Пневмонія у дітей

Пневмония у детей

Серед респіраторних захворювань у дітей найважче протікає пневмонія-запалення легенів. Це гострий інфекційно-запальний процес в нижніх дихальних шляхах, що вражає всі елементи легеневої тканини. У ранньому дитячому віці пневмонія діагностується у кожної двадцятої дитини і супроводжується більшістю характерних для гострого перебігу захворювання симптомів. Діти більш старшого віку запаленням легенів хворіють рідше. Так чи інакше, але батькам необхідно бути напоготові – запущена пневмонія може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям і навіть смерті дитини.

Перші тривожні ознаки

Звичайно, поставити точний діагноз зможе тільки лікар (пульмонолог, педіатр). Головне завдання мами і тата – вчасно помітити небезпеку, не займатися самолікуванням, якомога швидше показати дитину фахівцеві. На запалення легенів можуть вказувати:

  • підвищення температури тіла;
  • біль у грудях, особливо при спробі глибоко вдихнути;
  • посиніння губ, носа, шкіри навколо них;
  • кашель-сухий або вологий, з відділенням гнійного мокротиння;
  • плаксивість, відмова від їжі, втрата апетиту, пітливість;
  • неспокійний сон.

Іноді запалення легенів стає наслідком погано вилікуваного ГРВІ – в таких випадках симптоми з’являються через 5-7 днів після застуди. Підступність захворювання і в тому, що не завжди воно протікає типово, і дорогоцінний час може бути втрачено лише тому, що батьки не побачили сенсу у виклику лікаря, раз у малюка немає температури. Тому при перших же підозрілих симптомах якомога швидше зверніться з дитиною в лікарню!

Як діагностувати пневмонію?

Для виявлення запалення легенів у малюків проводиться цілий комплекс заходів – від бесіди з батьками про симптоми до інструментального обстеження. Якщо при прослуховуванні легких лікар помічає хрипи, це вже може вказувати на пневмонію. Для уточнення діагнозу призначають:

  • рентгенографію легенів;
  • бронхоскопія;
  • лабораторні аналізи калу і сечі та інші процедури.

Як правило, лікування запалення легенів проводять в стаціонарі. Діти старшого віку можуть проходити терапію на дому з дозволу педіатра. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим простіше і легше його перемогти: терапія запущеної форми пневмонії зажадає багато часу і сил – і від малюка, і від батьків. Дуже важливо точно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря: не до кінця проліковане запалення легенів може дати ускладнення на серце, перерости в астму, прийняти хронічний характер. Якщо після пройденого курсу терапії у дитини знову піднялася температура, з’явився кашель, необхідна допомога фахівця.

Зазначена інформація носить ознайомчий характер. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, перш за все, необхідно звернутися за консультацією до фахівця.