Антигістамінні препарати – як вибрати засіб від алергії

Антигистаминные препараты - как выбрать средство от аллергии

Алергія-це надмірна реакція імунної системи людини. Вона розвивається після контактів з чужорідними речовинами для організму, які для інших людей нешкідливі. Імунна система у таких людей працює не так, як повинна в нормі. В організмі активізуються захисні механізми після впровадження в тканини нешкідливих частинок, які знаходяться в їжі, вдихуваному повітрі, а також потрапили на шкіру. Алергічні реакції часто виникають у людей будь-якого віку.

Захворювання має різні клінічні прояви. Алергія являє собою мультифакторну проблему. Тому потрібно не тільки виділити алерген і усунути його впливу на організм. Потрібна комплексна терапія, основною його частиною стають антигістамінні препарати. Вони мають здатність блокувати ці патологічні реакції при алергії. Цим пояснюють їх широке використання.

Що це за лікарські засоби

Антигістамінними препаратами називають різнорідну групу лікарських засобів. Вони конкурентним способом блокують в організмі рецептори, чутливі до дії гістаміну, що гальмує ефекти, які він опосередковано викликає.

Ці препарати обмежують швидкість вивільнення з огрядних клітин медіаторів, що провокують запалення в тканинах при алергії. Гістамін відносять до основного класу медіаторів, що провокують алергічну запальну реакцію.

Вивільнення цієї речовини викликає формування таких симптомів, що виникають при алергії, як сльозотеча, відчуття закладеності носа, свербіж, кропив’янка, набряклість шкіри. Всі антигістамінні лікарські засоби поділяють на дві великі групи. Вони бувають з прямим і непрямим дією.

Засоби непрямої дії уповільнюють процес вивільнення з огрядних клітин медіаторів запалення. Ліки з непрямим механізмом викликають блокування гістамінових рецепторів, перешкоджаючи утворенню їх зв’язків з гістаміном. Через це не запускається каскад запальних реакцій при алергії.

Найбільш часто вживаною групою антигістамінних препаратів вважають блокатори рецепторів до гістаміну. Більшість таких речовин надають дію на H1-рецептори. Виробники їх випускають у вигляді сиропів, таблеток або капсул. При важких алергіях використовують ін’єкційні форми препаратів.

Як діють антигістамінні препарати?

При дії алергенів на організм гістамін посилено виробляється огрядними клітинами. Це веде до розвитку різних форм алергії. Протиалергічні засоби конкурентним чином не дають гістаміну з’єднається з мембранними рецепторами клітин і надають терапевтичну дію.

Препарати, що блокують гістамінових Н 1-рецепторів гальмує алергічний вплив на організм, яке викликає гістамін. Ліки блокують гіпотензію і спазм гладких м’язів, що знаходяться в бронхах, кишечнику, матці.

Ще ці H1-рецептори розташовані в мозку, серці і кровоносних судинах, хрящах, а також інших тканинах. Вплив антигістамінних препаратів знижує проникність капілярів. Вони не дають розвинутися гістамінового набряку. При алергії зменшується почервоніння шкіри і слизових оболонок. Ці блокатори гістамінових рецепторів усувають свербіж. Вони швидко покращують стан пацієнта з алергією.

Антигістамінні препарати запобігають розвитку, а також полегшують перебіг алергічної реакції. Ці лікарські засоби тільки знімають клінічні прояви алергії. Вони не виліковують захворювання і не прибирають причину, що викликає розвиток цієї реакції.

Показання до застосування антигістамінних засобів

Антигістамінні препарати призначають для купірування або запобігання різноманітних алергічних реакцій у відповідь на вплив вже відомих або потенційно небезпечних алергенних речовин. Ці ліки застосовують при розвитку наступних патологій, що мають алергічний характер:

  • алергічний риніт сезонного і цілорічного типу;
  • сироваткова хвороба;
  • кропивниця;
  • алергічний кон’юнктивіт;
  • набряк Квінке;
  • алергічна реакція на укуси комах;
  • лікарська та харчова алергія;
  • ентеропатії;
  • бронхіальна астма;
  • сінна лихоманка;
  • анафілактичний шок;
  • алергія на ліки;
  • алергодерматози з шкірним свербінням (гостра і хронічна екзема, контактний дерматит, атопічний дерматит та інші).

