Алергічний риніт вважається неінфекційним захворюванням. Він називається також “помилковим нежиттю«, а в народі»сінною лихоманкою”.
Що таке алергічний риніт?
Алергічний риніт-запалення слизової носа, викликане різними алергенами. Визначити, що нежить є алергічним, нескладно: у людини в цьому випадку не буває ознак запалення, але проявляються симптоми риніту, то це найімовірніше алергія. Іноді неможливо визначити, який саме алерген викликав таку реакцію організму, так як у пацієнта може бути чутливість до різних речовин. Якщо спостерігаються ознаки алергії, краще відразу звернутися до лікаря для призначення правильного лікування. Просто виключити алергени, які викликають нежить, недостатньо.
Захворювання проявляється різними симптомами: сверблячкою слизових оболонок, чханням, водянистими виділеннями з носа, закладеністю, іноді появою кон’юнктивіту. Якщо у хворого спостерігаються ознаки непрохідності дихальної системи – обструкція – то можуть виникати головні болі. Алергічний риніт може ускладнитися і призвести до синуситу. Причини риніту Різні, це можуть бути спори цвілі, пилок, пух, шерсть, відходи тварин, таргани, пилові кліщі тощо.
Часто захворювання супроводжується астмою, проте поки не вдалося з’ясувати, чи є вона наслідком нежиті або обидва захворювання виникають з однієї причини – алергії. При такій астмі хворий відчуває задушливі симптоми, кашель.
Види алергічного риніту
Існує 2 види алергічного риніту: хронічний (цілорічний) і сезонний. Хронічний проявляє себе в будь-який час року, так як викликаний алергенами, які постійно присутні в житті людини. Другий пов’язаний з цвітінням рослин, також його можуть провокувати суперечки деяких грибів: Penicillium, Cladosporium, Alternaria.
Сезонний риніт нескладно визначити. Якщо симптоми нежиті посилюються в період цвітіння конкретних рослин, при застосуванні різних косметичних і лікарських засобів на основі рослин, на які є алергія, а також при контакті з прілостью, то це говорить про сезонному вигляді.
Коли присутній постійний нежить, то виникає підвищена чутливість до таких алергенів, які створюють пилові кліщі, птахи, тварини, комахи – такі алергени називаються інсектними, а також цвілеві гриби, їжа, хімічні елементи. Серед останніх-з’єднання нікелю, хрому, солі платини, епоксидні смоли та інші.
Лікарі поділяють риніт на форми: легку, середню, важку. При легкій формі симптоми виражені слабо, людина веде нормальне активне життя, спокійно занурюється в глибокий сон, загальний стан у нього хороше. Середня тяжкість впливає на всі сфери життя, ознаки риніту виражаються яскравіше, людина постійно відчуває дискомфорт. При важкому перебігу симптоми просто переводять, організм перестає нормально функціонувати.
Алергічний риніт може протікати як коротко, так і тривало. Интермиттирующий проявляється не більше 3 днів на тиждень, в рік це близько 4 тижнів. Персистуючий може тривати 4 дні на тиждень, За рік – більше 4 тижнів. Хвороба проявляє себе як в моменти загострення, так і ремісії.
Причини виникнення алергічного нежиті
Алергічний риніт є наслідком різних причин-починаючи від цвітіння рослин до частинок, які виділяють шкідливі комахи.
Сінна лихоманка, як називають в народі дане захворювання, виникає внаслідок поганої екології, спадковості, зловживання матір’ю поганими звичками під час вагітності, недоношеності і т.д. загостритися вона може через переохолодження, стресів, ГРВІ, вживання гострої їжі або продуктів, які є алергенами.
Точні причини зародження даної патології наука поки не визначила. Лікарі вважають, що це реакція організму, яка виникає через імунних порушень. За останні роки безліч різних факторів спровокувало появу великої кількості хворих алергічним ринітом. Проблему спровокувало погіршення екології, а також звернення до препаратів самостійно, без призначення лікаря. Побутова хімія і косметика також негативно вплинули на стан організму.
Розберемо симптоми, за якими можна відрізнити алергічний риніт від захворювання застудою.
Серед основних ознак нежиті алергічного походження:
- закладеність носа;
- набряк слизових оболонок;
- свербіж і печіння в носі;
- постійне чхання;
- велика кількість слизових виділень.
