Вірус папіломи людини (ВПЛ) – симптоми та лікування

Вирус папилломы человека (ВПЧ) - симптомы и лечение

ВПЛ може довгий час ніяк не проявляти себе, що ускладнює діагностику. Небезпека в тому, що вірус становить загрозу для пацієнтів усіх статей і віків, включаючи дітей. Але під удар потрапляють люди від 15 до 30 років, які в більшій мірі, ніж інші категорії, схильні до безладних статевих контактів, можуть ігнорувати запобіжні заходи і не стежити за своїм здоров’ям. Основний шлях передачі – статевий, хоча є й інші.

Вилікувати ВПЛ повністю неможливо, але при хорошому імунітеті вірус не розгуляється і не завдасть великої шкоди організму. Тому не ігноруйте необхідність регулярних скринінгів, здавайте профільні аналізи. Якщо буде призначено специфічне лікування, обов’язково пройдіть його. При позитивному прогнозі можна домогтися довготривалого поліпшення ситуації. Багато що залежить і від штаму вірусу: не всі типи з великою часткою ймовірності викликають онкозахворювання.

Що таке вірус папіломи людини?

Папіломавіруси потрапляють в організм через мікротравми на шкірі, впроваджуються в клітинні структури базального епітеліального шару. Існувати вони можуть у всіх шарах епідермісу, але розмножуються в базальному.

Два етапи розмноження вірусу:

  • Репродуктивний-збудник проникає в клітини, хромосоми не зачіпає, розмножується.
  • Інтегративний-ВПЛ впроваджується відразу в геном ураженої клітинної структури.

Саме в інтегративному вигляді вірус починає трансформувати клітини, вони активно діляться, починають рости папіломи. Останні мають вигляд сосочків, розростаються, виступають над шкірою. Друга стадія в принципі розвивається не завжди. Вірус може довго перебувати в репродуктивній формі, з часом регресувати.

Інкубаційний період становить від трьох тижнів до одного року, в середньому три місяці. В окремих ситуаціях не генітальні папіломи з’являються першими, потім сосочки розростаються в області статевих органів. Якщо імунітет в порядку, організм, швидше за все, впорається з вірусом сам. Але ймовірно і повторне зараження-цим же штамом або будь-яким іншим. Також папіломи та інші шкірні прояви мають властивість регресувати – протягом півроку і більше вони будуть поступово зменшуватися в розмірах, з часом пропадуть в принципі. Це трапляється, коли імунітет справляється, пригнічує вірус.

Важливо. У більшості випадків при зараженні ВПЛ уражаються слизові, шкіра бронхів, ротової порожнини, дихальних шляхів, аногенітальної зони, стравоходу, прямої кишки.

Способи передачі

Зараження ВПЛ відбувається при наявності мікропошкоджень на слизових, шкірі. Також інфікування може здійснюватися при контакті слизових, позбавлених травм. Ризики заразитися за визначенням високі, в зоні ризику практично кожен. Передача інфекції можлива під час поцілунку, орального сексу.

Статевий шлях передачі ВПЛ

Найпопулярніший шлях виникнення ВПЛ-статевий. Вірус дуже легко проникає в слизові, особливо якщо партнери не користуються бар’єрними контрацептивами. Оральні, Анальні види статевих контактів теж сприяють передачі збудника.

У зоні ризику молоді люди з великим числом статевих партнерів. Навіть поцілунок може призвести до поширення інфекції. На 100% ефективного методу бар’єрної контрацепції від ВПЛ поки що теж не існує.

Перинатальний шлях передачі ВПЛ

Передача вірусу від матері до малюка під час пологів теж можлива. Шанси низькі, але вони є. Інфікованій жінці з позитивним тестом варто проконсультуватися з лікарем за доступними методами превентивної терапії. У деяких ситуаціях показано робити кесарів розтин, але це не сувора рекомендація.

Контактно-побутовий шлях передачі ВПЛ

Можлива передача ВПЛ через шкірні покриви – зазвичай верхній шар епідермісу за умови наявності в ньому мікротравм. Для інфікування досить порізу, ранки, маленької садна. Оскільки збудник швидко гине на повітрі, інфекція не поширюється через обійми, сидіння унітазу, в басейнах. В теорії ризики побутового зараження є завжди, але на практиці вони мінімально можливі, а основним способом передачі інфекції залишається статевий.

Імовірність захворіти підвищують такі фактори:

  • стреси;
  • шкідливі звички;
  • низький імунітет;
  • наявність ЗПСШ;
  • травми слизових, шкіри;
  • патології сечостатевої системи;
  • імунодефіцитні стани;
  • прийом ОК протягом тривалого часу.

Причому для жінок онкогенні штами ВПЛ є більш небезпечними, хворіють вони ними частіше.

