Харчове отруєння-захворювання, спровоковане продуктами харчування, що містять токсини, бактерії або віруси. Його результатом стає порушення функцій шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок. У рідкісних, важких випадках-навіть мозку.
Найчастіше наслідки тривають недовго, а симптоматика зникає завдяки вживанню загальнодоступних лікарських препаратів. Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен шостий житель планети щорічно мінімум один раз стикається з цією проблемою.
Причини та симптоми
Харчові отруєння виникають через вживання продуктів і рідин, що містять шкідливі бактерії і токсини. Продукти, які знаходяться в групі ризику-це:
- морепродукти та риба;
- м’ясо та домашні консерви;
- молоко та яйця;
- кондитерські вироби з кремом та ін.
Найбільш поширеними симптомами є:
- спазми і болі в області живота;
- діарея;
- нудота і блювота;
- слабкість;
- висока температура.
Навіщо потрібна дієта
Інтоксикація негативно позначається насамперед на функціях шлунково-кишкового тракту, нирок і печінки.
Лікування отруєння – це не тільки таблетки, але і очищаючі дієти. Правильне харчування позбавить від блювоти, діареї і болю в шлунку. Дієти забезпечать:
- необхідна кількість білка для пошкодженої токсинами слизової кишечника, а також забезпечать знесилений організм вуглеводами;
- нормальну гідратацію, тобто здоровий баланс рідини;
- прискорення відновлення стінок кишечника, виключивши з раціону дратівливі фактори;
- зменшення заповненості шлунка, що прискорить процес детоксикації і поліпшить загальний стан.
Залежно від типу і тяжкості отруєння, можуть призначатися і спеціальні дієти.
Загальні рекомендації такі:
Дієта при харчовому отруєнні: дозволені і заборонені продукти
Перші кілька днів після інтоксикації не можна вживати гостру, солону, жирну, кислу їжу.
Серед заборонених продуктів:
- м’ясні бульйони;
- страви з грибами;
- овочі та фрукти (крім печених яблук);
- будь-які горіхи;
- кисломолочні продукти;
- копчені вироби;
- ковбаса;
- будь-які консерви;
- солодке;
- житній хліб.
Для якнайшвидшого відновлення краще підійдуть:
- курячий бульйон;
- каші без масла;
- варені яйця;
- сухарі з білого хліба;
- страви з курки або індички на пару.
Скільки днів потрібно дотримуватися дієти?
Тривалість дієти може бути різною, залежно від ступеня тяжкості. При важких отруєннях необхідні рекомендації лікаря в кожному конкретному випадку.
Наслідки легких інтоксикацією рідко тривають більше одного тижня і припиняти дієту можна поступово після нормалізації стільця.
Зразкове меню в перші дні
Перший день зазвичай самий неприємний: блювота, діарея, загальна слабкість не сприяють появі апетиту. Тому краще пити багато рідини і дозволити організму виводити токсини природним чином.
Починаючи з другого дня реабілітації, можна і потрібно починати потроху їсти: неміцний чай, сухарі або несолодкі бублики виявляться до речі. Якщо самопочуття дозволяє, підійде і овочевий бульйон або рідке картопляне пюре.
На третій день до них можна додати трохи каші — вівсянки або рису. Важливо не забувати випивати не менше двох літрів рідини щодня. Це може бути і просто кип’ячена вода, і відвар, наприклад, шипшини.
Меню для четвертого дня слід скласти з курячого бульйону, річкової риби або котлет з індичатини на пару.
До кінця тижня в раціон можна додати варену ковбасу і сосиски, трохи фруктів і ягід, нежирний сир, йогурти, варені яйця. Від вживання смаженої їжі поки краще утримуватися.
Харчові отруєння-це безсумнівний стрес для будь-якого організму. Але — з іншого боку, – хороша мотивація для того, щоб задуматися про власне здоров’я.
Правильний вибір продуктів, контроль їх якості, умов зберігання і термінів придатності дозволить уберегти себе і близьких від неприємних і небезпечних захворювань.