Увага! Пацієнти, які страждають даною формою захворювання, зобов’язані знати, що хронічний вид може поєднуватися з патологіями, такими як:
- алергічний дерматит;
- кон’юнктивіт;
- бронхіальна астма.
Діагностика захворювання
Щоб виявити алергічний риніт, потрібно зібрати алергологічний анамнез. Перевірити:
- житлові умови, наявність в будинку цвілі, присутність домашніх тварин, а також пилу;
- чи пов’язано прояв захворювання з сезонністю;
- при яких ситуаціях виникають симптоми (наприклад, в сирому приміщенні, на природі і т. д.);
- зв’язок між загостренням хвороби і наявністю алергенів поблизу;
- поліпшується стан хворого після того як він припиняє контактувати з передбачуваним алергеном.
У сучасній медицині існують методи лабораторної діагностики, які дозволяють отримати реальну і повну картину перебігу захворювання і дізнатися точний діагноз. Лабораторна діагностика має на увазі такі методи, як проведення:
- клінічного аналізу крові;
- рентгена порожнини носа і носових пазух;
- шкірних проб і провокаційних назальних тестів (відноситься до алергологічного дослідження);
- цитологічного дослідження назального секрету;
- дослідження відокремлюваної слизу на наявність мікрофлори;
- передній риноскопії;
- ендоскопічного дослідження порожнини носа;
- комп’ютерної томографії навколоносових пазух і носової порожнини;
- передній риноманометрії.
Як лікувати алергічний риніт?
Якщо виникла хвороба, то варто провести спочатку нелікарські заходи і очиститися від алергенів, тобто зробити їх елімінацію. Позбавлятися від кожного виду потрібно наступним чином:
- пилкові алергени. Доведеться тримати вікна і двері закритими. Це стосується як приміщень, так і автомобіля, менше перебувати на вулиці, користуватися кондиціонерами, часто приймати водні процедури, особливо після прогулянки;
- спори грибів. Щоб від них позбавлятися, рекомендується часто прибирати приміщення, очищати пристрої для зволоження повітря і витяжки, застосовувати фунгіциди, Вологість в приміщенні повинна бути близько 50%;
- домашні таргани і кліщі. Потрібно позбавити від усіх килимових покриттів, краще замінити їх ламінат або дерев’яна підлога, де можна проводити вологе прибирання. Дивани бажано вибирати шкіряні, які не здатні вбирати пил, щоб можна було з поверхонь зібрати її вологою ганчіркою або губкою. Варто частіше міняти постільну білизну, бажано в гарячій воді від 60°C, щоб знищити всі живі організми. Прибирання повинна проводитися за допомогою спеціального пилососа з вбудованим фільтром, пилозбірник повинен бути з товстими стінками. Потрібно також прибрати причину присутності комах, використовуючи хімічні препарати та інсектициди для їх цькування, профілактична обробка житлових приміщень дозволить максимально очистити їх від живності. Під час цих заходів аллергику не можна перебувати в кімнаті, поки вся хімія не буде повністю вивітрена;
- алергени від тварин. Алергікам краще триматися подалі від будь-яких тварин. Якщо все-таки в будинку є вихованці, то інші члени сім’ї повинні їх часто купати;
- харчові алергени. Зазвичай вони викликають алергію у дітей в ранньому віці. До них відносяться певні продукти, які слід тимчасово виключити з раціону, поки імунітет дитини не сформується і не адаптується.
Лікування має на увазі застосування наступних лікарських препаратів: назальні кортикостероїди (це гормональні Спреї для зняття набряку), вазоконстрикторні, антигістамінні, препарати, а також засоби проти набряків і для зволоження. При важких формах ринітів проводять десенсибілізацію (специфічну імунотерапію). Кожен метод лікування має свої характеристики і особливості.
Назальні кортикостероїди здатні зняти набряк. До них відносяться флютиказон і беклометазон. Добову дозу визначає лікар, ліки використовуються 1-2 рази на день. Протинабрякові – це ебастин, акривастин, прометазин, цетиризин, лоратадин та інші. Вони блокують медіатори запалення і алергії, надаючи протиалергічну, протинабрякову, протисвербіжну, а також седативну дії.