Протиалергічні засоби призначають перед проведенням процедури, яка може викликати алергічну реакцію. Їх застосовують у складі комплексної терапії при безлічі запальних гострих і хронічних захворювань.

Покоління антигістамінних засобів

Розроблено кілька класифікацій антигістамінних препаратів. Зараз виділяють чотири покоління таких ліків. Вони різняться за механізмом роботи, фармакокінетикою, тривалістю та спектром дії на різні типи гістамінових рецепторів. У них різний ризик розвитку побічних ефектів при лікуванні алергічних реакцій.

Антигістамінні препарати 1 покоління

Перше покоління антигістамінних препаратів було створено ще в середині двадцятого століття. До них відносять: піпольфен, Тавегіл, Супрастин, Фенкарол і інші. Вони мають високу протиалергічну активність і ефективністю в купировании симптомів алергії. Медикаменти діють до декількох годин. Прийом ефективних засобів швидко усуває симптоматику алергії.

Для таких ліків не характерна висока вибірковість дії на гістамінові рецептори. З цим пов’язують розвиток безлічі побічних ефектів. У них багато протипоказань. Антигістамінні препарати першого покоління викликають такі ефекти:

  • антигістамінний-блокує дію гістаміну;
  • антихолінергічний-зменшує екзокринну секрецію, підвищує в’язкість секретів;
  • холінолітичний центрального типу, який виражається в седативному або снодійному дії.

Ліки з протиалергічними властивостями активно проникають крізь гематоенцефалічний бар’єр, надають седативну дію і підсилюють дію депресантів ЦНС. Ці лікарські речовини також викликають коливання артеріального тиску.

Препарати мають седативні властивості, викликаючи сонливість і провокуючи розвиток зорових порушень. Виникає сухість слизових, розлади сечовипускання і проблеми з роботою кишечника. Ліки часто призначають дорослим пацієнтам при розвитку важких алергій.

Антигістамінні препарати 2 покоління

Друге покоління препаратів Створено для лікування алергічних процесів з метою зменшення побічних ефектів при збереженні високої терапевтичної ефективності. До них відносять: Зодак, Семпрекс, Кларитин та інші. Вони менше проникають в головний мозок і не можуть в стандартних дозах викликати сонливість, розлад когнітивних функцій і не провокують інших побічних дій з боку ЦНС.

Блокатори рецепторів до гістаміну не седативного типу мають високу специфічність і володіють високою спорідненістю до Н1 рецепторів. Лікувальний ефект від впливу цих ліків більш тривалий. Він триває до однієї доби. Такі антигістамінні препарати їх не блокують, а роблять неактивними.

Цей стан не порушує фізіологічні властивості рецепторного апарату. Стабілізується мембрана тучних клітин. Пригнічується виділення інтерлейкіну, яке індуковане еозинофілами при алергії.

Антигістамінні препарати другого покоління мають виражену протиалергічну дію і швидко дають клінічний ефект. У більшості з них зручний режим прийому їх можна застосовувати один раз на добу. У цих медикаментів є кардіотоксичний побічний ефект. Антиалергічні препарати не застосовують у пацієнтів із серцевими захворюваннями.

Антигістамінні препарати 3 покоління

Третє покоління антигістамінних засобів має високу специфічність. Для них характерна висока селективність до гістамінових рецепторів першого типу. У медикаментів менша схильність до розвитку побічних ефектів.

До цієї групи відносять: Телфаст, Цетрин, Зіртек та інші. Їх активні компоненти вважають найбільш безпечними. У них майже немає побічних ефектів. Препарати третього покоління зараховують до групи активних метаболітів, які мають мале число протипоказань.

Ще вони забезпечують швидко наступаючий і стійкий результат. Ці антигістамінні препарати щадним чином діють на серцево-судинну систему. У таких медикаментів низька здатність проникати в клітини центральної нервової системи з розвитком седативного ефекту.

