Набряк Квінке-патологічний стан, що вимагає надання невідкладної медичної допомоги. Лікар повинен точно визначити причину розвитку захворювання – це допоможе призначити грамотне лікування. Оскільки бронхоспазм посилюється стрімко, потрібно відразу звертатися за медичною допомогою. Серед негативних наслідків набряку Квінке може бути в тому числі летальний результат.
Що таке набряк Квінке?
Ангіоневротичним набряком Квінке називають надмірну реакцію організму на взаємодію з певним алергеном. Можливі прояви на кшталт кропив’янки, висипу, свербіння. При набряку Квінке найбільш вираженим є судинний компонент. Локальна набряклість поширюється в зоні з пухкої підшкірно-жирової клітковиною – це повіки, низ особи, шия. Набагато рідше, але теж можуть дивуватися кисті, стопи, внутрішні і статеві органи.
У зоні ризику жінки середнього і молодого віку. Провокувати набряклість можуть ліки, продукти харчування, хімічні компоненти, укуси комах, певні рослини (при безпосередньому контакті).
Симптоми набряку Квінке
При набряку Квінке уражаються м’яке піднебіння, гортань, губи, область навколо очей, сечостатеві органи. Набряклість не пов’язана зі змінами кольору шкіри, зазвичай ділянки блідо-рожеві. Але багато що залежить від особливостей організму. У стандартного набряку контури нерівні, самі тканини щільні, ямки при натисканні на них не буде (а в нормі вони повинні з’являтися). Якщо при кропивниці верхні тканини завжди набрякають, то в даному випадку вони не зачіпаються. Можете використовувати цей маркер при проведенні диференціальної діагностики.
Точна клінічна картина при набряку Квінке залежить від області локалізації. При ураженні горла може осипнути голос. При відсутності грамотної допомоги ознаки поглиблюються, процес ковтання ускладнюється, порушується Дихальна функція. Можуть набрякати бронхи-звідси реакції задухи (асфіксія).
У деяких випадках алергічний набряк є першою ознакою анафілактичного шоку високої тяжкості. Відразу звертайтеся за лікарською допомогою, так як стан надзвичайно небезпечно для життя і швидко прогресує. Найбільш тривожні симптоми-пронос, блювота, нудота, переймоподібні болі в животі. У дорослих часто падає артеріальний тиск, порушується серцевий ритм, з’являються ознаки недостатності, турбують судоми. Досить швидко можуть наступити кома і смерть.
Сильне алергічне запалення негативно впливає на травний тракт. Клінічна картина нагадує симптоматику хірургічних патологій очеревини. Це гострі болі в животі, різке порушення травної функції, блювота, пронос. У калі можуть з’являтися домішки слизу, крові. На алергію такий стан не схоже, що ускладнює діагностику.
Набряк Квінке може зачіпати тильні частини кистей рук. Вони будуть виглядати набряклими. У будь-якому випадку ангиоотек дуже небезпечний для життя. нерівномірний характер розподілу рідини призводить до насичення вологою оболонок мозку, чого в нормі відбуватися не повинно. Підсумок-менінгеальні симптоми у вигляді різких головних болів, напруженості в потиличних м’язах, блювоти, нудоти, судом. Перша допомога
Ангіоневротичний набряк Квінке дуже небезпечний-телефонуйте в швидку відразу, як виявите згадані вище симптоми. Але в очікуванні лікаря можна вжити певних заходів. Перша допомога при набряку Квінке передбачає усунення алергії, прийом антигістамінного препарату, накладення пов’язки, що давить на проблемне місце в разі необхідності або холодовий компрес (якщо накласти пов’язку технічно неможливо).
Забезпечте приплив свіжого повітря, дайте потерпілому можливість вільно дихати-розстебніть ремінь, комір сорочки. Не залишайте людину одну до приїзду швидкої, постарайтеся заспокоїти його. Паніка-серйозний ворог, тому перша допомога при набряку Квінке повинна надаватися впевнено і спокійно. Але не запускайте ситуацію – інакше пухлина слизових дихальних шляхів може привести до асфіксії і летального результату.
Причини виникнення
Для ефективного лікування алергічного набряку Квінке, запобігання рецидивам потрібно точно визначити першопричину розвитку патології. У дитини гострі алергічні реакції з тяжкими наслідками в тому числі для травного тракту зазвичай виникають на певні продукти. Це можуть бути шоколад, горіхи, білок курячого яйця, цитрусові, мед, риба. Іноді причини, що викликають набряк, криються не в самих продуктах, а в допоміжних речовинах. М’ясо з великим набором барвників, ароматизаторів, добавок потенційно небезпечно саме з цієї причини. Набряк горла виникає не в результаті вживання самого м’яса, а як результат впливу добавок.
Алергічний набряк Квінке може проявлятися при первинних і вторинних контактах з харчовими алергенами. Інші провокуючі фактори:
- гормон;
- місцева анестезія;
- деякі лікарські препарати (особливо сироваткові речовини з тваринними білками і антибіотики);
- інтерферони, імуномодулятори;
- отрути тваринного походження і їх слина;
- косметика;
У деяких випадках анфілактіческая набряклість гортані або проблеми з шлунково-кишкового тракту розвиваються у відповідь на контакт з латексом, що входять до складу внутрішньовенних катетерів для ліків, презервативів, медперчаток.
