Харчове отруєння: види і симптоми, допомога при отруєнні

Пищевое отравление: виды и симптомы, помощь при отравлении

Харчове отруєння-патологічний стан, який розвивається на тлі вживання зіпсованих, неякісних продуктів, обсіменілих патогенами, продуктами їх життєдіяльності. Захворювання неприємне, іноді навіть небезпечне, але не заразне, від людини до людини не передається. Найчастіше харчове отруєння викликають бактерії з груп сальмонел, стафілококів, клостридій, кишкової палички.

Причини отруєння

Неприємний стан викликають такі фактори:

  • Порушення правил особистої гігієни.
  • Вживання брудної їжі, продуктів, які були оброблені зараженою водою.
  • Неправильне зберігання їжі.
  • Недостатня термообробка.
  • Вживання в їжу отруйних рослин, грибів.

Основні симптоми харчового отруєння

Перші симптоми харчового отруєння можуть з’являтися майже відразу після вживання зараженої води, зіпсованих продуктів або через деякий час. Токсини спочатку потрапляють в кишечник, потім через слизові потрапляють в системний кровотік-розвиваються характерні клінічні прояви:

  • Діарея, блювання, нудота.
  • Зниження працездатності, нездужання, слабкість.
  • Блідість шкіри.
  • Почастішання дихання, пульсу.
  • Зниження тиску.
  • Болі в животі.
  • Підвищення температури тіла.

У найважчих випадках розвиваються зорові порушення, можуть турбувати галюцинації, сплутується свідомість (сопор, ступор, коматоз). При подібних проявах слід надати пацієнтові екстрену медичну допомогу – інакше можливий летальний результат.

Класифікація отруєнь

Відповідно до загальноприйнятої класифікації, харчові отруєння ділять на такі групи:

  • немікробні;
  • мікробний;
  • неясної етіології.

Мікробні розвиваються в результаті потрапляння небезпечних мікроорганізмів в кровотік. Немікробні-наслідок вживання отруєної, несвіжої, зараженої їжі. До небезпечних токсинів відносять хімікати агропромислової групи, деякі рослини і гриби.

Перша допомога при отруєнні

Від того, як була надана перша допомога при харчовому отруєнні, залежать здоров’я і життя пацієнта в подальшому. При діареї, блювоті ми втрачаємо багато рідини – запаси важливо заповнювати. Якщо втрати не дуже рясні, просто пийте побільше води – часто і невеликими ковтками, щоб згладити нудоту і не спровокувати блювоту. Пити зовсім не виходить? В такому випадку можна спробувати розсмоктувати невеликі кубики льоду.

У разі сильного зневоднення ситуація критична. Якщо розумієте, що першу допомогу при харчовому отруєнні на належному рівні надати не можете, звертайтеся до медичного закладу. Ознаки сильного зневоднення:

  • запаморочення;
  • слабкість;
  • сухість шкіри і слизових ротової порожнини;
  • почастішання частоти дихання, серцебиття.

Потрібно відшкодувати електроліти і глюкозу, дефіцит яких викликає подібні стани. У домашніх умовах роблять розчин по простому рецептом-в літрі води розводять половину чайної ложки солі і шість цукру, п’ють по одній склянці. Якщо під рукою не виявиться продуктів для приготування розчину, можна купити спортивний напій з електролітами (строго без кофеїну) або солодку газовану воду.

Найнадійніше рішення-регидрирующие аптечні препарати в порошковій формі. У них містяться необхідні мікроелементи, які прискорять відновлення організму. Дітям такі кошти часто замінюють розведеним яблучним соком.

Принцип напування при наданні першої допомоги на тлі харчового отруєння простий: скільки рідини організм втратив, стільки ж потрібно йому повернути. Рекомендація лікарів-випивати хоча б склянку води після кожного нападу блювоти або епізоду рідкого стільця. Якщо нездужання триває добу і більше, пити слід більше. Не забувайте, що у маленьких дітей зневоднення настає швидше, ніж у дорослих, може знадобитися перфузія.

Популярні препарати при харчових отруєннях

Після появи перших ознак отруєння правильно буде дати хворому сорбенти. Вони прискорять виведення токсинів, очистять кишечник від продуктів життєдіяльності патогенів. Якщо з моменту отруєння пройшло більше доби, препарати не потрібні.

А ось активоване вугілля пити ні до чого, він забарвлює блювотні маси, стілець в темний колір. Це не дозволить своєчасно виявити домішки крові в стільці і звернутися за лікарською допомогою.

