Вважають, що важкі форми бронхіту набагато частіше розвиваються у маленьких дітей, пацієнтів з ослабленим імунітетом або людей похилого віку. У них він дає важкі ускладнення і навіть загрожує летальним результатом. У дорослих це захворювання якщо і виникає, то протікає порівняно легко.
При своєчасному і правильному лікуванні воно не має негативних наслідків. Існує кілька форм бронхіту, які протікають по-різному. Розглянемо, що собою являє така патологія, якими симптомами вона проявляється, як її лікують, а також які ускладнення виникають, чим вони небезпечні.
Що таке бронхіт
Бронхітом називають дифузно-запальне ураження бронхіального дерева, яке зачіпає тканини слизової оболонки бронхів або всієї бронхіальної стінки. Це захворювання може розвиватися як первинний процес. В такому випадку запальне пошкодження бронхіального дерева виникає в якості самостійної і ізольованої патології.
Бронхіт вторинного типу розвивається у вигляді ускладнення вже наявних хронічних патологій і перенесеної інфекції. У пошкодженому слизовому епітелії бронхів порушується вироблення секрету. Знижується рухова активність його війок. Погіршується процес очищення бронхіального дерева.
Види бронхіту
Виділяють два різновиди бронхіту за течією: гостру і хронічну. Ці захворювання форми розрізняються за своїми причин виникнення, патогенезу, а також застосовуваної терапії. По тяжкості перебігу виділяють легку, середню і важку ступінь хвороби.
Гострий бронхіт
Розвиток гострої форми бронхіту типово для перебігу безлічі гострих респіраторних інфекційних захворювань. Часто її причиною стає вірус парагрипу, аденовірус, вірус респіраторно-синцитіального типу. Рідше запалення в бронхах викликаються вірусом кору і грипу, риновірусами, ентеровірусами, мікоплазмами або хламідіями.
Ще воно провокується змішаними вірусно-бактеріальними інфекціями. Розвиток гострого бронхіту вкрай рідко викликається тільки одними бактеріями (пневмококами, стрептококами, стафілококами, гемофільної паличкою і іншими). Запалення спочатку розвивається в носоглотці, мигдалинах і трахеї. Потім воно поступово поширюється на структури нижніх дихальних шляхів. Віруси провокують розмноження умовно-патогенних бактерій, що посилює запальну інфільтрацію слизової. Патологічний процес розвивається у верхніх шарах бронхіальної стінки. Виникає почервоніння і набряклість слизової. Відбувається інтенсивна інфільтрація підслизової оболонки. Відзначається дистрофія і відторгнення епітелію.
Гострий бронхіт часто розвивається у дітей, що пояснюють особливою сприйнятливістю дитячого організму до інфекцій респіраторного характеру. При гострому бронхіті сприятливий прогноз. Структура і функціонування бронхів при правильній терапії повністю відновлюється через чотири тижні.
Хронічний бронхіт
Хронічним бронхітом називають тривало протікає запальний процес в тканини бронхів. При його прогресуванні з плином часу формуються структурні зміни в бронхіальному дереві з порушенням його функцій. Хронічне запалення тече з чергуванням періодів загострень і ремісій. Нерідко процес протікає приховано.
Якщо регулярно повторюються гострі бронхіти, захворювання переходить в хронічну форму. Коли на тканини дихального тракту довго впливають несприятливі фактори, поступово йдуть зміни в будові слизової, що вистилає бронхи.
Підвищується вироблення мокротиння з подальшим активним виділенням. Порушується дренажна функція бронхів. Знижується активність місцевого імунітету. При хронічному запаленні в бронхах гіпертрофуються залози, що виділяють слиз. Потовщується слизова оболонка.
Коли прогресують склеротичні зміни в бронхіальній стінці, розвиваються бронхоектази, а також деформуючий бронхіт. Знижується воздухопроводящая здатність бронхів, що погіршує легеневу вентиляцію. Хронічне запалення частіше дає важкі ускладнення. У половині його випадків настає летальний результат.
Хронічний бронхіт виставляють, якщо період, коли турбує кашель з виділенням мокротиння, за рік становить не менше трьох місяців. Час спостереження такого пацієнта триває не менше двох років.
Причини бронхіту
Хвороба викликає багато факторів. Основною причиною її розвитку вважають вплив на тканини різноманітних інфекційних агентів, до яких відносять:
- віруси (рино -, адено -, респіраторний синцитіальний, грипу, парагрипу);
- бактерії (стрептококи, пневмококи, стафілококи);
- атипові збудники (хламідії, мікоплазми);
- грибок.
Хвороба може викликати вплив алергенів, до яких відносять пилок рослин, шерсть тварин, побутову пил, суперечки цвілевих грибків. На бронхи ще чинять негативний вплив пилові частинки вугілля, азбесту, кремнезему, тальку, бавовни, металу, латексу та інших.