Як відбувається набряк Квінке? Відразу після контакту з алергеном розвивається небажана реакція (виникнення набряку, подразнення слизових кишечника). При цьому кількість алергену не важливо. Можливі неалергічні реакції. Наприклад, відомі спадкові системні захворювання, пов’язані з дефіцитом білка в комплементарній системі. У нормі компоненти беруть участь в імунних реакціях. Якщо їх мало, організм може давати запальний відповідь. Алергічної реакції не буде, від появи перших симптомів до гострої стадії проходить кілька днів, встановити зв’язок з певним алергеном неможливо. У будь – якому випадку телефонуйте в швидку-лікарі нададуть медичну допомогу, підкажуть, потрібна термінова госпіталізація при даній формі набряку Квінке чи ні. При спадкових патологіях симптоми проявляються досить згладжено, клінічна картина не супроводжується кропив’янкою, бронхоспазмів, запалень оболонки гортані часто немає. Але все одно потрібна лікарська допомога-з часом може розвинутися патологічний набряк гортані, несумісний з життям. Тому, чим раніше буде надана грамотна медична допомога, тим краще. У випадку з набряком Квінке на рахунку буває щогодини. З огляду на наслідки у вигляді летального результату зволікати не можна.
У людей старше 50 років негативна реакція в третині випадків виникає після контакту з групою АПФ інгібіторів, які використовуються в лікуванні недостатності серця, гіпертонії. Спочатку зростає рівень брадикіну, потім розвивається запалення. Після старту терапії проходить від декількох місяців до декількох років. При появі характерної негативної симптоматики потрібна медична швидка допомога при набряку Квінке.
Класифікація
У 80% випадків набряк Квінке виникає як алергічна реакція на контакт з чужорідними речовинами. Решта 20% припадають на інші форми захворювання. З урахуванням тривалості симптоматики виділяється так типу набряку:
- Гострий-виникає майже відразу після контакту з алергеном, після проведення лікування зникає і вже не повторюється (при дотриманні всіх рекомендацій фахівця).
- Хронічний-ознаки патології можуть періодично повторюватися протягом півроку або зберігатися тривалий час.
В окрему категорію виділяють ідіопатичний набряк. З’являється він раптово, визначення зв’язку з алергеном в лабораторних умовах неможливо. Перебіг хронічний, можливі рецидиви. Також набряк Квінке може носити набутий або спадковий характер. У другому випадку патологія буде хронічною, її розвиток відбувається непередбачувано. Перші прояви можливі в досить ранньому віці, симптоматика посилюється при стресах, травмах ротової порожнини. Набута форма розвивається на тлі станів, пов’язаних з дефіцитом білка-ингибина С1. Вони з’являються самі по собі або не фоні препаратів інгібіторів групи АПФ. Найчастіше придбане захворювання проявляється після 50 років на тлі широкого спектру хронічних патологій.
Лікування при набряку Квінке
Долікарська допомога при набряку Квінке не замінює повноцінної терапії. Лікування повинно підбиратися індивідуально, при необхідності проводяться реанімаційні заходи. Основні процедури спрямовані на:
- купірування гострого нападу;
- терапію причини розвитку набряклості.
Для купірування нападів набряку Квінке вводять антигістамінні препарати. Найкраще робити саме ін’єкції, оскільки всмоктуваність активних речовин через шлунково-кишкового тракту не завжди хороша. На користь підуть кошти для звуження судин периферичної систем. При набряку слизових оболонок органів дихання вводиться адреналін. У важких випадках пацієнт потрапляє в реанімацію. У терапії першопричин обов’язково потрібно точно визначити фактори ризику. Це допоможе індивідуально розібратися з симптомами набряку Квінке і провести грамотну профілактику загострень в майбутньому. Всім рекомендована спеціальна дієта, яка передбачає виключення харчових алергенів. Зазвичай прибирають квашену капусту, ферментовані сири, арахіс, банани, полуницю, томати, шпинат, яйця, цитруси, рибу, молоко.
При НАО набряку Квінке показана замісна терапія дефіцитів С1-інгібітора. Може знадобитися госпіталізація в терапевтичне, алергологічне або ЛОР відділення. У загрозливих для життя випадках проводяться реанімаційні заходи. Антигістамінні зазвичай призначають, в ін’єкційній формі. Полегшують стан препарати для звуження судин периферії (кофеїн, ефедрин), вітаміни в групи, аскорбінова кислота, препарати кальцію. Обов’язково дотримуватися дієти, причому це повинні бути не тимчасові заходи, а стиль життя. Певні продукти слід виключити з раціону в принципі, якщо ви хочете виключити повторення нападів в майбутньому. Точніше про все розповість лікар. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій, інакше зростуть ризики рецидивів набряку Квінке.
Профілактичні заходи
Для профілактики рецидивів набряку Квінке обов’язково потрібно визначити причину і виключити ризики контакту з алергеном. Якщо проблема криється в стресі, фізичному впливі, алергічної або неаллергической природі, вплив подібних факторів потрібно обмежити. Без цього будь-яке лікування виявиться просто марним.
Паралельно при набряку Квінке слід серйозно зайнятися станом свого здоров’я – вилікувати хронічні захворювання, зміцнити імунітет, курсами пропивати антигістамінні за призначенням лікаря. Якщо немає зв’язку з алергічним генезом, терапії завжди передує обстеження зі здачею проб, аналізів. Профілактика набряку Квінке буде складатися з гіпоалергенної неспецифічної дієти – вона обмежує пацієнта в споживанні окремих продуктів.
Набряк Квінке-найсильніший прояв алергічної реакції, яке вимагає негайної допомоги. Відмовляючись від неї, ви втрачаєте час і несете серйозні ризики (плоть до летального результату). Телефонуйте в швидку відразу після появи тривожних симптомів.