Погана ідея-приймати препарати без рекомендацій лікаря. Блокування блювоти, стільця не дає організму виводити токсини. Інший момент-такі препарати мають ряд побочек.

Важливо. Основна частина інфекцій має вірусну природу. Бігти за антибіотиками при розладі стільця, нудоті неправильно і просто безглуздо.

Коли звертатися до лікаря

Харчове отруєння може бути не небезпечним, швидко проходити за умови дотримання дієти, питного режиму або нести загрозу життю і здоров’ю. Обов’язково телефонуйте в швидку в таких випадках:

  • Отруєння сталося після вживання морської риби, консервів з неї, грибів.
  • Відзначаються ознаки пригніченої свідомості-людина впала в марення, почалися галюцинації.
  • Оніміли кінцівки, турбують судоми.
  • Температура піднялася до 38 градусів, тримається добу і більше.
  • У блювотних масах, Калі ви помітили прожилки крові.
  • Стан через кілька днів не поліпшується, залишається стабільно важким.
  • Мова про маленьку дитину, яка відмовляється нормально пити.

Специфічне лікування в більшості випадків не потрібно-достатньо дотримуватися постільного режиму, заповнювати втрачені обсяги рідини і повільно повертатися до звичного раціону харчування. Але нагадуємо: якщо стан не поліпшується, тим більше, посилюється, потрібна лікарська допомога.

Небезпечне ускладнення при харчовому отруєнні-зневоднення, втрата калію на тлі частих епізодів діареї, блювоти. Це негативно позначається на роботі ЦНС, серця. Ступінь тяжкості проявів залежить від складності отруєння, частоти блювотних позивів і нападів діареї. Хворі зазвичай скаржаться на сильну слабкість, неможливість переносити незначні фізичні навантаження. Часто турбують головні болі, безсоння, погіршується координація рухів.

Втрата електролітів, інтоксикація призводять до функціональної нестійкості центру дихання. Це додатково провокує слабкість і високу стомлюваність. Печінки, нирок доводиться витримувати підвищені навантаження, страждає якість очищення крові, продуктів життєдіяльності. Тому після харчового отруєння можливе функціональне порушення в роботі цих органів.

Що є при отруєнні?

Їжу приймати можна буде тільки через кілька годин після останнього епізоду блювоти, рідкого стільця. Зазвичай організм сам дає підказки, що йому потрібно. Але лікарі впевнені: слід починати з хліба, рису, бананів, солоних крекерів та інших легких продуктів.

Краща дієта при харчовому отруєнні включає хліб, яблучне пюре, рис, банани. У цих продуктах є клітковина, мікроелементи, вони легко засвоюються. Тимчасово варто відмовитися від напоїв з кофеїном, алкоголю, молочних продуктів, жирного, смаженого, гострого.

Харчові отруєння у дітей

Окреме питання, що приймати при харчовому отруєнні і блювоті дитині, як швидко і без ризиків полегшити його стан. Малюки в більшій мірі схильні до харчових інфекцій-це пояснюється низькою кислотністю шлункового соку і несформованою кишковою флорою. Грає свою роль низька фільтруюча здатність нирок, печінки. Саме тому отруїтися дитині набагато простіше, ніж дорослому, а стан буде досить важким.

Незрілість ферментативної системи підвищує ймовірність дитини отруїтися тими продуктами, які дорослі їдять без проблем. Не забувайте, що малюки і молодші школярі схильні пробувати «запрещенку», яка в принципі не відноситься до продуктів харчування, є не Зрілі, брудні фрукти, ягоди, не мити руки перед їжею, чіпати домашніх і вуличних тварин.

Малюкам у віці 2 років не рекомендовано пити некип’ячене молоко, сиру воду. У них міститься мінімальна кількість умовно патогенних бактерій, але дитині цього може бути достатньо для токсоінфікування. До групи заборонених продуктів входять також ковбаса, тістечка з кремом, недостатньо приготовані яйця.

Харчове отруєння у дитини супроводжується наступними симптомами:

  • температура тіла 37 градусів і вище;
  • блювота, діарея;
  • сильні болі в животі;
  • синюшність, блідість шкіри;
  • нездужання, загальна слабкість;
  • поява домішок крові, слизу в стільці;
  • м’язові болі, мігрені.

При дуже сильному отруєнні слина набуває в’язкість, частота сечовипускання падає через зневоднення.

Харчові отруєння при вагітності

Для організму майбутньої мами характерно фізіологічне зниження імунітету-так проявляється захисна реакція організму, що дозволяє нормально виношувати малюка. При нормальному імунітеті розвивається плід природні клітини матері сприймають як чужорідне тіло.