Негативну дію надають токсини у вигляді сигаретного диму, хімічних речовин, лікарських засобів. До фізичних факторів розвитку запалення в бронхах вважають проживання в сирому і холодному кліматі, а також вплив радіації. Посилюють перебіг шкідливі звички, такі як захоплення алкоголем, наркотиками або курінням.
Коли такі сторонні частинки накопичуються в тканини бронхів, вони провокують руйнування клітин. Робить негативний вплив на хід патологічного процесу супутні хвороби ЛОР-органів або серцево-судинної системи.
Певну роль відіграє спадкова схильність, а також вроджені аномалії бронхолегеневої системи. Ще негативно впливає генетично обумовлене розлад мукоциліарного кліренсу, під час якого порушаться очищення слизової, що вистилає верхні і нижні дихальні шляхи від патогенної мікрофлори і шкідливих частинок.
Симптоми бронхіту
Прояви цього захворювання і його перебіг відрізняються при різних формах. Вони залежать від різновиду запалення. Характерною ознакою всіх варіантів патології вважають появу наполегливих кашльових нападів з відділенням мокротиння.
Клінічні прояви гострого бронхіту
Основним симптомом гострого запалення бронхів вважають появу грудного кашлю. Він зазвичай виникає вже на тлі проявів респіраторної інфекції. У пацієнтів виявляють підвищення температура до фібрильних цифр. Вони відчувають слабкість і інші симптоми інтоксикації, їх турбує нежить.
На початку хвороби з’являється сухий кашель. Його супроводжує виділення мізерної мокротиння, яка важко відділяється. Цей симптом посилюється ночами. Часто виникають кашльові напади сприяють появі больових відчуттів в області грудної клітини і черевного преса.
Через три доби починається рясне відходження мокроти слизового, слизисто-гнійного типу. Кашель набуває вологий характер. У легенях лікарі вислуховують вологі хрипи. При неускладненому перебігу гострого запалення задишки не виникає. Коли вона з’являється, це говорить про те, що вражені дрібні бронхи і розвинувся обструктивний бронхіт.
Стан пацієнта приходить в норму через кілька діб. Кашльові напади ще тривають протягом декількох тижнів. Якщо довго зберігається висока температура, це свідчить, що приєдналася бактеріальна інфекція і розвинулися ускладнення.
Як проявляється бронхіт хронічного типу
Ця форма захворювання виникає частіше у дорослих. Ознаки хронічного бронхіту розвиваються, коли пацієнт неодноразово переніс гостре запалення бронхів, а також якщо тривало відбувається подразнення слизової сигаретним димом, пилом або іншими шкідливими речовинами.
Симптоматика хронічного запалення залежить від активності патологічного процесу, його характеру, наявності обструктивного компонента і розвитку ускладнень. Основним клінічним симптомом бронхіту хронічного типу служить тривалий кашель, який триває протягом декількох місяців більше двох років поспіль.
Кашель частіше вологий. Він виникає вранці, його супроводжує виділення мокротиння в незначній кількості. Симптом посилюється в холодну пору року, а також при високій вологості повітря. Процес затихає в сухий і жаркий сезон. Загальний стан пацієнтів не змінюється. Покашлювання стає звичним.
Хронічний запальний процес в бронхах з плином часу прогресує. Посилюється кашель, який набуває нападоподібний характер. Він надсадний і непродуктивний. З’являється гнійна мокрота. Людина відчуває слабкість і нездужання. Виникає пітливість в нічний час і підвищена стомлюваність.
Потім навіть при незначних навантаженнях приєднується задишка. Якщо у пацієнта є схильність до алергії, виникає бронхоспазм. При цих умовах формується обструктивний бронхіт з астматичними проявами.
Лікування бронхіту
При тяжкому перебігу хвороби на тлі серйозних соматичних захворювань пацієнта лікують у відділенні пульмонології. Лікуванням легких варіантів займаються в амбулаторному режимі. Основним завданням терапії при такій хворобі вважають, повернення прохідності бронхів. Ще потрібно усунути вплив негативних провокуючих чинників і знизити тяжкість кашлю, усунути ознаки запалення і прояви інтоксикації. Обов’язково варто відмовитися від куріння.
Для виключення переходу гострого процесу в хронічну форму потрібно пройти повний курс терапії. У першу добу для ефективного лікування бронхіту треба дотримуватися постільного режиму. Важливо рясне пиття з дотриманням молочно-рослинної дієти. Необхідно в приміщенні, де знаходиться пацієнт, підвищити вологість, так як сухе повітря підсилює кашель.
Лікування гострого бронхіту
Терапія гострого запалення включає засоби лікування бронхіту з противірусної групи. Рекомендують інтраназальне застосування інтерферону. Якщо хворий страждає на грип, призначають Ремантадин або Рибавірин, а при наявності аденовірусу застосовується РНК-аза.
