Алергічний кон’юнктивіт

Аллергический конъюнктивит

Алергічний кон’юнктивіт виникає через запалення слизових оболонок очей, викликаного чутливістю до різних алергенів. Становить 20% серед інших видів алергії. Препарати для лікування даного захворювання усувають лише симптоми і алергічні реакції.

Симптом

Алергічний кон’юнктивіт у дорослих проявляється по-різному в залежності від роботи імунітету і кількості подразників. Симптоми з’являються і тримаються від півгодини до 2-х діб. До проявів відносять:

  • Відчуття свербіння і печіння. Особливо вони з’являються при сухій погоді.
  • Підвищена стомлюваність. Працюючи за монітором або тривалий час дивлячись в нього, людина втомлюється швидше звичайного.
  • Набряк рогівок і століття.
  • Почервоніння слизових оболонок очей.
  • Пересихання тканин.
  • Поява мікроскопічних пошкоджень, крізь які проходять патогенні бактерії і викликають запальні процеси.
  • Виділення гною при ускладненнях.
  • Атрофія тканин, якщо стан запущено. При цьому кожен рух очима супроводжується болем і неприємними відчуттями.
  • Поява риніту або ринокон’юнктивіту (полінозу).

Алергія поширюється не тільки на очі, але і носоглотку. З’являються ознаки нежиті, чхання, кашель.

Класифікація

Алергічний кон’юнктивіт класифікується за видами антигенів. Існують атопічна і лікарська форми, кератокон’юнктивіт. Алергія може з’являтися в будь-який сезон. За симптомами прояву алергію можна розділити на хронічну, гостру і підгостру. Гострі види розрізняються по клінічній картині, а в хронічний вид захворювання переходить, якщо не було проведено належного лікування або через його неефективності.

Симптоми можуть розвиватися в уповільненому вигляді – протягом доби і більше і в короткі терміни – за півгодини після контакту з подразником. Перший вид називається уповільненим, другий – негайним.

Відзначимо різновиди кон’юнктивіту алергічного типу, які зустрічаються частіше за інших.

Сезонний

Алергічний кон’юнктивіт з’являється в конкретний сезон, часто це трапляється навесні під час цвітіння рослин. Це пов’язано і з активністю пилових кліщів, які відносяться до найсильніших алергенів.

Алергія в першу чергу проявляється в палінні і свербінні, високої чутливості очей до світла. Як лікування призначаються краплі, що звужують судини, які полегшують самопочуття хворого. При сильних реакціях потрібні антигістамінні препарати.

Весняний

Цей різновид частіше з’являється у дітей 3-7 років. Як правило, захворювання зачіпає обидва ока і в короткий відрізок часу перетікає в хронічний вид. Основним симптомом є розростання сосків по поверхні рогівки. Симптоми особливо сильно проявляються в весняні місяці і затихають осінні. У лікуванні допомагає кромогліціевая кислота. Якщо відбулися видозміни в рогівці, то буде потрібно більш серйозне лікування.

Хронічний

Цей вид провокує постійний контакт алергенів зі слизовими оболонками і призводить до гострих проявів кон’юнктивіту. Щоб не довести до цього стану, важливо виявити алерген, який викликає негативні реакції з боку організму у вигляді набряків і запалення, з метою усунути контакт з ним.

Діагностика

Питаннями алергії займаються розділи алергології та офтальмології. Вони вибирають діагностичні методи для виявлення алергічних подразників, що викликають розвиток кон’юнктивіту. Після досліджень можна вибрати, якими препаратами можливо вилікувати алергічний кон’юнктивіт у конкретної людини, підібравши кращі лікарські засоби для усунення ознак захворювання.

Клінічні прояви дозволяють простіше ставити діагноз. А ось природу алергічного кон’юнктивіту знайти важче, тому що видів цього захворювання багато, і вони можуть мати схожу симптоматику.

Для постановки діагнозу збирається анамнез, лікар записує історію хвороби і всі дані щодо алергічних реакцій в минулому. Необхідно з’ясувати, з якими речовинами контактував хворий. Оцінюється також інтоксикація організму, серед її проявів – гнійні виділення з очей. Це дозволяє знайти бактеріальну інфекцію.

Огляд у офтальмолога важливий для виявлення патологічних змін очного яблука, якщо вони є. Це набряк слизових, гіперплазія сосочків, а також гіперемія та інші. Береться зішкріб з тканин, що дає можливість знайти показники, характерні для алергії.

При алергологічному обстеженні беруть проби:

  • Елімінаційну.При цій діагностиці потрібно виключити контакт з подразником.
  • Експозиційний. Після затихання зовнішніх проявів алергії лікар впливає алергеном і оцінює результат.