Ці медикаменти менше взаємодіють з іншими лікарськими засобами. Ці особливості роблять антигістамінні препарати третього покоління більш кращими для лікування алергічних реакцій в порівнянні з попередніми поколіннями препаратів.

Антигістамінні препарати 4 покоління

У цю групу препаратів останнього покоління включають такі ліки як: Еріус, Дезлоратадин, Ксізал та інші. Вони мають високу безпеку. Їх вважають найефективнішим методом лікування алергічного нежиті, сильного свербіння, розладів дихальної системи алергічного характеру. Антигістамінні препарати 4 покоління мають особливості:

  • Медикаменти мають високу специфічність до гістамінових рецепторів і допомагають навіть при важких випадках. Це дозволяє досягти високої ефективності впливу при менших дозах.
  • Препарати останнього покоління мають тривалу дію. Цей ефект дозволяє зменшити їх частоту прийому.
  • Активні речовини не проникають в центральну нервову систему, а також не викликають седативного ефекту. Знижується ймовірність виникнення проблем з координацією рухів або затримкою реакції.
  • Препарати нового покоління мінімально впливають на серцево-судинну систему. Вони не викликають таких побічних ефектів, як тахікардія або підвищення артеріального тиску.
  • Перед вибором ліків від алергії варто порадитися з лікарем, так як кожен клас антигістамінних препаратів має своє призначення. У них є окремі протипоказання і побічні ефекти.

    Як довго можна приймати антигістамінні препарати?

    Тривалість можливого прийому антигістамінних препаратів залежить від того, в яку групу вони входять. Застосування їх ще залежить і від причини призначення. Фармакологічні засоби першого покоління можуть прийматися протягом декількох днів для полегшення симптомів алергічної реакції – почервоніння, свербіння набряклості.

    Препарати нового покоління використовуються протягом більш тривалого періоду часу для лікування хронічних алергічних станів, таких як сезонний або цілорічний нежить. Їх дозволено приймати до одного року.

    При тривалих прийомах розвивається токсична дія на організм. Може виникнути алергічна реакція на антигістамінні препарати. При тривалому застосуванні таких медикаментів треба стежити за можливою появою побічних ефектів. Якщо вони виникли, потрібно проконсультуватися з лікарем про необхідність подальшого лікування.

    Побічний ефект

    Антигістамінні засоби першого покоління не тільки сприяють пригніченню діяльності центральної нервової системи. Вони разом з антигістамінною активністю виробляють блокування рецепторів для різних нейромедіаторів і не обмежуються тільки гістамінними. При їх прийомі можливі наступні побічні ефекти:

    • почастішання пульсу;
    • нудота;
    • підвищення внутрішньоочного тиску;
    • блювота;
    • біль у шлунку;
    • розлад сечовипускання;
    • відчуття сухості слизових.

    Якщо приймати такі медикаменти тривалий час, у пацієнта виникає втрата ваги. Він впадає в стан перезбудження, може навіть втратити свідомість. При передозуванні засобів в якості небажаного ефекту виникають судоми.

    Антигістамінні препарати другого покоління відрізняє більш вибіркове вплив на організм. Їх застосування не викликає безліч побічних ефектів. Вони негативно діють тільки на серце, викликаючи аритмії. Медикаменти сприяють рефлекторної або синусової тахікардії.

    Протипоказання

    Протипоказані для прийому антигістамінні препарати при непереносимості будь-якого з компонентів кошти. Їх не можна застосовувати при глаукомі і простатичної гіпертрофії з гострою затримкою сечі. Багато ліків заборонені при вагітності і годуванні груддю. Частина антигістамінних препаратів небажано приймати дітям та особам похилого віку.

    Протипоказанням до застосування препаратів I покоління служить діяльність пацієнта, де потрібно підвищена увага, а також психічна і рухова активність. Їх не можна приймати при бронхіальній астмі та виразковій хворобі. Ліки II покоління небажано застосують при алергічному захворюванні, коли є розлади серцевого ритму.

    Придбати препарати від алергії можна в аптечній мережі “Farmani” за доступною ціною. Тут можна попередньо замовити ці ліки, а потім їх викупити в аптеці поруч з будинком.