Найчастіше при гострому запаленні для лікування бронхіту у дорослих і дітей антибіотики не використовують. Їх призначають, коли є чітка симптоматика приєднання бактерій, а також це підтверджено результатами лабораторних аналізів. Їх іноді застосовують ще при затяжному перебігу захворювання.
В ході терапії цієї патології призначають наступні ліки від бронхіту:
- протикашльові засоби (Лібексин, кодеїн та інші);
- муколітики-препарати, що розріджують мокротиння (Амброксол, ацетилцистеїн);
- бронходилататори-речовини, які розширюють бронхи при бронхіальній обструкції (Сальбутамол, Фенотерол та інші);
- спазмолітики – ці ліки від бронхіту необхідні для зняття бронхоспазму (Папаверин, Еуфілін);
- нестероїдні протизапальні препарати – вони потрібні для зняття запалення (Вольтарен, індометацин та інші).
Антибіотикидля лікування бронхіту призначають для купірування інфекційного процесу виходячи з того, що за збудники зустрічаються при цій патології найчастіше. Зазвичай застосовують такі препарати: Амоксицилін і Азитроміцин. Їх прописують курсом на сім днів.
Щоб поліпшити виведення мокротиння, застосовують муколітики і відхаркувальні засоби (бромгексин та інші). Якщо кашель сухий і непродуктивний лікар призначать препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс (окселадін, преноксдіазін і інші). При немедикаментозному лікуванні бронхіту застосовують ЛФК, вібраційний масаж, фізіотерапію.
Лікування хронічного бронхіту
При загостренні хронічного процесу пацієнта лікують в спеціалізованому відділенні стаціонару. Виключається контакт з дратівливими речовинами. Щоб провести антибактеріальну терапію, використовують засоби від бронхіту з групи пеніцилінів, цефалоспоринів, макролідів, фторхінолонів і тетрациклінів після дослідження мокротиння. Їх приймають всередину, а також вводять ендобронхіально і парентерально.
Якщо є трудноотделяемая в’язка мокрота, призначають муколітики і відхаркувальні препарати. Щоб купірувати бронхоспазм при обструктивному синдромі, застосовують бронхолітики (Еуфілін, Сальбутамол та інші). Ще призначають протиалергічні засоби від бронхіту, який має алергічну природу (супрастин, Діазолін та інші). Обов’язково приймають імунорегулятори (Левамізол, Метилурацил).
Для поліпшення відходження мокроти застосовують відхаркувальні засоби (Амброксол, ацетилцистеїн). Якщо перебіг хронічного бронхіту важке, проводиться бронхоальвеолярний лаваж і лікувальна бронхоскопія. Ще для зняття запалення призначають кортикостероїди і нестероїдні протизапальні засоби.
Щоб відновити дренажну функцію бронхів, використовують допоміжні методи у вигляді, фізіотерапії, лужних і лікарських інгаляцій. Застосовується дихальна гімнастика, постуральний дренаж, а також масаж області грудної клітини.
Можливі ускладнення
До ускладнень гострого запалення в бронхах відносять бронхопневмонію, облітеруючий бронхіоліт і астматичний бронхіт. При тяжкому перебігу розвивається гостра форма дихальної та серцевої недостатності. При прогресуванні хронічного варіанту хвороби можлива поява наступних важких захворювань:
- бронхопневмонія;
- бронхіоліт;
- запалення легенів;
- легенева гіпертензія;
- обструктивна хвороба;
- емфізема;
- бронхіальна астма;
- дихальна недостатність.
Прогноз при гострій формі хвороби сприятливий. Часто після нього хворі одужують повністю. Хронічні варіанти гірше піддаються терапії. Небезпека захворювання полягає в частому розвитку ускладнень.
Профілактика бронхіту
Профілактика бронхіту полягає в усуненні ймовірної причини хвороби. Важливо дотримуватися санітарно-гігієнічні норми на виробництві. Потрібно ліквідувати запиленість і загазованість. Варто відмовитися від куріння і вживання алкоголю. Ефективними профілактичними заходами для цієї хвороби вважають наступне:
- промивання носоглотки сольовим розчином;
- вакцинацію від інфекцій бронхолегеневого типу;
- відмова від тютюнопаління;
- застосування вітамінно-мінеральних комплексів;
- раціональне харчування з високим вмістом білка;
- гартують процедури.
Необхідно своєчасно лікувати всі хронічні вірусні інфекції та патології, що вражають дихальні шляхи. Варто попереджати респіраторні вірусні інфекції та переохолодження. Важливо підвищувати загальну опірність організму.
Бронхіт вважають досить серйозною патологією. Він вимагає системного підходу до лікування і профілактики, які обов’язково проводять під лікарським контролем. Для успішної терапії хвороби варто точно дотримуватися всіх рекомендацій лікарів пульмонологів.