Вагітні жінки дійсно сильніше інших схильні до отруєнь, захворювань. Причому можна вжити в цілому нормальний продукт, який спокійно і без наслідків їли інші, щоб сильно отруїтися. Невелика кількість умовно-патогенної флори в кип’яченому молоці, ковбасі, яйцях провокує сильну інтоксикацію.

У період вагітності є свої складнощі з діагностуванням харчових отруєнь – клінічна картина розмита, блювота, діарея, слабкість можуть виникати як на тлі отруєння, так і в результаті токсикозу вагітних. Що робити? Уважно стежити за своїм станом, при появі серйозних побоювань звертатися до лікаря і брати направлення на госпіталізацію. Справа в тому, що харчове отруєння може негативно впливати на перебіг вагітності, порушувати нормальний розвиток плода. У зоні ризику-жінки в першому триместрі.

Профілактика

Щоб уникнути отруєння їжею, проводите ретельну термообробку грибів, м’ясних продуктів – їх вживання в напівготовому вигляді особливо небезпечно. Завжди дивіться на терміни придатності, Зберігайте готові страви в холодильнику не більше 3 днів (особливо холодці, паштети).

Ні в якому разі не збирайте гриби в промзонах, у трас. В такому випадку отруйними можуть бути навіть знайомі сорти. Не купуйте грибочки у бабусь на ринку і в принципі будьте гранично обережні з даним продуктом. Консерви з роздулися кришками теж не варто їсти. Виявили на жерсті іржу? Викиньте банку, наслідки від вживання вмісту можуть виявитися вкрай неприємними.

Кондитерські вироби, особливо з кремом, тримайте строго в холодильнику. Відмовтеся від ідеї покупки продуктів в місцях несанкціонованої торгівлі (особливо якщо мова про яйця, молоко, м’ясо, рибу).

Можливо харчове отруєння в результаті вживання сирої води з-під крана. Завжди ретельно мийте овочі та фрукти, дотримуйтесь особистої гігієни, ретельно мийте руки.

Питання-відповідь

Навколо харчових отруєнь існує чимало міфів, помилок. Розберемо основні.

Чому взагалі буває отруєння-виною всьому погана їжа?

Це занадто просте визначення проблеми, але так – труїться людина їжею або водою. Вони можуть бути заражені збудниками або забруднені їх токсинами на будь-якому етапі обробки, виробництва, приготування. Тому так важливо дотримуватися умов зберігання продуктів, готувати їжу до кінця (м’ясо з кров’ю – це не тільки на любителя, але і не безпечно), не тримати готові страви без охолодження. Небезпечні перехресні забруднення – коли шкідливі бактерії поширюються між обладнанням, поверхнями і продуктами харчування. Так що не зберігайте сире м’ясо над готовими стравами, особливо без упаковки, ретельно мийте дошку після оброблення м’яса.

У лікарню їхати обов’язково?

Ні, в основному пацієнти одужують вдома самі, але потрібно проявляти пильність. При стрімкому погіршенні самопочуття, різкому зневодненні, що не припиняється блювоті, неможливості пити потрібна госпіталізація. Обов’язкова своєчасна лікарська допомога маленьким дітям і вагітним жінкам (особливо в першому триместрі).

Коли викликати швидку?

При серйозній симптоматиці, яка посилюється, потрібно звертатися за швидкою медичною допомогою. У зоні підвищеної небезпеки:

  • особи старше 60 років;
  • маленькі діти та вагітні жінки;
  • особи з вираженими симптомами зневоднення на зразок прискореного серцебиття, сплутаної свідомості;
  • пацієнти з хронічними захворюваннями на зразок патологій нирок, діабету, запалень кишечника, уражень серцевого клапана;
  • люди з поганим імунітетом.

Слідкуйте за тим, щоб не було симптомів зневоднення на кшталт сечовипускання без сечі, сплутаності свідомості.

Помітили у себе тривожні характерні симптоми? Терміново надавайте першу допомогу при харчовому отруєнні – давайте сорбенти, рясне пиття. Слідкуйте за станом – якщо бачите, що воно стрімко погіршується, телефонуйте в швидку. У важких випадках на тлі отруєння можливий летальний результат. Засоби для детоксикації, зняття нудоти ви можете замовити в інтернет-аптеці Farmani. Всі представлені в наявності препарати якісні, сертифіковані, пройшли необхідні перевірки. Якщо виникнуть питання, фармацевти з радістю допоможуть. Будьте здорові!