Судоми в ногах, причини, препарати та ліки для лікування судом

Судороги в ногах, причины, препараты и лекарства для лечения судорог

Судомами називають скорочення м’язів, які виникають мимоволі і раптово. Вони з’являються в різних частинах тіла. М’язові скорочення можливі у верхніх і нижніх кінцівках, животі, спині, сідницях.

Напади бувають у будь-якої людини протягом життя. Часто спазми м’язів, що з’являються мимоволі, виникають під час нічного сну, а також в процесі заняття спортом. Розглянемо, чому з’являються судоми, а також які препарати застосовують, щоб їх зняти.

Причина

У людей найчастіше судомні скорочення м’язів з’являються саме в ногах. Їх супроводжує відчуття дискомфорту, яке іноді призводить до виникнення панічної атаки у вигляді сильного страху, супроводжуваного вегетативними явищами. У людини з’являється пітливість, серцебиття, задишка, головний біль і внутрішнє тремтіння.

При синдромі Крампі хворобливий спазм литкових м’язів триває кілька хвилин. Хоча ці прояви зустрічаються у багатьох людей, частіше вони турбують осіб похилого віку. При судомних скороченнях в литкових м’язах з’являється інтенсивний біль. Одночасно з цим відбувається згинання ступень з підошовної сторони.

Судоми зменшуються при ходьбі. Вони знімаються масажними розтираннями і розгинанням ступень. Синдром Крампі являє собою фізіологічну реакцію, що виникає під впливом ряду факторів (виражена фізичне навантаження, вплив холодній воді, зневоднення та інші).

Судоми в ногах викликають інші причини, які включають:

  • Недолік електролітів. Дефіцит таких мікроелементів, як калій, магній і кальцій, призводить до появи судом.
  • Стрімкі рухи. Повторні і інтенсивні рухи, особливо при заняттях спортом або тренуваннях, провокують напади.
  • Сверхпороговая навантаження на м’язи. Перевтома, викликане тривалою фізичною активністю або тривалим стоянням, веде до появи судомних скорочень м’язових волокон.
  • Інтоксикація. Судоми в ногах з’являються при отруєнні етанолом, наркотиками, ліками або токсичними сполуками (миш’як, інсектициди, гриби, дихлофос і інше).
  • Порушення мікроциркуляції. Погіршення кровопостачання або проблеми з циркуляцією крові провокують напади.
  • Нестача мінералів і вітамінів. Судоми в м’язах виникають при нестачі вітамінів групи В, а також нестачі таких елементів, як калій, кальцій, магній, натрій. Цей стан розвивається через незбалансованого харчування, ще воно буває при розладі процесу всмоктування в кишечнику.
  • Неврологічні порушення. Деякі нервові розлади, такі як діабетична нейропатія, хвороба Паркінсона, шийний спондильоз, бічний аміотрофічний склероз викликають судоми в нижніх кінцівках.
  • Хронічні соматичні захворювання. Деякі патології хронічного характеру, включаючи артрит і фіброміалгію, пов’язують з появою нападів. Вони також виникають при важких декомпенсованих хворобах, таких як хронічна печінкова, ниркова або серцева недостатність.
  • Плоскостопість. Неправильний розподіл навантаження на м’язи ступень ступні при ходьбі провокує постійну судомну активність в стегнових і литкових м’язах. Скорочення, що супроводжуються хворобливістю, виникають у вечірній і нічний час, коли людина довго перебуває на ногах.
  • Побічний ефект ліків. Деякі препарати, включаючи діуретики, статини та протисудомні засоби, викликають напади як побічний ефект.
  • Стрес і тривога. Емоційне перенапруження позначаються на функціонуванні м’язових волокон і провокує напади.
  • Патології вагітності. Розлад кровообігу у вагітних виникає, коли розвивається синдром нижньої порожнистої вени через здавлення її збільшеною маткою. При еклампсії розвиваються генералізовані конвульсивні скорочення всього тіла.
  • Якщо судомні скорочення в ногах виникають часто або вони супроводжуються іншими порушеннями, рекомендується звернутися до лікаря для постановки точного діагнозу і призначення відповідного лікування.

    Чому зводить ікри ночами?

    Судоми, що з’являються в нічний час в зоні стегнових і литкових м’язів, зазвичай супроводжує різкий біль. Цей розлад порушує сон пацієнта. Причини їх виникнення схожі з перерахованими вище причинами.

    Патологія розвивається, коли в організм надходить недостатньо вітамінів і мінералів. Ще судоми ночами супроводжує патологій судин, переохолодження або зневоднення. Вони виникають при прийомі таких ліків, як антипсихотики, діуретики, статини та інші.

    Велика частина випадків розвитку нападів вночі служить наслідком тривалого напруженого перебування кінцівок в незручній позі в процесі сну. Стрес, тривога, недолік сну, деформація стопи або підвищений рівень алкоголю і кофеїну також можуть посилити на сприйнятливість м’язових волокон в литках до судомної активності в нічний час.

    Діагностика

    Якщо судоми в литках ніг з’являються регулярно і викликають дискомфорт, рекомендується звернутися до лікаря для оцінки стану здоров’я і з’ясування їх причини. Він проведе необхідні дослідження і рекомендує відповідне лікування або зміни в способі життя, щоб запобігти або знизити виниклі дискомфортні відчуття.