ВПЛ і вагітність

Папіломавіруси вкрай негативно позначаються на фертильності жінки. При їх наявності в організмі ймовірність настання вагітності падає майже вдвічі. Коли хворі обидва партнери, ситуація додатково погіршується. У чоловіків ВПЛ негативно впливає на ступінь рухливості сперматозоїдів.

Під час виношування на тлі вірусу папіломи людини зростають ризики розвитку:

  • Плацентарної недостатності.
  • Багато-і маловоддя.
  • Патологій родової діяльності.

Підвищується ймовірність невиношування вагітності, особливо при сукупному впливі комплексу факторів. Вагітним призначають щадну програму медикаментозної терапії, яка мінімізує ризики.

Дитина під час проходження по родових шляхах може заразитися. Під час кесаревого розтину така ймовірність зменшується в п’ять разів. Розглядати кожну ситуацію потрібно індивідуально і на основі отриманих даних приймати рішення.

І ще момент-під час вагітності у жінки серйозно змінюється гормональний фон, це призводить до зростання кондилом в області статевих органів. Вони зростаються, можуть ускладнювати дефекацію, процес сечовипускання, викликати болі і дискомфорт під час ходьби, навіть кровотечі. Під час пологів травмувати папіломи просто. По можливості лікуванням слід зайнятися на ранніх стадіях вагітності – із застосуванням лазерної хірургії, кріодеструкції та інших методів.

Фактори ризику папіломавірусної інфекції

Перший і основний-це молодий вік. Згідно з даними лікарів, патологію зазвичай діагностують у людей до 30 років, які мають велике число сексуальних партнерів. При цьому ВООЗ стверджує, що інфікована не менше половина людей – і це ще дуже оптимістичний прогноз. Але тільки 5-10% заражених стикаються з вираженими симптомами захворювань. Другий фактор ризику-пол. Дівчатка-підлітки хворіють набагато частіше, ніж дорослі жінки і юнаки або чоловіки. Це обумовлюється простим попаданням вірусу в організм через особливості будови і стану шийки матки в період пубертату.

Імунодефіцит часто супроводжує ВПЛ. У таких людей знижені захисні функції імунної системи, віруси проникають набагато простіше і викликають непоправні наслідки. Перебіг захворювань важкий. Інші ЗПСШ також погіршують ситуацію та збільшують ймовірність захворіти на ВПЛ.

Симптоми папіломавірусної інфекції

Вірус папіломи людини може тривалий час протікати безсимптомно. Про наявність проблеми пацієнт дізнається в разі утворення кондилом, папілом, бородавок. Інші ознаки:

  • свербіж шкіри;
  • почервоніння, новоутворення;
  • хворобливість, дискомфорт під час статевого акту.

Основна частина людей, які сексуально активні, рано чи пізно заражаються, нерідко нічого не підозрюють. Причина у відсутності виражених симптомів. Але потрібно уважно спостерігати за собою-це дозволить своєчасно виявити кондиломи різних кольорів, розмірів, форм. Вони з’являються на шкірі тіла, обличчя, статевих органів, губ, слизових горла, ротової порожнини і в області заднього проходу. Після зараження ВПЛ можуть з’являтися освіти різних типів – щільні вузлики (папули), гострі кондиломи, цятки різних кольорів (червоні, рожеві, біло-сірі, коричневі), бовеноїдні папули, гігантські нарости Бушке. Насторожити повинна і внутрішньоепітеліальна неоплазія, що супроводжується аномальним розростанням слизових клітин.

Характерними проявам інфекції є печіння, свербіж в місці утворення папілом, сирнистий виділення зі статевих органів, дискомфорт під час статевого контакту, міжменструальні виділення, що мажуть. Точний діагноз ставить лікар.

Вірус папіломи людини особливо небезпечний своїми ускладненнями. Головне-зростає ймовірність розвитку певних типів раку. Відомо приблизно 15 штамів вірусу, які вбудовують свою ДНК в геном слизових клітин, виробляють онкогени і тим самим порушують роботу захисних білкових сполук. ВПЛ викликає рак статевого члена, вульви, піхви, анального каналу, шийки матки, горла. Далеко не факт, що ситуація дійде до цього, але ризики є. Досить часто зустрічаються виразки, ерозії в місці папілом, інфікування ранок при випадковому здиранні бородавок або розчісуванні.

Види і стадії розвитку ВПЛ

З урахуванням локалізації папілом віруси ВПЛ діляться на більш ніж 200 типів. Мінімум чверть викликають папіломи на слизових, інші ¾ вражають шкірні покриви. З урахуванням здатності викликати рак ВПЛ буває онко-і не онкогенним. Для пацієнта різниця в ступені ризику. Наприклад, високоонкогенні типи ВПЛ 16 і 18 викликають рак шийки матки в більш ніж 70% випадків, можуть провокувати онкологію статевого члена, прямої кишки, ротової порожнини, піхви. Інші штами менш агресивні.

