Дитячі кольки доставляють чимало неприємностей молодим батькам. І це зрозуміло-адже головним їх проявом є найсильніший, дуже пронизливий плач. Він здається практично нескінченним і здатний виснажити мам-тат за один вечір. Хороша новина-коліки у дитини проходять до віку 3-4 місяців, а ризики їх виникнення можна знизити, якщо годуюча мати буде стежити за дієтою. Але про все по порядку.
Особливості травлення новонароджених дітей
Малюк в перші місяці життя спить, їсть, «гуляє», важливо стежити за регулярністю і якістю стільця. Завдань у організму немовляти не так багато – перетравлювати грудне молоко або суміш і засвоювати всі корисні речовини. Травна система немовляти в нормі працює так, щоб ці процеси протікали ефективно і без зайвих складнощів.
Шлунок грудничка спочатку дуже маленький, але він досить швидко збільшується в розмірах. Так в першу добу малюк може з’їсти 10 мл молока за раз, через півтора тижні — це буде вже 80 мл.до моменту народження (за умови, що пологи пройшли в медичні терміни) стравохід сформований, але має невелику довжину. Стримуючий надійшла в шлунок їжу сфінктер досить слабкий, тому надлишки молока дитина просто відригує.
Механізми функціонування, регуляції роботи травної системи дитини починають включатися після першого прикладання до материнських грудей або годування з пляшечки. При цьому будова внутрішніх органів малюка сильно відрізняється від будови тієї ж травної системи дорослого. Довжина кишечника щодо довжини тулуба значна-так дитячий організм звикає до лактотрофного харчування з пристінковим типом травлення.
Типові симптоми кольок у дітей
Кольки у новонародженого при грудному вигодовуванні, як і здуття животика – не рідкість. Здуття з’являється в результаті скупчення великої кількості газіков. По суті, аналогічні процеси відбуваються і у дорослих, але куди рідше і не доставляють такого дискомфорту. Малюк же жалібно і голосно плаче, животик зазвичай надувається, стає щільним, як барабан.
Основні причини газів:
- Мікрофлора тільки формується, тому проблем достатньо.
- Годує мама харчується чорним хлібом, цибулею, бобами, капустою, квашеними овочами. Ці продукти краще виключити.
- Занадто часте прикладання до грудей – щогодини-півтори.
- Невідповідна суміш – часто вибрати свій варіант виходить тільки методом проб і помилок.
- Годування неправильно приготованими або не адаптованими для конкретного віку сумішами.
- Заковтування великої кількості повітря під час прийому їжі.
Кольки у дитини часто виникають разом з підвищеним газоутворенням. Всього виділяється дві теорії з розвитку кольок. Перша-виною всьому незрілий шлунково-кишкового тракту і захоплювання значних обсягів повітря під час плачу, годування. Дійсно-це призводить і до газикам, і до спастичних болів в животі. Друга версія-дискомфорт виникає не стільки в шлунку, скільки в цілому, дитина може перезбудитися, а це викликає роздратованість, головний біль і сильний плач.
ВООЗ відносить до ознак коліків у дитини тривалий плач (протягом трьох годин і більше), який виникає без видимої причини (малюк ситий, памперс чистий, ін.), найчастіше у вечірній час. Напади зазвичай турбують з 2-3 тижні життя, посилюються протягом 2 місяців, до 3-4 припиняються.
Характерна симптоматика кольок у дитини:
- Неспокійна поведінка при тому, що немає втоми, переляку, малюк виспався, відчуває себе комфортно (сухо, не холодно і не жарко), ситий.
- Гучний плач, що переходить в пронизливий крик, протягом декількох годин і більше, зазвичай ввечері або вночі.
- Підтискання ніжок до животика, стискування кулачків.
- Посилення плачу, занепокоєння після годування.
- Газик.
- Блідість шкіри.
- Слизовий зелений стілець або запор.
Отримати детальну консультацію по колікам у дітей можна у педіатра. Лікар відповість на ваші запитання, розвіє занепокоєння і сумніви, підкаже, чим допомогти справі.
Причини кольок у дітей
Точні причини, чому у дитини з’являються коліки, невідомі, хоча лікарі зазвичай говорять про загальне перенапруження, незрілості травної системи, заковтуванні повітря. Сьогодні коліки не вважаються хворобою-малюк може відмінно набирати вагу і повноцінно розвиватися.
До провокуючим коліки факторів відносять:
- Недоношеність і / або маленьку масу тіла дитини під час народження (до 2.5 кг).
- Прийом майбутньою мамою деяких медикаментів, сильні стреси під час вагітності.
- Несприятливий психоемоційний стан після пологів – депресія, стреси тільки погіршують ситуацію.
- Куріння матері-пасивне або активне, не важливо.
- Неправильне захоплення соска або соски від пляшечки під час годування і, відповідно, проковтування повітря.
