хоча цей стан багато хто вважає звичайним і несерйозним. Воно не тільки заважає оточуючим, але він робить негативний вплив на здоров’я і якість нічного відпочинку самого пацієнта.

Якщо ви страждаєте від хропіння, необхідно змінити свій спосіб життя або звернутися до лікаря, щоб отримати конкретні рекомендації, які вирішать індивідуальні проблеми з причиною виникнення хропіння. Вони допоможуть уникнути формування ускладнень, пов’язаних з розвитком цієї патології, і знайти здоровий сон.

Що таке хропіння?

Хропіння не є самостійним захворюванням, він служить синдромом в складі інших патологій. Такий патологічний стан зазвичай виникає через посилення вібрації тканин в області горла, глотки і верхніх дихальних шляхів під час сну.

Це відбувається, коли м’язи цих структур розслабляються, звужуючи просвіт для проходження повітря. Утруднене дихання призводить до посиленої вібрації м’яких тканин, що і викликає специфічні звуки. Ця патологія найчастіше пов’язана з патологією м’яких тканин в задній частині гортані і глотки. Під час сну при розслабленні таких структур, як мова, мигдалини або глотка блокується вільна прохідність повітряного струменя по дихальних шляхах.

Таке звуження провокує організм посилювати вентиляцію, що призводить до вібрації тканин. Виділяють наступні негативні наслідки хропіння для людського організму:

  • недостатній нічний відпочинок, що викликає підвищену стомлюваність і денну сонливість;
  • зниження концентрації, погіршення пам’яті, мотивації для вирішення повсякденних завдань;
  • дратівливість, знижений настрій і емоційна нестабільність.

Це патологічний стан негативно впливає на якість нічного відпочинку, соматичне здоров’я людини і його психічне благополуччя. Сильне хропіння веде і до потенційно більш серйозних проблем, таким як синдром апное, яке характеризується тимчасовим припиненням дихальних рухів.

Хронічно порушене носове дихання часто служить ознакою серйозних проблем з дихальною системою. Це підвищує ризик серцево-судинних захворювань, гіпертонії та інших серйозних проблем зі здоров’ям.

Причини появи хропіння

Розглянемо основні фактори, що сприяють розвитку цього патологічного стану, а також з’ясуємо, які стани пов’язані з цією проблемою. Виявляють наступні поширені причини хропіння:

  • Фізіологічні фактори. Розлад найчастіше пов’язано з вібрацією м’яких тканин, які знаходяться в горлі і глотці. Під час сну люди розслабляються, а ці структури отримують більше можливостей блокувати дихальні шляхи, викликаючи вібрацію зв’язок через тиск повітря. До фізичних факторів відносять особливості анатомії, такі як виражене м’яке піднебіння, вузькі дихальні шляхи, величина і форма мигдалин або аденоїдів.
  • Спосіб життя. У деяких людей поява хропіння пов’язано зі шкідливими звичками. Надмірна вага, куріння, вживання алкоголю перед сном, неправильне положення тіла в ліжку (на спині) – все це сприяє розвитку синдрому.
  • Вік. З плином часу м’язи, відповідальні за підтримку відкритими дихальних шляхів, стають слабшими і виникає зниження їх тонусу, що призводить до хропіння, коли пацієнт дихає носом. Такі зміни, як збільшення розміру мигдалин або зміна форми гортані, також впливають на розвиток цієї проблеми.

Існують хронічні захворювання, пов’язані з розвитком хропіння і безпосередньо впливають на ступінь вираженості цих змін:

  • Ожиріння. Надмірна вага і відкладення жиру в області гортані ведуть до звуження дихальних шляхів і обумовлює появу такої патології.
  • Сонне апное. Це розлад, при якому під час сну відбувається тимчасове припинення дихання. Це викликає хропіння і призводить до зниження якості відпочинку, а також виникнення серйозних проблем зі здоров’ям.
  • Хронічний нежить із закладеністю носа. Цей стан звужує дихальний просвіт носових ходів, що перешкоджає нормальному носовому диханню.
  • Гіпотиреоз. При цій патології поява хропіння викликано тим, що щитовидна залоза не виробляє достатню кількість гормонів. Їх недолік викликає набряклість тканин і негативно впливає на всі органи і системи організму, включаючи дихальні шляхи.

Ще деякі медикаментозні засоби, такі як снодійні і знеболюючі, викликають розслаблення м’язів гортані і сприяють виникненню хропіння. Важливо зазначити, що цей розлад може мати кілька причин розвитку. Для точного визначення причини і призначення лікування рекомендується звернутися до лікаря.

Як перестати хропіти

Якщо ви або Ваші близькі стикаються з проблемою гучного хропіння, рекомендується звернутися до досвідченого ЛОР лікаря. Він виявить причини розвитку розладу і пов’язані з ним хвороби, а потім підбере для пацієнта найбільш ефективні методи лікування.

Щоб позбутися від хропіння, пацієнту спочатку потрібно змінити спосіб життя. Необхідно зниження ваги при надмірній масі тіла. Її рекомендують знизити його за допомогою здорового харчування і достатньої фізичної активності.

