Судомами м’язів називають їх мимовільне різке і нерідко хворобливе скорочення. Таке може трапитися з будь-якою людиною, наприклад, під час сну, при фізичних навантаженнях, в стані спокою. Локалізуватися спазм може в будь-якому місці.
Люди можуть не розуміти, чому у них спазмуються м’язи. Важливо з’ясувати причини цього, тому що спазм може бути також симптомом серйозної хвороби. Розглянемо питання більш детально: чому м’язи судомить і що робити при судомах.
Причини м’язових судом
Основні причини судом можна розділити на 2 групи. До однієї відносяться природні реакції м’язів, наприклад, уві сні зводить м’язи сідниць і литок ніг, то нічого патологічного тут немає. В даному випадку спазм є парасомним, цей феномен пов’язаний зі сном. Якщо спазми з’явилися при фізичній активності, то тут теж немає аномалій.
Іншими причинами м’язових судом, на які варто звернути увагу, є:
- неврологічні порушення;
- ущільнення м’язових волокон на тлі гіподинамії;
- порушення метаболізму;
- дефіцит мікроелементів;
- зневоднення;
- отруєння, в тому числі похмілля.
Судомний синдром викликає також гіпопаратиреоз, який поширюється одночасно на різні м’язові групи. Подібне явище пов’язане з порушеннями у функціях паращитовидних залоз.
Різновиди судом
Мимовільний спазм м’язів може бути викликаний зайвою напругою кори головного мозку. В цьому випадку м’язові судоми прийнято вважати епілептичними. Неепілептичні виникають через захворювань ЦНС, дисбалансу поживних речовин, несприятливих зовнішніх умов.
М’язові судоми діляться на види відповідно до характеру прояви:
- тонічні-тривають довго за часом і переходять в напругу;
- міоклонічні-короткочасні;
- клонічні-толчкообразние спазми, які чергуються з розслабленням.
За місцем прояву їх можна розділити на локальні і генералізовані. Перший вид охоплює окремі ділянки, наприклад, тільки спину або сідницю. Другий може проявитися відразу в різних ділянках тіла: на руках, ногах, обличчі, шиї, боках, тулуб, навіть в дихальних органах.
За механізмом судоми м’язів можна розділити на наступні:
- спазмивознікают через дефіцит мікроелементів, зараження інфекцією, недостатнього кровопостачання, інтоксикації, перебування в задушливому приміщенні і з інших причин;
- синдромпоявляется через хвороби нервової системи, які можна виявити при дослідженнях електричної активності головного мозку;
- епілепсія-це захворювання, якому характерні повторювані, нерідко генералізовані судомні напади, тобто охоплюють тіло цілком.
Діагностика м’язових судом
Спазм м’язів частіше з’являється в ногах. Якщо він проявляється в конкретній частині тіла, то причинами його появи є специфічні фактори. Наприклад, переохолодження, варикоз, підвищена напруга через активних фізичних навантажень і інших також можуть спровокувати судоми.
Може зводити всі м’язи ніг-і литкові, і стегнові, і сідничні. У животі теж можуть виникати судоми, тому що в черевній порожнині багато органів мають гладком’язові клітини, здатні скорочуватися. Особливо схильні до спазмів органи травної системи-саме вона і є причиною болю в животі. У жінок може виникати скорочення матки при вагітності, при менструації або при наявності гінекологічних проблем.
Спазми м’язів в спині з’являються через проблеми з опорно-руховим апаратом. Наприклад, до них відносяться міжхребцеві грижі, дистрофії, остеохондроз і т. д.
Хто може страждати від спазмів м’язів
М’язи може зводити у будь – якої людини в будь-якому віці і різної професії-у чоловіків, жінок, дітей, літніх, офісних працівників, спортсменів. Для деяких людей судоми стають частим супутником, а інших вони турбують дуже рідко.
Ось групи людей, у яких можуть виникати судоми:
- діти до 3-х років з високою температурою;
- люди похилого віку з атрофією м’язів і проблемами з судинами;
- чоловіки, які приймають важкі фізичні навантаження;
- спортсмен;
- люди, які вдаються до спиртних напоїв.
Вагітність також може схиляти до м’язових спазмів. Найчастіше вони викликані нестачею вітамінів, так як організм перебудовується, в важких причиною є еклампсія.
З яких причин з’являється спазм м’язів у вагітних
Під час виношування дитини в організмі відбуваються серйозні зміни. Змінюється обмін речовин. Жінки в цей період відчувають дефіцит магнію, що викликає появу спазмів в м’язах.