Коли алергічний кон’юнктивіт перестає проявляти себе, роблять шкірно-алергічні проби. Для цього проводять спеціальні дослідження або прик-тест.

Під час провокаційних проб на шкіру або слизові оболонки наносять подразники. Для цього підходить назальная область або кон’юнктива. Роблять невеликі подряпини на шкірному покриві хворого і наносять подразники. Через півгодини вже видно результат.

Призначається також перевірка вій в лабораторії для виявлення інфекцій і наявності кліщів.

Лікування

Перед тим як почати лікування, потрібно виключити будь-який контакт з подразниками, також на час потрібно припинити носити контактні лінзи, так як це стороннє тіло, що заважає рогівці нормально функціонувати.

Краплі для очей дозволяють полегшити симптоми, усунути негативні прояви, сухість. Є лікарські засоби, в складі яких містяться антигістамінні і стабілізатори огрядних клітин, що знижують алергічних реакцій. Якщо є слизові виділення, то їх необхідно усувати тампоном з антисептиком.

Місцеві терапевтичні засоби

Зменшити свербіж і печіння допоможуть очні краплі, що впливають безпосередньо на вогнище проблеми. Вони продаються в різних формах:

  • Блокатори гістамінових рецепторів. У їх складі такі речовини, як циметидин, фамотидин, а також ранітидин та інші. Використовуються для людей старше 12 років.
  • Зволожуючі краплі. Використовуються при сухості слизових оболонок, свербінні, палінні. Вони усувають набряки і запалення рогівки, допомагають відновити тканини, усувають алергени.

Антигістамінні речовини

Вони дозволяють зменшити алергічні реакції. Продаються у вигляді очних крапель або таблеток для внутрішнього прийому. Лікар вибирає медикаменти тільки після отримання повного анамнезу і досліджень. Важливо враховувати самопочуття хворого і спосіб його життя. Наприклад, для людей, яким в роботі потрібна підвищена увага, не підходять ліки з посиленою дією, так як вони викликають сонливість і знижують швидкість реакції.

Стабілізатори тучних клітин

Вони є альтернативою антигістамінних складів. Прибирають симптоми і мають тривалу дію. Дітям їх дають з обережністю. Ефект проявляється через 2-3 тижні від початку курсу. Стабілізатори тучних клітин мають менше протипоказань, ніж антигістамінні препарати.

Імунотерапія

Імунотерапія дозволяє цілком усунути причини алергічних реакцій. В організм вводиться невелика доза алергену, щоб допомогти йому виробити сприйнятливість. Потроху дозу збільшують, і до певного алергену виробляється нормальна реакція організму.

Проти алергічного кон’юнктивіту не існує ліків і навіть народних засобів, вони лише усувають симптоми. Самостійне лікування може призвести до погіршення, тому всі ліки повинні призначатися тільки лікарем.

Профілактика алергічного кон’юнктивіту

Для профілактики кон’юнктивіту алергічного характеру потрібно повне виключення контакту з алергенами. Також допомагають антигістамінні препарати і грамотний догляд за очима. При використанні оптичних лінз важливо їх правильно зберігати.

Найчастіше страждають алергічним кон’юнктивітом діти. Його прояви залежать від сприйнятливості людини до різних подразників. Діти починають сильно терти очі при появі свербіння і ще більше пошкоджують тканини. Через дрібні травми бактеріальної інфекції легше проникнути, і вона викликає ускладнення.

Симптоми проявляються від 30 хвилин до доби. Спочатку з’являються свербіж і відчуття печіння, дитина починає терти очі. Слізна рідина виробляється ще рясніше, посилюється чутливість до яскравого світла, при рухах очних яблук виникають хворобливі відчуття.

Запущені стадії кон’юнктивіту алергічного характеру можуть привести до погіршення зору, на рогівці виникають ранки.

Як проходить лікування

Для початку потрібно зменшити контакт дитини з алергенами. Спеціаліст прописує спеціальні препарати, що дозволяють виключити розвиток алергічного кон’юнктивіту.

Для лікування важливо зміцнювати також імунну систему, стежити за раціоном харчування, приділяти увагу фізичним навантаженням.

Щоб полегшити симптоми і зменшити прояви алергії застосовуються нестероїдні препарати протизапального характеру і кортикостероїди.

Важливо захистити організм від попадання інфекції, яка може погіршити перебіг алергічного кон’юнктивіту. Наприклад, можна приймати протимікробні краплі, які дають антибактеріальну дію, зменшують запальні процеси, знімають роздратування.

Щоб не довелося лікуватися від алергії, важливо стежити за гігієною і виключати будь-який контакт з подразниками! При виникненні симптомів захворювання слід терміново звернутися за медичною допомогою.