Сезонна застуда: симптоми, діагностика, лікування

Сезонная простуда: симптомы, диагностика, лечение

Застуда-найчастіше захворювання, якого ніхто не може уникнути, але рідше хворіти в силах кожного! У ці періоди люди заражають один одного, і це відбувається з великою швидкістю. Людина не встигає навіть зрозуміти, що він став «жертвою» чергового вірусу, щоб вжити заходів заздалегідь. У будь-якому випадку будь-яку хворобу краще лікувати відразу, так лікування буде ефективніше і не буде ускладнень. Важливо знати також, які симптоми мають вірусні захворювання.

В першу чергу збудники проникають в дихальну систему через повітря, який ми вдихаємо. Воно викликає нежить, температуру, слабкість, погане самопочуття, головні болі. Хворий може відчувати лихоманку, першіння в горлі, чхати і кашляти.

Швидше за все вірус скошує людей з низьким імунітетом, зазвичай це ті, хто переніс стрес, погано харчується, часто переохолоджується, має хронічні захворювання, живе в несприятливих екологічних умовах і т. д.

Причини і симптоми застуди

Простудні захворювання часто виникають через зниження імунного статусу, це означає, що у людини є недолік клітин імунного захисту, і вони не здатні здолати велике скупчення хвороботворних мікроорганізмів. Під впливом холоду і порушень в системі кровообігу спазмуються судини. В результаті клітини крові, що несуть захист, не можуть проникнути до вірусів і знищити їх. Вони не потрапляють на слизові оболонки, де зазвичай присутня патогенна мікрофлора. Саме слизові стають воротами, через які в організм проникають віруси. Далі вони починають активно розмножуватися, це відбувається з величезною швидкістю, їх кількість зростає, людина слабшає ще більше і в результаті захворює.

Порушення захисних функцій в організмі через велике скупчення інфекцій викликає зростання також тих бактерій, які раніше вже мешкали на слизових в малих кількостях. Під час охолодження активується вірус герпесу. Він є майже в кожному організмі. Якщо у людини сильний імунітет, то герпес не розмножується, він поводиться нейтрально в нервових клітинах і ніяк себе не проявляє. Під впливом сприятливим для себе умов цей вірус активізується і починається рухатися по нервових шляхах до шкіри. Тому у багатьох людей під час застуди з’являються висипання на губах і в області носа.

Ускладнення

Незважаючи на буденність простудних захворювань і її нешкідливість на перший погляд, вони все ж можуть призводити до ускладнень і навіть летального результату. Це відбувається при відсутності належного лікування, правильному харчуванні і т. д.

Важкі вірусні інфекції можуть дати найнебезпечніші ускладнення, наприклад, гіпертермічний синдром, геморагічний набряк легенів. Найчастіше ускладнення виникають через потрапляння бактеріальних інфекцій в різні органи, вони можуть викликати бронхіт, пневмонію, гайморит, отит та інші хвороби дихальних шляхів. Якщо не застосувати антибіотикотерапію, то є ризик поширення інфекції на внутрішні органи. В результаті такого ураження може розвинутися неадекватний відповідь імунної системи, який призводить до ураження серця і нирок.

Не так небезпечна сама застуда, як її ускладнення: при відсутності лікування, а також в разі, якщо людина переносить хворобу на ногах, ризик ускладнень зростає в кілька разів. Найбільш частий варіант-приєднання бактеріальної інфекції, коли організм вже ослаблений вірусом. Також сам вірус може викликати серйозні пошкодження внутрішніх органів. Лікувати ускладнену застуду набагато складніше і довше.

Серед найбільш частих ускладнень ГРВІ:

  • пневмонія (вірусна або бактеріальна), бронхіт;
  • гайморит, синусит (гнійне запалення пазух носа);
  • отит (запалення середнього вуха);
  • інфекційні захворювання серця;
  • дегенеративні зміни хрящової тканини.

Лікування застуди

Лікування призначають після діагностичних заходів, які дозволяють виявити причини хвороби. Вірусна інфекція не лікується антибіотиками, так як вони можуть викликати антибіотикорезистентність організму і не дати ефективно вилікувати бактеріальні інфекції в подальшому.

Якщо виявлена патогенна мікрофлора, то проводиться симптоматична і противірусна терапія, вона спрямована на зниження температури, усунення інтоксикації, зменшення набряків слизових оболонок рота і носа, позбавлення від болю.

Якщо є гострий кашель, то потрібно пити достатню кількість рідини, зволожувати повітря. При появі мокротиння призначаються препарати, що розріджують слиз і володіють відхаркувальну ефектом, вони називаються муколітиками.

Протизапальна терапія призначається в разі гострих респіраторних захворюваннях, викликаних бактеріальною інфекцією. Проводяться іригаційні процедури – це промивання порожнини носа і горла спеціальними розчинами, в основі яких-морська сіль, ромашка, фурацилін. Паралельно потрібно приймати антибіотики.

Вибирати антибактеріальні препарати повинен тільки лікар. Спеціаліст знає, до якого антибіотика чутливі ті чи інші бактерії і віруси. Тривалість лікування визначається показаннями до застосування конкретного препарату.

Не слід займатися самолікуванням без відома лікаря. Бактерії поводяться по-різному і можуть проявляти резистентність до препаратів, в результаті його прийом виявиться шкідливим для організму і не дасть позитивного результату.

Профілактика сезонної застуди

Щоб уникнути простудних захворювань, потрібно зміцнювати імунітет. Непогано допомагають гігієнічні процедури-це не тільки миття рук, але і промивання носа, особливо під час епідемій. Важливо дотримуватися санітарно-гігієнічний режим, особливо в періоди спалаху інфекцій, щоб не заразитися, підвищувати імунітет, який допоможе боротися з вірусами і бактеріями. В якості профілактики слід:

  • регулярно проводити вологе прибирання, щоб не було пилу, так як це хороше середовище для бактерій;
  • часто провітрювати приміщення;
  • при необхідності носити марлеві пов’язки;
  • часто мити руки з милом і теплою водою.

Дітей потрібно гартувати, щоб їх організм став більш витривалим до різних збудників хвороб. Можна приймати імуномодулятори, в деяких випадках підійде вакцинація проти грипу. Щоб знизити ризик зараження, потрібно уникати місць скупчення людей, гуляти на свіжому повітрі, приймати вітаміни і мінерали в комплексі, аскорбінову кислоту. Цибуля і часник – теж відмінний метод боротьби з інфекцією. Їх варто включити в раціон в більшій кількості, ніж в звичайні дні, додавати в салати, закуски, супи. Іншими корисними проти вірусів продуктами є:

  • імбир;
  • ехінацея;
  • рута;
  • лимон;
  • березовий гриб.

Займатися профілактикою застуди потрібно з літа. Стан організму залежить від харчування. Здоровий спосіб життя і збалансований раціон допоможуть підтримати імунітет. Для цього потрібно включати в меню овочі і фрукти, кисломолочні продукти, нежирне м’ясо і рибу.

Народні методи профілактики ГРВІ-це прийом відварів з лікарських рослин і продуктів з імуностимулюючу дію.

Хорошим методом профілактики застуди-дотримання питного режиму. Дорослій людині потрібно 1,5-2 л чистої води в день. Цей обсяг підтримує роботу нирок, допомагає їм фільтрувати кров і виводити токсини, віруси і продукти метаболізму.