Відмова від вживання алкоголю перед сном і те, що людина кине палити, допоможуть зменшити інтенсивність звуку. Корисно для терапії від цього розладу ще виконання спеціальних вправ для м’язів горла і мови. Існують ще й інше консервативне лікування для позбавлення від хропіння:

  • Зміна положення тіла уві сні. Якщо спати на боці або на животі, це допоможе знизити інтенсивність звукових коливань. Для зручності використовуються спеціальні подушки або ремені, які підтримують правильне положення тіла, щоб зменшити хропіння.
  • Відмова від прийому снодійних і заспокійливих препаратів. Такі ліки розслаблюють м’язи гортані і підсилюють гучність звуку.
  • Створення комфорту. Рекомендують спати в комфортних умовах. Для відпочинку потрібна тиха кімната, відсутність надмірного освітлення і шуму. Також можна спробувати використовувати спеціальні пристрої, наприклад, зволожувачі повітря або спати під приємні звуки (шум дощу і інше), щоб створити сприятливу атмосферу для засипання.
  • Використання пристроїв. Застосування медичних пристосувань, таких як спеціальні подушки або Девайси для розширення дихальних шляхів, допомагають знизити інтенсивність неускладненого хропіння. Внутрішньоназальні розширювачі для носових проходів або ортези для рота, які підтримують правильне положення язика і щелепи, допомагають усунути проблему.

Коли таке порушення викликає серйозний дискомфорт, ЛОР-лікар може рекомендувати хірургічне видалення мигдалин або інші медичні процедури. Розроблено наступні оперативні методи для лікування хропіння:

  • Лазерна увулопластика. В ході даної процедури для лікування використовується лазер для видалення зайвої тканини у м’якого піднебіння і задньої стінки гортані. Це допомагає розширити дихальні шляхи, зменшити патологічні прояви розладу або усунути причину патології.
  • Корекція аномалій в будові носоглотки і дихальних шляхів. У деяких випадках патологічні особливості анатомії, такі як пазухи, збільшені мигдалини або вузькі носові ходи, викликають або посилюють хропіння. Щоб вирішити проблему обструктивного апное ефективним способом і отримати позитивний результат, застосовують хірургічні методи, такі як видалення мигдалин, носових раковин і виправлення викривлень перегородки для корекції хропіння.

Перед прийняттям рішення про проведення операції для лікування порушень рекомендується піти на консультацію до фахівця, щоб провести ретельне обстеження пацієнта і його стану носоглотки. Важливо пам’ятати, що кожен пацієнт унікальний, і методи позбавлення від хропіння вибирають індивідуально з урахуванням особливостей кожного конкретного випадку. Це дозволяє досягати найкращих результатів.

Коли сильне хропіння сигналізує про небезпеку?

Це розлад нерідко служить ознакою серйозних проблем зі здоров’ям, тому важливо знати, в яких випадках людині слід звернутися до лікаря для лікування. До нього треба піти, щоб почати боротися з хропінням при появі наступних симптомів:

  • Перебої в диханні. Якщо хропіння супроводжується періодичним припиненням дихальних рухів, це служить ознакою нічного апное – серйозного порушення дихання уві сні. Такий стан вимагає медичного втручання і може спричинити за собою додаткові проблеми зі здоров’ям.
  • Сильний хропіння у літніх. Якщо звукові явища стають голоснішими та інтенсивнішими, коли вони старіють, це свідчить про прогресування проблеми. У таких випадках така симптоматика стає ознакою порушення функціонування дихальних шляхів або інших функцій організму.

У такій ситуації своєчасне звернення до лікаря і лікування допоможе уникнути серйозного погіршення стану здоров’я, воно навіть запобіжить смертельний випадок.

Коли потрібно звернутися до лікаря, якщо з’явилися проблеми з хропінням?

Розлад перешкоджає повноцінному відпочинку, сприяє порушенням сну і різним формам апное. Це може призводити до підвищеної сонливості в денний час, дратівливості і зниження продуктивності на роботі.

Якщо з’явилася ранкова головний біль, підвищена стомлюваність, порушення концентрації, відчуття хронічної втоми, це свідчить про зниження якості нічного відпочинку. У таких випадках необхідно лікувати хропіння, щоб поліпшити стан здоров’я.

Коли розлад дихання уві сні при відсутності лікування негативно впливає на якість Вашого життя або позбавляє комфорту вашого партнера ( у нього не виходить виспатися через шум, виникають проблеми у взаєминах або на роботі), то варто звернутися до лікаря для консультації та пошуку оптимального вирішення проблеми.

Незалежно від того, вважаєте ви, що ситуація вимагає негайного втручання чи ні, завжди краще звернутися до отоларинголога для медичного обстеження верхніх дихальних шляхів.
Тільки кваліфікований фахівець визначить причину розладу і порекомендує найбільш ефективні способи лікування у вигляді консервативної терапії або хірургічного втручання, щоб вилікувати хропіння.