    Для цього потрібно звернутися до лікаря невролога або терапевта. Лікар проведе детальне клінічне обстеження, включаючи фізичний огляд і збір анамнезу. Додатково він призначить наступні методи діагностики:

  • Аналізи крові. Вимірювання рівня електролітів, таких як калій, магній і кальцій допоможе визначити наявність їх дефіциту. Ще виконують загальний аналіз крові і біохімію. Проводиться тестування рівня цукру, гормонів, мікроелементів і вітамінів в організмі.
  • Нейровізуалізація. Призначаються нейровізуалізаційні дослідження, такі як електроміографія (ЕМГ) або електроенцефалографія (ЕЕГ). Ці тести дозволяють записати електричну активність м’язів і мозку, а також виявити причину дисфункції нервової системи, яка пов’язана з судомами.
  • Ультразвукове дослідження судин. Цей метод використовується для оцінки стану кровоносних судин нижніх кінцівок і виявлення порушень кровообігу.
  • Рентген-дослідження. Рентген застосовують для оцінки стану суглобів, хребта, кісток стоп, щоб виключити наявність в них дегенеративних змін.
  • УЗД. Ультразвукове сканування черевної порожнини, щитовидної залози, нирок, а також інших органів призначають, коли є підозра на наявність соматичних хвороб.
  • МРТ головного мозку. Його виконують, щоб виключити розсіяний склероз та інші патології центральної нервової системи.
  • У ряді випадків, при підозрі на певні захворювання, такі як діабет, артрит або розлади функціонування щитовидної залози, лікар призначає додаткові тести або консультації вузьких фахівців.

    Що робити при судомах

    При судомних скороченнях м’язів нижніх кінцівок рекомендується зробити наступне:

    • Розтяжка і масаж. Спробуйте масажувати і розтягувати м’язи, зосереджуючись на тих зонах, де з’являються судоми. Це допомагає зняти напругу і поліпшити кровообіг.
    • Полегшення здавлення. Якщо судомна активність виникла під час сидіння або лежання, постарайтеся встати, походити і напружити ікри, щоб зняти навантаження. Можна також лягти з піднятими ногами на подушку. Це поліпшить кровопостачання м’язів.
    • Застосування тепла або холоду. Накладення теплого або холодного компресу на проблемну зону знімає напади. Використовуйте гарячу воду, грілку або гірчичники для зігріваючого впливу, а лід або крижану гелеву подушечку для холодного компресу.
    • Розслаблюючі вправи. Треба зосередитися на своєму диханні і глибоко розслабити м’язи. Методи медитації, йоги або інші методи розслаблення допомагають зняти судоми.
    • Відмова від важких фізичних навантажень. Уникайте перевтоми м’язів і зайвої фізичної активності.
    • Пиття води. Зниження рівня гідратації сприяє розвитку нападів. Важливо пити достатню кількість води протягом дня.

    Прийом харчових добавок, таких як магній, кальцій і вітамін D, допомагають запобігти появі судом або знизити їх частоту. Перед початком їх прийому рекомендується консультація лікаря.

    Лікування

    Терапія станів з судорожними скороченнями м’язів на ногах залежить від їх причини. Щоб їх прибрати, треба лікувати основне захворювання, яке їх викликає. Індивідуально складена програма лікування при неврологічних або соматичних патологіях покращує стану пацієнта і знімає м’язові скорочення.

    Види препаратів від судом

    Специфічні медикаментозні методи лікування включають наступні лікарські засоби:

    • Магній. Це важливий мінерал, який зменшує частоту та інтенсивність нападів. Препарати з магнієм приймають у формі таблеток або капсул.
    • Препарати кальцію. Недолік кальцію служить одним з факторів, що сприяють судом. В цьому випадку препаратом вибору стають кальцієві засоби для зміцнення кісток і поліпшення стану м’язової тканини.
    • Препарати калію. Цей елемент допомагає регулювати нервово-м’язову активність. Його недолік сприяє розвитку судом. Засоби з калієм приймають у вигляді таблеток або капсул.
    • Вітамін D. недолік цієї речовини теж пов’язують з судомами. Лікар рекомендує прийом вітамінних комплексів, що містять вітамін D.
    • Протисудомні препарати. У рідкісних випадках, коли напади викликані будь-яким неврологічним захворюванням, таким як епілепсія, лікар призначає ліки протисудомної дії для контролю судомної активності.

    Перш ніж почати приймати будь-які препарати від судом, ви повинні проконсультуватися з лікарем. Він визначить їх причину, оцінивши ваш стан, призначить найбільш підходящий курс медикаментозної терапії. Критерії підбору препаратів

    При виборі засобів від судом в м’язах ніг враховують наступне:

    • Причина. Встановлення правильного запускає фактора дозволить визначити ефективне лікування.
    • Інтенсивність і частота. Якщо скорочення виникають рідко і є незначними, то досить немедикаментозних методів. При частих і сильних судомах потрібно прийом медикаментів.
    • Індивідуальні особливості пацієнта. При підборі ліків від м’язових спазмів враховують вік, алергічні реакції, наявність супутніх захворювань і інші прийняті препарати.
    • Клінічні рекомендації. Лікар керується затвердженими протоколами при виборі засобів від судом в ногах. Це забезпечує найбільш ефективне і безпечне лікування.
    • Результати лабораторних досліджень. Деякі ліки спрямовані на усунення дефіциту певних елементів, таких як магній, кальцій або калій. Лабораторні дослідження визначать наявність нестачі речовини для точного призначення препарату.

    Завжди перед вибором засобів для корекції судом в литкових м’язах треба проконсультуватися з лікарем, так як може бути індивідуальна непереносимість або протипоказання до їх прийому.