Вагітні набирають вагу, в результаті цього ноги піддаються підвищеним фізичним навантаженням, і м’язи мимоволі може зводити, особливо у вечірні та нічні години. Спазми можуть виникати також через варикозного розширення вен, яке стає наслідком гормональної перебудови організму, через погане постачання кров та інших природних явищ, властивих вагітним жінкам.
Зводити може і м’язи спини, від чого нерідко мучаться вагітні жінки. Адже на цю частину тіла припадає велике навантаження. Поперековий відділ хребта змінює свою форму, сильніше прогинається, щоб створити рівновагу, і це вважається нормальним явищем. У цей період рекомендується лежати на боці і не напружувати хребет.
Діагностичні методи
Якщо м’язи зводить часто, і спазми викликають сильні болі, то потрібно негайно звернутися до лікаря. Це явна ознака відхилень в організмі. Особливо занепокоєння повинен викликати той факт, що немає ніяких явних причин для виникнення судом м’язів: людина не захоплюється тренуваннями, не перебував тривалий час в некомфортною позі і т. д.
Люди часто ігнорують дану проблему, вважаючи її несерйозною, а також відкладають відвідування лікаря, якщо не знають, яка спеціалізація відповідальна за неї. У будь-якому випадку в першу чергу пацієнти поміщають терапевта, які на основі скарг і досліджень направляє вже до більш вузьких фахівців:
- гастроентеролог;
- невропатолог;
- гінеколог;
- флебологу;
- ендокринолог.
При необхідності людина повинна буде пройти додаткові діагностики. Наприклад, якщо зводить м’язи живота, то потрібно буде пройти УЗД, спину перевіряють на рентгені, литкові м’язи і шию – на доплерографії судин. Розглянемо, як лікувати судоми м’язів.
Лікування
М’язові судоми можуть виникати через хвороби внутрішніх органів. Їх лікування автоматично прибере і симптоми спазмів, як наслідки. В даному випадку призначаються прийом протисудомних препаратів, фізіотерапія, масаж в залежності від місця спазмів. Самостійно приймати протисудомні ліки не можна, вони зазвичай призначаються епілептиків. Якщо зводить м’язи в певних місцях рідко, то захоплюватися ліками тим більше не має сенсу.
Що робити при судомах? Від локалізації спазму залежить Перша допомога. Якщо спазмуються м’язи ноги, то їх досить розтерти і розігріти, щоб відновився кровообіг. Спина потребує спокою. А ось з животом справа йде інакше, якщо виникли спазмуючі болі, то цю справу варто довірити лікарю, особливо якщо мова йде про вагітну жінку.
Що робити, якщо зводить м’язи
Не завжди м’язовий напад можна прибрати, просто розтерши спазмовану ділянку. І винести такий стан не завжди легко, біль може бути дуже сильною і нестерпним. Вона знімається різким імпульсом.
Якщо м’язові судоми є результатом похмілля, то потерпілого слід укласти в горизонтальному положенні, піднявши ноги, щоб кров не збиралася в кінцівках. Важливо виключити епілептичний напад, який може виникати при алкогольній інтоксикації. В даному випадку призначити засіб від судом в м’язах може тільки лікар!
У літніх людей м’язові скорочення можуть бути провісниками інсульту. Вони можуть змінитися паралічем, тому важливо вчасно пройти курс лікування. А при появі неприємних симптомів важливо негайно викликати швидку допомогу, яка визначить, чому м’язи судомить і прийме необхідні заходи.
Профілактичні заходи
Кращою профілактикою мимовільних м’язових спазмів є регулярна фізична активність. Тренування допоможуть тримати м’язи в тонусі. Тканини будуть насичені киснем та іншими необхідними речовинами. Також ніякі раптові фізичні навантаження не застануть зненацька тіло. Це стосується як жінок, так і чоловіків будь-якого віку. У комплекс вправ важливо включити розтяжку. Особливо корисно робити їх перед сном, щоб уникнути неприємних симптомів у стані спокою.
Так як м’язи часто мимоволі спазмуються на тлі нестачі мікроелементів і гіповітамінозу, то потрібно звернути увагу на харчування, зробити його збалансованим, насиченим усіма необхідними для організму елементами. Можна додати також прийом вітамінів додатково. Велику роль відіграють вітаміни Е і в, препарати магнію, калій, кальцій та інші. Організм потрібно постачати достатньою кількістю рідини, так як зневоднення нерідко теж стає причиною м’язових судом.
Будь-які відхилення в організмі рано чи пізно призводять до негативних наслідків, тому важливо забезпечити йому все необхідне. Якщо є інфекції, то потрібно обов’язково позбутися від них, як і від запальних процесів.