- Довгий сильний плач-він, знову ж таки, призводить до заковтування повітря і посилення кольок.
- Перегодовування-якщо дитина з’їдає більше, ніж в змозі переварити його шлунок, їжа буде бродити, посилиться газоутворення.
Важливо давати малюкові після їжі відригнути зайве повітря. Боротися з коліками складно, не завжди ефективно, але спробувати потрібно. Розглянемо способи полегшення болю, заспокоєння дитини.
Що робити, якщо у новонародженого коліки
Простий спосіб, як допомогти дитині під час кольок – покласти його до себе на живіт, забезпечивши тим самим тісний контакт шкіра до шкіри. Це заспокоює, розслабляє, усуває спазми і больові неприємні відчуття, підсилює вироблення ендорфінів, зігріває.
Батькам потрібно намагатися зберігати спокій. Нервозність передається малюкові і підсилює неприємні відчуття. Під час годування стежте за тим, щоб дитина захоплював груди або брав соску правильно, не ковтав повітря. Якщо немовля на сумішах, поекспериментуйте з різними сумішами, сосками і пляшками – це може дати хороші результати.
Коли малюк вередує, прикладайте його до грудей якомога частіше. Можете носити на руках або в слінгу, притискати до себе, похитувати. Намагайтеся не доводити ситуацію до сильного плачу, інакше вийде замкнуте коло – чим більше сліз, тим активніше ковтається повітря, частіше виникають коліки. Можна частіше виходити на прогулянки – це заспокоїть і батька, і малюка. Корисно носити після годування дитини стовпчиком протягом п’яти хвилин – так вийде зайве повітря.
До ефективних засобів від кольок для новонароджених відносять краплі з фенхелем, укропную воду, трав’яний чай. Хтось із малюків заспокоюється під тиху музику або шум фена, пилососа, витяжки. Можна спробувати планувати купання на той час, коли зазвичай трапляються напади кольок – деяким батькам допомагає.
Уникайте перенапруження нервової системи малюка. Для цього дозуйте яскраві кольори, гучні звуки, різкі рухи, поменше метушіться. Мамі, що годує не слід курити, вживати алкоголь, а також пити каву, чай – вони підвищують ймовірність кольок. Краще перейти на трав’яні чаї і воду.
Допомагає новонародженим при кольках простий масаж. Покладіть дитину на спину і масажує за годинниковою стрілкою круговими рухами животик. Це прискорить вихід газиків. Можна робити масаж не тільки до нападу, але і після – з метою профілактики.
Як допомогти дитині під час кольок?
Перед вечірнім годуванням робіть масаж животика, можна спочатку використовувати протягом 5 хвилин грілку або нагріти пелюшку праскою і прикласти її до живота, залишити на деякий час. Ці прості дії дають хороші результати. Рекомендації по виконанню масажу:
- погладьте живіт за годинниковою стрілкою хоча б 10 разів;
- почніть по черзі згинати, розгинати ніжки, притискати і до живота, досить 7-8 повторів;
- переверніть дитину на животик, погладьте боки, області над тазовими кістками в напрямку від животика до попереку.
Обов’язково перегляньте своє харчування, якщо годуєте грудьми, або Порівняйте різні варіанти сумішей. Якщо в дієті годуючої мами присутні чай, кава, шоколад, холодні напої, коліки майже точно будуть. Не варто налягати на овочі з сімейства хрестоцвітних, гострі страви, кукурудзу і пшеницю. Відкоригувати дієту не складно, а результати зазвичай хороші.
Виникають коліки при вигодовуванні сумішами на коров’ячому молоці при наявності у дитини алергії на молочний білок або непереносимості лактози. Проконсультуйтеся з лікарем або здайте аналізи, це позбавить від багатьох проблем.
Шукаєте засіб проти коліків у новонароджених? Лікарі рекомендують укропную воду, трав’яні чаї, масло фенхелю. Кому-то ці кошти непогано допомагають, іншим батькам результатів майже не дають. Можете спробувати, щоб зрозуміти-ваш варіант чи ні. Але дієта годуючої мами гарантовано дасть хороші результати.
Коли закінчуються коліки і газики у новонароджених?
З причинами, ознаками кольок у новонароджених ми розібралися – проблема в тій чи іншій мірі проявляється практично у всіх малюків, для поліпшення ситуації мамі, що годує потрібна адекватна дієта. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, порівнюйте різні типи сумішей, пляшечок і сосок до них. Масаж і носіння стовпчиком після годування протягом 5 хвилин теж непогано допомагають за рахунок виходу зайвого повітря.
Хороша новина-коліки не тривають вічно. У більшості дітей вони проходять у віці 3-4 місяців, і батьки можуть спати спокійно (до прорізування зубів). До 3-4 місяців часті коліки і газики є варіантом норми, якщо дитина старша, а проблема нікуди не поділася, варто проконсультуватися з фахівцем для проходження обстеження і виявлення причин такого стану.