Зараження онкогенним штамом не говорить про те, що людина буквально засуджений до раку, але зайва пильність не зашкодить, оскільки шанси захворіти автоматично підвищуються. Потрібно проходити регулярні скринінги, здавати аналізи. Це дозволить своєчасно діагностувати нетипові зміни і почати вживати заходів.

Ракові пухлини можуть розвиватися тривалий час після зараження – протягом 5-30 років в середньому. Їм завжди передують доброякісні утворення, які потім переходять в злоякісні. Тому так важливо регулярно проходити огляди, а не чекати серйозної симптоматики і запущеної форми захворювання. Тип висипань-бородавки, папіломи, кондиломи – також залежить від штаму.

Методи діагностики папіломавірусної інфекції

Для діагностики ВПЛ потрібно звернутися до лікаря. Це може бути терапевт, який направить до профільного фахівця, або відразу гінеколог, уролог, дерматолог, проктолог, онколог. Все залежить від стану здоров’я, самопочуття, індивідуальних показань. Якщо впевнені, що вам потрібно до гінеколога або проктолога, можете обійтися без прийому у сімейного лікаря і заощадити час (за умови, що прийом можливий без направлення від терапевта).

І жінок, і чоловіків для діагностування ВПЛ направляють на:

  • Імуноферментний аналіз крові. Він покаже антитіла до вірусу, правда, без штаму в плані онкогенності і поточної концентрації. Метод ідеальний для раннього діагностування, коли характерних симптомів ще немає.
  • ПЛР. Показує ДНК ВПЛ, дозволяє точно дізнаватися, чи є в організмі вірус. Для аналізу беруть слину, кров, виділення статевих органів.
  • Digene. Тест, який показує онкогенність штаму, кількісний вміст вірусу в організмі. Роль біоматеріалу виконує шматочок тканини, зішкріб з уретри або вагінального цервікального каналу.

Жінкам рекомендовано регулярно робити ПАП-тести-вони припускають вивчення мазка під мікроскопом для визначення змінених вірусом клітинних структур. Високу ефективність має кольпоскопія-тобто огляд шийки матки із застосуванням кольпоскопа. Зазвичай процедуру призначають при виявленні змінених клітин за результатами ПАП-тесту.

Лікування вірусу папіломи людини (ВПЛ)

Специфічного лікування ВПЛ (тобто спрямованого на його знищення) не існує. Однак можна вжити заходів, що пригнічують активність вірусу і підвищують ймовірність самолікування. Пацієнту призначають:

  • Вітамін.
  • Імуномодулятори.
  • Противірусні препарати.

Також проводиться симптоматичне лікування-видалення новоутворень. Намагатися лікувати кондиломи, папіломи і бородавки народними засобами ні в якому разі не можна, є спеціалізовані засоби від бородавок і кондилом.

Для усунення новоутворень застосовуються наступні методи:

  • Видалення за допомогою скальпеля.
  • Кріодеструкція (заморожування за допомогою рідкого азоту).
  • Видалення радионожом.
  • Лазерне видалення.
  • Електрокоагуляція.

Метод вибирається лікарем в залежності від характеру і розташування новоутворення, а також стану організму пацієнта.

Профілактика

Головні способи профілактики зараження-ведення здорового способу життя. Безладне статеве життя-головний фактор ризику. Бар’єрну контрацепцію з не перевіреними партнерами використовувати обов’язково, але вона не дає 100% гарантії захисту.

Не забувайте про правила особистої гігієни, не використовуйте чужі приналежності на зразок рушників, зубних щіток, пр.намагайтеся вести здоровий спосіб життя в цілому – тобто правильно харчуватися, займатися спортом, зміцнювати імунітет. Не ігноруйте планові скринінги. В їх рамках дуже багато людей виявляли у себе сплячі діагнози, про які могли не знати ще довго. Такий огляд не вимагає багато часу, грошей, а дуже багато вирішує. Жінкам в зоні ризику або просто ретельно стежать за своїм здоров’ям слід регулярно робити ПАП-тест. Дослідження покаже наявність ракових або просто атипових клітин.

Вакцинація від ВПЛ на сьогоднішній день розвинена і доступна. Зробити щеплення можна від всіх популярних штамів збудника. Вакцини доступні для дівчаток, хлопчиків, юнаків та дівчат 9-26 років, оптимальний час для щеплення – 11 років. За своїм бажанням жінки можуть поставити вакцину і пізніше – вже після 26-ти, але тільки при наявності відповідних показань і попередньої консультації з гінекологом. Зверніть увагу: щеплення не лікує той вірус, який вже присутній в організмі, але запобігає інфікуванню в майбутньому..