Антигістамінні препарати поділяють на 1-е і 2-е покоління, друге використовують частіше, так як вони вважаються більш нешкідливими. Вони діляться на назальні (до них відносяться левокабастин, азеластин та ін.) і ті, які застосовують для кон’юнктивального мішка (олопатадин, азеластин, епінастин, кетотифен, емедастин, олопатадин). Зволожуючі засоби допомагають очистити слизову оболонку порожнини носа.
Вазоконстрикторні засоби і для звуження судин перешкоджають виникненню неприємних симптомів. Викликаючи спазм судин, вони не дають набрякати слизової носа, в результаті закладеність відсутня, і людина легко дихає.
Якщо інші засоби недостатньо допомагають, то краще використовувати десенсибілізацію. При здійсненні даної процедури в організм вводяться алергени з поступово зростаючою дозою, завдяки цьому така чутлива активна реакція до нього поступово притупляється. Тут використовуються сублінгвальні краплі або підшкірні ін’єкції.
У лікуванні захворювання застосовується три методи, які є основними:
- немедикаментозний (усунення алергенів);
- медикаментозний (з використанням різних медикаментів);
- хірургічний.
Перші 2 способи вже описані в даній статті, розберемо, що ж собою являє третій.
Хірургічна операція призначається тільки в тих випадках, коли не допомагають попередні два, а також коли потрібна корекція структури порожнини носа і пазух, розташованих поруч, при патологіях типу гнійного або поліпозного синуситу та інших видах. Спосіб є точним, дає можливість проникнути в будь-яку частину носа, відрізняється ефективністю. Провівши хірургічну операцію своєчасно, людина повертається до повноцінного життя і позбавляється від важких ускладнень.
Важливо! Під час проведення операції важливо повністю виключити контакт з алергеном, тому вони не призначаються в період цвітіння і при обставинах, при яких можлива активність алергену.
Після операції нерідко виникають рубці, відчуття порожнього носа, остеомієліт, біль на обличчі, кровотечі, атрофічний риніт.
Можна призначити пацієнтові також лазерну коагуляцію, яка являє собою припікання носових раковин. Абляція проводиться для підслизових оболонок, точково або вибірково для гіпертрофованих ділянок.
Профілактика
Профілактичні заходи можна порівняти з немедикаментозним методом лікування. Вони мають на увазі позбавлення від алергенів, тобто джерел поганого самопочуття людини, або, якщо це неможливо, зменшення контакту з ними. Предмети в приміщенні і повітря в повинні періодично очищатися. Важливо проводити обробку для позбавлення від комах.
Важливо! Самолікування завжди призводить до поганих наслідків. Не виняток і сінна лихоманка. При появі ознак алергії потрібно відразу ж звернутися до лікаря за допомогою. Самостійне лікування і призначення препаратів може привести до погіршення самопочуття і ускладнень.
Варто відразу ж вжити заходів обережності.
- обмежити контакт з можливими алергенами;
- при наявності ГРВІ та інших захворювань алергічний риніт протікає важко, тому важливо вилікувати всі хвороби якомога швидше;
- не можна переохолоджуватися, так як імунітет ще більше знижується;
- бажано приймати вітаміни, регулярно робити спеціальні вправи, загартовувати організм.
Можливі ускладнення
Якщо не почати приймати медикаменти для лікування алергічного риніту або полегшення його симптомів, можуть виникнути ускладнення захворювання і привести:
- до відсутності смакових відчуттів;
- втрати нюху;
- розвитку хронічного синуситу;
- середньому отиту з загрозою зниження або втрати слуху;
- гіперплазії лімфоїдної носа і глотки;
- частим кровотеч з носа;
- потрапляння вторинних інфекцій.
При грамотно підібраному лікуванні і правильному підході можна прибрати всі симптоми алергічного риніту, і він більше не турбує людину. Незважаючи на те, що причиною нездужання є алергени, все ж віддалення від них не завжди достатньо. На тлі алергії можуть розвиватися інші захворювання, які вимагають медичного втручання, щоб не допустити ускладнень сінної лихоманки.
Будь-які ліки від алергічного нежиті можна придбати в мережі аптек Farmani. Всі медикаменти мають сертифікати якості та гарантії. Справжність і висока якість препаратів гарантується системою.